PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με αναγνωση sd card



katmadas
02-08-13, 08:47
Καλημερα,

Ξαφνικα ενω βαζω την καρτα της φωτογραφικης μηχανης στο pc για να την διαβασω δεν γινεται τπτ καθως μου ζηταει να κανω διαμορφωση...
Η καρτα δεν ειναι προσβασιμη ουτε απο την φωτογραφικη....

Υπαρχει καποιος τροπος ανακτησης?
Το ρεκουβα που δοκιμασα δεν την διαβαζει και αυτο μεχρι να κανω φορματ...
Αν κανω φορματ μετα θα τα βρει αραγε?
Υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

ευχαριστω....

info@kalarakis.com
02-08-13, 10:41
ήρθε ο καιρός να πάρεις μια άλλη κάρτα
Αυτή δεν θα διαβαστεί

katmadas
02-08-13, 10:55
ήρθε ο καιρός να πάρεις μια άλλη κάρτα
Αυτή δεν θα διαβαστεί

δεν με πειραζει απλα εχει μεσα κατι φωτογραφιες....
Αυτες θελω...

Η καρτα ειναι καινουργια εντομεταξυ απο το πλαισιο...
Εχθες που την πηγα μου ηπαν απο 80 ευρω και πανω....

Εξαιτιας ελλατωματικης καρτας θα χασω τις φωτο μου δηλαδη?
Αυτο ειναι πουστια....

agis68
02-08-13, 11:52
Υπάρχει πάντα τρόπος να διαβαστεί (απο ευκολα έως δύσκολα) αλλά καθόλου ποτέ εκτός αν την εχεις κάψει. Εφοσον ζητάει διαμόρφωση είναι μια χαρά αρα τα δεδομένα με κάποιο τρόπο θα διαβάζονται. Εχω ενα πρόγραμμα που είναι ειδικό για καρτες και στικάκια (δηλαδή για ψηφιακή μνήμη. Το βασικό είναι να μην εγγράψεις τίποτα απο πάνω. Θα χαθούν μόνο τα στοιχεία που είναι στη περιοχή του header αφου θα φορμαριστεί. Πάντως με το card recovery pro θα τα βρεις τα δεδομένα σου με επιτυχιά 65%

EDIT....προσπάθησε να δεις τα δεδομένα μέσω της κάμερας (καλύτερα) και πριν βάλεις τη κάρτα τρίψε τους ακροδέκτες με ένα μαλακό πανί με μονή φορά και ενα δύο περάσματα καθέναν ξεχωριστά. Δοκίμασε μήπως διαβαστεί και απο άλλη συσκευή

SV1JRT
02-08-13, 12:04
Σε παρόμοια περίπτωση που είχα με κάρτα xD από OLYMPUS μηχανη, έχασα ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
και μιλάμε οτι είχα μέσα φώτο απο ταξίδι στο Βερολίνο, που είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να τις ξαναβγάλω.
και σε εμένα ζήτησε να κάνω format το laptop όταν έβαλα την κάρτα μέσα να τραβήξω τις φώτο.
Κατέβασα ΔΕΚΑΔΕΣ προγράμματα απο το internet, δωρεάν και για "Δοκιμή", αλλα δεν έπαιξε ΤΙΠΟΤΑ.
παιδεύτηκα κανα μήνα με αυτήν την υπόθεση και τελικα το πήρα απόφαση οτι δεν θα ξαναδώ αυτές τις φωτογραφίες.

Η κάρτα σου τι μάρκα / τύπος είναι ??
Ετσι απο περιέργεια...

katmadas
02-08-13, 12:24
Αυτη ειναι

http://www.skroutz.gr/s/337503/Transcend-SDHC-Class-10-Card-8GB.html

kioan
02-08-13, 12:54
Πριν από οποιαδήποτε προσπάθεια ανάκτησης με κάποια εφαρμογή, πάρε ένα πλήρες image όλης της κάρτας.
Στη συνέχεια δοκίμασε τα εργαλεία ανάκτησης επάνω σε αυτό το image ώστε να μην υπάρχει περίπτωση κάποιο από αυτά να σου προκαλέσει περαιτέρω ζημιά στα δεδομένα της κάρτας.

Σε linux αυτό μπορεί να γίνει με την εντολή dd. Αν για παράδειγμα το σύστημα βλέπει την κάρτα σου στο device /dev/sdX και θέλεις να σώσεις το image στο αρχείο /home/user/image_file.img θα τρέξεις την παρακάτω εντολή:

dd if=/dev/sdX of=/home/user/image_file.img

Για windows δεν έχω να προτείνω κάποιο, αλλά σίγουρα υπάρχουν παρόμοια εργαλεία. (Υπάρχει ακόμη και το dd for windows (http://www.chrysocome.net/dd))


Στη συνέχεια για ανάκτηση δεδομένων από το image που έσωσες με τον παραπάνω τρόπο, δοκίμασε το photorec (http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec) (διαθέσιμο για linux, windows, mac)


Καλή τύχη!

katmadas
02-08-13, 13:54
Ευχαριστω....
Θα δοκιμασω και θα δειξει...

jackie1989
02-08-13, 16:32
Εμενα παντως που μου έτυχε. Έχανα φορματ την καρτα. (Quick format). Και μετά με ένα πρόγραμμα που βρηκα, δεν θυμαμαι πως το λέγανε αλλα ήταν πολύ καλο θα το ψάξω και θα στο πώ, βρήκα σχεδόν τα πάντα. Το άγχος που τραβηξα όμως μέχρι να τα καταφέρω άστα... (ίσως να μην χρειαστεί να κάνεις καν φορμάτ αν ανοίξεις το πρόγραμμα και πατήσεις recovery απ την κάρτα πιστέυω πως θα στο κάνει).