PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ανεμιστηρα βοηθεια!!!



ponokos
23-07-13, 17:38
Γεια σας παιδια,έχω ενα ηλεκτρολογικο πρόβλημα πριν κάποιες μέρες μπορει και 40 αγόρασα έναν ανεμιστηρα δαπέδου κανονικό μάρκας primo λοιπόν μετα απο μια εβδομάδα συχνης χρήσης μόλις πατάτα το κουμπί για να ανάψει δεν γυρνούσε ο ελικας και τι να κανω έβγαζαν το μπροστινό προστατευτικό και το γυρναγα με το χέρι με δύναμη όπως στα παλιά ελικοπτερα αν θυμάστε μια χαρα δούλευε ετσι,λέω λοιπόν να φέρω κάποιον να το δει έφερα ενα ηλεκτρολογο και του έβαλε λαδι στο Γραναζι που Γυρνουσε τη βιδα του ελικα Επειδή δεν είχε αντισκωριακο,μετα πήγαινε σφαίρα μετα λοιπόν απο καμία εβδομάδα το ξανα έκανε και το άνοιξα και εγω λοιπόν και του ξανα έβαλα λαδι μια χαρα πάλι,μετα πάλι τα ίδια,και ξανα με το χέρι πάλι,επίσης σήμερα που κοιμομουν την νύχτα εκείνο σταμάτησε και ακούγονταν μόνο ο θόρυβος ο ελικας δεν γυρνούσε και με το χέρι πάλι δεν γυρνούσε ξανα κοιμάμαι λοιπόν και το πρωι ξυπναω με φωνες ανοιξε ανοιξε ΦΩΤΙΑ ΦΩΤΙΑ. Και τέτοια πετάγομαι επάνω και τι να δώ τον ανεμιστηρα που φυσικα πάλι δεν γυρνούσε ο ελικας και επίσης μύριζε κάτι τόσο έντονα τόσο καμμενο που δεν ξέρω τι μπορει να έκαψαν επειδη είμαι άσχετος με αυτα φαντάστηκα πως θα έπιανε φωτια!!!δεν ξέρω τι να κανω ειναι καινούριος δεν θέλω να τον πετάξω,λετε να εχει καεί ο πυκνωτης ? και κάθε φορα που τον αναβω παρόλο που καθάρισα τα πάντα στο μηχανημα απο λαδι πάλι μουγκριζει και δεν γυρνάει τον ελικα ? πείτε μου τι να κανω να ξανα φέρω ηλεκτρολογο και να κοιτάξει αν εχει καεί κάτι ? ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

rkiller
23-07-13, 17:51
Γεια σας παιδια,έχω ενα ηλεκτρολογικο πρόβλημα πριν κάποιες μέρες μπορει και 40 αγόρασα έναν ανεμιστηρα δαπέδου κανονικό μάρκας primo λοιπόν μετα απο μια εβδομάδα συχνης χρήσης μόλις πατάτα το κουμπί για να ανάψει δεν γυρνούσε ο ελικας και τι να κανω έβγαζαν το μπροστινό προστατευτικό και το γυρναγα με το χέρι με δύναμη όπως στα παλιά ελικοπτερα αν θυμάστε μια χαρα δούλευε ετσι,λέω λοιπόν να φέρω κάποιον να το δει έφερα ενα ηλεκτρολογο και του έβαλε λαδι στο Γραναζι που Γυρνουσε τη βιδα του ελικα Επειδή δεν είχε αντισκωριακο,μετα πήγαινε σφαίρα μετα λοιπόν απο καμία εβδομάδα το ξανα έκανε και το άνοιξα και εγω λοιπόν και του ξανα έβαλα λαδι μια χαρα πάλι,μετα πάλι τα ίδια,και ξανα με το χέρι πάλι,επίσης σήμερα που κοιμομουν την νύχτα εκείνο σταμάτησε και ακούγονταν μόνο ο θόρυβος ο ελικας δεν γυρνούσε και με το χέρι πάλι δεν γυρνούσε ξανα κοιμάμαι λοιπόν και το πρωι ξυπναω με φωνες ανοιξε ανοιξε ΦΩΤΙΑ ΦΩΤΙΑ. Και τέτοια πετάγομαι επάνω και τι να δώ τον ανεμιστηρα που φυσικα πάλι δεν γυρνούσε ο ελικας και επίσης μύριζε κάτι τόσο έντονα τόσο καμμενο που δεν ξέρω τι μπορει να έκαψαν επειδη είμαι άσχετος με αυτα φαντάστηκα πως θα έπιανε φωτια!!!δεν ξέρω τι να κανω ειναι καινούριος δεν θέλω να τον πετάξω,λετε να εχει καεί ο πυκνωτης ? και κάθε φορα που τον αναβω παρόλο που καθάρισα τα πάντα στο μηχανημα απο λαδι πάλι μουγκριζει και δεν γυρνάει τον ελικα ? πείτε μου τι να κανω να ξανα φέρω ηλεκτρολογο και να κοιτάξει αν εχει καεί κάτι ? ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Αφού λες ότι είναι καινούριος δεν έχει εγγύηση?

ponokos
23-07-13, 17:56
Ναι εχει εγγύηση αλλα η αγορα έγινε μεσω Ίντερνετ εγω βοιωτια και το ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ειναι στη θεσσαλονίκη όπως καταλαβαίνετε δεν μπορω να το πάω ουτε και να το στείλω ποιο ακριβά θα μου έρθει,εσείς που λετε πως ειναι το πρόβλημα ?

RNR
23-07-13, 18:30
αρχικά φίλε μου θα δείς, εαν γυρίζει το μοτερ (δηλαδή ο άξονας του) εαν γυρίζει και δεν γυρίζει ο έλικας ίσως δεν βιδώνει επάνω καλά.

