PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναζητηση σπανιου τυπου λαμπας



kapazo
23-07-13, 01:07
Χαιρετω την παρεα και καλο καλοκαιρι!!! Ελπιζω να ειμαι στη σωστη ενοτητα. Ψαχνω να βρω μια λαμπα που χει καει απο την κονσολα κλιματισμου του αυτοκινητου.ειναι τυπου 74 και ειναι ετσι. https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRUJmcXo03GkWQigNrdcFaP5swbdyZVa X-1k58HoH0kDW9Lm2GLDg
γνωριζει καποιος καποιο μαγαζι στην αθηνα που μπορει να βρω τετοια λαμπα;

tasosmos
23-07-13, 01:31
Εισαι σιγουρος οτι ειναι σπανιος τυπος; Μου φαινεται οτι ειναι απο τα κλασικα λαμπακια σε αυτοκινητο...

Τεσπα, αν δεν μπορεις να βρεις σε μαγαζια με ειδη αυτοκινητου κτλ δοκιμασε εδω: http://lentzoslampes.gr/?lang=en

Αν δεν εχουν ουτε εκει υπαρχει ενα μαγαζι 4-5 τετραγωνα πανω απο το μετρο μεταξουργειο που εχει διαφορα "περιεργα" λαμπακια.
Ειναι επι της Ψαρρων ή της Χιου αλλα δεν θυμαμαι περισσοτερες λεπτομερειες, εχω να παω χρονια εκει.

kapazo
23-07-13, 01:49
Εισαι σιγουρος οτι ειναι σπανιος τυπος; Μου φαινεται οτι ειναι απο τα κλασικα λαμπακια σε αυτοκινητο...

Τεσπα, αν δεν μπορεις να βρεις σε μαγαζια με ειδη αυτοκινητου κτλ δοκιμασε εδω: http://lentzoslampes.gr/?lang=en

Αν δεν εχουν ουτε εκει υπαρχει ενα μαγαζι 4-5 τετραγωνα πανω απο το μετρο μεταξουργειο που εχει διαφορα "περιεργα" λαμπακια.
Ειναι επι της Ψαρρων ή της Χιου αλλα δεν θυμαμαι περισσοτερες λεπτομερειες, εχω να παω χρονια εκει.

Κλασικο λαμπακι δεν ειναι.γιατι αναζητωντας στο google σε ελληνικα μαγαζι δεν βρηκα τιποτα απολυτως,μονο απο ebay βρηκα και αυτα led αλλα δεν κανουν για την περιπτωση μου και επισης τα θελω απο αθηνα για να τα παρω και αμεσα γιατι ειναι το αυτοκινητο λυμενο. Θα παρω ενα τηλεφωνο στο μαγαζι που ειπες για αρχη μεχρι να προτανθει καποιο αλλο μαγαζι.ευχαριστω!

tasosmos
23-07-13, 01:55
Επειδη δεν βρισκεις ψαχνοντας στο νετ με τον τυπο δεν σημαινει απαραιτητα οτι αν πας σε ενα μαγαζι με ειδη αυτοκινητου και του πεις "θελω ενα τετοιο" δεν θα εχει να σου δωσει...
Γενικα δεν υπαρχουν και πολλα ελληνικα οργανωμενα σαιτ με τετοια ειδη ενω μπορει να εχουν διαφορετικη περιγραφη ή μπορει να μην το εχουν καθολου στο σαιτ επειδη ειναι στα "ψιλοπραγματα".

lepouras
23-07-13, 02:31
αν σε βολεύει στην Μεσογείων πριν το ΕΡΡΙΚΟΣ ΝΤΥΝΑΝ προς Αθήνα είναι ένα μαγαζί μεγάλο(δεν θυμάμαι πως το λένε) με ηλεκτρολογικά αυτοκινήτου και θα έχει σίγουρα.

https://maps.google.gr/maps?hl=el&ll=37.990329,23.770756&spn=0.006392,0.009645&t=m&z=17

johnnkast
23-07-13, 05:54
ο τυπος ειναι "Τ5" 12V 0.5w ....θα το ζητησεις σε ηλεκτρολογικα αυτοκινητων "ψειρα μικρη για ταμπλω οργανων"

