PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλιακα συντριβανια



johnb
16-07-13, 02:29
Γεια σας παιδια..ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ...Καλως σας βρηκα λοιπον....
Εχω μερικες αποριες και αν μπορειτε να μου τις λυσετε....

ειχα ενα ηλιακο συντριβανι το οποιο για αγνωστη αιτια χαλασε...μαλλον το πινιο απ'οτι καταλαβα...ειναι 2 χρονια δουλεμενο.
τελος παντων παραγγειλα αλλο..αλλα αυτο το ηλιακο πανελακι που πηρα τωρα δεν εχει μπαταριες ενω το αλλο ειχε...
για να σας δωσω να καταλαβετε το 1ο συντριβανι ειναι αυτο (http://ecowatt-shop.gr/el/iliaka-sintrivania/68--rimini-plus.html) και το 2ο ειναι αυτο (http://ecowatt-shop.gr/el/iliaka-sintrivania/74-iliako-sintrivani-rimini-s.html)..
οι καθρεφτες ειναι σχεδον ιδιοι με λιγο μεγαλυτρη ισχυ το πρωτο...
Λοιπον η ερωτηση μου ειναι και αν μπορει να γινει...Αν μπορει να φορτιζει το ηλιακο πανελακι με τις μπαταριες και να μπει ενας αισθητηρας νυχτος και οταν σκοτεινιαζει να δουλευει με τις μπαταριες...αλλιως με το ηλιακο πανελακι δουλευει με τον ηλιο μεχρι κατα τις 6....και σκεφτομουν αν γινετε να δουλευει την μερα με τον ηλιο με το 1ο πανελακι και την νυχτα με τις μπαταριες με το 2ο πανελακι....και πως μπορει να γινει η συνδεσμολογια...αυτα..ευχαρηστω εκ των προτερων

midakos
16-07-13, 13:23
ειδικός στο θέμα δεν είμαι, αλλα εφόσον το κιτ είναι έτοιμο η ισχύς που θα παράγει το πανελ θα καλύπτει μόνο την ανάγκη του συντριβανιού, με αποτέλεσμα αν θες να φορτίσεις μπαταρίες να ρίχνει την ισχύ. Φαντάζομαι πως για να φορτίσεις μπαταριες και παραλληλα να δουλευεις την αντλία χρειάζεσαι μεγαλύτερης ισχύος πάνελ, το οποίο θα τροφοδοτεί τις μπαταρίες χωρις να επηρεάζεται η ισχύς που τροφοδοτεί την αντλία.

primeras
16-07-13, 13:45
Καλώς ήλθες Γιάννη. Έλεγξες αν το πρόβλημα είναι μηχανικό;

Είναι πολύ πιθανό όλο το σύστημα να δουλεύει κανονικά, αλλά η αντλία να έχει μαζέψει άλατα και να χρειάζεται καθάρισμα.

Θα έλεγα λοιπον πρώτα από όλα να ανοίξεις και να ελέγξεις την αντλία σου.

johnb
16-07-13, 23:11
ειδικός στο θέμα δεν είμαι, αλλα εφόσον το κιτ είναι έτοιμο η ισχύς που θα παράγει το πανελ θα καλύπτει μόνο την ανάγκη του συντριβανιού, με αποτέλεσμα αν θες να φορτίσεις μπαταρίες να ρίχνει την ισχύ. Φαντάζομαι πως για να φορτίσεις μπαταριες και παραλληλα να δουλευεις την αντλία χρειάζεσαι μεγαλύτερης ισχύος πάνελ, το οποίο θα τροφοδοτεί τις μπαταρίες χωρις να επηρεάζεται η ισχύς που τροφοδοτεί την αντλία.

