PDA

Επιστροφή στο Forum : ανιχνευτης καλωδιων σε τοιχο



hamurabi
28-06-13, 01:12
Παιδια καλησπερα.αποσο ξερω παιζει ηλεκτρονικη συσκευη που σου λεει αν μεσα σενα τοιχο παιζουν καλωδια και σωληνες. για να ξερω να τρυπησω.
θελω τη φτηνοτερη δυνατη συσκευη για να κανω τη δουλεια μου,βεβαια να ειναι αξιοπιστη συσκευη.
Λινκ ,μοντελο,οτιδηποτε ευπροσδεκτο,
ευχαριστω πολυ

αντονιο
28-06-13, 02:06
πρέπει να έχει αυτήν την εβδομάδα ενα φθηνό το lidl

ioannistsi
28-06-13, 02:25
πρέπει να έχει αυτήν την εβδομάδα ενα φθηνό το lidl

Χάλια ειναι...δεν θα έβρισκε ούτε τον σωλήνα μπουργκας-αλεξανδρούπολη....ήδη θα τους το γυρίσω αύριο!

hamurabi
28-06-13, 05:20
Καποιο να προτεινετε που να κανει σωστη δουλεια? Το χρειαζομαι αμεσα!

Nightkeeper
28-06-13, 08:57
Χάλια ειναι...δεν θα έβρισκε ούτε τον σωλήνα μπουργκας-αλεξανδρούπολη....ήδη θα τους το γυρίσω αύριο!
Χαχαχαχαχα!!! Καλό!!!!

plouf
28-06-13, 10:16
το εργαλέιο του Lidl δουλευει αλλα όπως με όλα αυτά τα εργαλει βρισκουν καλώδια με κατανάλλωση (1-2 αμπερ) ποιο ευκολα
επίσης οι σωλήνες ΠΡΕΠΕΙ να ειναι μεταλλικοι και όχι χάλκινοι και στο βάθος που λένε (πχ εως 5 εκατοστά)


αυτού του τύπου τα εργαλέια ακομα και τα ακριβά ΔΕΝ εχουν ουτε κατα προσγγιση το 100% ακριβεια ώσπότε να μην βασίζεσαι απολυτα σε αυτά

haris_216
28-06-13, 10:56
................αυτού του τύπου τα εργαλέια ακομα και τα ακριβά ΔΕΝ εχουν ουτε κατα προσγγιση το 100% ακριβεια ώσπότε να μην βασίζεσαι απολυτα σε αυτά

όπως τα λέει ο χρήστος είναι
προσωπικά έχω αγοράσει/χρησιμοποιήσει τρία μέχρι τώρα
ένα από το lidl, ένα της stanley και ένα της bosch. ακριβώς με αυτή τη σειρά.
και τα τρία απέχουν πάαααρα πολύ από 100% ακρίβεια. απλά σου δίνουν μια ένδειξη η οποία όμως δεν σου δίνει τη σιγουριά ότι "τρυπάω με κλειστά μάτια και είμαι σίγουρος".
υπάρχει κάποιο άλλο της bosch επαγγελματικό (έκανε καμιά 1000άρα ευρώ όταν είχα ρωτήσει) το οποίο βέβαια δεν πηρα αφού δεν μου χρειάζεται τόσο πολύ, κι έτσι δεν ξέρω τι ρόλο βαράει

lepouras
28-06-13, 13:18
υπάρχει κάποιο άλλο της bosch επαγγελματικό (έκανε καμιά 1000άρα ευρώ όταν είχα ρωτήσει) το οποίο βέβαια δεν πηρα αφού δεν μου χρειάζεται τόσο πολύ, κι έτσι δεν ξέρω τι ρόλο βαράει

ναι είναι το bosch d-tect 100 και τώρα έβγαλε το 150 http://www.tradetoolpro.co.uk/wallscanner-d-tect-100-professional.html
το 100 το είχα αγοράσει περίπου 500 αλλά ναι σε σύγκριση με άλλους ανιχνευτές που είχα και εγώ απλά η μέρα με την νύχτα. απλά δεν υπάρχει σύγκριση.ο 150 μάλιστα ηρθε να καλύψει και ότι δεν είχε ο 100. υπάρχουν πολλά βίντεο στο ιντερνετ για να μην τα λέω τώρα αλλά ναι δεν είναι για να το αγοράσει κάποιος που δεν το χρειάζεται συχνά και επαγγελματικά. αν και μπορώ να πω ότι η ακρίβειά του μου έχει βγάλει τα λεφτά του αρκετές φορές.