ένα άλλο που μπορώ να σκεφτώ είναι ο πυκνωτής όπως είπες που χρησιμοποιείται ως εκκινητής. Επίσης αφού μυρισες διάφορα κοίτα για λιωμένα κουμπιά ή αντιστάσεις που έχει μέσα.

Μου είχε τύχει και εμενα να σταματήσει μεσα στην νύχτα, το επόμενο πρωί τον έλυσα πήρα και πυκνωτή το άλλαξα αλλά τίποτα, εν τω μεταξυ μέσα γίνεται χαμός όπως είναι συνδεμένα για να αλλάζουν ταχύτητες άστα να πάνε, νευρίασα και τον πέταξα.

ίσως στο howtofix.gr υπάρχει κάτι ανάλογο, ρίξε μία ματιά

ponokos
23-07-13, 18:34
αρχικά φίλε μου θα δείς, εαν γυρίζει το μοτερ (δηλαδή ο άξονας του) εαν γυρίζει και δεν γυρίζει ο έλικας ίσως δεν βιδώνει επάνω καλά.

ένα άλλο που μπορώ να σκεφτώ είναι ο πυκνωτής όπως είπες που χρησιμοποιείται ως εκκινητής. Επίσης αφού μυρισες διάφορα κοίτα για λιωμένα κουμπιά ή αντιστάσεις που έχει μέσα.

Μου είχε τύχει και εμενα να σταματήσει μεσα στην νύχτα, το επόμενο πρωί τον έλυσα πήρα και πυκνωτή το άλλαξα αλλά τίποτα, εν τω μεταξυ μέσα γίνεται χαμός όπως είναι συνδεμένα για να αλλάζουν ταχύτητες άστα να πάνε, νευρίασα και τον πέταξα.

ίσως στο howtofix.gr υπάρχει κάτι ανάλογο, ρίξε μία ματιά

Με το χέρι ο άξονας και ο ελικας γυρνάνε μια χαρα,δεν ξέρω αλλα δεν νομίζω να φταίει το μοτερ!!!


Οχι απλα μυρισα διαφορα αλλα δεν αντέχες να κάτσεις στο σπιτι αν δεν ανοίγες τα παράθυρα τουλάχιστον για μια ώρα.

ponokos
23-07-13, 18:36
Επίσης μεσα ολα τα καλώδια ειναι στην εντέλεια τιποτα λιωμενο η καμένο.

RNR
23-07-13, 19:17
τότε κοίτα τον πυκνωτή και άλλαξε τον να δείς, ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΟΛΥ ΕΚΕΙ ΕΪΝΑΙ 220 volt ΑC.

ponokos
23-07-13, 19:19
Δεν θα τον αλλάξω εγω θα φέρω άνθρωπο που γνωρίζει και θα μου φέρει και τον πυκνωτη.

aktis
23-07-13, 22:01
πιθανον εχεις παρει καποιον τετοιο ανεμιστηρα με 15 ευρω ?
https://www.skroutz.gr/s/3317078/Primo-FS-1604.html
Και πόσο παραπάνω θα το ειχε ενα μαγαζι στη γειτονιά σου που προτίμησες να το πάρεις ταχυδρομικά
και 20 ευρω να είχε , θα το είχες πάει πίσω και θα είχες τώρα ενα καινουριο ....

ponokos
23-07-13, 22:18
40 ευρω τον πήρα καλή τιμη,αν σου πω πως είχα ενα τέτοιο που μου εδειξες και κράτησε 3 χρονια,υπολόγισα και εγω πως με τα διπλάσια χρηματα θα εξασφάλιζα 6 χρονια.

Επισης η μονη διαδικτυακή αγορα μεσω Ίντερνετ που δεν με ικανοποίησε.

klik
23-07-13, 22:46
Στη Λιβαδειά, έχει αυτόν σε ιντερνετομάγαζο: http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=25636&cat=654&page=1
primo με τηλεχειριστήριο και 45 ευρω. Τέτοιο μοντέλο ήταν;

ponokos
23-07-13, 22:57
Αυτο έχω. http://www.hlektronika.gr/forum/webkit-fake-url://15E2BB55-BF0D-4B98-9470-C3C11ACCA87A/imagejpeg http://www.hlektronika.gr/forum/webkit-fake-url://EC27D2F6-0C45-4D87-AEC6-927CFA55F92E/imagejpeg

klik
24-07-13, 00:23
Αν δεν έχει σημάδια από το άνοιγμα, να τον στείλεις για εγγύηση στο μαγαζί που τον αγόρασες (ή ρωτάς αν έχει συνεργαζόμενα service). Εφόσον κάπνισε, δεν συμφέρει να ασχοληθείς.

ponokos
24-07-13, 01:47
Θα δώ τι θα κανω ευχαριστω.

nestoras
24-07-13, 02:56
Τέτοια αφόρητη μυρωδιά μάλλον από τα τυλίγματα του μοτέρ θα ήταν...
Προφανώς υπήρχε πρόβλημα στα κουζινέτα του (ή στα ρουλεμάν που δε νομίζω να έχει τέτοια) και έφτιαχνε προσωρινά με το λάδωμα.
Αν μπορείς να τον στείλεις πίσω, κάντο. Δε νομίζω ότι η αλλαγή πυκνωτή θα λύσει το πρόβλημα.

ponokos
24-07-13, 03:56
Τι να πω και εγω,θα ανεβασω κάποιες φωτογραφιες αλλα δεν ξέρω πόσο θα καταλάβετε γιατι όπως μου λες ειναι η κουζινετα ρουλεμαν,μάλλον δεν θα φαίνεται καλα