μαλλον δεν καταλαβες τι γραφω....
εχω 2 πανελακια...το ενα πανελακι το οποιο ειναι χωρις μπαταριες θα το εχω να δουλευει την μερα με τον ηλιο...ωραια?
ενω το 2 πανελακι το οποιο εχει ενσωματωμενες μπαταριες θα φορτιζει την μερα τις μπαταριες και θα περνει μπροστα μαλλον με ενα αισθητηρα νυχτος η κατι τετοιο την νυχτα....οποτε το ενα δεν θα επηρεαζει καθολου το αλλο...Η αντι για αισθητηρα νυκτος σκεφτομουν να εβαζα ενα διακοπτακι και να το ανοιγα να το εκλεινα εγω χειροκινητα οποτε θα το χρειαζομουν να δουλευει την νυχτα

johnb
16-07-13, 23:15
Καλώς ήλθες Γιάννη. Έλεγξες αν το πρόβλημα είναι μηχανικό;

Είναι πολύ πιθανό όλο το σύστημα να δουλεύει κανονικά, αλλά η αντλία να έχει μαζέψει άλατα και να χρειάζεται καθάρισμα.

Θα έλεγα λοιπον πρώτα από όλα να ανοίξεις και να ελέγξεις την αντλία σου.

Καλως σας βρηκα Νικητα!
την αντλιουλα την εχω καθαρισει την εχω κανει καινουρια...οποτε δεν ειναι θεμα αλατων...μαλλον το πηνιο αποτι φανταζομαι...εχει χασει την δυναμη του.Γυριζει η φτερωτη αλλα δεν εχει δυναμη οση ειχε ..ειναι πολυ εξασθενημενο.
Αυτο δεν με πειραζει.....το προβλημα μου ειναι να βρω λυση με τα πανελακια

primeras
17-07-13, 11:36
Λοιπόν Γιάννη, αφού από ότι κατάλαβα θέλεις κάτι απλό, μπορείς να βάλεις ενδιάμεσα των Panel και της αντλίας ένα απλό διακοπτάκι (μετάπτωσης νομίζω το λένε) 3 επαφών, 2 καταστάσεων.
Όσο για την συνδεσμολογία που λες, θα συνδέσεις όλα τα (-) μεταξύ τους και με την αντλία και τα (+) τα συνδέεις στις αντίστοιχες θέσεις του διακόπτη που θα βάλεις. Απλά καλό είναι να βάλεις και διόδους στα (+) των 2 panel.
Για κάτι πιο σύνθετο θα σε βοηθήσει άμα θέλεις κάποιος άλλος.


...Μμμ τώρα που το σκέφτομαι δεν χρειάζονται δίοδοι αφού ο διακόπτης απομονώνει... νομίζω.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

micalis
17-07-13, 22:16
Καλως σας βρηκα Νικητα!
την αντλιουλα την εχω καθαρισει την εχω κανει καινουρια...οποτε δεν ειναι θεμα αλατων...μαλλον το πηνιο αποτι φανταζομαι...εχει χασει την δυναμη του.Γυριζει η φτερωτη αλλα δεν εχει δυναμη οση ειχε ..ειναι πολυ εξασθενημενο.
Αυτο δεν με πειραζει.....το προβλημα μου ειναι να βρω λυση με τα πανελακια
Γεια σου φιλε Γαννη.Μπορεις να μετρησης την ταση οταν γυριζει η φτερωτη?Μηπως ειναι η μπαταρια?Το συντριβανι το βραδυ θελει και φωτισμο,οποτε.

johnb
17-07-13, 22:50
Γεια σου φιλε Γαννη.Μπορεις να μετρησης την ταση οταν γυριζει η φτερωτη?Μηπως ειναι η μπαταρια?Το συντριβανι το βραδυ θελει και φωτισμο,οποτε.
Δεν το εχω με μπαταριες τις εχω βγαλει...δουλευει μονο οταν εχει ηλιο....για φωτισμο εχω....!!! 3 υπερλεντ που κανουν την αυλη μερα!!!!αυτο εδω http://ecowatt-shop.gr/el/fotistika-kipou/197-trio-spot.html

johnb
02-08-13, 01:39
παιδια εχω συνδεσει και τα 2 πανελακια με το συντριβανακι...!
την μερα με τον ηλιο και μετα αφου πεσει ο ηλιος παταω το διακοπτακι και κραταει περιπου 2.30 ωρες με τις μπαταριες...
πως μπορω να βαλω στο πανελακι ενα αισθητηρα με το που νυχτωνει να παιρνει μονο του μπροστα???

