PDA

Επιστροφή στο Forum : Στάθμη με υπέρηχους



αντονιο
28-06-13, 01:00
καλησπέρα σας,
θέλω να κάνω μία εφαρμογή με ένα αισθητήριο υπερήχων να ρυθμίζω μία αντλία μέσω ενός ινβέρτερ .Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει ασχοληθεί κάποιος με κάτι παρόμοιο ?

αντονιο
29-06-13, 01:58
κανείς ;

vasilllis
29-06-13, 10:14
καλα ρε Αντονιο.2 η ωρα την νυχτα,εχεις απορια γιατι δεν σου απαντανε???αναρωτιεσαι κιολας γιατι δεν υπαρχει κανεις???
το inverter το εχεις?

SV1JRT
29-06-13, 10:18
καλησπέρα σας,
θέλω να κάνω μία εφαρμογή με ένα αισθητήριο υπερήχων να ρυθμίζω μία αντλία μέσω ενός ινβέρτερ .Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει ασχοληθεί κάποιος με κάτι παρόμοιο ?


Εφόσον ΔΕΝ εξηγείς τι θές να κάνεις, ΠΩΣ περιμένεις να σε βοηθήσει κάποιος ???
Γράψε ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ τι χρειάζεσαι, να καταλάβει ο κόσμος και να σου προτείνει λύσεις.
Αν βαριέσαι να γράψεις για το προβλημά σου, βαριώνται και οι άλλοι να σε βοηθήσουν.....

αντονιο
02-07-13, 16:58
λοιπόν παιδιά το inverter το έχω και είναι ένα invertek optidrive (συγνώμη αλλα ήμουν εκτός) και ο sensor carlo gavazzi 4-20mΑ.

αντονιο
02-07-13, 17:02
επίσης το 'κανείς' vasilimertzani ήταν διότι το αρχικό μήνυμα ήταν 28-6 και το επόμενο 29-6.

vasilllis
02-07-13, 17:54
επίσης το 'κανείς' vasilimertzani ήταν διότι το αρχικό μήνυμα ήταν 28-6 και το επόμενο 29-6.

Οκ φιλαρακι ,μην βαρας.συγνωμη

Το inverter εχει εισοδο 4-20?
Αφου τα εχεις γιατι δεν κανεις μια δοκιμη?αν και εχω εντυπωση οτι θα χρειαστεις σταρτ-στοπ αν απαιτει η εφαρμογη.

αντονιο
02-07-13, 21:53
δεν έχω κάνει ακόμα δοκιμή γιατί δεν ήρθε o sensor.αυτό που βλέπω στο manual είναι οτι θα πρέπει να κάνω μάλλον διαβάθμιση στον sensor και θα πρέπει να έχω κλειστές 1-2 είσοδο γιατί στη 3η ψιφιακη είναι και 4-20mA αναλογική.

vasilllis
02-07-13, 22:35
δεν έχω κάνει ακόμα δοκιμή γιατί δεν ήρθε o sensor.αυτό που βλέπω στο manual είναι οτι θα πρέπει να κάνω μάλλον διαβάθμιση στον sensor και θα πρέπει να έχω κλειστές 1-2 είσοδο γιατί στη 3η ψιφιακη είναι και 4-20mA αναλογική.
ναι.απο οτι ειδα θελει εντολη start-stop και ρυθμιση με την αναλογικη.
Οποτε μαλλον χρειαζεσαι ανω κατω σταθμη ψηφιακο αισθητηρα και τον αναλογικο για τους υπερηχους.

αντονιο
03-07-13, 16:54
εννοείς κάποιο φλοτέρ για τoν ψηφιακό αισθητήρα άνω και κάτω;

vasilllis
03-07-13, 18:58
εννοείς κάποιο φλοτέρ για τoν ψηφιακό αισθητήρα άνω και κάτω;

δεν ξερω για τι εφαρμογη το θες,αν ειναι για πληρωση δεξαμενης τοτε θελει φλοτερ(απο οτι διαβασα σε καποιο manual).Θα δινει την εντολη σταρτ,θα επιτηρει ποσοτητα μεσω την αναλογικης και θα κλεινει μεσω του φλοτερ στοπ.

αντονιο
03-07-13, 20:34
μέσα σε μια δεξαμενή θα έρχονται νερά με κάποια στερεά.Μετά τα 30 εκ.(θα σετάρουμε τα 4mA) και έως τα 70 εκ..(θα σετάρουμε τα 20mA) .Οπότε το inverter με αυτά τα όρια (θα αντιστοιχίσουμε hz με mA ) θα αυξομειώνει στροφές έτσι ώστε να μπορέσουμε να κρατήσουμε μία σταθερη στάθμη.

vasilllis
03-07-13, 23:37
μέσα σε μια δεξαμενή θα έρχονται νερά με κάποια στερεά.Μετά τα 30 εκ.(θα σετάρουμε τα 4mA) και έως τα 70 εκ..(θα σετάρουμε τα 20mA) .Οπότε το inverter με αυτά τα όρια (θα αντιστοιχίσουμε hz με mA ) θα αυξομειώνει στροφές έτσι ώστε να μπορέσουμε να κρατήσουμε μία σταθερη στάθμη.

Α.οποτε δεν θα κλεινει ποτε?εστω και στην χαμηλοτερη δυνατη λειτουργια δεν θα αδειαζει η δεξαμενη??

αντονιο
04-07-13, 15:35
ο στόχος είναι να μην αδειάζει ποτέ.