PDA

Επιστροφή στο Forum : Kατοχη VHF



PALIARMOTHS
11-08-13, 16:09
Καλησπερα σας, μετα απο ψαξιμο στο internet για τον νομο που υσχιει για κατοχη και χρηση ραδιοερασιτεχνικου πομποδεκτη εβγαλα συμπερασμα πως για την νομιμη χρηση και κατοχη πρεπει να ειναι ρυθμισμενος στις νομιμες, για τους ραδιοερασιτεχνες, συχνοτητες και να μην υπερβαινει την επιτρεπομενη υσχή.

ΟΚ αυτο που δεν καταλαβα ειναι για το αν ο πομποδεκτης πρεπει να ειναι κλειδομενος στις επιτρεπομενες συχνοτητες απο την μαμα του??? Ή αν τον αγορασεις ξεκλειδοτο και τον κλειδοσεις εσυ εισαι παρανομος...

Σας ευχαριστω!

john_b
11-08-13, 16:15
Πρώτα απ όλα χρειάζεται άδεια ραδιοερασιτέχνη την οποία μπορείς να αποκτήσεις έπειτα από επιτυχία στις ανάλογες εξετάσεις. Σε άλλη περίπτωση όπου και να το έχεις κλειδωμένο είσαι παράνομος, εκτός αν είναι στα πλαίσια της εργασίας σου, π.χ. είσαι σεκιουριτάς και μιλάς με το επιχειρησιακό ασύρματο που σου παρέχει η εταιρία σου σε προκαθορισμένη συχνότητα.

PALIARMOTHS
11-08-13, 16:21
Εχω δωσει εξετασεις και αυριο θα παω να παρω και την αδεια αλλα δεν εχω καταλαβει για το αν πρεπει να ειναι κλειδομενος απο τον κατασκευαστη του ή απο εσενα.

john_b
11-08-13, 16:37
Ο νόμος σε δεσμεύει που να μιλάς, δεν αναφέρει για κλειδώματα. Δες τις τελευταίες καταχωρήσεις στο θέμα για την χώρα που γίναμε ρεζίλι, κ.λπ.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64006&page=25&p=611590&viewfull=1#post611590

Dragonborn
11-08-13, 16:40
Δεν υπάρχει κάποια διάταξη που να αναφέρει κλειδώματα κλπ για ραδιοερασιτεχνικούς πομποδέκτες. Γενικά ο ραδιοερασιτέχνης έχει δικαίωμα να κατασκευάζει και να χρησιμοποιεί συσκευές ραδιοεπικοινωνιών χωρίς αυτές να περάσουν από έγκριση τύπου και να τροποποιεί συσκευές του εμπορίου κάθε τύπου για τις ανάγκες του.

Σαν ελάχιστη προφύλαξη, καθάρισε τις μνήμες από συχνότητες αστυνομίας, πειρατικών link κλπ. που είχε βάλει ο προηγούμενος κάτοχος.

john_b
11-08-13, 16:47
Εγώ στο Wouxon, κάνω το εξής: Έχω περάσει στις μνήμες όλους τους αναμεταδότες που θέλω να έχω και το μηχάνημα είναι μόνιμα σε ρύθμιση να δείχνει τις μνήμες. Καμιά άλλη συχνότητα δεν μπορεί να μπει έτσι. Όταν θέλω να παίξω αλλάζω την ρύθμιση σε απεικόνιση συχνότητας και παίζω. Τελειώνοντας βάζω τις συχνότητες εντός της ρ/ε ζώνης και έπειτα το ρυθμίζω να μου δείχνει μόνο τις μνήμες και πάλι. Το θέμα είναι μην στ οανοίξουν και δουν συχνότητα που δεν πρέπει. Εκεί μπορεί να σε τραβήξουν.

leosedf
11-08-13, 16:58
Και πρόσφατα το είχα δει.
Αν έχεις πομποδέκτη που μπορεί να ΑΚΟΥΣΕΙ σε διάφορες συχνότητες (π.χ. VX-7 VX-8 κλπ) απλά την έκατσες. Σε μαζεύουν αυτόφωρο. Άσχετα αν μιλάς σε ραδιοερασιτεχνικές κλπ.

kioan
11-08-13, 19:17
Αν έχεις πομποδέκτη που μπορεί να ΑΚΟΥΣΕΙ σε διάφορες συχνότητες (π.χ. VX-7 VX-8 κλπ) απλά την έκατσες. Σε μαζεύουν αυτόφωρο. Άσχετα αν μιλάς σε ραδιοερασιτεχνικές κλπ.
Μου 'φτιαξες τη μέρα λέμε! :saad:

Πάντως μια λύση ανάγκης είναι η εξής:
Το VX-7R αν το ανάψεις έχοντας πατημένο το BAND, ξεκινάει σε mode όπου μπορείς να επιλέξεις μόνο κάποια από τις προγραμματισμένες στην μνήμη συχνότητες (δεν μπορείς δηλαδή να το γυρίσεις σε VFO mode πατώντας το κουμπί V/M).
Μετά βέβαια θα πρέπει να βρεις μια καλή δικαιολογία στην ερώτηση: "γιατί όλα αυτά τα πλήκτρα που έχει η συσκευή δεν κάνουν τίποτα όταν πατιούνται;" :001_unsure:

leosedf
11-08-13, 19:22
Χαχαχα το έχω σκεφτεί ήδη, έχει και masked memories το vx-8.
Η λύση είναι να μην το κυκλοφορώ εκτός σπιτιού και τώρα με το sdr βγαίνει και λίγο άχρηστο.

kioan
11-08-13, 19:53
Και το VX-7R υποστηρίζει masked memories, αλλά δεν είναι και λύση αυτή...
Όπως λες και εσύ, το πρόβλημα δεν είναι απλώς να μην σε πιάσουν με αποθηκευμένες εκτός μπάντας συχνότητες (που έτσι και αλλιώς θα ήταν χαζομάρα να τις έχεις).

