PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενσωμάτωση 2 υποτίτλων σε μια ταινία



manos_3
05-07-13, 22:59
Γεια σας.
Υπάρχει τρόπος να ενσωματωθούν(εμφανιστούν) 2 υπότιτλοι( Αγγλικοί και Ελληνικοί) στην ίδια ταινία;
Ευχαριστώ!

lepouras
05-07-13, 23:08
δεν είμαι σίγουρος αλλά το convertX to dvd πρέπει να το κάνει

manos_3
05-07-13, 23:23
δεν είμαι σίγουρος αλλά το convertX to dvd πρέπει να το κάνει

Και να γίνεται θα θέλει πολή ώρα για να επανακωδικοποιήσει την ταινία...Κάτι άλλο υπάρχει;

lepouras
05-07-13, 23:26
δεν ξέρω αν έχουν βγει και άλλα(θα μας πούνε τα παιδιά) γιατί κάποια στιγμή που δοκίμασα μερικά την ίδια διαδικασία έχουν ή ήτανε και ποιο αργά.από την στιγμή που θέλεις να ενσωματωθούν θα πρέπει να μπορείς να κάνεις εναλλαγή και πρέπει το πρόγραμμα να τρέξει όλη την ταινία για να κάνει την ενσωμάτωση. αλλιώς αν το dvd player που θα το παίξεις έχει την δυνατότητα να διαβάζει εξωτερικούς υπότιτλους(μια και μπορούν τώρα ποια να διαβάζουν πολλές μορφές αρχείων) τότε απλά τους βάζεις μέσα στο δισκάκι και και τους βλέπει το πρόγραμμα.

Xarry
05-07-13, 23:41
Ο BS Player σου δινει τη δυνατοτητα επιλογης 2 υποτιτλων.

plouf
05-07-13, 23:46
το θέμα ειναι γιατι το θες.. πχ το VLC μπορει να δειχνει 2 ανεξαρτητους υπότιτλους ταυτόχρονα !

lepouras
05-07-13, 23:50
ναι αν το δεις στον υπολογιστή, γιατί δεν ξέρω να έχει δυνατότητα να εγγράψεις ταινία σε δισκάκι η να το έχουν άλλες συσκευές αναπαραγωγής.. αν θέλει ο Μάνος να τις βλέπει από το πισι τότε ναι είναι το καλύτερο για έμενα το BS Player. και νομίζω δεχεται και παραπάνω υπότιτλους.

lepouras
05-07-13, 23:50
Ο BS Player σου δινει τη δυνατοτητα επιλογης 2 υποτιτλων.

ναι αν το δεις στον υπολογιστή, γιατί δεν ξέρω να έχει δυνατότητα να εγγράψεις ταινία σε δισκάκι η να το έχουν άλλες συσκευές αναπαραγωγής.. αν θέλει ο Μάνος να τις βλέπει από το πισι τότε ναι είναι το καλύτερο για έμενα το BS Player. και νομίζω δέχεται και παραπάνω υπότιτλους.

manos_3
06-07-13, 00:08
το θέμα ειναι γιατι το θες.. πχ το VLC μπορει να δειχνει 2 ανεξαρτητους υπότιτλους ταυτόχρονα !

Το θέλω για ένα φίλο μου. Μαθαίνει τώρα αγγλικά και θέλει να έχει στις ταινίες 2 υπότιτλους για να μαθαίνει ταυτόχρονα.
Παράξενα γούστα...τι να πω!!!

plouf
06-07-13, 00:16
τοτε η χρηση υπολογιστη ειναι η απλουστερη και ταχυτερη μεθοδος !! ;)


υπαρχει κα ιη δυνατοτητα με καποιο subtitle toolbox να κανεις 2 υποτιτλους σε 1 αρχειο κια να τα εχεις κα ιτα δυο (Σε 2 γραμμες πχ) αλλα νομιζω ειναι περιττο !

giwrgosss
06-07-13, 01:19
κάπου στο νετ το εχω ξανά δει αυτό , και λέγαν οτι οντς αν έχει καλο συγχρονισμό σωστή μετάφραση και κλπ .. είναι ωραιότατη μέθοδος ταχύρυθμης εκμάθησης ξένης γλώσσας ειδικά αν γνωρίζεις και 5-10 πράγματα απο αυτήν

aeonios
06-07-13, 01:28
Δοκιμασε τα Subtitle Workshop v2.51.img το AVIAddXSubs (http://aviaddxsubs.blogspot.com/) και το Sub2DivX (http://userxp.tripod.com/sub2divx.htm)

manos_3
06-07-13, 17:21
Δε μπορώ να το δω με BSplayer. Διαλέγω τους δυο υπότιτλους αλλά μου βγαζει και πανω και κατω τον ίδιο...και μετά από λίγο χαλάει...!!!
Δοκίμασα και το AVIAddXSubs (http://aviaddxsubs.blogspot.com/) αλλά μου βγαζει WARNING: 1 FILE(S) FAILED. See above.

pantelisyzfr1
06-07-13, 17:55
θα ενσωματώσεις τον ενα με το AVIAddXSubs θα το πετάξεις σε ενα φάκελο και μέσα στον φάκελο θα βάλεις και τον άλλον

πρόσεξε να ρυθμίσεις το ύψος

ιδέες λέω δεν το έχω κάνει