PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιορισμός χρήστη σε Windows 7



kostas_par
07-08-13, 12:43
Γεια σας.


Παιδιά προχθές εγκατέστησα στο υπολογιστή μου τα Windows 7. Επειδή στον υπολογιστή μπαίνουν και άλλα άτομα έκανα έναν απλό χρήστη και του έβαλα γονικό έλεγχο έτσι ώστε να μην ανοίγουν κάποια προγράμματα τα οποία τα δουλεύω μόνο εγώ.


Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να ρυθμίσω τον λογαριασμό τους έτσι ώστε να μην μπορούν να κάνουν εγκατάσταση προγραμμάτων ή να μπαίνουν στο πίνακα ελέγχου καθώς και στην διαχείριση εργασιών, επίσης να μην τους αφήνει να μπουν στην εξατομίκευση για να μην αλλάζουν τις ρυθμίσεις.


Ψάχνω να βρώ στην ουσία κάποιο πρόγραμμα το οποίο να μπορεί να κάνει αυτή την δουλειά μόνο για έναν συγκεκριμένο χρήστη και όχι σε όλους.

info@kalarakis.com
07-08-13, 13:36
το πιο απλό είναι να πάρεις ένα πρόγραμμα tweak από το internet για να το κάνεις αυτό.
Θέλει όμως apo professional kai πάνω

kostas_par
07-08-13, 13:52
Ευχαριστώ για την απάντηση :)

Professional έχω οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα... Θα ψάξω να βρω στο google σχετικά προγράμματα με tweak...

tasosmos
07-08-13, 14:00
Γιατι οχι Guest account?

kostas_par
07-08-13, 14:16
Επειδή δεν ξέρω και πολλά ο Guest έχει πιο πολλούς περιορισμούς?

tasosmos
07-08-13, 14:49
Ναι. Δες στο help των win αναλυτικα.

vasilllis
07-08-13, 16:01
Επειδή δεν ξέρω και πολλά ο Guest έχει πιο πολλούς περιορισμούς?
δεν μπορει να κανει τιποτα.Ουτε εγκατασταση -απεγκατασταση.Επισης τα προγραμματα κατα την εγκατασταση που κανει ο admin ρωταει αν ειναι για ολους τους χρηστες η για συγκεκριμενους.

JOUN
07-08-13, 18:03
Και φυσικα πρεπει να εχεις τον λογαριασμο του admin με password αλλιως μπαινει ο καθενας και τα σκαλιζει οπως θελει..

agis68
07-08-13, 19:49
Τα policies /αuthorities πάντα αναφέρονται σε δύο κατηγορίες USERS και GROUPS OF USERS. Αρα για εκείνον που δεν θέλεις να τον πολυπεριορίσεις βάλτον σε group που μπορέι να πράξει ανάλογα. Αλλη λυση είναι ο καθένας ξεχωριστό λογαριασμό σύνδεσης και απλά παίζεις με τα αuthorities μεσω των ιδιοτήτων/ασφάλεια. Οπότε για καθένα φτιάχνεις διαφορετικά access levels ουσιαστικα

kostas_par
10-08-13, 01:04
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά ακόμα δεν μπόρεσα να βρω ένα πρόγραμμα το οποίο να κλειδώνει τον πίνακα ελέγχου, την διαχείριση εργασιών αλλά και την εξατομίκευση