Alxnks
23-07-13, 05:59
ο τυπος ειναι "Τ5" 12V 0.5w ....θα το ζητησεις σε ηλεκτρολογικα αυτοκινητων "ψειρα μικρη για ταμπλω οργανων"

Αυτό ακριβώς θα έγραφα κι εγώ μόλις. Καθόλου σπάνια λάμπα, κλασσική ψείρα ταμπλό είναι :)

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

STALKER IX
23-07-13, 07:22
Εμενα μου κανει για Ε1 3,5 η 7watt σε οποιοδηποτε μαντρα θα βρεις αλλιως απο βενζιναδικο σε βενζιναδικο......

bababoulas
23-07-13, 12:49
Συγκεκριμένα έχω προμηθευτεί τέτοια λάμπα σε βενζινάδικο...εκείνο με το "κοράλι" συγκεκριμένα:wiink:....πήγαινε με δείγμα και θα βρεις!!

agis68
23-07-13, 13:43
..εκείνο με το "κοράλι" συγκεκριμένα:wiink:.!.


με κοράλι?](*,) Σπάω το κεφάλι μου να βρω ποίο είναι μήπως ενοείς εκείνο με το κελυφος μυδιού μπρε? Την αχιβάδα!!!!! Καλά απαγορεύεται εδώ μέσα να λέμε τη λέξη ΚΕΛΥΦΟΣ ή SHELL?

GSR600
23-07-13, 14:31
Και μένα δεν μου φαίνεται για σπάνιο,για απλό λαμπάκι αυτοκινήτου το βλέπω.

kapazo
23-07-13, 15:22
Τελικα βρηκα σε ηλεκτρολογιο αυτοκινητων και ηταν οντως t5 τυπος.Στα μαγαζια με ειδη αυτοκινητων δεν ηταν και τοσο σπανια τελικα! Ευχαριστω πολυ παιδια!

bababoulas
23-07-13, 18:00
.


με κοράλι?](*,) Σπάω το κεφάλι μου να βρω ποίο είναι μήπως ενοείς εκείνο με το κελυφος μυδιού μπρε? Την αχιβάδα!!!!! Καλά απαγορεύεται εδώ μέσα να λέμε τη λέξη ΚΕΛΥΦΟΣ ή SHELL?


Χαχαχχαχαχα...ναι αυτό με το κίτρινο-κόκκινο όστρακο τέλος πάντων (χτένι πρέπει να ναι)...ΑΑ δεν ξέρω ..φοβούμαι μη θεωρηθεί διαφήμιση....:biggrin:

sakisr
24-07-13, 00:55
Μια φορα ενας ασχετος απο αυτοκινητα παει στην αντιπροσωπεια και ζηταει ενα λαμπακι...Ο υπαλληλος το βλεπει και απορει...Τι ειναι αυτο?
Λαμπακι απο καντραν λεει ο ασχετος...Κατσε να δω αν το εχουμε λεει ο υπαλληλος....Ψαχνει στο κομπιουτερ και λεει....Μπα δεν υπαρχει, πρεπει να το παραγγειλουμε...Σοβαρα? λεει ο ασχετος...Και ποσο θα κανει να ερθει? Αν ερθει με courier σε δυο μερες το πολυ θα ειναι εδω λεει ο υπαλληλος...Τι να κανουμε λεει ο ασχετος θα περιμενουμε...Και ποσο θα κοστισει? ρωταει ο ασχετος...Ψαχνει στο κομπιουτερ ο υπαλληλος και λεει...Επειδη δεν ειναι στη εγγυηση κανονικα κανει με τα μεταφορικα και την τοποθετηση, αν τη κανουμε εμεις 25 ευρω, αλλα επειδη αυτο το καιρο εχουμε εκπτωση στα ανταλλακτικα θα κοστισει μονο 20 ευρω!!!!!!Οκ παρηγγειλε το κι ερχομαι μεθαυριο να το περασουμε......λεει ο ασχετος...

Αληθινος διαλογος, οχι με λαμπακι αλλα με αλλο ανταλλακτικο.Εβαλα λαμπακι για να ειμαι μεσα στο θεμα.
Γι' αυτο το φορουμ μας ειναι πρωτο...Γιατι με το που ρωτας κατι σε λιγο αρκετοι θα σε βοηθησουν να βρεις αυτο που θες και με πολλες εναλλακτικες!
Και φτηνα!!!!!!