RNR
28-06-13, 14:04
Δηλαδή εαν πάρω αυτο θα φάω κουβά!!! Επειδη το ζαχαρώνο
http://www.ebay.com/itm/Bosch-Digital-Wall-Scanner-GMS120-NEW-/281050741843?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item416fedfc53

lepouras
28-06-13, 19:53
Δηλαδή εαν πάρω αυτο θα φάω κουβά!!! Επειδη το ζαχαρώνο
http://www.ebay.com/itm/Bosch-Digital-Wall-Scanner-GMS120-NEW-/281050741843?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item416fedfc53

Εξαρτάτε από τις απαιτήσεις σου. κουβά δεν θα φας αλλά ενδεχομένως να μην έχεις ακρίβεια. δες τα χαρακτηριστικά του αν σε καλύπτουν.
πχ λέει ότι βρίσκει ατσάλι σε βάθος 12 εκατοστά. αν εσύ θέλεις να βάλεις ένα ουπατ και δεν ξέρεις σε πόσο βάθος είναι δεν ξέρεις αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το σημείο. αν απλά θέλεις να αποφεύγεις σημεία οπότε δεν σε ενδιαφέρει η ακρίβεια τότε μπορεί να κάνεις δουλειά.

agis68
28-06-13, 21:09
μια φορά οταν ειχαν πρωτοέρθει οι Ρωσσοπόντιοι αγόρασα ενα τέτοιο μηχανημα για τον πατέρα μου. Ευρισκε τα πάντα. Δεν ξερω που το εχει αποθηκεύσει αλλά μια φορά που το άνοιξα το κύκλωμα ήταν πολύ απλό και με ενα τριμερακι αν ήθελες αλλαζες τη συχνότητα απο το ποντεσιομετρο που ειχε εξωτερικά. Αυτό ήταν πραγαμτι καλό εργαλείο το οποίο μαλιστα επαιρνε επαναφορτιζόμενη 9V μπαταρία καθώς ειχε ακροδέκτες για 220 και τη φορτιζες

hamurabi
29-06-13, 00:27
το μονο που θελω ρε παιδια ειναι να τρυπησω χωρις να με χτυπησει κανα ρευμα αν πεσω σε καλωδιο ρευματος. Δεν ειμαι ηλεκτρολογος δεν εχω ιδεα, επισης δε μενω σε σπιτι δικο μου οποτε δε ξερω ακριβως που εχει καλωδια μεσα.
τι προτεινετε να παρω;

nestoras
29-06-13, 01:43
το μονο που θελω ρε παιδια ειναι να τρυπησω χωρις να με χτυπησει κανα ρευμα αν πεσω σε καλωδιο ρευματος. Δεν ειμαι ηλεκτρολογος δεν εχω ιδεα, επισης δε μενω σε σπιτι δικο μου οποτε δε ξερω ακριβως που εχει καλωδια μεσα.
τι προτεινετε να παρω;

Μη βασιστείς σε φθηνά μηχανήματα εφόσον δεν έχεις εμπειρία πάνω στο θέμα. Καλύτερα να φωνάξεις κάποιον με λίγες περισσότερες γνώσεις για να σου πει από περνάνε τα καλώδια (κάποιος έμπειρος μπορεί να μαντέψει με αρκετή ακρίβεια τις περασιές αρκεί ο εγκαταστάτης να μην έκανε χοντρές πατάτες).
Ουσιαστικά σε ενδιαφέρει να βρείς το ύψος από τους οριζόντιους σωλήνες το οποίο μπορείς με σχετικά πολύ ακρίβεια να το κάνεις αν δεις σε ποιο ύψος βρίσκονται τα ψηλά κυτία διακλάδωσης. Οι κάθετες περασιές περνάνε από οπουδήποτε έχεις διακόπτη, πρίζα ή τηλέφωνο ή κεραία TV.
Πριν αγοράσεις ένα αναξιόπιστο μηχάνημα βεβαιώσου ότι ο πίνακας σου έχει διακόπτη διαφυγής και άμα θέλεις βάλε και καμιά φώτο του τοίχου που θέλεις να τρυπήσεις για να σου πούμε τη γνώμη μας. Καλύτερα να έχεις μερεμέτια στον τοίχο αν κόψεις καμιά γραμμή παρά "σηκωμένη" τρίχα...
Όσον αφορά στους υδραυλικούς σωλήνες-καλοριφέρ θα πρέπει να έχει και μια εικόνα για το τι γίνεται στο διπλανό διαμέρισμα (αν ο τοίχος που θα τρυπήσεις είναι κοινός). Οι σωλήνες των καλοριφέρ συνήθως είναι θαμένοι στο πάτωμα ενώ των υδραυλικών περιορίζονται στο μπάνιο και στην κουζίνα και μπορείς να τους ανακαλύψεις σχετικά εύκολα με το χέρι αν αφήσεις να ρέει ζεστό νερό για κάποια ώρα και αρχίσεις να ψαχουλεύεις τον τοίχο μέχρι να νιώσεις τη διαφορά θερμοκρασίας.