PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΟΝΟΦΑΣΙΚΟΣ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟΣ ΕΠΙΤΗΡΗΤΗΣ ΤΑΣΗΣ



kasikis
27-07-13, 16:52
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΠΙΤΗΡΗΤΗ ΤΑΣΗΣ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ. ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΗΣ HAGER EU 102 ΚΑΙ ΡΕΛΕ ΦΟΡΤΙOY 40A ΓΙΑ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΩ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΤΙΟ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΠΙΤΗΡΗΤΗΣ ΘΑ ΜΠΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΓΕΝΙΚΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΡΕΛΕ ΔΙΑΦΥΓΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΝΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΟ ΡΕΛΕ ΙΣΧΥΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΡΕΛΕ ΔΙΑΦΥΓΗΣ . ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΤΗΡΗΤΗ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ; Η ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ; ΑΝ ΟΧΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ; ΤΙ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΡΙΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΤΗΡΗΤΗ;

s12original
27-07-13, 19:57
"ΜΟΝΟΦΑΣΙΚΟΣ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟΣ ΕΠΙΤΗΡΗΤΗΣ ΤΑΣΗΣ"

Τελικά ο επιτηρητής που θέλεις θα είναι μονοφασικός ή τριφασικός ?
Θα βάλεις τριφασικό επιτηρητή σε μονοφασικό δύκτιο ή μονοφασικό επιτηρητή σε τριφασικό δύκτιο (έλεγχος μιας μόνο φάσης) ?
Έτσι όπως τα περιγράφεις μας μπερδευεις .

Και αν επιτρέπεται για ποιό λόγο βάζεις επιτηρητή τάσης ? Αν δεν έχεις τριφασικά μοτερ τότε μάλλον είναι περιτός

xrhstosmp
27-07-13, 23:04
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΠΙΤΗΡΗΤΗ ΤΑΣΗΣ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ. ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΗΣ HAGER EU 102 ΚΑΙ ΡΕΛΕ ΦΟΡΤΙOY 40A ΓΙΑ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΩ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΤΙΟ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΠΙΤΗΡΗΤΗΣ ΘΑ ΜΠΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΓΕΝΙΚΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΡΕΛΕ ΔΙΑΦΥΓΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΝΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΟ ΡΕΛΕ ΙΣΧΥΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΡΕΛΕ ΔΙΑΦΥΓΗΣ . ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΤΗΡΗΤΗ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ; Η ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ; ΑΝ ΟΧΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ; ΤΙ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΡΙΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΤΗΡΗΤΗ;

Εφ οσον προκειτε για τον 102 ειναι μονοφασικος επιτηρητης.
τοπολογικα ο επιτηρητης μπορει να μπει οπουδηποτε μεσα στον πινακα ,εαν εννοεις συνδεσμολογικα "αναμεσα" τοτε μαλλον καπου μπερδευεσαι αφου ο επιτηρητης δεν μπαινει σε σειρα αλλα παραλληλα.
η "σειρα" που αναφερεις οπως επισης ο χρονος υστερησης και η επιλογη λειτουργιας που εχει δεν ειναι κατι στανταρ αλλα εχει αμεση σχεση με την εφαρμογη σου.
αυτο οπως ειναι φυσικο δεν μπορει να απαντηθει εξ αποστασεως σε ενα φορουμ.
οταν λες προστασια του επιτηρητη,τι ακριβως εννοεις αφου οπως αναφερεις τα φορτια σου θα οδηγηθουν μεσω ρελε φορτιου?
ειναι λιγο μπερδεμενες ερωτησεις οποτε μην περιμενεις ξεκαθαρες απαντησεις.

midakos
28-07-13, 04:48
Ο επιτηρητής απλώς επιβλέπει την (ή τις) φάση του δικτύου (ποιότητα, πλάτος κλπ.) και εάν διαπιστώσει πρόβλημα διακόπτει την τροφοδότηση μέσω βοηθητικών επαφών (και όχι των επαφών επιτήρησης του) οπότε καταλαβαίνεις πως δεν γίνεται να είναι σε σειρά, παρα μόνο παράλληλα (στην φάση και τον ουδέτερο).
45121

Αγνοήστε το συνημμένο είναι λάθος και δεν ξέρω πως να το βγάλω :001_tt2:

kasikis
28-07-13, 10:20
ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΑΣ. ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΘΕΣΑ ΣΩΣΤΑ.ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΝΕΙ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΤΟΥ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΡΑΧΥΛΥΚΛΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΟΣΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΓΕΝΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΗΣ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΕΥΚΟΛΙΑΣ-ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ. ΕΜΕΝΑ ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΩ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΟΠΩΣ ΨΥΓΕΙΟ - AIRCONDITION - ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ - ΚΟΥΖΙΝΑ - ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΕΝΕΡΓΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΕΙΣ ΤΙΣ ΔΕΗ ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΕΧΑΣΑ ΕΝΑ ΣΥΜΠΙΕΣΤΗ ΨΥΓΕΙΟΥ.

samvuk
28-07-13, 10:53
Εγω προσωπικα τον βαζω παραλληλα μετα της γενικες ασφαλειες αν αυτο ρωτας

vasilllis
28-07-13, 11:45
ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΑΣ. ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΘΕΣΑ ΣΩΣΤΑ.ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΝΕΙ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΤΟΥ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΡΑΧΥΛΥΚΛΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΟΣΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΓΕΝΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΗΣ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΕΥΚΟΛΙΑΣ-ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ. ΕΜΕΝΑ ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΩ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΟΠΩΣ ΨΥΓΕΙΟ - AIRCONDITION - ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ - ΚΟΥΖΙΝΑ - ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΕΝΕΡΓΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΕΙΣ ΤΙΣ ΔΕΗ ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΕΧΑΣΑ ΕΝΑ ΣΥΜΠΙΕΣΤΗ ΨΥΓΕΙΟΥ.

