PDA

Επιστροφή στο Forum : Συντελεστής βράχυνσης διπόλου κεραίας?



triantag
03-07-13, 16:29
Χαίρετε

Εδώ και κάμποσο καιρό ψάχνω να βρω ένα καλό διάγραμμα του συντελεστή βράχυνσης για την σωστή κατασκευή κεραιών και έχω βρει αντικρουόμενες πληροφορίες.

Συγκεκριμένα, παράδειγμα:
Έστω επιλογή συχνότητας 145 ΜΗz. Τότε το μήκος κύματος είναι λ=c/f=300/145 λ = 2,069m
Τότε ένα απλό δίπολο (gamma match) θα πρέπει να έχει μήκος βασικού στοιχείου (λ/2)*κ . Όπου κ ο συντελεστής βράχυνσης. Ο οποίος εξαρτάται από την εξωτερική διάμετρο d του σωλήνα του διπόλου και συγκεκριμένα του λόγου λ/d ή σε άλλα βιβλία (λ/2)/d. Έτσι στο συγκεκριμένο παράδειγμα, έστω d = 2,5cm ή d = 0,025 m.
λ/d = 82,75
(λ/2)/d = 41,375

44715447164471744718

Στις εικόνες παραθέτω όλα τα διαγράμματα που βρήκα, οι πηγές των οποίων είναι:
Α) “The ARRL HANDBOOK”, Published by the American Radio Relay League
B) http://www.neduet.edu.pk/electronics/Telecommunication/Telecom%20Data/Lab%20Mannuals/TE/TC-382%20Antenna%20&%20Microwave%20Engineering.pdf
->σελ 11
Γ) http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=43714&d=1368772971
-> electron
Δ) Άλλη πηγή


Α,Β μοιάζουν και αποτέλεσμα κ =0,955 => μήκος στοιχείου κεραίας (2,069/2)*0,955 = 0,988m
Γ,Δ μοιάζουν και αποτέλεσμα κ = 0,865 => μήκος στοιχείου κεραίας (2,069/2)*0,865 = 0,895m
Αρκετή διαφορά! Το ίδιο γίνεται αν πάμε πχ στους 100 ΜΗz.

Ποιο να εμπιστευθώ???:confused1:
Έχει κάποιος εμπειρία σ’ αυτά? Ή κάνα καλύτερο βιβλίο?
Ευχαριστώ

bchris
03-07-13, 17:07
Εγω θα εμπιστευομουν το ARRL.

Στο φιναλε, αμα δεν σου αρεσει, μπορεις να την κοψεις.

BASILIS971
03-07-13, 20:35
Εγω θα εμπιστευομουν το ARRL.

Στο φιναλε, αμα δεν σου αρεσει, μπορεις να την κοψεις.



Σωστός!!

electron
04-07-13, 10:35
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι δυστυχώς δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι για κανένα διάγραμμα, ακόμη και γι αυτό που έχω ανεβάσει εγώ. Αυτό γιατί από προσωπική μου τουλάχιστον αναζήτηση στην βιβλιογραφία, δεν βρήκα καμία αναφορά για το κράμα του μετάλλου των στοιχείων της κεραίας το οποίο είναι καθοριστικό για τον συντελεστή βραχύνσεως, πέρα της διαμέτρου των στοιχείων.
Κατά συνέπεια επιλέγεις πρακτικά ένα μήκος στοιχείων μεγαλύτερο από αυτό που υπολόγισες στο χαρτί και το φέρνεις πόντο πόντο, βασιζόμενος στα όργανα συντονισμού που έχεις,(γέφυρα κλπ).

sigmacom
05-07-13, 00:26
Παρατηρώ ότι τα 2 πρώτα γραφήματα (τα οποία είναι και ταυτόσημα μεταξύ τους) αφορούν υπολογισμούς λ/2 σε σχέση με διάμετρο στοιχείου, και τα 2 τελευταία γραφήματα (επίσης ταυτόσημα μεταξύ τους) αφορούν υπολογισμούς ολόκληρου λ σε σχέση με διάμετρο στοιχείου. Επιβεβαιώνω ότι τα πρώτα δυο (ταυτόσημα) γραφήματα ισχύουν στην πράξη.

Δεν παίζει ρόλο το υλικό για τον συντελεστή βράχυνσης, καθώς ο συντελεστής βράχυνσης σχετίζεται με το διηλεκτρικό, το οποίο σε όλες τις περιπτώσεις παραμένει το ίδιο (αέρας, Εr=1).

