PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεση σε εξοδο controller



jakektm
17-07-13, 22:28
εχω εναν ελεγκτη θεσης, ο οποιος μου ενεργοποιει (οταν φτασει σε ορισμενη θεση) για 100ms την εξοδο out2 30vdc/100ma.
θελω αυτην την εξοδο να την χρησιμοποιησω σαν εντολη σε αλλο κυκλωμα.

αυτη η εντολη ειναι απλα ενα μπουτον το οποιο γειωνεται., δηλαδη δε χρειαζομαι εξτρα ταση .

αυτο που δε καταλαβαινω, ειναι εαν κατα την ενεργοποιηση το τρανζιστορ που βλεπω λειτουργει απλα ως διακοπτης, ή εαν στην εξοδο βγαζει 30v/100 ma.


http://autonics.com/upload/data/CT_Total_eng_110822.pdf





44935

aktis
17-07-13, 23:34
Δεν μας είπες ποιο απ ολα τα μοντέλλα έχεις ...
Αν εχεις το "σωστό " μοντελλο με τις 2 εξόδους οπως φαίνεται στο σχήμα σου ,( solid state και relay , χωρίς 485 έξοδο ) σου βγαζει στην εξοδο OUT2 επαφες ρελε ( 2 με 3 ) για ως 250V , 5A ωμικο φορτίο ή
κάνει sink στο ποδαρακι 9 , ρεύμα DC μέχρι 100 mA από τάση ώς 30 V που θα του βαλεις στο 12 ποδαρακι ...
στο δειχνει , εκεί που λέει output connections
προσοχή στη πολικότητα της τροφοδοσιας ( κοίτα το σχήμα στα output connections )

το τρανζιστορ σου δίνει προγραμματιζόμενο παλμό , ένδειξη , δεν ειναι τροφοδοτικό .

jakektm
18-07-13, 20:38
αυτο το μοντελο ειναι. οπως στην φωτογραφια παρακατω, ct6s

επομενως, αποτι καταλαβαινω, στην εξοδο 9 και 12 , παιρνω σημα μικρου παλμου.
και πρεπει να τοποθετησω εξωτερικη ταση ωστε να οδηγησω ρελε;
δηλαδη το solid state (πιν 9 12) λειτουργει απλα ως διακοπτης;



44944

Δημήτρηςκα
18-07-13, 21:42
Τα πινς 9-12 δεν είναι solid state(triac) αλλά τρανσίστορ και ναι το χρησιμοποιείς σαν γρήγορο διακόπτη με τροφοδοσία από 0-30 volt εάν θες να οδηγήσεις ρελέ μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις επαφές 1 και 2 φαντάζομαι οι επαφές 9-12 θα ενεργοποιούνται πολύ γρήγωρα για ρελέ αλλά δεν είμαι και σίγουρος

jakektm
18-07-13, 22:43
"when use inductive load (relay etc) surge absorber (diode, varistor etc) must be connected between both sides of the load"


αυτο εννοει κατι παραπαπνω περα απο την κλασικη διοδο που τοποθετουμε παραλληλα στο ρελε; (με το - διοδου προς το + της τροφοδοσιας)