PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμματισμός του πομποδέκτη



PALIARMOTHS
29-06-13, 13:34
Καλησπερα σας, πήρα εναν πομποδεκτη vhf kai uhf αφου πρωτα μου ειπαν οτι ειναι κινεζικος και οτι μπορει να προγραμματιστει και να κλειδωσει. Επειδη τον πηρα απο το ebay οταν μου το εστειλαν ηταν ξεκλειδωτο, δεν μπορω να τον προγραμματισω απο το usb και δεν μπορω να τον κλειδωσω. Τον πηρα για αρχη επειδη μολις περασα τις εξετασεις κατηγοριας εισαγωγικου επιπεδου αλλα απο ότι βλεπω δεν μπορω να τον βγαζω εξω απο το σπιτι:cursing:. Ο πομποδεκτης ειναι της baofeng uv5r. Μπορειτε να με βοηθεισετε:saad:


Ευχαριστω

aeonios
29-06-13, 16:56
Γεια σου Νίκο και με το καλό το πτυχίο. Γιατί δεν μπορείς να τον βγάλεις από το σπίτι; Εχεις το καλώδιο προγραμματισμού και δεν μπορείς να τον προγραμματίσεις; Δώσε λίγες λεπτομέρειες γιατί δεν είναι και πολύ σαφές το πρόβλημα που έχεις.
Αν θες κατέβασε από εδώ drivers και λογισμικό προγραμματισμού (αν είναι αυτό το πρόβλημα σου!) http://www.universal-radio.com/catalog/ht/0205prgm.html

kioan
29-06-13, 19:21
Αν δεν κάνω λάθος, με την τελευταία έκδοση του Chirp (http://chirp.danplanet.com/projects/chirp/wiki/Home) μπορείς να το κλειδώσεις.




Επειδη τον πηρα απο το ebay οταν μου το εστειλαν ηταν ξεκλειδωτο
Αυτό συμβαίνει ακόμα και σε μη Κινέζικους πομποδέκτες που πουλάνε εγχώρια καταστήματα... :sneaky2:

PALIARMOTHS
30-06-13, 02:09
Nik μου ''πεταει'' συνεχεια ο,τi δεν υπαρχει επικοινωνια. Και εχω δοκιμασει ολα τα port.

aeonios
30-06-13, 04:06
Εχεις δηλώσει Νικόλα το com port σωστά; Είναι εντάξει οι δηλώσεις από τα Windows για rate κτλ? Mπορείς να το δοκιμάσεις σε άλλο pc;

PALIARMOTHS
30-06-13, 09:58
Το COM το εχω κοιταξει απο τη διαχειριση συσκευων και μου το εχει στο 3 και στο 1, οταν παταω read from radio μου λεει πως η συνδεση με τον πομποδεκτη απετυχε.
Μαλιστα δοκιμασα και το chirp, εβαλα το ιδιο com που βαζω και στο λογισμικο της baofeng, αλλα εκει μου λεει πως ο πομποδεκτης δεν αποκρινεται.

Υ.Γ.:Σε ολες τις προσπαθειες μου εχω δοκιασει και με κλειστο τον πομποδεκτη και με ανοιχτο.

Αποστόλης1
30-06-13, 13:21
Η σειριακή σύνδεση cross/straight είναι σωστή;;

PALIARMOTHS
30-06-13, 13:30
Βαζω το usb στη θυρα του υπολογιστη και την αλλη του ακρη με τα δυο jack πανω στο μηχανακι

Αποστόλης1
30-06-13, 13:54
Νόμιζα πως είχε 9/πινη υποδοχή

Αποστόλης1
30-06-13, 15:09
Βεβαιώσου ότι έχεις εγκαταστήσει αυτά τα προγράμματα:


http://www.powerphone.com.cn/UploadFiles/20121004112659853.rar

http://www.powerphone.com.cn/UploadFiles/20121023172211020.zip

mits
30-06-13, 17:27
Καλησπέρα, έβαλες το πρόγραμμα από το cd που συνόδευε το καλώδιο usb? Εμένα δεν μου λειτουργούσε το συγκεκριμένο και έβαλα νεότερο από το site της baofeng και συνδέεται μια χαρά. Πρέπει να είναι αυτό που λέει από πάνω ο Αποστόλης.