Θα το βαλεις μετα τις γενικες ασφαλειες(πριν ρελε-μετα ρελε ,μικρη σημασια εχει) .Αν θες να προστατεψεις την γραμμη του (πηνιο) βαλε μια ασφαλεια 2Α.Τα λοιπα οπως ειναι ηδη συνδεμενα.

kasikis
28-07-13, 23:34
Εγινε παιδια ευχαριστώ .Κατι τελευταίο. Όσον αφορά το χρόνο υστέρησης τι προτείνεται . Είναι καλά 2-4 sec για τετοιου είδους εφaρμογή ή να παρατηρήσω τα σκαμπανεβάσματα τι δεη και αναλογα να τον ρυθμίσω;

Fyb82
08-02-15, 15:25
γεια σας,
ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τους επιτηρητες τασης. Προστατευουν οι επιτηρητες τασης απο τα surge spikes;
Ρωταω γιατι προσανατολιζομαι να βαλω μονοφασικο επιτηρητη σε ολο το σπιτι αντι να παρω σταθεροποιητη τασης ωστε να προστατευσω τις ευαισθητες συσκευες (TV και Home Cinema). 'Η υπαρχει ξεχωριστο εξαρτημα ραγας για τα surge spikes;

el greco 1
08-02-15, 19:53
εχουν ανω κατω οριο υπερτασηs και υποτασηs.

vasilllis
08-02-15, 23:58
οχι δεν σε προστατευει ο επιτηρητης.Κοιταξε για αντικεραυνικα.

cult
09-07-17, 21:14
ΠΑιδια μια ερωτηση και απο εμενα.
Κατοικω σε σπιτι 20ετιας. Την τελευταια 5ετια μου εχουν καει ηλεκτρικες συσκευες αξιας 3Κ+ λογω χαμηλης τασης κυριως αλλα και λογω υψηλης (πιο σπανια) και κεραυνων (ακομη πιο σπανια).
Εσχατως αποκτησαμε και στιγμιαιες διακοπες ρευματος (σβηνει και επανερχεται σχεδον αμεσως) οποτε το προβλημα επιδεινωθηκε ακομη πιο πολυ.
Για τους κεραυνους με συμβουλεψαν να βαλω αντικεραυνικο (πχ αυτο)
http://www.kafkas.gr/proionta/ktiriakos-exoplismos/themeleiaki-geiosi-antikeravniki-prosta/apagogoi-kroustikon-ypertaseon/apagogoi-kroustikon-ypertaseon-ischyos/schneider-electric-antikepayniko-iprd20-1p-n-20ka_65882/
.Τωρα για το θεμα της χαμηλης τασης μου ειπαν να βαλω επιτηρητη τασης.
Ξεκινησα για αυτον
http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/yliko-ragas/elenchos/epitirites-ragas/epitirites-tasis/hager-monofasikos-epithp-tashs-eu102_96612/
αλλα μου ειπαν οτι καλο θα ηταν να εχει και χρονικη καθυστερηση στην επανενεργοποιηση (τουλαχιστον 3λεπτη) που ο προηγουμενος δεν εχει, οποτε παμε σε αυτον.
https://papantoniou.gr/el/epithrites-diktuou/5616-epithrhths-tasis-eu101-monofasikos-tasi-5-20un-hager.html
Μου ειπαν επισης σε αυτον να συνδεσω μόνο ότι έχει μοτέρ, όπως ψυγεία και κλιματιστικά, αφου όλα τα υπόλοιπα, όπως τηλεορασεις, φώτα, υπολογιστές δεν θα έχουν κάποια επιπλέον προστασία από την καθυστερημένη επαναφορά.

Ο λόγος είναι ότι τα μοτέρ κατά την εκκίνηση τραβάνε ρεύμα πολύ μεγαλύτερο από το ονομαστικό και ζεσταίνονται. Αν γίνουν 2-3 διακοπες-επαναφορες σε σύντομο χρονικό διάστημα τα μοτέρ υπερθερμαίνονται από τις πολλές εκκινήσεις και καίγονται.
Συμφωνειτε με την επιλογη μου? Θα χρειαστω κατι αλλο? Τι να προσεξω? Πως θα συνδεσω σε αυτο μονο οσα θελω (κλιματιστικα, ψυγειο, πλυντηρια κτλ) παρακαμπτωντας τα υπολοιπα?

lepouras
09-07-17, 23:55
Νομίζω ότι ο πρώτος έχει καθυστέρηση αλλά πολύ εύκολα μπορείς να μπεις στην Hager και να δεις το manual του.

vasilllis
10-07-17, 01:00
ηθελα να ηξερα ποιοι στα λενε ολα αυτα ..
τι συσκευες σου εχουν καει απο τις πτωσεις τασεως και ποση ειναι αυτη η πτωση τασης?
Για τα μοτερ οι εκκινησεις ανα ωρα εξαρτώνται απο πολλους παραγοντες και δεν υπαρχει περιπτωση οποια μεθοδο και να χρησιμοποιουν με 5 εκκινησεις να καουν.Ειναι ισως και τα λιγοτερο ευαισθητα εξαρτηματα σε βυθισεις.Αυτο που τους δημιουργει τεραστιο προβλημα ειναι η απωλεια φασης σε συναρτηση με τις ελλειπεις διαταξεις προστασιας.
τα αντικεραυνικα προυποθετουν να εχεις καλη γειωση

το πρωτο εχει ρυθμιζομενο χρονο αποκρισης αλλα δεν εχει delay στηνεπαναφορα ειναι αμεσος ή manual.Ο δευτερος απο την στιγμη που βγει εκτος οριων εχει ρυθμιζομενο χρονο επανενεργοποιησης.

