PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση UPS



CrazyFather
09-07-13, 02:55
Σε διώροφη μονοκατοικία θα τοποθετηθούν ευαίσθητες συσκευές πληροφορικής σε δύο χώρους, έναν ανά όροφο. Προσπαθώ να εξοικονομήσω την αγορά δεύτερου UPS, οπότε ψάχνω τις λεπτομέρειες μιας σωστής εγκατάστασης για τη διανομή της εφεδρικής ισχύος. Τι σκέφτομαι:

1. Το UPS θα τροφοφοτείται από δικιά του 16Α ασφάλεια μέσω μιας "ενισχυμένης" σούκο.
2. Η γραμμή αυτή θα έχει δικό της ΔΔΕ. Είμαι εντάξει με τύπο AC;
3. Το UPS τροφοδοτεί τοπικά κάποιες συσκευές αλλά πρέπει να δώσει την έξοδό του πίσω στον πίνακα για περαιτέρω διανομή. Σκέφτομαι μια βιομηχανικού τύπου μονοφασική αρσενική πρίζα στον τοίχο (σταθερό φις να το πούμε...) που συνδέεται με το UPS με το αντίστοιχο καλώδιο. Μ' άλλα λόγια το UPS "παίρνει" και "δίνει" στον τοίχο (σε διαφορετικές γραμμές φυσικά!). Υπάρχει κάτι πιο εμφανίσημο; Προφανώς η απλή σούκο δεν κάνει γιατί τότε κάποιος μπορεί να βγάλει το φις και να βρεθεί με ενεργούς γυμνούς αγωγούς στο χέρι.
4. Η εν λόγω πρίζα έχει δικιά της γραμμή και με ενδιάμεση στάση στον πίνακα του άλλου ορόφου καταλήγει να τροφοδοτεί τον εξοπλισμό του άλλου ορόφου, σε συγκεκριμένο δωματιάκι. Δεδομένου ότι η διαδρομή είναι μεγάλη, αισθάνομαι ότι πρέπει να ασφαλίσω πάλι τους αγωγούς μου με άλλο μικροαυτόματο 16Α. Από διαρροές είμαι εξασφαλισμένος όμως;
5. Στον δεύτερο όροφο, στο δωματιάκι που θα υπάρχει και ο περισσότερος εξοπλισμός, έχω το χώρο να φτιάξω έναν πίνακα ακόμη για να διανείμω τοπικά την εφεδρική ισχύ με μικρές ασφάλειες 1-2Α. Είναι υπερβολή;

Είμαι εντάξει; Ξέχασα κάτι;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

nestoras
09-07-13, 04:02
Πρέπει να φτιάξεις ξεχωριστό πίνακα Η/Ζ. Δε νοείται κάποιος μετά από χρόνια να πάει να κατεβάσει το γενικό του πίνακα για να αλλάξει μια ασφάλεια και κάποιες γραμμές να έχουν ακόμη ρεύμα!
Μοίρασε τα φορτία που θέλεις να έχουν αδιάλλειπτη παροχή σε ένα διπλανό πίνακα που θα τον χαρακτηρίσεις σαν Η/Ζ, βάλε το UPS κοντά στον πίνακα και μοίρασε από το δεύτερο πίνακα τις γραμμές.
Μπορεί να μην είναι και η οικονομικότερη λύση αλλά πρέπει να βάζουμε την ασφάλεια πάνω από το κόστος...

Με λίγα λόγια, η ασφαλής συνδεσμολογία είναι να:

Κυρίως Πίνακας --> UPS --> Πίνακας Η/Ζ

Ότι γραμμές θέλεις να έχουν αδιάλλειπτη παροχή θα τις μεταφέρεις στον πίνακα Η/Ζ μαζί με τις ασφάλειές τους.

vasilllis
09-07-13, 09:59
Σε διώροφη μονοκατοικία θα τοποθετηθούν ευαίσθητες συσκευές πληροφορικής σε δύο χώρους, έναν ανά όροφο. Προσπαθώ να εξοικονομήσω την αγορά δεύτερου UPS, οπότε ψάχνω τις λεπτομέρειες μιας σωστής εγκατάστασης για τη διανομή της εφεδρικής ισχύος. Τι σκέφτομαι:

