PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή πρίζας τηλεόρασης



wizard1
06-07-13, 23:20
Καλησπέρα σε όλους
Πρόσφατα μετακόμισα σε ένα διαμέρισμα μίας παλιάς πολυκατοικίας.
Το διαμέρισμα έχει μία πρίζα για την κεραία της τηλεόρασης στην οποία δεν εφαρμόζει καν το καλώδιο της κεραίας με αποτέλεσμα να υπάρχει τεράστια απώλεια σήματος και να μην μπορώ έχω αξιοπρεπή λήψη. Η πρίζα έχει δύο εξόδους (μια για tv, και μία για ράδιο), και εικάζω ότι είναι παλαιάς τεχνολογίας
Υποθέτω ότι το πρόβλημα θα μπορούσε να λυθεί εαν εγκαθιστούσα μία καινούρια πρίζα για την τηλεόραση.
Αφού ξεβίδωσα την παλαιά πρίζα είδα ότι υπάρχουν δύο καλώδια συνδεδεμένα σε αυτήν. Το διαμέρισμα είναι στον δεύτερο όροφο, και η πρίζα αυτή είναι η μοναδική.
Το ερώτημά μου είναι τι πρίζα πρέπει να πάρω (διελεύσεως, τερματική κλπ), και εάν πιστεύετε ότι θα υπάρχει αποτέλεσμα με την αλλαγή.
Ελπίζω να μου δώσετε τα "φώτα" σας καθώς δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα γύρω από το αντικείμενο.
Ευχαριστώ προκαταβολικά

ΥΓ. Αυτή τη στιγμή μπορώ να έχω καλό ψηφιακό σήμα με μία μικρή εσωτερική κεραία οπότε υποθέτω ότι ακόμα και να υπάρχει εύλογη απώλεια σήματος, λόγω παλαιότητας καλωδιώσεων, κατά την μεταφορά από την κεντρική κεραία μέχρι την πρίζα μου θα έχω αξιοπρεπή λήψη.

crown
06-07-13, 23:28
θα παρειs πριζα διελευσηs αλλα να προσεξειs να την συνδεσειs σωστα δηλαδη σφυκτα τα καλωδια μεσα στιs επαφεs τηs πριζαs χωριs να προκαλεσειs βραχυκυκλωμα απο τιs τριχουλεs του μοαξονικου(το πλεον συνηθεs)
Tωρα απο πριζεs βαλε καμμια TELEVES η κατι τελοs παντων καλο μιαs και μου λενε στη δουλια μου μα καλα αφου πιανω ΤΖΑΜΙ με την εσωτερικη..αντε να τουs εξηγησειs τι δουλεια κανει η πριζα στο ψηφιακο ΑΑΑΑΑ και το νουσου μακρυα απο LEGRANDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
0

aris k
07-07-13, 01:12
και το νουσου μακρυα απο LEGRANDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD+++++++++++ +++++++++++++++

picdev
07-07-13, 10:27
φίλε μου λογικά το κάθε δωμάτιο παίρνει απο το απο πάνω και το δικό σου δίνει στο απο κάτω,
αν πάει κάτι στραβά δεν θα πιάνει σήμα ο απο κάτω,
άσε που το πιο πιθανό είναι να ειναι στα πάνω διαμερίσματα το πρόβλημα, κάποιο χαλασμένο βύσμα ίσως

Αποστόλης1
07-07-13, 23:20
Χωρίς περιγραφή της οικοδομής δεν βγαίνει συμπέρασμα, εκτός αυτού οι πρίζες διελεύσεως έχουν χαρακτηριστικά(αποσβέσεις) δεν είναι θέμα α ή β μάρκας, η legrand έβγαζε ένα τύπο μόνο.
η συγκεκριμένη πρίζα μπορεί να είναι τερματική.

aris k
08-07-13, 00:44
Αποστολη ειναι διελευσεως γιατι ο Γιωργος μας ειπε οτι εχει δυο καλωδια εσωτερικα

wizard1
08-07-13, 04:19
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...Ναι, έχει δύο καλώδια εσωτερικά...Αν καταλαβαίνω σωστά το κάθε διαμέρισμα παίρνει σήμα από το από πάνω; Αν δηλαδή βγάλω τελείως την πρίζα ή αν δεν την συνδέσω σωστά δεν θα έχουν σήμα οι από κάτω; Πάντως δεν αποκλείεται να υπάρχει πρόβλημα με τα πιο πάνω διαμερίσματα γιατί το σήμα που φτάνει σε μένα είναι σχεδόν ανύπαρκτο...

Αποστόλης1
08-07-13, 12:21
Άρη με προβληματίζει το "παλιά οικοδομή", αν έχει δυο βελάκια αντίθετα είναι σίγουρα διελεύσεως.

primeras
08-07-13, 14:39
... και το νουσου μακρυα απο LEGRANDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
0


και το νουσου μακρυα απο LEGRANDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD+++++++++++ +++++++++++++++


Συγνώμη που εμπλέκομαι ρε παιδιά, αλλά γιατί μακρυά από legrand;

Το ρωτάω γιατί τις έχω σπίτι μου. Για τα λεφτά τους νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι καλύτερες καθότι δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος ειδικά με τις πρίζες TV.

Τότε θυμάμαι (2000) τα έσκασα για να πάρω τις καλύτερες, όπως μου πρότειναν τα μαγαζιά και ο ηλεκτρολόγος.

picdev
08-07-13, 16:50
λογικά το πρόβλημα είναι στους απο πάνω,
επίσης όπως γράφτηκε αυτές οι μπρίζες έχουν συγκεκριμένη εξασθένηση ανάλογα τον όροφο,
καλύτερα να φωνάξεις έναν τεχνικό που θα τον πληρώσετε από τα κοινόχρηστα και με ένα πεδιόμετρο να δει που είναι το πρόβλημα

Αποστόλης1
10-07-13, 15:57
Καλησπέρα σε όλους
Πρόσφατα μετακόμισα σε ένα διαμέρισμα μίας παλιάς πολυκατοικίας.
Το διαμέρισμα έχει μία πρίζα για την κεραία της τηλεόρασης στην οποία δεν εφαρμόζει καν το καλώδιο της κεραίας με αποτέλεσμα να υπάρχει τεράστια απώλεια σήματος και να μην μπορώ έχω αξιοπρεπή λήψη.............................................. .................................................. .................................................. .................................................. .......την κεντρική κεραία μέχρι την πρίζα μου θα έχω αξιοπρεπή λήψη.




Δεν κατάλαβα πως βγάζετε συμπεράσματα για πάνω και κάτω.