PDA

Επιστροφή στο Forum : DISK BOOT FAILURE



BASILIS971
10-07-13, 11:43
Καλημέρα σας. Σήμερα ανοίγοντας τον υπολογιστή να του προσθέσω ένα καλώδιο για SPDIF OUT..μου έβγαλε στη συνέχεια στο άνοιγμα DISK BOOT FAILURE,INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER...Αν Ξέρει κάποιος τι κάνω; Ευχαριστώ

chip
10-07-13, 11:57
Αυτο σημαίνει οτι δεν βρίσκει δίσκο με λειτουργικό σύστημα.
βαλε βγάλε τα καλώδια του σκληρού δισκου (τροφοδοσία και IDE/SATA) μηπως τραβήχτηκε κάποιο και δεν κάνει καλή επαφή.
Επίσης αν είναι IDE οι συσκευές και τα ξεσύνδεσες μπορεί να τα έχεις μπερδέψει και να μην είναι σωστά τώρα ως προς το master/slave.
Αν επίσης τα ξεσύνδεσες και το μηχάνημα είναι win98 ή Milenium μπορει να έχεις συνδέσεις το σκληρό δίσκο στο δεύτερο κανάλι IDE ενώ πρέπει να είναι στο πρώτο.
Τέλος η χειρότερη περίπτωση ειναι να ήταν στα τελευταία του ο δίσκος και με το κουνημα του ανοιγματος να πέθανε ο δίσκος (πχ να μην πέρνει μπροστά το μοτερ του)

Spiroslouis
10-07-13, 12:32
Καλημέρα σας. Σήμερα ανοίγοντας τον υπολογιστή να του προσθέσω ένα καλώδιο για SPDIF OUT..μου έβγαλε στη συνέχεια στο άνοιγμα DISK BOOT FAILURE,INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER...Αν Ξέρει κάποιος τι κάνω; Ευχαριστώ

Αν έχεις 2 σκληρούς δίσκους, πρόσεξε στο bios αν έχει αλλάξει και το boot order. Δηλαδή αν πάει να ανοίξει το δίσκο χωρίς το λειτουργικό σύστημα τότε θα σου βγάλει πρόβλημα.

(ελπίζω να μην έκανες καμιά αλλαγή με τροφοδοτικό στη πρίζα και μπαταρία πάνω στην μητρική πλακέτα)

BASILIS971
10-07-13, 12:32
Ευχαριστώ για την βοήθεια.Ειναι WIN7 ULt. Είναι σχετικά καινούριο..έκανα και ελεγχο αν κουνήθηκε κάτι..αλλά τίποτα...ΣΗμ..έλεγξε τα μηνύματά σου..γέμισε και δεν δέχεσαι προσωπικά..

BASILIS971
10-07-13, 12:42
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια..Δεν έχω πειράξει κάτι ..γιαυτό με τρελαίνει η περίπτωση.. απλά ένα καλώδιο SPDIF OUT πήγα να βάλω..¨Ενα δίσκο έχω σε 3 μέρη και Win 7.

Spiroslouis
10-07-13, 12:46
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια..Δεν έχω πειράξει κάτι ..γιαυτό με τρελαίνει η περίπτωση.. απλά ένα καλώδιο SPDIF OUT πήγα να βάλω..¨Ενα δίσκο έχω σε 3 μέρη και Win 7.

Αν έχεις το CD των windows καλό θα είναι να το βάλεις και να πας ρε repair mode. Έτσι θα μπορέσει να βρει το λειτουργικό σύστημα και να φτιάξει την MBR.(google για να καταλάβεις)

(αν δυσκολεύεσαι δώσε στο google how to fix mbr in windows 7)

Spiroslouis
10-07-13, 12:47
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια..Δεν έχω πειράξει κάτι ..γιαυτό με τρελαίνει η περίπτωση.. απλά ένα καλώδιο SPDIF OUT πήγα να βάλω..¨Ενα δίσκο έχω σε 3 μέρη και Win 7.

Ξέχασα να υπογραμμίσω ότι αν έχεις δεδομένα που είναι αρκετά χρήσιμα και δεν θέλεις να τα χάσεις, τότε πρέπει να κατεβάσεις μια έκδοση linux(προτείνω linux mint 15) και να σώσεις από εκεί τα δεδομένα σου.(για περισσότερες πληροφορίες αν θες ρώτα εδώ)

BASILIS971
10-07-13, 14:13
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια..Το πρόβλημα λύθηκε :) ..ένα καλώδιο ήταν....

leosedf
10-07-13, 19:23
www.howtofixit.gr