PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραγγελιες απο Κινα.



κκοστας
27-07-13, 17:19
Παιδια,εσεις που εχετε παραγγειλει πραγματα απο Κινα,τι εγινε με το Τελωνειο εδω στη Ελλαδα,πληρωνετε? και ποσο επι της αξιας των προϊοντων που εισαγετε.ΕΥχαριστω.

dillan
27-07-13, 17:32
κωστα απο ebay που εχω παραγγειλει καμια 30 φορες δεν ειχα ποτε προβλημα .Απο οπου κ αν αγορασεις θα προτιμησεις τροπο αποστολης τα απλα ταχυδρομια.DHL EMS κτλ εχεις πολυ μεγαλο ποσοστο για να την παθεις .

κκοστας
27-07-13, 21:01
εννοεις, οτι με το DHL και ΕΜS εχω πολλες πιθανοτητες να την πατησω?Ποια ειναι τα απλα ταχυδρομεια?

chipakos-original
27-07-13, 21:18
Στις 180 παραγγελίες που έχω κάνει μόνο μία παρουσίασε πρόβλημα.Παρήγγειλα ένα inverter το οποίο ο πωλητής το έστειλε μέσω DHL . Στο αεροδρόμιο λοιπόν υπάρχει κράτος εν κράτη με την DHL αρχηγό. Το αποτέλεσμα είναι να πληρώσω τελωνείο + extra χρεώσεις αποθήκευτρα τα έλεγαν υπέρ DHL + + +(γι αυτό γράφω κράτος εν κράτη) διότι όλες αυτές οι χρεώσεις είναι άσχετες με την πραγματικότητα. Φυσικά αφού πλήρωσα πέρασα όλη την διαδικασία εκτελωνισμού του αντικειμένου και παρέλαβα άνοιξα υπόθεση στο ebay διότι είχα ήδη πληρώσει στην αρχική αγορά 70 δολλάρια μεταφορικά οπότε και μου επεστράφησν τα περίπου 70 ευρώ που ζητούσαν και έλαβαν στο τελωνείο.Ο πωλητής από τη μια μεριά φώναζε ότι είναι πολλά τα 70 ευρώ που πλήρωσα αλλά εγώ σκάναρα όλες τις αποδείξεις τις έστειλα μεσω email και τελικά πήρα πίσω τα παραπάνω χρήματα που με υποχρέωσαν να πληρώσω στο τελωνείο. Οπότε ο γενικός κανόνας είναι μακριά από ταχυμεταφορές της μορφής TNT EXPRES , DHL . FEDEX ή οτιδήποτε άλλο. Καλύτερα είναι to free shiping ή economy shiping ή usps που για εμένα είναι το καλύτερο. Πιστεύω ότι είναι καλό να ανταλλάσουμε κάποια μυνήμματα με τους διάφορους πωλητές και να μοιραζόμαστε τις ανυσηχίες μας για τις διάφορες παράλογες χρεώσεις στα μεταφορικά. Γίνονται αυτοί καλύτεροι μαθαίνουν τι συμβαίνει στην Ευρώπη κι εμείς είμαστε πιο σίγουροι για την τελική χρέωση.Καλές αγορές για όσο ακόμα θα μπορούμε να τις κάνουμε.

κκοστας
27-07-13, 21:28
Δημήτρη,ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.Για εξτρα χρεωσεις που κανει η DHL εχω ακουσει σχετικα και επισης οτι τα του τελωνειου ειναι περιπου 25% επι της αξιους του αντικειμενου.Σε ευχαριστω πολυ παντως.

angel_grig
28-07-13, 01:54
Με ΕΜS δεν ειχα ποτε προβλημα γιατι ερχεται με τα ΕΛΤΑ.Μακρια ομως απο DHL οπως ειπωθηκε παραπανω..

κκοστας
28-07-13, 11:01
Και εγω αυτο εμαθα σχετικα με EMS, μου το ειπαν στα Τελωνεια.Ευχαριστω Γρηγορη.

yannisdoulk
28-07-13, 11:30
κανω παραγγελιες διαφορα απο κινα με απλο ταχυδρομιο
και ποτε δεν ειχα προβλημα
αλλα εινια μικρα πακετα το μεγαλυτερο ηταν μια αμπεροτσιμπιδα
οταν ομως ειχα προσπαθησει να φερω ενα τροφοδοτικο παγκου με fedex την πατησα και το αφησα στο τελωνιο

agis68
28-07-13, 14:38
παιδια το εχω ξαναπει θέλει προσοχή να βλέπεται τι παιζεται με το "shipping fees" Στα μικρα ηλεκτρονικά (καμιά 200) το χρόνο δεν εχω κανένα πρόβλημα. Ενα σαξόφωνο που εφερα απο Αμερική το εφερε με ειδοποιηση η DHL και με χρέωνε ουσιαστικά ενα ακόμη στο μισό του!!!! Δεν πήγα να το παραλάβω αλλά εστειλα γράμμα στον πωλητη και εκεινος ανέλαβε να το επαναπατρίσει στην Αμερική και να το στειλει σπίτι μου με το απλό ταχυδρομείο.....no problem