1. Το UPS θα τροφοφοτείται από δικιά του 16Α ασφάλεια μέσω μιας "ενισχυμένης" σούκο.
2. Η γραμμή αυτή θα έχει δικό της ΔΔΕ. Είμαι εντάξει με τύπο AC;
3. Το UPS τροφοδοτεί τοπικά κάποιες συσκευές αλλά πρέπει να δώσει την έξοδό του πίσω στον πίνακα για περαιτέρω διανομή. Σκέφτομαι μια βιομηχανικού τύπου μονοφασική αρσενική πρίζα στον τοίχο (σταθερό φις να το πούμε...) που συνδέεται με το UPS με το αντίστοιχο καλώδιο. Μ' άλλα λόγια το UPS "παίρνει" και "δίνει" στον τοίχο (σε διαφορετικές γραμμές φυσικά!). Υπάρχει κάτι πιο εμφανίσημο; Προφανώς η απλή σούκο δεν κάνει γιατί τότε κάποιος μπορεί να βγάλει το φις και να βρεθεί με ενεργούς γυμνούς αγωγούς στο χέρι.
4. Η εν λόγω πρίζα έχει δικιά της γραμμή και με ενδιάμεση στάση στον πίνακα του άλλου ορόφου καταλήγει να τροφοδοτεί τον εξοπλισμό του άλλου ορόφου, σε συγκεκριμένο δωματιάκι. Δεδομένου ότι η διαδρομή είναι μεγάλη, αισθάνομαι ότι πρέπει να ασφαλίσω πάλι τους αγωγούς μου με άλλο μικροαυτόματο 16Α. Από διαρροές είμαι εξασφαλισμένος όμως;
5. Στον δεύτερο όροφο, στο δωματιάκι που θα υπάρχει και ο περισσότερος εξοπλισμός, έχω το χώρο να φτιάξω έναν πίνακα ακόμη για να διανείμω τοπικά την εφεδρική ισχύ με μικρές ασφάλειες 1-2Α. Είναι υπερβολή;

Είμαι εντάξει; Ξέχασα κάτι;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Οπως τα λες θα γινει..Η εισοδος θα γινει οπως λες.Εξοδος στον πινακα ,αν γινει εκει θα πρεπει να διαχωριστει ο πινακας σε κυριος και βοηθητικο(Ας πουμε η τελευταια σειρα) με τα απαραιτητα ενδεικτικα.Φις στον τοιχο βιδωτο δεν υπαρχει.Αν το θες ετσι θα βαλεις βιομ.τυπου,εχει και αρσενικα και θυληκα.
Αν παλι (εδω δεν εχω καταλαβει πως ακριβως θες) αλλα καλο ειναι να γινει 1 πινακακι με τις 3-4 αναχωρησεις .και οχι ενα στο ισογειο 2 στον πρωτο οροφο κλπ.
Μην ξεχνας οτι μπορεις να χρησιμοποιεις πολυμπριζο,δεν απαγορευεται..

Για ποσα kva συζηταμε???αν ειναι κατω απο 5-6 ,μην το σκεφτεσαι...

CrazyFather
09-07-13, 11:23
Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!

Πραγματικά, δεν είχα σκεφτεί το θέμα ασφάλειας που πολύ σωστά έθεσε ο Παναγιώτης. Δυστυχώς η κατάσταση δεν επιτρέπει την κατασκευή επιπλέον πίνακα Η/Ζ. Σαν ημίμετρα μπορώ:
1. Να βάλω ενδείξεις: "Προσοχή γραμμή ενεργή ακόμη και με κατεβασμένο γενικό"
2. Να βάλω φωτεινό ενδεικτικό στην εφεδρική ισχύ.
3. Σε βοηθητική επαφή του γενικού και της ασφάλειας εισόδου του UPS (ή ακόμη και σε μια επαφή παρουσίας τάσης) να βάλω έναν βομβητή, οπότε όποιος κλείσει την παροχή (και νομίζει ότι είναι ασφαλής) ή σε κατάσταση διακοπής της ΔΕΗ, να υπάρχει κάτι που να θυμίζει ότι κάπου υπάρχει ακόμη τάση.
Το καταλαβαίνω ότι όλα αυτά δεν παρέχουν την ασφάλεια του φυσικού διαχωρισμού σε ξεχωριστό πίνακα, αλλά...

Βασίλη, το UPS θα είναι αρκετά μικρό, το πολύ 2KVA, οπότε η τελική διανομή είναι καθαρά θέμα προστασίας των συσκευών και αυτοματισμού (π.χ. όταν δεν έχουμε internet για πάνω από πέντε λεπτά, να αναβοσβήνει αυτόματα η τροφοδοσία του modem).

Για τον τύπο της ΔΔΕ τι λέτε; Σας έχει τύχει ποτέ UPS που να χρειάζεται ρελέ συγκεκριμένου τύπου;

vasilllis
10-07-13, 00:25
Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!