cult
10-07-17, 22:31
Ενδεικτικα την τελευταια 7 ετια μου εχουν καει .
2 Ψυγεια , πλυντηριο ρουχων,πιατων , απορροφητηρας, 2 τηλεορασεις, 2 φορες η μητρικη του υπολογιστη (τη μια μαλιστα τον ειχα συνδεδεμενο στο ups καηκε η πλακετα του ups και η μητρικη), 2 ρουτερ και προχθες ο πυκνωτης του a/c.
Ειχα μετρησει την ταση και ειχα δει οτι ειναι γυρω στα 210 με πολλα σκαμπανεβασματα. Ειχα φωναξει και τη ΔΕΗ και μου ειπαν οτι ειναι μεσα στα ορια και αυτο γινεται γιατι παιρνουμε παροχη απο την τελευταια κολωνα της περιοχης , δεν ξερω βεβαια κατα ποσο στεκει αυτο.
Οταν οι ζημιες αρχισαν να αυξανονται το εψαξα να κινηθω νομικα κατα της ΔΕΗ. Η απαντηση τους ηταν να φωναξω μηχανολογο να πιστοποιησει εγγραφως οτι η βλαβη οντως εχει να κανει με την ταση, να τους καταθεσω την πραγματογνωμοσυνη, να την εξετασουν και να αποφανθουν.
Πηγα και σε δικηγορο απευθυνθηκα και στο συνηγορο του καταναλωτη και μου ειπαν περιπου τα ιδια. Οικονομικα μαλλον με συμφερει να προχωρησω στην προστασια των παροχων οσο μπορω.
Εσχατως αποκτησαμε και στιγμιαιες διακοπες οι οποιες αν μη τι αλλο επιδεινωνουν το προβλημα.
Εχω φτασει στο σημειο να βαζω πλεον 5ετεις εγγυησεις σε οποια ηλεκτρικη συσκευη αγοραζω , αν και ετσι δε λυνω το προβλημα.
Το a/c ηταν η σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι , ευτυχως την γλυτωσα φτηνα , αν ηθελε πλακετα ομως θα ηταν δυσκολα τα πραγματα (εγινε υστερα απο στιγμιααι διακοπη ρευματος).
Στο θεμα μας.
Αντικεραυνικο ειναι στανταρ.
Με αυτον ειμαι οκ?
http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/yliko-ragas/elenchos/epitirites-ragas/epitirites-tasis/hager-monofasikos-epithp-tashs-eu102_96612/
Το οτι εχει αυτοματη επαναφορα μου ειναι καλο κακο ή αδιαφορο? Θα καλυπτει ολο το σπιτι ή μονο τις συσκευες που με ενδιαφερουν και αν ναι πως μπορει να γινει αυτο?
Θα κοιταξω σιγουρα και τη γειωση. Τωρα που σας περιεγραψα το προβλημα μου εχετε να κανετε καποια αλλη προταση για την οσο το δυνατον καλυτερη προστασια του συστηματος?

vasilllis
11-07-17, 00:20
Ενδεικτικα την τελευταια 7 ετια μου εχουν καει .
2 Ψυγεια , πλυντηριο ρουχων,πιατων , απορροφητηρας, 2 τηλεορασεις, 2 φορες η μητρικη του υπολογιστη (τη μια μαλιστα τον ειχα συνδεδεμενο στο ups καηκε η πλακετα του ups και η μητρικη), 2 ρουτερ και προχθες ο πυκνωτης του a/c.
Ειχα μετρησει την ταση και ειχα δει οτι ειναι γυρω στα 210 με πολλα σκαμπανεβασματα. Ειχα φωναξει και τη ΔΕΗ και μου ειπαν οτι ειναι μεσα στα ορια και αυτο γινεται γιατι παιρνουμε παροχη απο την τελευταια κολωνα της περιοχης , δεν ξερω βεβαια κατα ποσο στεκει αυτο.
Οταν οι ζημιες αρχισαν να αυξανονται το εψαξα να κινηθω νομικα κατα της ΔΕΗ. Η απαντηση τους ηταν να φωναξω μηχανολογο να πιστοποιησει εγγραφως οτι η βλαβη οντως εχει να κανει με την ταση, να τους καταθεσω την πραγματογνωμοσυνη, να την εξετασουν και να αποφανθουν.
Πηγα και σε δικηγορο απευθυνθηκα και στο συνηγορο του καταναλωτη και μου ειπαν περιπου τα ιδια. Οικονομικα μαλλον με συμφερει να προχωρησω στην προστασια των παροχων οσο μπορω.
Εσχατως αποκτησαμε και στιγμιαιες διακοπες οι οποιες αν μη τι αλλο επιδεινωνουν το προβλημα.
Εχω φτασει στο σημειο να βαζω πλεον 5ετεις εγγυησεις σε οποια ηλεκτρικη συσκευη αγοραζω , αν και ετσι δε λυνω το προβλημα.
Το a/c ηταν η σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι , ευτυχως την γλυτωσα φτηνα , αν ηθελε πλακετα ομως θα ηταν δυσκολα τα πραγματα (εγινε υστερα απο στιγμιααι διακοπη ρευματος).
Στο θεμα μας.
Αντικεραυνικο ειναι στανταρ.
Με αυτον ειμαι οκ?
http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/yliko-ragas/elenchos/epitirites-ragas/epitirites-tasis/hager-monofasikos-epithp-tashs-eu102_96612/
Το οτι εχει αυτοματη επαναφορα μου ειναι καλο κακο ή αδιαφορο? Θα καλυπτει ολο το σπιτι ή μονο τις συσκευες που με ενδιαφερουν και αν ναι πως μπορει να γινει αυτο?
Θα κοιταξω σιγουρα και τη γειωση. Τωρα που σας περιεγραψα το προβλημα μου εχετε να κανετε καποια αλλη προταση για την οσο το δυνατον καλυτερη προστασια του συστηματος?


