PDA

Επιστροφή στο Forum : πτωση τασης - παροχη



gkouk
02-07-13, 18:08
Καλησπερα! Θελω να ριξω παροχη ΔΕΗ σε εξοχηκη κατοικια με περιπου 45-50μετρα αποσταση. Μιλαμε για 1χ40Α ή 3χ40Α ασφαλειες ρολοι δηλ. καλωδιο παροχης 3χ10mm ή 5χ10mm , αλλα το θεμα ειναι οτι σε αυτην αποσταση θα εχω καποια σιμαντηκη πτωση τασης? ωστε να μου δημιουργει καποιο προβλημα ή θα ειναι αμελητεα? Επιδη υπαρχει σοβαρο θεμα κοστους προσπαθω να αποφυγω τα 16αρια...:saad:

xsterg
02-07-13, 19:10
μα καλα φιλε μου. φτιαχνεις σπιτι και τσιγκουνευεσαι λιγα ευρω προκειμενου να κανεις κατι σωστα? βαλε 3Χ1,5 τοτε και λειτουργησε μια τηλεοραση και δυο λαμπες οικονομιας.

nestoras
02-07-13, 19:33
Καλησπερα! Θελω να ριξω παροχη ΔΕΗ σε εξοχηκη κατοικια με περιπου 45-50μετρα αποσταση. Μιλαμε για 1χ40Α ή 3χ40Α ασφαλειες ρολοι δηλ. καλωδιο παροχης 3χ10mm ή 5χ10mm , αλλα το θεμα ειναι οτι σε αυτην αποσταση θα εχω καποια σιμαντηκη πτωση τασης? ωστε να μου δημιουργει καποιο προβλημα ή θα ειναι αμελητεα? Επιδη υπαρχει σοβαρο θεμα κοστους προσπαθω να αποφυγω τα 16αρια...:saad:

Αρχικά να μας ξεκαθαρίσεις αν θα είναι μονοφασικό ή τριφασικό. Στο τριφασικό οι φάσεις σου δε θα είναι τόσο φορτωμένες οπότε θα έχεις μικρότερη πτώση τάσης. Στο μονοφασικό είναι πιο πιθανό να έχεις αρκετά φορτωμένη τη μοναδική σου φάση με αποτέλεσμα να έχεις μεγαλύτερη πτώση τάσης στα άκρα του καλώδιου.

Sted
02-07-13, 21:44
Στα 50 μέτρα, θα έχεις περίπου 5% πτώση τάσης με πλήρη φόρτιση (35Α) σε οποιαδήποτε φάση. Δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικό ποσό.

Ο nestoras τα λέει καλύτερα. Για εμένα βάλε 3φασικό με 5x10mm² και θα είσαι μια χαρά. Πλέον δεν φτάνουν τα 35Α ...