katmadas
02-08-13, 13:45
Μπορεις να κανεις αυτο το κυκλωματακι?
Δουλευει αψογα και ειναι δοκιμασμενο αρκετα...

45227

johnb
02-08-13, 14:16
Μπορεις να κανεις αυτο το κυκλωματακι?
Δουλευει αψογα και ειναι δοκιμασμενο αρκετα...

45227

Ακαταλαβιστικο μου φενεται...
κατι πιο απλο ηθελα οπως αυτο εδω http://www.evilmadscientist.com/2007/a-simple-and-cheap-dark-detecting-led-circuit/

45228
45229

katmadas
02-08-13, 14:35
Φιλε τι σου φαινετε ακαταλαβιστικο?
Αφου σου εδωσα κυκλωμα δεν στα ειπα....
Τελωσπαντων το κυκλωμα αυτο που δειχνεις ειναι κατι πολυ απλο που θα σου διμηουργισει προβλημματα διαφορα....
Μια δοκιμη και στα 2 θα σε πεισει....

johnb
02-08-13, 14:54
Φιλε τι σου φαινετε ακαταλαβιστικο?
Αφου σου εδωσα κυκλωμα δεν στα ειπα....
Τελωσπαντων το κυκλωμα αυτο που δειχνεις ειναι κατι πολυ απλο που θα σου διμηουργισει προβλημματα διαφορα....
Μια δοκιμη και στα 2 θα σε πεισει....
Δεν ειμαι Ηλεκτρολογος φιλε...
οποτε ακαταλαβιστικο μου φενεται...σαν να διαβαζω κινεζικα....:confused1:

primeras
02-08-13, 16:27
Ακαταλαβιστικο μου φενεται...
κατι πιο απλο ηθελα οπως αυτο εδω http://www.evilmadscientist.com/2007/a-simple-and-cheap-dark-detecting-led-circuit/

45228
45229

Γιάννη το κύκλωμα που σου δίνει ο Φάνης είναι άψογο και εύκολο. Μου το είχε δώσει και σε μένα και το δουλεύω ακατάπαυστα εδώ και ένα χρόνο.
Με πολύ λίγη μελέτη, με ελάχιστα υλικά και 1 διάτρητη κάρτα είσαι άρχοντας.
Ξεκίνα και όπου κολλήσεις εδώ είμαστε φίλε.
Ρώτα και τα πιο περίεργα. Προσωπικά θα σε βοηθήσω με τα εύκολα και με τα δύσκολα ο Φάνης ή και οποιοσδήποτε από τα μέλη εδώ.

primeras
02-08-13, 16:30
Ακαταλαβιστικο μου φενεται...
κατι πιο απλο ηθελα οπως αυτο εδω http://www.evilmadscientist.com/2007/a-simple-and-cheap-dark-detecting-led-circuit/

45228
45229

Γιάννη το κύκλωμα που σου δίνει ο Φάνης είναι άψογο και εύκολο. Μου είχε δώσει και σε μένα 2 κυκλώματά του και τα δουλεύω ακατάπαυστα εδώ και ένα χρόνο.
Με πολύ λίγη μελέτη, με ελάχιστα υλικά και 1 διάτρητη κάρτα είσαι άρχοντας.
Ξεκίνα και όπου κολλήσεις εδώ είμαστε φίλε.
Ρώτα και τα πιο περίεργα. Προσωπικά θα σε βοηθήσω με τα εύκολα και με τα δύσκολα ο Φάνης ή και οποιοσδήποτε από τα μέλη εδώ.

