PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με led spot



kostakisone
01-08-13, 23:12
έχω στην κουζίνα 8 led spot που καίγονται συνεχεια έχω βαρεθεί να αλλάζω λάμπες.
έχουν συνδεθεί παράλληλα τι μπορεί να φταίει?

acmilangr
01-08-13, 23:31
κακή ποιότητα μάλλον;

με 220v δουλεύουν; αν ναι έχουν ενσωματωμένο μετασχηματιστή που καίγεται εύκολα.

Θα πρότεινα να βάλεις 12v σποτάκια με ενα εξωτερικό μετασχηματιστή απο 220v σε 12v
προσοχή όμως στα watt της εξόδου να επαρκούν για τις λάμπες

kostakisone
01-08-13, 23:38
τις τελευτές λάμπες που πήρα τις πήρα 7 euro. δηλαδή τι πρέπει να πάρω
κάποιος μου είπε ανά δυο spot να βάλω σαν αυτά που βάζουν στις λάμπες neon πως τα λένε

agis68
02-08-13, 09:36
τις τελευτές λάμπες που πήρα τις πήρα 7 euro. δηλαδή τι πρέπει να πάρω
κάποιος μου είπε ανά δυο spot να βάλω σαν αυτά που βάζουν στις λάμπες neon πως τα λένε

Starters ή τσοκ αλλά δεν νομίζω να παίζει κάτι τέτοιο. Εχεις σκεφτεί μήπως απο την υγρασία των υδρατμών που πάντα υπάρχουν σε μια κουζίνα το συστημα σου δεν έχει καλή μόνωση (λόγω κακκής ποιότητας) και καίγεται τα leds?

να κάνω και μια ερώτηση που πιθανότατα είναι χαζή...μήπως δεν έπρεπε να συνδεθούν παράλληλα? ή μήπως δεν είναι για παράλληλα αλλά για σειρά? Υπάρχουν ledspots που είναι για παράλληλη και άλλα για σειριακή σύνδεση....ή απλά επιλέγεις εσύ τη σύνδεση κατά το δοκούν και τις ανάγκες σου Πάντως εχω στο εργαστήριο 2 σειρές με led spot (με 220)απο ΙΚΕΑ (τα έφερα απο Γαλλία το 2005) είναι εν σειρά και δουλεύουν άψογα χωρίς να έχω αλλάξει ποτέ τίποτα και καίνε καθημερινά περίπου για 8-10 ώρες

vasilllis
02-08-13, 09:47
τι λαμπες ειναι? βαλε μια φωτο.

kostakisone
02-08-13, 15:09
η λάμπες είναι σαν αυτές 45235 τις ίδιες λάμπες έχω στο υπνοδωμάτιο ενάμισι χρόνο περίπου και δεν έχει καεί ούτε μια.
αυτό με τους υδρατμούς το είχα σκεφτεί και εγώ γιατί είχα προσέξει ότι πάντα καιγόντουσαν πρώτες αυτές κοντά στον φούρνο και μετά η άλλες.
λέω να δοκιμάσω και αυτές εδώ που έχουν γυαλί και πιστεύω θα είναι καλύτερα μονωμένες
45236

vasilllis
02-08-13, 21:05
η λάμπες είναι σαν αυτές 45235 τις ίδιες λάμπες έχω στο υπνοδωμάτιο ενάμισι χρόνο περίπου και δεν έχει καεί ούτε μια.
αυτό με τους υδρατμούς το είχα σκεφτεί και εγώ γιατί είχα προσέξει ότι πάντα καιγόντουσαν πρώτες αυτές κοντά στον φούρνο και μετά η άλλες.
λέω να δοκιμάσω και αυτές εδώ που έχουν γυαλί και πιστεύω θα είναι καλύτερα μονωμένες
45236

ειν αι 12v ? μαλλον η τροφοδοσια ειναι το προβλημα.τι εχει για τροφοδοτικο???

kostakisone
04-08-13, 19:18
όχι είναι 220.
δηλαδή λέτε να βάλω spot 12v?
μπορεί να βοηθήσει κάποιος για μετασχημάτισες και ότι άλλο χρειάζεται?

acmilangr
04-08-13, 19:25
μετράς πόσα watt θα χρειαστείς.
Παράδειγμα έστω ότι κάθε led θέλει 3watt τότε θέλεις 8χ3=24watt. Αγοράζεις τροφοδοτικό πάντα με περισότερα watt (30watt).

