PDA

Επιστροφή στο Forum : 12v motor



fysis88
09-08-13, 02:37
Καλησπερα σας. Εχω ενα μοτερ 12v . προκειται για μια μιζα απο μηχανακι. ο κατασκευαστης λεει 10Α για την ενταση του ρευματος. ομως σε οτι τροφοδοτικο και αν το εχω συνδεσει , δεν λειτουργει (η παει να γυρισει και κολλαει)
σε μπαταρια αυτοκινητου που το δοκιμασα , γυριζε κανονικοτατα, και απο καποιο γνωστο εμαθα πως χρειαζονται 300 Α για την εκκινηση του (οντως η μπαταρια του αυτοκινητου εγραφε 400Α επανω)
Το μοτερ αυτο θελω να το συνδεσω σε εναν διακοπτη και να χειριζομαι τη λειτουργια του μπρος-πισω.
Καποιοι αλλοι γνωστοι μου , μου ειπανε να χρησιμοποιησω γεφυρα winston , ομαλο εκκινητη ηλεκτροκινητηρα κτλ κτλ.
Εχετε καποια ιδεα πως μπορω να το κανω? για τροφοδοσια , σκεφτομαι τροφοδοτικο απο υπολογιστη.

nestoras
09-08-13, 12:24
Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις ένα άλλο μοτερ κι όχι τη μίζα. Πέρα από το "άπειρο" ρεύμα που τραβάνε, οι μίζες δεν είναι σχεδιασμένες για συνεχόμενη λειτουργία. Με τροφοδοτικό υπολογιστή δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσεις μίζα επειδή θα σβήνει αμέσως στην εκκίνηση λόγω προστασίας.

katmadas
09-08-13, 13:30
επισης δεν λεγεται ετσι η γεφυρα...
Η γεφυρα λεγεται Η!
Ακυρο το μορερ φιλε...

Τι θες να πηγαινεις μπρος πισω?

agis68
09-08-13, 16:17
Το τροφοδοτικό απο Η/Υ ξέχασε το. Αλλά και τη Μίζα ξέχασε τη....βρες ένα μοτές απο δυναμό αυτοκινήτου ή απο ανεμιστήρα (εξαεριστήρα, απορροφητήρα, πληντυρίου κλπ)