Στο θεμα μας ειμαστε,δεν σε ρωταω απο κουτσομπολιο,πιστεψε με.
το ups εχει ταση λειτουργιας 140-300v (apc).Οποτε θεωρουμε οτι η ταση που το εκαψε ηταν εκτος αυτων των οριων.
το ρουτερ τροφοδοτειται με τροφοδοτικο,συνηθως τασης λειτουργιας 100-240v.Οποτε για να καηκε ηταν εκτος αυτων των οριων.
Αντιστοιχα ισχυουν και για την μητρικη του υπολογιστη.
Ο επιτηρητης τασης δεν νομιζω να βοηθησει σε τιποτα διοτι αυτο που καταστρεφει τις συσκευες σου ειναι στιγμιαιες διακυμανσεις της τασης που ο επιτηρητης δεν θα προλαβαινει να πιανει.Αν ομως εχεις αποφασισει να τον βαλεις,δεν θα κανει κακο.
το αντικεραυνικο παρε το στα 40KA οχι 20.Επισης ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ θα φτιαξεις ΚΑΛΗ γειωση.
Θα προτεινα να τοποθετηθει και σταθεροποιητης τασης αλλα εφοσον σου εκαψε το Ups δεν νομιζω να βοηθησει και πολυ.
το 210 που μετρας δεν λεει και τιποτα,εξαλλου οταν το μετρας δεν καιγονται οι συσκευες,αλλη ωρα καιγονται.Πρεπει να τοποθετηθει καταγραφικο σε 24ωρη βαση οπου θα καταγραφονται ολες οιδιακυμανσεις της τασης..Υποπτευομαι να υπαρχουν και αρμονικες που επιδεινωνουν το προβλημα ,κατι το οποιο και αυτο μπορει να μετρηθει.

cult
12-07-17, 09:13
Αρα, ποια ειναι η λυση στο προβλημα μου;
Καταρχας τελικα να βαλω αντικεραυνικο (σε συνδυασμο παντα με την επανεκτιμηση της γειωσης)? Να τονισω οτι στη γειτονια (στα 200 μ) εχουμε αλεξικεραυνο, πυ τραβαει τους κεραυνους ολης της περιοχης οποτε εχουμε θεμα. Εννοειται οτι το αντικεραυνικο παιζει ρολο αν σκασει ο κεραυνος σε καποια αποσταση. Επισης μου ειπαν οτι για να μπει αυτο θα πρεπει ο Ηλεκτρολογος να μετρησει και αλλα πραγματα, δεν καταλαβα ομως τι.
Τελος παντων με αυτο ειμαι οκ?
http://www.kafkas.gr/proionta/ktiriakos-exoplismos/themeleiaki-geiosi-antikeravniki-prosta/apagogoi-kroustikon-ypertaseon/apagogoi-kroustikon-ypertaseon-ischyos/hager-antikepayniko-1p-n-40ka-230-400v_96354/
ΟΣο αναφορα τα αλλα να τονισω οτι δεν εγιναν ολα μαζι. Σε αλλη φαση καηκε το ρουτερ (μετα απο κεραυνους στην περιοχη και απο οτι μου ειπαν ειχαν καει παρα πολλα την ιδια ημερα, ) σε αλλη ταψυγεια κοκ.
Τωρα οσο αφορα τα υπολοιπα.Το συστημα μου επι του παροντος ειναι γυμνο. Για τις στιγμιααιες διακυμανσεις της τασης ή τις αρμονικες μπορω να κανω κατι με λογικο κοστος?
Αν οχι προχωραω στην επιλογη του επιτηρητη? Θα εχω επιπλεον αποτελεσμα στην προστασια των συσκευων μου ή τσαμπα κοπος?

mikemtb
12-07-17, 09:35
Να προτείνω κάτι δύσκολο και ακριβό?
Μετασχηματιστη απομόνωσης 1:1 απαγωγέις κρουστικων υπερτασεων μπρος πίσω σε ανεξάρτητο τρίγωνο γείωσης, και μετά ένα on-line ups διπλής μετατροπής για όλα τα φορτία (εκτός θερμοσίφωνα)
Λύση 99.999%
Αλλά υπερβολική για σπίτι...


Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

cult
12-07-17, 10:08
Για τι κοστος Μιλαμε?

vasilllis
12-07-17, 10:17
mike ο μετ/στης στην παρουσα φαση δεν νομιζω να προσφερει τίποτα.μια καλη λυση ειναι το ups,συμφωνω,αλλα ηδη οπως ειπε του εχει καψει ενα.
σκεφτηκα και για σταθερόποιητη τασης,αλλα δεν βρηκα καποιον αξιοπιστο να προτεινω.ισως απο εξωτερικο να βρουμε πληροφορίες για ευρος τασης λειτουργιας και max/min voltage .
προς το παρον αφου δεν εχουμε και τιποτα μετρησεις στα χερια μας θα προτεινα να μπει αυτο το αντικεραυνικο της hager.να φτιαχτει μια καλη γειωση και να τοποθετηθουν πριζες ασφαλειας (τα πολυμπριζα κρουστικων υπερτασεων) στα ευαισθητα φορτια.επισης φανταζομαι και εναεριο το καλωδιο του οτε,οποτε να βαλει και κατι τετοιο
https://www.google.gr/search?q=αντικεραυνικο+τηλεφωνικης+γραμμης&client=ms-android-huawei&prmd=mivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiPlqDQi4PVAhUDOsAKHTHpAhIQ_AUICigC&biw=360&bih=524#imgrc=JKuZ3qbX0AbKpM:
η αντιστοιχο (παλι με καλη γειωση(για αυτο δεν συζηταμε για ξεχωριστα τριγωνα/γειωσεις) .
για τον επιτήρητη τασης πιστευω δεν θα κερδισεις κατι,αλλα αν εχεις παρει αποφαση να τον βαλεις κανε το .καποτε θα χρειαστεί να δουλεψει και αυτος.