Πραγματικά, δεν είχα σκεφτεί το θέμα ασφάλειας που πολύ σωστά έθεσε ο Παναγιώτης. Δυστυχώς η κατάσταση δεν επιτρέπει την κατασκευή επιπλέον πίνακα Η/Ζ. Σαν ημίμετρα μπορώ:
1. Να βάλω ενδείξεις: "Προσοχή γραμμή ενεργή ακόμη και με κατεβασμένο γενικό"
2. Να βάλω φωτεινό ενδεικτικό στην εφεδρική ισχύ.
3. Σε βοηθητική επαφή του γενικού και της ασφάλειας εισόδου του UPS (ή ακόμη και σε μια επαφή παρουσίας τάσης) να βάλω έναν βομβητή, οπότε όποιος κλείσει την παροχή (και νομίζει ότι είναι ασφαλής) ή σε κατάσταση διακοπής της ΔΕΗ, να υπάρχει κάτι που να θυμίζει ότι κάπου υπάρχει ακόμη τάση.
Το καταλαβαίνω ότι όλα αυτά δεν παρέχουν την ασφάλεια του φυσικού διαχωρισμού σε ξεχωριστό πίνακα, αλλά...

Βασίλη, το UPS θα είναι αρκετά μικρό, το πολύ 2KVA, οπότε η τελική διανομή είναι καθαρά θέμα προστασίας των συσκευών και αυτοματισμού (π.χ. όταν δεν έχουμε internet για πάνω από πέντε λεπτά, να αναβοσβήνει αυτόματα η τροφοδοσία του modem).

Για τον τύπο της ΔΔΕ τι λέτε; Σας έχει τύχει ποτέ UPS που να χρειάζεται ρελέ συγκεκριμένου τύπου;

Απο οσο ξερω δεν υπαρχουν συγκεκριμενου τυπου.Τα 2 kva δεν νομιζω οτι αξιζουν τετοια περιπετεια.

ΥΓ .Αναφερεστε σε πινακα Η/Ζ. αν και δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοειται το η/ζ δεν εχει καμια σχεση με το ups.Επισης μπορεις σε ενα μονο πινακα να βαλεις φορτια αναγκης οπου θα τροφοδοτουνται και απο ups η/ζ η οτι αλλο διαθετεις χωρις την υποχρεωση για ξεχωριστους πινακες..

nestoras
10-07-13, 02:32
ΥΓ .Αναφερεστε σε πινακα Η/Ζ. αν και δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοειται το η/ζ δεν εχει καμια σχεση με το ups.

Έχεις δίκιο για τον χαρακτηρισμό Η/Ζ αλλά η ώρα ήταν λίγο περασμένη, όπου Η/Ζ βάζουμε "ΑΔΙΑΛΛΕΙΠΤΗ ΠΑΡΟΧΗ (UPS)". Απλά, από συνήθεια ανέφερα τον βοηθητικό πίνακα ως πίνακα Η/Ζ.
Αυτό που ήθελα να τονίσω πιο πολύ ήταν ότι μέσα σε ένα πίνακα δε μπορεί να υπάρχουν μισές γραμμές χωρίς ρεύμα και άλλες μισές με ρεύμα όταν κατέβει ο γενικός και μάλιστα χωρίς αυτές να είναι ευδιάκριτα οριοθετημένες και επισημασμένες.


Επισης μπορεις σε ενα μονο πινακα να βαλεις φορτια αναγκης οπου θα τροφοδοτουνται και απο ups η/ζ η οτι αλλο διαθετεις χωρις την υποχρεωση για ξεχωριστους πινακες..

Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς προβλέπει ο κανονισμός αλλά συνηθίζεται να υπάρχουν διαφορετικοί πίνακες (κανονικός πίνακας + πίνακας εφεδρείας).


Τα 2 kva δεν νομιζω οτι αξιζουν τετοια περιπετεια.
Όντως, αν η συνολική ισχύς που θέλεις να καλύψεις είναι 2KVA ίσως είναι καλύτερα να αγοράσεις μικρότερα UPS τα οποία θα τοποθετήσεις τοπικά στις συσκευές που θέλεις και να μην μπλέξεις με πατέντες και ανάποδες πρίζες στον τοίχο...