PALIARMOTHS
30-06-13, 18:47
Πρωτα απ΄ ολα σας ευχαριστω που μου απαντατε.
Εβαλα πριν λιγο το καινουριο λογισμικο και το driver για το usb αλλα τωρα κανει το αλλο η μ...κια, λεει conecting with transceiver και καθεται ετσι πανω απο ενα τεταρτο:head:.

Αποστόλης1
01-07-13, 01:27
Πρόβλημα ή παραμέτρων σειριακής:bit rate,parity κλπ (ας πει ο Δημ/ρης,Νικ ή όποιος άλλος το δουλεύει) ή κατάλοιπα του προηγούμενου προγράμματος, κάνε πρώτα ολική αφαίρεση των σχετικών προγραμμάτων και μετά επανεγκ/ση των νέων.

aeonios
01-07-13, 03:49
Γράψε μας ΑΚΡΙΒΩΣ την έκδοση των windows που έχεις και τους drivers που έβαλες καθώς και το αν έχεις το πιο φρέσκο firmware στο μηχανάκι (αν μπορείς να το γνωρίζεις φυσικά) σε παρακαλώ!!

john_b
01-07-13, 17:16
Γιατι, αν είναι ξεκλείδωτο από την μάνα του, αλλά εμείς τα δουλεύουμε στην ερασιτεχνική ζώνη όπως πρέπει, έχουμε πρόβλημα να τα κυκλοφωρήσουμε;

PALIARMOTHS
01-07-13, 18:21
Νικ εχω τα windows XP profesional. Τωρα, διαγραφω ολα τα λογισμικα που εχουν να κανουν με το μηχανακι, κατεβαζω το λογισμικο απο την σελιδα της baofeng καθως και το driver toυ usb. Παω να εγκαταστησω το driver και αφου τελειωσει η εγκατασταση κανει επανεκκινηση το pc. Οταν ομως ανοιξει δεν μου αναγνωριζει το usb που του βαζω και μου λεει οτι ισως δεν λειτουργει σωστα:confused1:, ετσι στη συνεχεια οταν βαλω ενα αλλο προγραμμα οδηγισης, μου το παιρνει και το αναγνωριζει. Και παρ΄ολα ΄υτα μου λεει οτι συνδεεται με το μηχανακι και περναει παααρα πολυ ωρα χωρις να γινει τιποτα. (Θα τρελαθω!!!!!!!:cursing:)

Αποστόλης1
01-07-13, 21:45
Θέλει τουλάχιστον το SP2

PALIARMOTHS
01-07-13, 23:59
Tι ειναι το sp2 ??

minas1000
02-07-13, 03:49
Καλημέρα,έχω και εγώ ένα Baofeng και μου έκανε τα ίδια.Το πρόβλημα λύθηκε σπρώχνοντας το βυσματάκι προς τα μέσα,δεν πατάει καλά... Το σπρώχνεις προς τα μέσα όσο γράφει-διαβάζει.Κινέζικο βλέπεις...
Όσο αφορά τους drivers,τα interface αυτά είναι μαιμού Prolific η οποία τα έχει κλειδώσει στους σύγχρονους drivers και βγάζουν error10 (device cannot start) Ψάξε για prolific vista drivers και θα δουλέψει,και αν το update των windows σου βρει driver μη τον περάσεις...δεν δουλεύει βάζει τον καινούργιο.

kioan
02-07-13, 14:12
Tι ειναι το sp2 ??

Windows XP Service Pack 2 (http://www.microsoft.com/el-gr/download/details.aspx?id=10330)

PALIARMOTHS
02-07-13, 17:18
Eνταξει παιδια θα ξανα προσπαθησω και θα σας ενημερωσω:001_smile:.

PALIARMOTHS
08-08-13, 01:19
Καλησπερα σας, τελικα κανοντας μια τελευταια προσπαθεια σε windows 7 μπηκα τυχαια απο το google στην ιστοσσελιδα www.miklor.com και κατευασα εναν driver. Και αφου πιεσα λιγο παραπανω το καλωδιο εκει που μπαινει πανω στον πομποδεκτη, καταφερα να τον κλειδωσω στις επιτρεπομενες συχνοτητες (η εκδοση ειναι 12.07.25).

Σας ευχαριστω!