Συνδέεις τις τα led όλα παράλληλα και όλα μαζί στην έξοδο του τροφοδοτικού

Προσοχή. Αν θέλεις να ρυθμίζεις τον φωτισμό πιθανότατα θα έχεις πρόβλημα και θα χρειαστείς ενα dimmer ιδικό για τέτοια χρήση!

744
04-08-13, 23:12
Ο κόσμος νομίζει ότι το LED δεν ζεσταίνεται και άρα μπορεί να το βάλει οπουδήποτε αλόγιστα. ΜΕΓΑ λάθος.

Θα πρέπει να αερίζεται και να δροσίζεται επαρκώς, γιατί η θερμότητα που συγκεντρώνεται μπορεί να φτάσεισε πολύ υψηλές τιμές και να μειώσει κατακόρυφα την ζωή του LED και του driver του.

Φρόντισε λοιπόν την ψύξη του που σχετἰζεται με την τοποθέτησή του.

kostakisone
09-08-13, 01:44
δηλαδή τις μπορώ να τους κάνω ?
η κουζίνα είναι ένα με το σαλόνι δεν είναι ξεχωριστά και να πεις ότι είναι κλειστή τελείως



Ο κόσμος νομίζει ότι το LED δεν ζεσταίνεται και άρα μπορεί να το βάλει οπουδήποτε αλόγιστα. ΜΕΓΑ λάθος.

Θα πρέπει να αερίζεται και να δροσίζεται επαρκώς, γιατί η θερμότητα που συγκεντρώνεται μπορεί να φτάσεισε πολύ υψηλές τιμές και να μειώσει κατακόρυφα την ζωή του LED και του driver του.

Φρόντισε λοιπόν την ψύξη του που σχετἰζεται με την τοποθέτησή του.

744
09-08-13, 13:01
Δεν ξέρω πως είναι η τοποθέτησή σου.

Καμιά φωτό ίσως βοηθούσε.

picdev
09-08-13, 13:06
αφού τα σποτ σου είναι 220v σημαίνει οτι έχουν εσωτερικά το regulator, για αυτό έχει και ψήκτρα η λάμπα.
αν πάρεις ξεχωριστό τροφοδοτικό και 12v λάμπα , η λάμπα δεν θα χρειάζεται ψύξη άσε που το τροφοδοτικό είναι πιο άνετο και μπορείς να επιλέξεις τη ποιότητα του.

JOUN
09-08-13, 13:12
Το προβλημα του φιλου που ανοιξε το θεμα ειναι οτι με τετοιες βασεις σαν αυτες στην πρωτη φωτο(σαν καρφακια) ΔΕΝ υπαρχουν λαμπες που να αντεχουν στα 230V .Ολες εχουν διαρκεια ζωης μερικες εβδομαδες η το πολυ κανα δυο μηνες.
Ετσι εχει δυο επιλογες:Η να αλλαξει τα ντουι μεσα στα σποτ και να βαλει τυπου GU10(σαν την δευτερη φωτο) των οποιων οι λαμπες ειναι πολυ ποιο ανθεκτικες στα 230 και βγαζει η PHILIPS , OSRAM κλπ, η να βαλει μετασχηματιστη 12V καπου και να χρησιμοποιησει σποτ 12βολτα(κρατωντας τα ντουι τυπου καρφιου).
Διαλεγεις και περνεις.

744
09-08-13, 13:27
Το τροφροδοτικό είναι ένα μέρος του θέματος.

Το άλλο και πιο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι το ίδιο το LED. Πρέπει να ψυχθεί σωστά ΑΣΧΕΤΑ από την πηγή τροφοδοσίας του.

Αν θα είναι MR16 (με τα pins) που σχεδιάστηκαν για 12Volt ΑC/DC ή GU10 (με ακροδέκτες σαν starter) για 220-240 Volt AC είναι άσχετο με τις ώρες λειτουργίας.

Θα παρακαλούσα να μην δίνουμε λάθος πληροφορίες.

