PDA

Επιστροφή στο Forum : κύκλωμα φωτισμού κουζίνας (8 σποτ)



AnA_73
25-07-13, 16:11
Γεια σας παίδες. Δεν ξέρω πολλά από ηλεκτρολογικά κ θα ήθελα μια βοήθεια.
Έχω στη κουζίνα σποτάκια .. τα γνωστά… Είναι 8 στο σύνολο. Τη σύνδεση την έχει κάνει ο πατέρας μου ο οποίος κάτι ψιλοσκαπάζει αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρη. Τεσπά το θέμα είναι ότι τα έχει συνδέσει με μετασχηματιστή ώστε να παρέχει ρεύμα 12 volt. Αυτά είναι τύπου αλογόνου (αν τα λέω σωστά) και κάθε τρεις και λίγο όλο και κάποιο μου καίγεται. Επειδή έχω απηυδήσει είπα να καταργήσω του αλογόνου (που μου είπανε ότι είναι ευαίσθητα και γι αυτό καίγονται) και να βάλω κανονικές λαμπίτσες οικονομικού τυπου αλλά στα 220volt.
Ρώτησα στο μαγαζί και με είπανε ότι απλώς αρκεί να βγάλω από το κύκλωμα το μετασχηματιστή.
Το θέμα έχει ως εξής: η σύνδεση που είχε φτιάξει ο πατέρας μου είναι να ανάβουν και τα 8 με τον ίδιο διακόπτη, και τα σύνδεσε έτσι ώστε να φτιάχνουν ανά 2 ένα ζεύγος, ώστε όταν καίγεται το ένα να μην ανάβει και το ταίρι του, αλλά τα υπόλοιπα 6 να εξακολουθούν να ανάβουν. Δεν ξέρω πως λέγεται αυτού του τύπου η σύνδεση και γιατί το έκανε, αλλά αναρωτιέμαι αν θα είναι σωστή όταν θα καταργήσω τον μετασχηματιστή.
Εγώ για να κάνω ένα πείραμα και να μην ξοδευτώ τσάμπα, πήρα δυο λάμπες των 220volt και δύο ντουί GU10 που ταιριάζει σε αυτές και έκανα το εξής:
Αποσύνδεσα όλα τα παλιά σποτάκια, κατάργησα τον μετασχηματιστή και μετά τις δύο καινούριες λάμπες τις σύνδεσα στο ένα ζεύγος το οποίο λογικά θα έπρεπε να λειτουργεί και μόνο του. Σωστά?
Οπότε ανάβω το διακόπτη και δες τι γίνεται: ανάβουν οι λάμπες (όχι αμέσως, μάλλον λόγω του οικονομικού τύπου τους) και αφότου ανάψουν αμυδρά ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ για 2 δευτερόλεπτα, μετά δυναμώνει το φως της μίας και σβήνει η άλλη τελείως.
Και σκέφτομαι, φταίει το ότι δεν είναι συνδεδεμένες οι υπόλοιπες 6? Να πάω να τις αγοράσω και να πειραματίζομαι ? (33 ευρω στο σύνολο, που ΔΕΝ μου περισσεύουν φυσικά)
Ή πρέπει να αλλάξω κάτι στη συνδεσμολογία? ή είναι λάθος ο τρόπος σύνδεσης, οπότε τι κάνω?

leosedf
25-07-13, 16:56
Μεταφέρθηκε από τα κυκλώματα.
http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules

gsmaster
25-07-13, 17:26
Τα ζεύγη που λες, λογικά και όπως τα περιγράφεις έχουν συνδεθεί σε σειρά. Δηλαδή αν έχεις σποτάκια 12V ο μετασχηματιστής θα πρέπει να είναι 24V για να παίρνει κάθε σποτ απο 12V.

Αν εσύ κατήργησες το μετασχηματιστή τότε πρέπει να αλλάξεις την σύνδεση των καλωδίων στα ντουί.
Λογικά όπως τα έχεις τώρα, τα δύο ντουί ενος ζεύγους σποτ, είναι ενωμένα μεταξύτους απο το ένα καλώδιο και απο το άλλο καλωδιο πάει το κάθε ένα στο μετασχηματιστή (στην παροχή ρεύματος τελως πάντων). Για μένα αυτό είναι λάθος γιατί αν οι λάμπες δεν είναι ακριβώς ίδιες δεν μοιράζεται σωστά η τάση και η μια θα φέγγει περισσότερο και η άλλη λιγότερο... και γι αυτό μπορεί και να σου καίγονται ακόμα πιο εύκολα.

Αυτό που πρέπει να κάνεις έιναι να δώσεις παροχή σε όλα τα ντουί και στα δύο καλώδια. Εγώ βέβαια θα σου πρότεινα για λόγους οικονομίας να βάλεις σποτάκια με led, που καίνε κατα πολύ λιγότερο και δεν χαλάει καθόλου το τελικό αποτέλεσμα. Αν είναι για φωτισμό πάγκου, καλή είναι και η αυτοκόλλητη ταινία led.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν δεν είσαι σίγουρη για ότι κάνεις, φώναξε έναν ηλεκτρολόγο να στο φτιάξει, μην παίζεις με το ρεύμα, πέρα απ την ηλεκτροπληξία, μπορεί εν αγνοία σου να φτιάξεις κάτι επικίνδυνο για σενα και το σπίτι σου.!!

antonisc
25-07-13, 17:33
λάθος ο τρόπος σύνδεσης Ποτέ δεν υπάρχει λόγος σύνδεσης εν σειρά αν καίγεται ένα κόβετε η παροχή και δεν δουλεύει κανένα πρέπει να συνδεθεί παράλληλα τώρα που σβήνει το ένα κάτι έχει γίνει λάθος πιθανόν με τον ουδέτερο καλά είναι να φωνάξεις ηλεκτρολόγο και να μην πήρα ματίζεσαι μόνη σου για την ασφάλεια σου καθώς πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο συνδεσμολογίας και η τάση είναι 230v

midakos
26-07-13, 01:27
Απ ότι κατάλαβα, είναι 8 οι λάμπες, ανα 2 σε σειρά και 4 2άδες παράλληλα... Ο λόγος που το κανε αυτό ο πατέρας σου φαντάζομαι οτι μπορεί να είχε τον 24Volt μετασχηματιστή (για να μην αγοράσει 12άρη) αλλιώς όπως και να το σκέφτηκε είναι λάθος. Εφόσον θέλεις να συνδέσεις λάμπες με τάση 230V, θα αλλάξεις και την συνδεσμολογία σου, δηλαδή όλα θα είναι παράλληλα μεταξύ τους (όλα θα πέρνουν την φάση (απο το διακόπτη εννοείται) και τον ουδέτερο κατευθείαν χωρίς μεσολάβηση από άλλη λάμπα.

Κάπως έτσι δηλαδή:
45089