cult
12-07-17, 11:47
Να τονισω οτι πριζες ασφαλειας εχω βαλει σχεδον παντου.
Στανταρ λοιπον το αντικεραυνικο με πολυ καλη γειωση.
Δεν μπορω να ανοιξω το λινκ για το αντικεραυνικο του τηλεφωνου. Επειδη μιλαμε για διοροφη οικοδομη Μπορει να μπει πριν και απο τις δυο παροχες τηλεφωνου για να τις καλυπτει και τις δυο ή οχι και αν ναι πως?

vasilllis
12-07-17, 16:23
κανε αναζητηση ,θα σου βγάλει πολλα.υπαρχει και τετοιο ραγας(αυτο εδειχνα) ενδιαμεσα στην γραμμη μπαινει οπου θες.
το οτι εχεις βαλει δεν λεει τίποτα,αν δεν εχεις γειωση δεν μπορουν να κάνουν τιποτα.καλο ειναι να τα ανοιξεις να δεις σε τι κατασταση ειναι.

cult
12-07-17, 17:34
Ενα λινκ για αντικεραυνικο τηλεφωνου που να μπει πριν τη γραμμη και των δυο σπιτιων?
Επισης αν τελικα βαλω σταθεροποιητη τασης να βαλω αυτον

http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/yliko-ragas/elenchos/epitirites-ragas/epitirites-tasis/hager-monofasikos-epithp-tashs-eu102_96612/

ή αυτον
https://papantoniou.gr/el/epithrites-diktuou/5616-epithrhths-tasis-eu101-monofasikos-tasi-5-20un-hager.html
με καθυστερηση στην επαναφορα (υποτιθεται). Εχει καποια σημασια?
ΚΑι εννοειται με τον επιτηρητη τα παρακατω
http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/yliko-ragas/cheirismos/rele-ragas/rele-ragas-230v/hager-hlektponomos-40a-230v-2a-esc240_96566/?affid=4&skuId=159856,%CE%BC%CE%B9%CE%B1

http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/yliko-ragas/cheirismos/endeiktikes-lychnies/endeiktikes-lychnies-mones-1st/hager-endeiktiko-led-xp-ppasino-svn121_96423/

http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/yliko-ragas/prostasia/asfaleiothikes/asfaleiothikes-10ch38/hager-asfaleiothhkh-1f-2-32a-10-3x38-l501_96109/

σωστα?

vasilllis
12-07-17, 23:46
για το ρελε αν βρεις και 63Α ακομα καλυτερα(αν δεν εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη).Υποθετω οτι εχεις 40Α γενικο..
ο επιτηρητης χωρις την οθονη ειναι καλυτερος.Καθε φορα που η ταση θα βγαινει εκτος οριων θα σε κοβει για 5λεπτα(η οση ωρα επιλεξεις)
https://www.meidanis.gr/uliko-egkatastasis/uliko-pinakwn-raga/antikeraunika/antikerauniko-an-tilefwnou-48v.html το αντικεραυνικο τηλ.γραμμης.ΕΙναι για μια τηλ.γραμμη αν εχεις δυο θες και δευτερο τετοιο.Αν σε παιδευει η εγκατασταση μεσα στον πινακα μπορει να μπει σε ενα πλαστικο κουτι εκτος σπιτιου.Αρκει να υπαρχει γειωση σε οσο δυνατον μικροτερο μηκος γραμμης.
Το ενδεικτικο ειναι περιττο πιστευω,εχει ο επιτηρητης.Να βαλεις και μια ασφαλεια να παρακαμπτεις τον επιτηρητη.Ισως τον χρειαστεις.

cult
13-07-17, 11:35
Να βαλεις και μια ασφαλεια να παρακαμπτεις τον επιτηρητη

Ti εννοεις με αυτο? Να βαλω μια ασφαλεια και χρησιμοποιωντας την ουσιαστικα να καταργειται ο επιτηρητης? Τι ασφαλεια (λινκ).
Επισης για τον επιτηρητη μου ειπαν οτι ο δευτερος αν και έχει ρυθμιστικό στην προσοψη, στο σχεδιάγραμμα φαίνεται ότι έχει φιξ ρύθμιση οποτε δεν εχει νοημα. ΙΣχυει κατι τετοιο, τον εχει καποιος να μας πει με βεβαιοτητα?

vasilllis
13-07-17, 17:58
να σηκωνεις την ασφαλεια να.οπλιζει το ρελε άσχετα αν ο επιτήρητης λειτουργει.
ποιο σχεδιάγραμμα λεει (manual) οτι εχει φιξ ρύθμισή;
ρυθμιζεται απο 5-15% under/over.το κακο είναι δεν Μπορείς να ρυθμίσεις ανεξάρτητα την υπέρταση με την πτώση τάσης. Σε αυτό υπάρχουν άλλοι πολύ καλύτεροι αλλά Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχουν χρόνο καθυστέρηση.

cult
14-07-17, 20:42
To μανουαλ ειναι η πρωτη επιλογη/.

http://www.africa.hager.com/bs/products/energy-distribution/energy-counting-and-measurement/control-relays/control-relays/eu101/101176.htm


Στο σχεδιάγραμμα έχει σημειωμένα δύο σημεία, 1,2 Un δηλαδή 276 Volt και 0,75 Un = 172 Volt

Αυτό υπονοεί οτι το ανώτερο και κατώτερο σημείο είναι φιξ σε αυτές τις τάσεις. Αν ήταν ρυθμιζόμενα θα έγραφε για το κατώτερο σημείο Un - Δu και για το ανώτερο σημείο Un + Δu.

Για παράδειγμα, σε άλλο μοντέλο επιτηρητή της ίδιας εταιρίας δίνουν το παρακάτω σχεδιάγραμμα:

http://fubar.gr/wp-content/uploads/2017/04/hager_04.gif


Εδώ φαίνεται οτι το κατώτερο σημείο είναι ρυθμιζόμενο (Un- Δu), ενώ το ανώτερο σημείο είναι φίξ στο 1,15 Un = 265 Volt.

