PDA

Επιστροφή στο Forum : Πινακας Υ-Δ με GSM module



Sted
12-07-13, 00:00
Αυτο που αναφέρω το υλοποίησαν στον ίδιο πίνακα καποιοι τεχνικοι πέρυσι και είχα αφησει αναμονες για να συνδεσω παλι το gsm αλλά φέτος άλλαξαν μερικά πράγματα και τα έκαναν όλα απο την αρχη στο πινακα.

Εχουμε λοιπον ενα πινακα με Υ-Δ, κλασσικο με start stop. Θελω να συνδεσω ενα gsm που εχει μια επαφη που σε κατασταση ηρεμιας ειναι ανοιχτη (ΝΟ) ωστε να ελεγχω τον πινακα. Ομως δεν θελω να επηρεασω την λειτουργια του πινακα απο τριτους που δουλευουν αποκλειστικα με τα κουμπιά στην προσοψη. Θελω ενω γνωριζω (μιας και δεν ερχεται νερο εκεινη τη στιγμη στον αγωγο) οτι το μοτέρ δεν ειναι ενεργοποιημενο, απλα να το ενεργοποιω απο απόσταση.

Που θα συνδεθει λοιπον η επαφη του gsm; Ακουω προτασεις γιατι το μυαλο μου δεν παει...



Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

tasosmos
12-07-13, 00:07
Παραλληλα με το start;
Υποθετω θα εχει κανα mode λειτουργιας το gsm που να εχει ως εξοδο στιγμιαιο κλεισιμο της επαφης αντι για σταθερο.
Αλλιως πιθανως να μπορεις να φτιαξεις κανα σκριπτακι με on-delay-off και να στελνεις αυτο για εντολη.

Sted
12-07-13, 00:21
Παραλληλα με το start θα πρεπει καποιος να πατησει stop ...

Δεν εχει κανενα mode, σταθερα κλεινει την επαφη και την ανοιγει οταν εγω δωσω εντολη απενεργοποιησης.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

vasilllis
12-07-13, 00:23
Με μια επαφη δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.αναγκαστικα θα συνδεθει σαν διακοπτης και οχι σαν 2 μπουτον.Αυτο που μου ερχεται προχειρα στο μυαλο ειναι με ενα ρελε δυο επαφων 1 NO οπου οταν κλεισει (συνδεμενη μπαραλληλα με το μπουτον start) θα εκκινει το ΥΔ.Η δευτερη ΝΟ θα συνδεθει παραλληλα με το στοπ θα συνδεθει εν σειρα με την επαφη αυτοσυγκρατησης του Υ . Αν κανεις ενα σχεδιακι θα βοηθουσε κιολας.

Sted
12-07-13, 00:30
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.. πως θα το βαλουμε παραλληλα; Παλι με το που ανοιξει η επαφη του gsm, δεν θα συνεχισει το κυκλωμα να παιρνει ταση απο το στοπ;

Η μεταγωγή απο την μια κατασταση στην αλλη του ρελε που λες ειναι ακαριαια και δεν θα προλαβαινουν να αφοπλισουν τα ισχυος...

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Δημήτρηςκα
12-07-13, 00:46
Αν δε δώσεις σχέδιο είναι λίγο δύσκολο να σε βοηθήσουμε.

Sted
12-07-13, 01:16
Συζήτηση κάνουμε. Είναι ένα απλο κλασικό Υ-Δ, με το χρονικό του, τον επιτηρητη του και αυτά.

Είμαι στο κινητό δεν μπορώ να ανεβάσω κάτι. Αλλά μιλάμε για ένα ίδιο πράγμα....

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

gsmaster
12-07-13, 01:47
Α- Αν το μοντουλάκι έχει δεύτερο ρελέ, βάλε το ένα για σταρτ το αλλο για στοπ.

Β- Βάλε διακόπτη local-remote για να επιλέγεις χειρισμό τοπικά απο τα μπουτόν, ή απο το κινητό. Μετά με την επαφή του ρελέ του GSM οπλίζεις ένα ρελε δυο επαφών που εξομοιώνει τα μπουτόν.

Γ- Βάλε δυο χρονικά, το ένα για να σου δίνει παλμό 1" όταν οπλίζει το ρελε του GSM και το άλλο για όταν ξεοπλίζει. Τις επαφές απο τα χρονικά στα μπουτόν εννοείται.

Sted
12-07-13, 01:55
Α. Δεν εχει δυστυχως.

Β. Δεν μπορω να το κανω αυτο γιατι αν το ξεχασουν σε local θα πρεπει να παω εκει να το γυρισω.

Γ. Αυτή τη λυση εχω στο μυαλο μου απλα θα σκασω πως το εκαναν περυσι χωρις τιποτα απολυτως...


Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

gsmaster
12-07-13, 01:58
Και πέρσυ ήταν με σταρτ-στοπ μπουτόν?