Απο οσο ξερω δεν υπαρχουν συγκεκριμενου τυπου.
Το ΔΔΕ που θέλεις να το τοποθετήσεις; Μετά την έξοδο του UPS;

Αν θέλεις καθαρά να προστατέψεις τον εξοπλισμό σου από αυξομειώσεις τάσης και διακοπών ρεύματος κι όχι να παρέχεις αδιάλειπτη τροφοδοσία τότε σκέψου καλύτερα να αγοράσεις έναν σταθεροποιητή τάσης κι όχι ένα UPS. Από προσωπική εμπειρία κατέληξα ότι είναι πιο αποτελασματική και οικονομική λύση για ηλεκτρονικό εξοπλισμό (ακόμη και για κεραυνούς). Σταθεροποιητή με Μ/Σ θα βρεις από 120€ κινέζικο 5KVA έως 600€. Το καλό είναι ότι τον πληρώνεις μία φορά και ξενοιάζεις, δεν έχεις αναλώσιμες μπαταρίες, έχει delay μετά από διακοπές κτλ.

Η ιδανική λύση για προστασία και αδιάλλειπτη τροφοδοσία ταυτόχρονα είναι ο συνδυασμός όλων, με την εξής σειρά:
(Δίκτυο ή Γεννήτρια)--> σταθεροποιητής τάσης--> UPS--> Συσκευές

CrazyFather
10-07-13, 12:16
Πραγματικά η αναφορά του όρου Η/Ζ, θώλωσε τα νερά της συζήτησης! :001_smile: Παναγιώτη, ευχαριστώ για την ιδέα του σταθεροποιητή. Θα το ψάξω, σίγουρα.

Η συζήτηση με έπεισε ότι υπάρχουν πολλές επικίνδυνες λεπτομέρειες σ' αυτό που σκεφτόμουνα, τόσο για την ασφάλεια των ανθρώπων όσο και για τον εξοπλισμό. Οπότε, προχωράω με την λύση "περισσότερα μικρά UPS". Στο κάτω κάτω, επειδή UPS χρειάζομαι για τον εξοπλισμό που θα είναι συνέχεια αναμένος (modem, router, switch, server, security), αν αυτός ο εξοπλισμός φτάσει να ξεπεράσει τα 200-300 W συνολικής ισχύος, θα έχω γκρίνιες σε κάθε λογαριασμό ΔΕΗ :biggrin:. Άρα τι να τα κάνω τα μεγάλα UPS; (Και κάτι ακόμα: νομίζω ότι το θέμα "γείωση" στην έξοδο του UPS είναι επίσης πολύπλοκο και επικύνδυνο, οπότε ... μακριά από "διανομές").

Η ερώτησή μου για την ΔΔΕ όμως εξακολουθεί να ισχύει και αφορά την τροφοδοσία του/των UPS: Έχω την εντύπωση ότι οι εσωτερικές διατάξεις του UPS (π.χ. ένα online UPS πρέπει να έχει AC->DC->μπαταρίες->inverter) το κάνουν ένα "ιδιαίτερο" φορτίο ως προς το τι είναι πραγματική διαρροή και τι όχι. Ρωτάω λοιπόν: Αν έχουμε την άνεση να "δώσουμε" στο UPS από ξεχωριστή ΔΔΕ, πρέπει αυτή να είναι συγκεκριμένου τύπου, για να μην έχουμε αναίτιες πτώσεις του ρελέ;

Και μια μικρή ιστορία για το τι μπορεί να σημαίνει "γραμμές UPS σε μη ελεγχόμενο χώρο και χωρίς σωστή σχεδίαση". Πριν 24-25 χρόνια σε ένα ακαδημαϊκό computer center, υπήρχε ένα καινούριο workstation της πάλαι ποτέ Digital (DEC), που ήταν κρίμα να μην παίρνει τάση από το UPS. Όμως αναγκαστικά έπρεπε να βρίσκεται εκτός computer room, όπου ο κλιματισμός δημιουργούσε πολικές συνθήκες χειμώνα-καλοκαίρι. Τραβήχτηκε λοιπόν μια γραμμή σε ένα πολύπριζο, στο πάτωμα (!) δίπλα σε ένα γραφείο. Μια μέρα, ένας καφές που χύθηκε πάνω στο γραφείο, έσταξε για τα καλά μέσα στο πολύπριζο και το βραχυκύκλωμα "έριξε" όλο το (τεράστιο) UPS. Ένα VAX 11/750 βρέθηκε με χαλασμένο δίσκο που σήμαινε ζημιά 500-600 χιλιάδες δραχμές του 1989!

vasilllis
10-07-13, 13:17
Πραγματικά η αναφορά του όρου Η/Ζ, θώλωσε τα νερά της συζήτησης! :001_smile: Παναγιώτη, ευχαριστώ για την ιδέα του σταθεροποιητή. Θα το ψάξω, σίγουρα.