Προφανώς το ρυθμιστικό κουμπί δέν έχει μπεί για πλάκα, κάτι ρυθμίζει. Αλλά στο manual δέν είναι ξεκάθαρο αν αυτό είναι το ανώτερο ή κατώτερο σημείο της τάσης. Καθώς το ρυθμιστικό πάει μέχρι το 20%, θα υποθέσω οτι ρυθμίζει το ανώτερο σημείο της τάσης, το οποίο επίσης είναι σημειωμένο στο διάγραμμα ώς 20% πάνω απο την κανονική.

vasilllis
15-07-17, 21:17
δεξια απο αυτη την εικονα στο 4 αναφερει Δυ 5-20% που σημαινει απο 5% της ονομαστικης (230v*5% +-=) (+11,5v ) και φτανει εως 20% δηλ 230+20%= 266v.αυτα σε υπερταση.αντίστοιχα για υποταση

cult
16-07-17, 14:38
Οκ καταλαβα.
Αρα καλυτερα να παω στον ΕU 101 που δεν εχει οθονη.
Μου ειπαν βεβαια οτι μπορω να τα εχω ολα βαζοντας Τον 102 δηλαδη αυτον
http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/yliko-ragas/elenchos/epitirites-ragas/epitirites-tasis/hager-monofasikos-epithp-tashs-eu102_96612/
και αυτο

http://www.kafkas.gr/proionta/viomichaniko-yliko/yliko-aftomatismou/ilektronika-chronika/hager-xponiko-0-1sec-10h-12-230vac-dc-ez001_96719/
Δεν καταλαβα το λογο ομως + οτι ανεβαινει πολυ και η τιμη .

vasilllis
16-07-17, 16:58
ισχύει .ο λογος ειναι οτι αυτος με την οθονη ειναι πληρες παραμετροποίησημος αλλα δεν εχει χρονικο,για αυτο αλλωστε σου δινει και το χρονικο.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
16-07-17, 22:12
καλησπερα εγω θα ηθελα να πω κατι επηδη καπωτε και εγω ηθελα να προστατεψω ακριβο ηλεκτρονικο εξοπλισμο (βενζιναδικο ) πολοι ειδημονες μου ειπαν για επιτηρητη τασης ,οταν πηγα ομως στο καταστημα ηλεκτρικων ειδων μου ειπαν ..... κοιτα τον ρυθμιζεις πχ υπερταση 250β η πτωση τασης πχ 180 βολτ και αυτος κωβει, μεσο ενος ρελε που τοποθετειται στην παροχη -πινακα .. η καταληξη ηταν μετα απο συζητηση με ηλεκτρολογο να βαλω αντικεραυνικο να ενυσχισω τις γειωσεις μου και θα μπει και ups και ειμαι απολυτα καλυμενος , εκτος μου λεει αν εισαι σε βιομηχανικη περιοχη και τωτε θα ηταν καλο για να προστατευτεις απο αρμονικες και θορυβους, μετασχηματιστης απομονοσης αλλα δεν τον χρειαζεσαι .... τωρα εγω εαν ημουνα στην περιπτωση του φιλου μας εδω , που του εχουν καει πωλες συσκευες ισως το ανεφερε και καποιο παιδι πιο πανω μ/τ απομονοσης ενα πολυ καλο αβρ ολα αυτα υποψιν να συνεργαζωνται , ups οπου χρειαζεται κοιταγμα των γειοσεων μην ξεχνιομαστε δεν ξερω τι αλλο να κανει ο ανθροπος τι να πω...

cult
18-07-17, 00:46
Οι γειωσεις θα ενισχυθουν ετσι και αλλιως και αντικεραυνικο θα μπει οπωσδηποτε (και τηλεφωνου). Ups για ολο το σπιτι ειναι υπερβολη (στο κοστος)....
Οσα ειπες ειναι για τις κρουστικες υπερτασεις.
Για ανεβοκατεβασμα τασης?
Αναφερθηκε οτι ο EU 102 ειναι πληρως παραμετροποιησιμος. Εκτος του οριου ανω/ κατω τι επιπλεον επιλογες εχει (εκτος βεβαια του χρονοδιακοπτη επαναφορας που σιγουρα δεν εχει).
Αξιζουν τα +40 ευρω (επιτηρητης+χρονικο) σε σχεση με τον 101?

lepouras
18-07-17, 01:44
του ορίζεις ακριβός τα βολτ επάνω και κάτω που θέλεις να κόβουν (πχ 257 και 206) και δεν παίζεις ότι αν αύριο για κάποιο λόγο αποφασίσουν να ανεβάσουν την τάση στον υποσταθμό σου (για πολλούς λόγους δεν είναι του παρόντος) να βρεθείς το +-10% να βρεθεί εκτός ορίων από αυτό που θέλεις.
και έχεις και την ένδειξη τις τάσης σαν βολτόμετρο να την βλέπεις για να ξέρεις που είναι ανά πάσα στιγμή.

cult
18-07-17, 16:45
Οκ αρα εχω καταληξει στα κατωθι.
http://www.kafkas.gr/proionta/ktiriakos-exoplismos/themeleiaki-geiosi-antikeravniki-prosta/apagogoi-kroustikon-ypertaseon/apagogoi-kroustikon-ypertaseon-ischyos/hager-antikepayniko-1p-n-40ka-230-400v_96354/

http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/yliko-ragas/cheirismos/rele-ragas/rele-ragas-230v/hager-hlektponomos-40a-230v-2a-esc240_96566/?affid=4&skuId=159856,%CE%BC%CE%B9%CE%B1

http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/yliko-ragas/prostasia/asfaleiothikes/asfaleiothikes-10ch38/hager-asfaleiothhkh-1f-2-32a-10-3x38-l501_96109/

https://www.meidanis.gr/uliko-egkatastasis/uliko-pinakwn-raga/antikeraunika/antikerauniko-an-tilefwnou-48v.html

http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/yliko-ragas/elenchos/epitirites-ragas/epitirites-tasis/hager-monofasikos-epithp-tashs-eu102_96612/

http://www.kafkas.gr/proionta/viomichaniko-yliko/yliko-aftomatismou/ilektronika-chronika/hager-xponiko-0-1sec-10h-12-230vac-dc-ez001_96719/

Αν επαιρνα τον 101 μου ειχαν πει να παρω και αυτο

http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/yliko-ragas/cheirismos/endeiktikes-lychnies/endeiktikes-lychnies-mones-1st/hager-endeiktiko-led-xp-ppasino-svn121_96423/

αλλα εκτιμω οτι με τον 102 ειναι αχρηστο.