Sted
12-07-13, 02:20
Ακριβώς!

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

nestoras
12-07-13, 03:53
Γιατί δεν επικοινωνείς μαζί τους για να σου πούνε τι ακριβώς έκαναν;
Νομίζω ότι κάτι μας διαφεύγει...
Το "STOP" λειτουργούσε τοπικά όταν ενεργοποιούσες από απόσταση;
Είναι εύκολο να ανεβάσεις manual του GSM;
Σκέφτηκα μια λύση με βοηθητικό ρελέ 2 επαφών. Η μία (ΝΟ) παράλληλα με το START και η άλλη (NC) σε σειρά με την επαφή αυτοσυγκράτησης ώστε να απομωνόνεται η αυτοσυγκράτηση όταν οπλίζεις από απόσταση. Με τον τρόπο αυτό όμως δε λειτουργεί το τοπικό "STOP". Εκτός κι αν δώσεις τροφοδοσία σε όλο το GSM αμέσως μετά από το STOP κι έτσι, αν κάποιος πατήσει το STOP το GSM να επανέλθει με τις επαφές του αφοπλισμένες.

vasilllis
12-07-13, 10:16
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.. πως θα το βαλουμε παραλληλα; Παλι με το που ανοιξει η επαφη του gsm, δεν θα συνεχισει το κυκλωμα να παιρνει ταση απο το στοπ;

Η μεταγωγή απο την μια κατασταση στην αλλη του ρελε που λες ειναι ακαριαια και δεν θα προλαβαινουν να αφοπλισουν τα ισχυος...

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

τωρα τα ειδα και ειναι πρωι ακομα.Αυτο που λεω ειναι να δουλευεις το σταρτ σαν διακοπτη.Ετσι δεν εχει αναγκη την αυτοσυγκρατηση την οποια θα ανοιγεις την επαφη της ωστε να μην κραταει το πηνιο οπλισμενο.
*εσυ τωρα λες οτι οταν ξεοπλιζει το start θα πεφτει πανω στην αυτοσυγκρατηση αρα μπορει να μην προλαβαινει να ξεοπλιζει.....

nestoras
12-07-13, 11:19
Γιατί δεν επικοινωνείς μαζί τους για να σου πούνε τι ακριβώς έκαναν;
Νομίζω ότι κάτι μας διαφεύγει...
Το "STOP" λειτουργούσε τοπικά όταν ενεργοποιούσες από απόσταση;
Είναι εύκολο να ανεβάσεις manual του GSM;
Σκέφτηκα μια λύση με βοηθητικό ρελέ 2 επαφών. Η μία (ΝΟ) παράλληλα με το START και η άλλη (NC) σε σειρά με την επαφή αυτοσυγκράτησης ώστε να απομωνόνεται η αυτοσυγκράτηση όταν οπλίζεις από απόσταση. Με τον τρόπο αυτό όμως δε λειτουργεί το τοπικό "STOP". Εκτός κι αν δώσεις τροφοδοσία σε όλο το GSM αμέσως μετά από το STOP κι έτσι, αν κάποιος πατήσει το STOP το GSM να επανέλθει με τις επαφές του αφοπλισμένες.

Διόρθωση με ένα επιπλέον ρελέ για να δουλεύει.
44858

vasilllis
12-07-13, 13:27
Διόρθωση με ένα επιπλέον ρελέ για να δουλεύει.
44858

Νεστορα μπορεις και στην δεξια επαφη του ρελε 1 να βαλεις την επαφη της αυτοσυγκρατησης(να χρησιμοποιηθει COM NO NC) toy rl2. ΕΤσι δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχει ανοιξει η μια επαφη και να εχει κλεισει η αλλη.

Sted
12-07-13, 13:37
Με ποιο πρόγραμμα τα κανετε αυτα τα σχηματικα; Να σχεδιασω και εγω τι σκέφτηκα. Συγκεκριμενα σκεφτομαι να προσθεσω μονο ενα timer delay off.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

nestoras
12-07-13, 20:41
Νεστορα μπορεις και στην δεξια επαφη του ρελε 1 να βαλεις την επαφη της αυτοσυγκρατησης(να χρησιμοποιηθει COM NO NC) toy rl2. ΕΤσι δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχει ανοιξει η μια επαφη και να εχει κλεισει η αλλη.

Έχεις δίκιο, απλά έφευγα εκείνη την ώρα το πρωί και δεν έκανα αλλαγές. Αρχικά στο κύκλωμα είχα βάλει ρελέ δύο επαφών μπας και χρειαστούν...
Θα το σκεφτώ ξανά μπας και υπάρχει κάποια πιο απλή λύση μπροστά στα μάτια μας αλλά δεν τη βλέπουμε.

Τα σχηματάκια είναι με "circuit wizard".