Το παν σε μια επιτυχημένη LED εγκατάσταση είναι:

1. Να διαλέγουμε αξιόπιστα προϊόντα (ακόμα και κινέζικα υπάρχουν καλά). Αλλά δεν γίνεται να είναι των 3-5 ευρώ. Μπορούμε να τα φτιάξουμε και μόνοι μας, διαλέγοντας LED από Cree, Lumileds, Citizen και σχεδιάζοντας την πηγή ρεύματος μόνοι μας ή έτοιμη από κάποιον κατασκευαστή όπως Recom.

2. Να γίνεται σωστή εγκατάσταση με κύρια μέριμνα την σωστή κυκλοφορία του αέρα ώστε να μην εγκλωβίζονται τα ποσά θερμότητας και μειώνεται η ζωή του LED/Driver του.

Αν μπορούμε να αποφύγουμε επιπλέον υλικά (τροφοδοτικά, μετασχηματιστές κλπ) θα ήταν καλό για λιγότερα έξοδα, μεγαλύτερη αξιοπιστία.

Σε δικές μου εγκαταστάσεις υπάρχουν όλων των ειδών τα LED χωρίς καμία αποτυχία (ταινίες, GU10, MR16, GU4, Ε14).

JOUN
09-08-13, 13:45
^^ Eπρεπε να διευκρινισω οτι μιλαω για σποτακια πυρακτωσης και οχι led.Το λαθος ειναι δικο μου.
Εκει οσο κιαν φαινεται ασχετο ο βασικος παραγοντας για την ανθεκτικοτητα της λαμπας ειναι ο τυπος του ντουι.
Οπως ειπα γιαυτο και οι καταξιωμενες μαρκες λαμπτηρων βγαζουν πυρακτωσης(ιωδινης) μονο σε GU10.

744
09-08-13, 17:51
Υπάρχουν λάμπες πυράκτωσης στα 240 Watt σε MR16 για διάφορες εφαρμογές που απαιτούν υψηλή φωτεινότητα. Φυσικά από καλές μάρκες όπως Osram, Philips κλπ.

Το αν θα είναι GU10 ή MR16 ή ότι άλλο τί σχέση έχει με την ανθεκτικότητα????

Προσοχή στο τί λέμε και γράφουμε (ειδικά το δεύτερο) γιατί μένουν...

JOUN
09-08-13, 22:25
Το αν θα είναι GU10 ή MR16 ή ότι άλλο τί σχέση έχει με την ανθεκτικότητα????

Θεωρητικα καμμια, στην πραξη ομως πολυ μεγαλη.
Οσα χρονια ασχολουμε με το επαγγελμα δεν εχω συναντησει ΠΟΤΕ λαμπες MR16 στα 230V που να ειναι αξιοπιστες..Στην περιοχη μου και με τα μαγαζια που εχω συνεργαστει δεν εχει κανενας.Ενδεχομενως να μου δειξεις κανενα λινκ που να υπαρχει αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι και ευκολα διαθεσιμα.
Προσεχω τι γραφω και το εχω τονισει εξαρχης οτι αν και παραδοξο ,βασικος παραγοντας ανθεκτικοτητας της λαμπας ειναι ο τυπος του ντουι..

Υπάρχουν λάμπες πυράκτωσης στα 240 Watt σε MR16
Αν εννοεις πραγματι 240w και δεν ειναι λαθος δεν καταλαβαινω τι σχεση εχουν με το θεμα μας..Εδω μιλαμε για σποτ το πολυ 50W και οχι κατι εξειδικευμενο.

Πολυ το τραβηξαμε και δεν ξαναασχολουμαι..Κατεθεσα την προσωπικη μου εμπειρια για οποιον τυχον την χρειαστει.
Take it or leave it..

JOUN
10-08-13, 02:07
Και αν κρινω απο το thumbs up τουλαχιστον ενας συναδελφος εχει την ιδια γνωμη μ'εμενα..

744
10-08-13, 12:11
Δεν είπα ποτέ ότι MR16 υπάρχει στα 220-240Volt!

Ξεκάθαρα είπα GU10 για 220-240 και MR16 για 12Volt AC/DC.

Και ναι, υπάρχουν 240 Watt σε ΜR16 (Δηλαδή 12 Volt) για ειδικές εφαρμογές. Π.χ. ωτοσκόπια, λαρυγγοσκόπια κλπ που οδηγούν οπτικές ίνες για ΩΡΛάδες.