Ολα τα παραπανω με ενισχυση της γειωσης.

Ειμαι οκ?

Καποια αλλη προταση/συμβουλη?

lepouras
18-07-17, 19:08
μια χαρά είσαι.
ενημερωτικά για το τηλέφωνο. όταν υπάρχει ρεγκλέτα (πχ σε κατανεμητή πολυκατοικίας κλπ) μπορεί να μπει και αυτό το αντικεραυνικό και είναι πάρα πολύ καλό και δοκιμασμένο.
http://www.central-telecom.gr/product.php?product_ID=91-45-570

cult
18-07-17, 23:56
Διπλοκατοικια ειμαστε και ελεγα να μπει μονο στον πινακα μας.
Θα εχω υποψιν μου και το εν λογω (αν και δε βλεπω τιμη).

lepouras
20-07-17, 00:09
περίπου στα 20-25 αν θυμάμαι καλά.

takhs764
16-07-19, 18:20
Καλησπέρα εγώ και τον 102 της Hager αλλά όταν το συνδέω δεν μου δείχνει τα βολτ μάλλον έχει την ενδηξει 0 και την γραμμή του εναλασομενου υπερέχει κάτι άλλο που κάνουμε η είναι χαλασμένος [καινουργιο τον έχω παρει]
του ορίζεις ακριβός τα βολτ επάνω και κάτω που θέλεις να κόβουν (πχ 257 και 206) και δεν παίζεις ότι αν αύριο για κάποιο λόγο αποφασίσουν να ανεβάσουν την τάση στον υποσταθμό σου (για πολλούς λόγους δεν είναι του παρόντος) να βρεθείς το +-10% να βρεθεί εκτός ορίων από αυτό που θέλεις.
και έχεις και την ένδειξη τις τάσης σαν βολτόμετρο να την βλέπεις για να ξέρεις που είναι ανά πάσα στιγμή.

lepouras
17-07-19, 10:24
μάλλον κάτι δεν έχεις συνδέσει καλά. τις οδηγίες τις διάβασες καλά?

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwjmnOHxp7vjAhWFZ1AKHWomCQ8QFjAAegQIAxAC&url=https%3A%2F%2Fwww.hager.gr%2Ffiles%2Fdownload% 2F0%2F2742_1%2F0%2FEU102_GR_USER_MANUAL.pdf&usg=AOvVaw2IqS1MurpNAET8QLIw4WUh

takhs764
17-07-19, 17:32
Όλα σωστά τα εγώ σύνδεση ανεβάζω και μια φωτό στη μπριζα έχω βρει και τη φάση
μάλλον κάτι δεν έχεις συνδέσει καλά. τις οδηγίες τις διάβασες καλά?

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwjmnOHxp7vjAhWFZ1AKHWomCQ8QFjAAegQIAxAC&url=https%3A%2F%2Fwww.hager.gr%2Ffiles%2Fdownload% 2F0%2F2742_1%2F0%2FEU102_GR_USER_MANUAL.pdf&usg=AOvVaw2IqS1MurpNAET8QLIw4WUh

vasilllis
17-07-19, 18:03
Πολύ δύσκολο να μην δουλεύει.πολυμετρο δεν έχεις να μετρησεις;

takhs764
17-07-19, 20:48
Η σωστή σύνδεση είναι αυτή η εταιρία έχει λάθος σύνδεση
78510

lepouras
19-07-19, 11:55
όπα μάλλον κάτι δεν έιχες καλά.
το μηχάνημα έχει δύο εισόδους . η μια είναι η τροφοδοσίας και η δεύτερη είναι η λειτουργίας μέτρησης και έλεγχου. η 1- 10 είναι η τροφοδοσίας. η 5-9 είναι μέτρησης. που σημαίνει ότι θα πρέπει να να δοθεί παράλληλα σε αυτά τα δύο η τάση μιας και αυτήν που ελέγχεις είναι και η τάση που θες να μετρήσεις. το 2-4-6 είναι απλά έξοδο ρελε. ο λόγος που ο κατασκευαστής έχει βάλει άλλη είσοδο τροφοδοσίας και άλλη μέτρησης είναι γιατί το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν απευθύνετε μόνο για επιτηρητή στα 230 αλλά σε ένα μεγαλύτερο φάσμα εφαρμογών.

Λειτουργικά χαρακτηριστικά
● όρια τάσης :
15 V ως 700 V DC
15 V ως 480 V AC

που έχει λοιπόν λάθος η hager?

takhs764
22-07-19, 18:37
Παντός στο σχέδιο της Hager δεν το έχει έτσι .κατι άλλο να ρωτήσω εκτός από τη φάση στο ρελε ισχύος να βάλω και να κόβω και των ουδέτερο ;και περνώντας ουδέτερο για των επιτηρητή κατευθείαν από τον ουδέτερο ;
όπα μάλλον κάτι δεν έιχες καλά.
το μηχάνημα έχει δύο εισόδους . η μια είναι η τροφοδοσίας και η δεύτερη είναι η λειτουργίας μέτρησης και έλεγχου. η 1- 10 είναι η τροφοδοσίας. η 5-9 είναι μέτρησης. που σημαίνει ότι θα πρέπει να να δοθεί παράλληλα σε αυτά τα δύο η τάση μιας και αυτήν που ελέγχεις είναι και η τάση που θες να μετρήσεις. το 2-4-6 είναι απλά έξοδο ρελε. ο λόγος που ο κατασκευαστής έχει βάλει άλλη είσοδο τροφοδοσίας και άλλη μέτρησης είναι γιατί το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν απευθύνετε μόνο για επιτηρητή στα 230 αλλά σε ένα μεγαλύτερο φάσμα εφαρμογών.

