PDA

Επιστροφή στο Forum : Wifi στα 5740 MHz και outpower στα 25 dBm υπάρχει κάποιο πρόβλημα?



giorgosxristou
05-08-13, 14:02
Καλησπέρα σε όλους,θέλω να ρωτήσω για τις συγκεκριμένα χαρακτηριστικά εκπομπής και λείψεις,
έχω 2 κεραιες τις ubnt για να παίρνω ιντερνετ σε μια απόσταση 1.5 χιλιομετρο ,αλλάζοντας κάποια χαρακτηριστικά είδα πολύ καλύτερα αποτελέσματα ,
με αυτές τις αλλαγές πρώτα από όλα νομοθετικά είμαι ok?
και δεύτερος και σημαντικότερο υπάρχει περίπτωση να δημιουργώ σοβαρό πρόβλημα σε κάποιους άλλους?
τι θέματα μπορούν να προκύψουν σε άλλους ή σε εμενα από αυτές τις αλλαγές?
Ευχαριστώ πολύ .

ninolas
05-08-13, 14:06
κατάλαβα και εσύ δανείζεσαι Internet από τους αγαπητούς γείτονες :P

kioan
05-08-13, 14:12
Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει εξ'ορισμού πρόβλημα διότι τα 5740MHz που χρησιμοποιείς δεν είναι νόμιμα για εξωτερικές ζεύξεις.

giorgosxristou
05-08-13, 14:23
Μάλιστα...συγνώμη που γίνομαι Ελληνάρας αλλά το να σε βρουν πάει μόνο με καρφωτή ?το σπουδαιότερο είναι αν δημιουργώ πρόβλημα κάπου που η επικοινωνία έχει κάποιο σοβαρό λόγο ,μην δημιουργώ παρεμβολές.. κλέβω ιντερνετ απο το πατρικό μου....με 5,4 MB/s download speed δεν το αφήνεις ανεκμετάλλευτο :)

GR_KYROS
05-08-13, 16:34
Δεν υπάρχει πρόβλημα είναι κατευθυντικές κεραίες wifi με στενή δέσμη.....

giorgosxristou
05-08-13, 16:57
Δεν υπάρχει πρόβλημα είναι κατευθυντικές κεραίες wifi με στενή δέσμη.....

Ευχαριστώ πολυ GR _Kyros .

leosedf
05-08-13, 18:23
Ναι αλλά και πάλι αν έχεις πολύ ισχύ φεύγει προς τα πίσω.
Είναι πιάτα οι κεραίες η είναι nanostation? (sector)?
Μπορείς να πάρεις και ένα screenshot να δούμε τις ρυθμίσεις αν χρειαστεί.

giorgosxristou
05-08-13, 22:10
Έχω τις AIRGRID Μ5 ΗΡ,αυτά είναι τα αποτελέσματα .45276...ναι οκ...το ξέρω το "πριν" δεν τονίζεται ... :P

leosedf
05-08-13, 22:24
Χμ airgrid είναι μια χαρά αλλά ενάμιση χιλιόμετρο (1,2 υπολογισμένο από το μηχάνημα) με τέρμα ισχύ και 70dBm κάτι πάει στραβά. Κάτι είναι λάθος.
Η δεν είναι στοχευμένα σωστά ή έχεις κάποιο εμπόδιο.
Με χαμηλότερη ισχύ σε μεγαλύτερη απόσταση έχω 49dBm.

giorgosxristou
05-08-13, 22:40
εμπόδιο έχω....όσο και αν προσπάθησα να τις κεντράρω τίποτα,υπάρχει περίπτωση για 2-3 μέτρα δεξιά ή αριστερά να έχω πολύ καλύτερα αποτελέσματα ??

leosedf
05-08-13, 22:43
Δεν μπορείς να τα σηκώσεις πιο ψηλά η να τα μετακινήσεις για να περάσει?

giorgosxristou
05-08-13, 23:01
Μόνο πιο ψηλά...αν και δεν νομίζω γιατί το εμπόδιο απ όσο έχω καταλάβει είναι τα ηλιόθερμα μιας πολυκατοικίας ...δύστυχος είναι κατηφορικά με ένα ύψωμα στην μέση τις απόστασις που τα χαλάει όλα ,αλλά και έτσι ευχαριστημένος είμαι ,υπάρχει κάποιος τρόπος να ανεβάσω απο 23 dbi πιο πολλά (κέρδος κεραίας νομίζω λέγεται )?

leosedf
05-08-13, 23:22
Άστο έτσι, αν και με μη νόμιμη ισχύ δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αν δεν το μετακινήσεις. Αν μπορούσες να βρεις έστω και λίγο χώρο να περάσει θα ήταν καλά.