Η συζήτηση με έπεισε ότι υπάρχουν πολλές επικίνδυνες λεπτομέρειες σ' αυτό που σκεφτόμουνα, τόσο για την ασφάλεια των ανθρώπων όσο και για τον εξοπλισμό. Οπότε, προχωράω με την λύση "περισσότερα μικρά UPS". Στο κάτω κάτω, επειδή UPS χρειάζομαι για τον εξοπλισμό που θα είναι συνέχεια αναμένος (modem, router, switch, server, security), αν αυτός ο εξοπλισμός φτάσει να ξεπεράσει τα 200-300 W συνολικής ισχύος, θα έχω γκρίνιες σε κάθε λογαριασμό ΔΕΗ :biggrin:. Άρα τι να τα κάνω τα μεγάλα UPS; (Και κάτι ακόμα: νομίζω ότι το θέμα "γείωση" στην έξοδο του UPS είναι επίσης πολύπλοκο και επικύνδυνο, οπότε ... μακριά από "διανομές").

Η ερώτησή μου για την ΔΔΕ όμως εξακολουθεί να ισχύει και αφορά την τροφοδοσία του/των UPS: Έχω την εντύπωση ότι οι εσωτερικές διατάξεις του UPS (π.χ. ένα online UPS πρέπει να έχει AC->DC->μπαταρίες->inverter) το κάνουν ένα "ιδιαίτερο" φορτίο ως προς το τι είναι πραγματική διαρροή και τι όχι. Ρωτάω λοιπόν: Αν έχουμε την άνεση να "δώσουμε" στο UPS από ξεχωριστή ΔΔΕ, πρέπει αυτή να είναι συγκεκριμένου τύπου, για να μην έχουμε αναίτιες πτώσεις του ρελέ;

Και μια μικρή ιστορία για το τι μπορεί να σημαίνει "γραμμές UPS σε μη ελεγχόμενο χώρο και χωρίς σωστή σχεδίαση". Πριν 24-25 χρόνια σε ένα ακαδημαϊκό computer center, υπήρχε ένα καινούριο workstation της πάλαι ποτέ Digital (DEC), που ήταν κρίμα να μην παίρνει τάση από το UPS. Όμως αναγκαστικά έπρεπε να βρίσκεται εκτός computer room, όπου ο κλιματισμός δημιουργούσε πολικές συνθήκες χειμώνα-καλοκαίρι. Τραβήχτηκε λοιπόν μια γραμμή σε ένα πολύπριζο, στο πάτωμα (!) δίπλα σε ένα γραφείο. Μια μέρα, ένας καφές που χύθηκε πάνω στο γραφείο, έσταξε για τα καλά μέσα στο πολύπριζο και το βραχυκύκλωμα "έριξε" όλο το (τεράστιο) UPS. Ένα VAX 11/750 βρέθηκε με χαλασμένο δίσκο που σήμαινε ζημιά 500-600 χιλιάδες δραχμές του 1989!

Μας εσκασες :001_tt2:
Υπαρχουν διαρροης τυπου Α για εναλλασωμενα ημιτονοειδων ρευματων και παλμικων/συνεχων για την λειτουργια ηλεκτρονικων διαταξεων...
Για το θεμα computer room υπαρχουν δικλειδες ασφαλειας.Το θεμα ειναι ποσο βαθεια εισαι διαθετειμενος να βαλεις το χερι και ποσες δικλειδες ασφαλειας θα χρησιμοποιησεις.Παντως απο τετοιου ειδους κοτσανες εχουν γινει μπολικες.....
Πχ. 2-3 rack να παιρνουν απο μια γραμμη και εννοειται μια ασφαλεια.Ακομα χειροτερα τροφοδοτικο rack που εχει δυο εισοδους για backup και να περνει απο μια γραμμη...

info@kalarakis.com
10-07-13, 13:46
Ένα σωστό ups ακόμα και online ΔΕΝ ρίχνει τις ασφάλειες και τον ηλεκτροπληξιακό.
Στο μαγαζί σε κάθε υπολογιστή έχω και ένα Ups και στο κεντρικό είναι online
ποτέ δεν έχει πέσει
Για την ιστορία τα μικρά είναι mga και το κεντρικό apc
Η πήρα μου έδειξε ότι καλύτερα σε κάθε η/υ ενα μικρο που να τον καλύπτει παρά ένα μεγάλο για όλους.
γιατί αν χαλάσει το μικρό απομονώνεται μόνο ένας η/υ Αν σου χαλάσει το τεράστιο "πάνε όλοι μαζί"
Στα switch router hotspot access (μεσο ποε) έχω ένα μικρό που είναι συνδεδεμένο στο server στο usb, Aν και ο χρόνος που δίνει παροχή είναι πού μεγαλύτερος από αυτό του server.
Τροφοδοσία πέρνουν και τα δύο από την ίδια μπρίζα