Σαφώς το είδος του μετάλλου θα παίξει ρόλο στο ωμικό μέρος της σύνθετης αντίστασης του διπόλου, τουτέστιν θα κόψεις δυο δίπολα ίδιου μήκος με διαφορετικό μέταλλο (π.χ. ένα από χαλκό και ένα από inox), και θα έχεις διαφορετική συμπεριφορά. Κόβοντας ή προεκτείνοντας τα μήκη θα "το φέρεις" μεν, αλλά δεν θα σου φταίει ο συντελεστής βράχυνσης. Είναι η διαφορετική αντίσταση του κάθε μετάλλου που θα σου αλλάξει την συνολική σύνθετη αντίσταση.

electron
05-07-13, 09:55
Στέλιο έχεις δίκιο, προφανώς δεν διατύπωσα σωστά τον συλλογισμό μου, ωστόσο εμμέσως το κράμα των στοιχείων επιδρά στο μήκος και κάπου εκεί χάνουμε το παιχνίδι με την σωστή κοπή του μήκους, γι αυτό και όπως προ είπα, πρακτικά κόβουμε πάντα λίγο μακρύτερα τα στοιχεία και τα φέρνουμε κόβοντας τα κάθε φορά από λίγο, προκειμένου να έχουμε την βέλτιστη προσαρμογή.

triantag
05-07-13, 15:47
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Το λογικο ειναι να τα κανεις λιγο μεγαλυτερα και μετα να τα κοβεις λιγο λιγο δοκιμαζοντας. οπως και το εκανα για διπολα απλα (2 στοιχεια, χωρις gamma). Ομως το gamma έχει κι αλλα πραματα να πειραζεις για να το συντονισεις, οχι μόνο το μηκος του βασικού στοιχείου. Έχει το μηκος του + του πυκνωτή, το μηκος του μικρου στοιχειου του πυκνοτη, τη ρυθμιση του πυκνωτη (μεσα, έξω ρύθμιση του πυκνωτή) και την μετακίνηση πάνω κάτω του συνδετικού μεταξύ στοιχείου gamma - βασικού στοιχείου. Αν σ όλα αυτα προστεθεί το μηκος του βασικού στοιχείου σαν μεταβλητή τότε πάει μακριά η βαλίτσα του συντονισμού...:001_tt2:
Θα δοκιμάσω αρχικά με τον συντελεστή των 2 πρώτων διαγραμμάτων που δίνουν μακρύτερα στοιχεία και βλεπουμε.

triantag
08-07-13, 17:32
For the record, μάλλον το διάγραμμα από ARRL είναι σωστό, καθώς μετά την κατασκευή της κεραίας σύμφωνα με αυτό, κεντράρει (λιγότερα στάσιμα, μεγαλύτερη ισχύς) ακριβώς στη συχνότητα που προώριζα την κεραία.

744
08-07-13, 21:05
For the record, μάλλον το διάγραμμα από ARRL είναι σωστό, καθώς μετά την κατασκευή της κεραίας σύμφωνα με αυτό, κεντράρει (λιγότερα στάσιμα, μεγαλύτερη ισχύς) ακριβώς στη συχνότητα που προώριζα την κεραία.

Ναι, αλλά με τι είδους στοιχεία? Τί μέταλλο? Με άλλα πιο λεπτά ή παχύτερα πως θα συντόνιζε?

jimnaf
09-07-13, 00:33
4483444833

triantag
09-07-13, 13:19
Ναι, αλλά με τι είδους στοιχεία? Τί μέταλλο? Με άλλα πιο λεπτά ή παχύτερα πως θα συντόνιζε?

Αλουμίνιο, είδος στοιχείου? Σωλινα αν εννοείς, πάχος 2 mm. Κεραία δίπολο gamma match

Έχω την εντύπωση ότι το πάχος αλλαΖει μόνο την μηχανική αντοχή και όχι τον σ. βραχυνσης. Λόγω του επιδερμικου φαινομένου. ( μόνο στην εξωτερική επιφάνεια κυκλοφορεί ρεύμα, δηλαδή η Εξωτερική διαμετρος παίζει ρόλο, όχι το πάχος)

744
09-07-13, 14:22
Αυτό εννοώ, την διάμετρο. Αν είναι γεμάτο ή όχι το στοιχείο είναι ουσιαστικά αδιάφορο για μικρές ισχύς RF.

triantag
09-07-13, 15:06
4483444833

Εγω την έφτιαξα με στοιχεία 25mm εξωτερικής διαμέτρου. Επίσης, από ποιά πηγή βρήκες αυτά τα δεδομένα?

nikos1
03-08-13, 00:31
452594526045261