PDA

Επιστροφή στο Forum : Σφυρίζει το θυροτηλέφωνο



makis85
03-08-13, 00:05
Καλησπέρα σε όλους!
Οι γνώσεις μου στα ηλεκτρολογικά είναι περιορισμένες γι`αυτό και ζητάω τη βοήθεια κάποιων έμπειρων για ένα προβληματάκι που προέκυψε με το θυροτηλέφωνο.
Μένω σε μια δυόροφη πολυκατοικία. Από τότε που μετακόμισα στο διαμέρισμά μου δεν δούλευε καθόλου ο ήχος στο θυροτηλέφωνο Δεν άκουγα τίποτα ούτε με άκουγαν.Η πόρτα όμως άνοιγε κανονικά
Μετά από λίγο ψάξιμο και αρκετή τύχη ανακάλυψα ότι δεν ήταν τοποθετημένα σωστά κάποια λαμάκια που είχε μέσα η συσκευή και δεν έκαναν επαφή.Τα έβαλα όλα στη θέση τους και όλα δουλεύουν ρολόι.
Το πρόβλημα όμως είναι πως την αμέσως επόμενη μέρα άρχισε να σφυρίζει το θυροτηλέφωνο του κάτω διαμερίσματος.
Υπάρχει περίπτωση να επηρεάζεται το ένα θυροτηλέφωνο από το άλλο η απλά από σύμπτωση μόλις έφτιαξα το δικό μου χάλασε το άλλο;
Σε περίπτωση που δεν επηρεάζει το ένα το άλλο υπάρχει τρόπος να διορθώσω το πρόβλημα;
Το θυροτηλέφωνο είναι μάρκας URMET σχετικά παλιό αν αυτό σας βοηθάει καθόλου.

Σας ευχαριστώ πολύ

gsmaster
03-08-13, 00:37
Σε κάποιο απο τα ακουστικά γίνεται μικροφονισμός. Αποσύνδεσε ένα ένα τα μικρόφωνα να δεις απο ποιό προκαλείται. Για να μειώσεις την ευαισθησία του μικροφώνου βάλε ενα κομματάκι ταινία μπροστά ή κάτι αφρώδες.

aris k
03-08-13, 10:40
καλημερα βαλε λιγο βαμβακι στην πισω πλευρα του μεγαφωνου του ακουστικου

paulos2610
03-08-13, 11:05
αφου πιανεσαι με αυτα ανοιξε την μπουτονιερα στο ισόγειο και καπου λογικα θα εχει τριμερακια πειραξε τα λιγο και κανε δοκιμες

makis85
04-08-13, 14:32
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας!
Λέω να ξεκινήσω από το εύκολο που είναι το ακουστικό και θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα σύντομα!

gas_liosia
04-08-13, 19:13
Στο τροφοδοτικό έχει συνήθως δύο τριμεράκια, ένα για την ενίσχυση του μεγαφώνου του πίνακα και ένα για τα μεγάφωνα των διαμερισμάτων. Αν θες δοκίμασε να μειώσεις αυτό των διαμερισμάτων. Αν διορθωθεί το πρόβλημα με ικανοποιητική ένταση ήχου στα διαμερίσματα το αφήνεις. Διαφορετικά προτείνω τις παραπάνω λύσεις που προαναφέρθηκαν.
Εδώ (http://www.karson.gr/downloads/manuals/THYROTHLEFWNA_THYROTHLEORASEIS/URMET/PLHRES_TEXNIKO_EGXEIRIDIO_THYROTHLEFWNWN_THYROTHLE ORASEWN_URMET.PDF) είναι το τεχνικό εγχειρίδιο θυροτηλεφώνων-θυροτηλεοράσεων URMET. Ίσως βοηθήσει σε τυχόν αμφιβολίες σου στις συνδέσεις.

makis85
06-08-13, 19:14
Τελικά είχατε δίκιο. Με λίγο βαμβάκι στο μικρόφωνο του δικού μου διαμερίσματος το πρόβλημα λύθηκε.
Αν και είχα προετοιμαστεί για μεγάλο χειρουργείο τελικά η λύση ήταν απλή!
Σας ευχαριστώ όλους και πάλι για το ενδιαφέρον και τη βοήθειά σας! Να είσαστε καλά!