primeras
02-08-13, 18:41
Λοιπόν Γιάννη εάν έχεις κολλητήρι πήγαινε σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών και πάρε τα ακόλουθα σε απλά Ελληνικά:



A/A
TEM
ITEM


1
1
LDR


2
1
LED RED


3
1
LED GREEN


4
3
ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ 10ΚΩ


5
3
ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ 470Ω


6
1
ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ 100ΚΩ


7
1
ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ 1ΚΩ


8
1
ΔΙΟΔΟ 1Ν4007


9
1
ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΙΚΟ ΠΥΚΝΩΤΗ 1000uf


10
1
ΠΥΚΝΩΤΗ 100nf


11
1
ΤΡΙΜΕΡΑΚΙ 50Κ


12
1
TRANSISTOR 2N3904


13
1
ΡΕΛΕ G5CLE-1-DC5


14
1
ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ TLO81 ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ


15
1
ΔΙΑΤΡΗΤΗ ΚΑΡΤΑ


16
1
ΜΕΤΡΟ ΚΑΛΩΔΙΟ 1ΜΜ ΓΙΑ INTERCONNECTIONS


17
2
ΜΕΤΡΑ ΚΑΛΑΙ



Υ.Γ. Αν είναι η πρώτη φορά που κατασκευάζεις κάτι πάρε όλα τα υλικά επί 2
Έτσι κι αλλιώς τα υλικά δεν είναι καθόλου ακριβά.

katmadas
02-08-13, 19:05
Γεια σου Νικητα!
Εκανες και την part list βλεπω...
Τελικα το εκανες και εσυ?

να περασω και σε μια συντομη περιγραφη του κυκλωματος...
Το ολο προτζεκτ ειναι στημενο γυεο απο τον τελεστικο που στην περιπτωση μας τον χρησιμοποιουμε σε συνδεσμολογια συγκριτη...

Ο συγκριτης τι κανει?

Οταν η αναστρεφουσα εισοδο ειναι θετικοτερη απο την μη αναστρεφουσα τοτε εχουμε εξοδο 0 και τουμπαλιν...
Ετσι με μια σταθερη ταση αναφορας στην μια εισοδο και με μεταβαλωμενη την ταση στην αλλη εισοδο εχουμε τις εναλαγες στην εξοδο...

Εχουμε συνδεσει το δικτυωμα με την φωτοαντισταση στην αναστρεφουσα εισοδο ετσι οταν η αντισταση της μικραινει(με το φως
) τοτε η ταση στην αναστρεφουσα ανεβαινει και με το που περασει την ταση που εχουμε ορισει με το ποτενσιομετρο στην μη αναστρεφουσα η εξοδος γινεται 0(περιπου 1 βολτ)...

Το τρανσιστορ στην εξοδο ειναι τοποθετημενο για να οδηγισει το ρελε για να μην κανουμε ζημια στην εξοδο του τελεστικου...
η διοδος D1 τοποθετητε για προστασια του τρανσιστορ...
Το λεντ απο διπλα ειναι για να μας λεει ποτε ειναι ενεργοποιημενη η εξοδος...

Αυτα!
Ετσι απλα....

Τωρα οπως λεει και ο Νικητας ξεκινα για να μαθεις και κατι και να σου μηνει...
Με λιγη βοηθεια ακομα θα πετυχεις και θα εισαι και περιφανος:biggrin:

primeras
02-08-13, 21:07
Γεια σου Νικητα!
Εκανες και την part list βλεπω...
Τελικα το εκανες και εσυ?.....



Όχι φίλε Φάνη το συγκεκριμένο δεν το έχω κάνει ακόμη.
Μέχρι στιγμής δουλεύω την ψιλοπατάτα της SMART.
Μόλις αρχίσει να μου κάνει ιστορίες θα φτιάξω το δικό σου.