PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση αντίστασης ηλιακού θερμοσίφωνα



axel
04-07-13, 10:52
Καλημέρα σε όλους!
Θέλω να συνδέσω την αντίσταση του ηλιακού θερμοσίφωνα( η αντισταση είναι 4000 βαττ) μέσω ενός καλωδίου που θα διέρχεται απο εξωτερικό χώρο.Θα χρησιμοποιήσω την γραμμή από τον πίνακα που πήγαινε στον εσωτερικό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα(ο ηλεκτρικός θα παροπλιστεί).Η αποσταση από τον πίνακα μέχρι τον ηλιακό υπολογίζω να είναι γύρω στα 25-30 μέτρα.Τι διατομή καλωδίου θα πρέπει να χρησιμοποιήσω ώστε να μην έχω μεγάλη πτώση τάσης;Υπάρχει ειδικός τύπος καλωδίου για εξωτερικούς χώρους;Αν ναι πως το ζητάω;
ευχαριστώ!

Sted
04-07-13, 12:58
Καλημέρα σε όλους!
Θέλω να συνδέσω την αντίσταση του ηλιακού θερμοσίφωνα( η αντισταση είναι 4000 βαττ) μέσω ενός καλωδίου που θα διέρχεται απο εξωτερικό χώρο.Θα χρησιμοποιήσω την γραμμή από τον πίνακα που πήγαινε στον εσωτερικό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα(ο ηλεκτρικός θα παροπλιστεί).Η αποσταση από τον πίνακα μέχρι τον ηλιακό υπολογίζω να είναι γύρω στα 25-30 μέτρα.Τι διατομή καλωδίου θα πρέπει να χρησιμοποιήσω ώστε να μην έχω μεγάλη πτώση τάσης;Υπάρχει ειδικός τύπος καλωδίου για εξωτερικούς χώρους;Αν ναι πως το ζητάω;
ευχαριστώ!



3x4mm² ΝΥΜ ή αν ΔΕΝ σε ενοχλεί το χρώμα, 3x4mm² NYY.

bababoulas
04-07-13, 15:35
Καλησπέρα!!!
Θα συμφωνήσω με τον RyDeR. Προσωπική προτίμηση το 3χ4mm2 NYY (είναι μαύρο).
Προσοχή : Αν το καλώδιο αυτό το συνδέσεις με το καλώδιο της προηγούμενης παροχής για τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα και όχι στον πίνακα, έλεγξε την διατομή του προηγούμενου καλωδίου ή αγωγών. Υπάρχει περίπτωση να είναι στα 2.5mm2. Θα πρέπει να αλλαχθούν και αυτοί μέχρι τον πίνακα. Επίσης πολλή προσοχή στις συνδέσεις!!
Εφόσον έχεις όλη την γραμμή του θερμοσίφωνα στα 4mm2 τότε στον πίνακα πρέπει να έχεις έναν μικροαυτόματο στα 20Α και έναν διπολικό διακόπτη για χειρισμό.
Ανάλογα με το περιβάλλον που βρίσκεται ο ηλιακός έλεγξε μήπως θα ήταν καλό να πέρναγες το καλώδιο μέσα από σωλήνα.

xsterg
04-07-13, 17:58
μια πλαστικη σωληνα συνισταται. με τα χρονια το καλωδιο αρχιζει και ξεραινεται. η σωληνα το προφυλασσει με μικρο μαλιστα κοστος.

deathlok
05-07-13, 02:11
ΝΥΥ για λόγους αντοχής.

nestoras
05-07-13, 13:51
Εννοείται ότι το καλώδιο πρέπει να μπει σε προστατευτικό σωλήνα κι αν όχι πλαστικό τότε σε ένα φλεξίμπλ τουλάχιστον.
Το "μαύρο" καλώδιο μπορεί να είναι καλό για τον ήλιο αλλά δεν προστατεύει το καλώδιο από πατήματα και χτυπήματα.