Λειτουργικά χαρακτηριστικά
● όρια τάσης :
15 V ως 700 V DC
15 V ως 480 V AC

που έχει λοιπόν λάθος η hager?

vasilllis
22-07-19, 23:03
https://www.hager.gr/files/download/0/2742_1/0/EU102_GR_USER_MANUAL.pdf

Ετσι το εχει η hager .1-10 τροφοδοσια 5-9 επιτηρηση 15-700Vdc.
Δεν ειναι απαραιτητο να κοβεις τον ουδετερο(εννοω στο πηνιο του ρελε ισχυος Α1-Α2).Στο κυκλωμα ισχυος τον διακοπτεις κανονικα.

takhs764
23-07-19, 13:06
Το λέω γιατί κάτι σχέδια που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο στο κύκλωμα ισχειος δεν κόβουν ουδέτερο .εγω που δοκίμασα και πήρα ουδέτερο κατευθείαν και δίνω και στον επιτηρητή αλλά και στο ΠΗνιο του ρελε μου ρίχνει το ρελε διαροησ Αλλά ίσος φταίει ο ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ που τα έχει βάλει ανάποδα θα τα γυρίσω κανονικά να δω αν το ρίχνει και πάλι (ανάποδα εννοώ αντί την είσοδο να την βάλει από κάτω και έξοδο να βγαίνει από επάνω αυτοσ Το έχει ανάποδα )Ο
https://www.hager.gr/files/download/0/2742_1/0/EU102_GR_USER_MANUAL.pdf

Ετσι το εχει η hager .1-10 τροφοδοσια 5-9 επιτηρηση 15-700Vdc.
Δεν ειναι απαραιτητο να κοβεις τον ουδετερο(εννοω στο πηνιο του ρελε ισχυος Α1-Α2).Στο κυκλωμα ισχυος τον διακοπτεις κανονικα.

lepouras
23-07-19, 13:34
το όλο κύκλωμα παίρνει πριν ή μετά από το ΔΔΕ? γιατί άμα παίρνεις φάση πριν και ουδέτερο από την μπάρα τότε λογικό και καλά κάνει και πέφτει,.

takhs764
23-07-19, 15:57
Πριν από δδε πέρνει το κύκλωμα και ο ουδέτερο από την είσοδο του δδε όπως περιγράφω πιο πανω
το όλο κύκλωμα παίρνει πριν ή μετά από το ΔΔΕ? γιατί άμα παίρνεις φάση πριν και ουδέτερο από την μπάρα τότε λογικό και καλά κάνει και πέφτει,.

lepouras
23-07-19, 17:01
τότε κάτι σου έχει ξεφύγει και παίρνει μετά το ΔΔΕ γιατί δεν γίνετε να πέφτει με οτιδήποτε βάζεις πριν. μήπως σου έχει χαλαρώσει κάνας ουδέτερος στην προσπάθεια να πάρεις ουδέτερο από την είσοδό του?

PUNTOmania
06-11-19, 08:00
Και αν επιτρέπεται για ποιό λόγο βάζεις επιτηρητή τάσης ? Αν δεν έχεις τριφασικά μοτερ τότε μάλλον είναι περιτός

ξέρεις πόσες συσκευές μπορείς να σώσεις απο τα τσαφα-τσουφα της ΔΕΗ...οταν εχει μια μικρή χρονοκαθηστέριση στην επαναφορά του ρεύματος?

rama
26-10-21, 21:11
Ξεθάβω το θέμα, για να ρωτήσω κάτι σχετικά με επιτηρητή τάσης.
Στο σπίτι έχω τριφασική παροχή με μονοφασικές καταναλώσεις.
Εχω πάρει τον Hager EU302 προς εγκατάσταση, αλλά ένας ηλεκτρολόγος μου είπε οτι δεν κάνει για οικιακή χρήση, διότι αυτό το μοντέλο ελέγχει ποσοστιαίες διαφορές μεταξύ των φάσεων, και όχι μεταξύ ουδέτερου και κάθε φάσης.
Δηλαδή ελέγχει τα 400άρια κι όχι τα 230άρια. Αυτό μάλλον ισχύει, από ότι είδα στο υλικό.
Το θέμα είναι, αρκεί ο EU302 για το σπίτι, ή όντως χρειάζεται να πάρω άλλον επιτηρητή που να ελέγχει τις διαφορές με ουδέτερο?
Και αν ναί, ποιό μοντέλο θα μου προτείνατε? Η Hager δεν πρέπει να έχει τέτοιο υλικό.
Ευχαριστώ

vasilllis
28-10-21, 00:28
E1YM400VS10 της tele

rama
28-10-21, 11:04
Ευχαριστώ Βασίλη, τελικά πήρα το Schneider RM35UB3N30
RM35UB3N30 - Zelio Control ρελέ ελέγχου τάσης 114…329V AC | Schneider Electric Ελλάς (se.com) (https://www.se.com/gr/el/product/RM35UB3N30/zelio-control-%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%AD-%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%85-%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B7%CF%82-114%E2%80%A6329v-ac/)

vasilllis
28-10-21, 11:44
Δεν πρόλαβα,να γλυτώσεις και κάποια φραγκάκια.

Viking
12-12-21, 13:06
E1YM400VS10 της tele
δεν εχει καθυστερηση στην επαναφορα ομως που ειναι επιθυμητο σε περιπτωσεις οικιακες.

vasilllis
12-12-21, 17:40
δεν εχει καθυστερηση στην επαναφορα ομως που ειναι επιθυμητο σε περιπτωσεις οικιακες.Βάλε και 20€ χρονικό.Πολύ καλυτερο...
Ασε που ουτε αυτός νομιζω οτι εχει.Μόνο ο Hager.