Αλλά να βρεθείς μπλεγμένος επειδή η συσκευή μπορεί θα μπορούσε να ακούσει εκτός μπάντας, τη στιγμή που αυτό δεν αντιτίθεται στην άδεια ραδιοερασιτέχνη, είναι παράλογο :001_unsure:
Ποιο το νόημα του φορητού αν φοβάσαι να τον μεταφέρεις εκτός σπιτιού;

Άμα διαβάσεις καμιά είδηση πως πιάσανε κατάσκοπο με δέκτη τηλεόρασης, σε βλέπω να μη βγαίνεις και ο ίδιος από το σπίτι :001_tt2:

Dragonborn
11-08-13, 20:22
Κοιτάξτε, ο κίνδυνος με αυτά υπάρχει πάντα. Δυστυχώς οι αστυνομικοί και οι εισαγγελείς νομίζουν ότι με τέτοιες χαζές συλλήψεις ασχέτων δικαιολογούν το μισθό τους.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
13-08-13, 18:23
-Δηλαδή ελέγχουν ακριβώς τα όρια? π.χ. στα UHF αν είναι απο 420 έως 470 υπάρχει πρόβλημα?

john_b
13-08-13, 19:07
430 με 440 εκεί είσαι σωστός. Φυσικά και στις συχότητες των PMR απαγορεύεται να μιλάς με UHF.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
13-08-13, 21:19
-Δηλαδη κάνουν έλεγχο στις συχνότητες ακριβώς έχουν υπ' όψη τους τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται ακριβώς?

SV1 OAU

leosedf
13-08-13, 21:45
Ναι πολύ απλά το βάζει στη συχνότητα αστυνομίας και πατάει.
Αλλά ακόμα και να μη μιλάει εκεί το μηχάνημα σου αν ακούει εκεί σε μαζεύει. Έγινε πρόσφατα σε γνωστό, μην ξεχνάς η νέα γενιά αστυνομικών είναι πιο γνώριμοι με το αντικείμενο.

Dragonborn
13-08-13, 21:48
Αυτό που κάνουν οι αστυνομικοί έτσι και δουν ότι πρόκειται για αδειούχο είναι να αρχίσουν να εκπέμπουν με τον δικό τους πομποδέκτη και να συντονίζουν πάνω κάτω τον πομποδέκτη του ραδιοερασιτέχνη να δούν αν ακούει. Ή το αντίστροφο, να εκπέμπουν πάνω κάτω με τον ραδιοερασιτεχνικό πομποδέκτη ψάχνοντας αν ακούγεται σε κάποιο κανάλι δικό τους.

Φυσικά από απόσταση 5 μέτρων που γίνεται αυτή η δουλειά με 25 W, τα σήματα είναι τόσο ισχυρά που μπορεί από φαινόμενα συμβολής να ακούσεις τον πομποδέκτη της αστυνομίας ακόμα και μέσα στα 2 m.

Αλλά το βασικό θέμα είναι ότι δεν απαγορεύεται τα ραδιοερασιτεχνικά μηχανήματα να έχουν δυνατότητα λειτουργίας εκτός μπάντας. Όλη αυτή η φάμπρικα είναι μια αυθαιρεσία των αστυνομικών και θα έπρεπε να έχουν παρέμβει οι ραδιοερασιτεχνικοί σύλλογοι, τουλάχιστον η Ε.Ε.Ρ. (http://www.raag.org) που εμφανίζεται ως πιο σοβαρή. Δυστυχώς οι κ.κ. Δαρκαδάκης και Βανικιώτης, οι οποίοι θα έπρεπε να έχουν στείλει ένα εξώδικο (ή έστω μια λεπτομερή τεκμηριωμένη επιστολή, αν νομίζουν ότι το θέμα μπορεί να ρυθμιστεί με πολιτισμένο τρόπο) στο Υπουργείο Δημοσίας Τάξεως, στο Αρχηγείο της Αστυνομίας και στην ΕΕΤΤ, αδιαφορούν πλήρως.

leosedf
13-08-13, 21:52
Μάλλον κάποιο λάθος κάνεις γιατί απαγορεύεται να έχεις εξοπλισμό με τη δυνατότητα να ακούει εκτός μπάντας.

Dragonborn
13-08-13, 21:57
Αντιθέτως, εσύ κάνεις λάθος, ή μάλλον μας μεταφέρεις την αυθαίρετη αντίληψη των αστυνομικών. Αν νομίζεις ότι έχεις δίκιο, παρακαλώ να αναφέρεις τη σχετική διάταξη.

Εγώ σε παραπέμπω στο ΦΕΚ Β'1969/2-9-2011, άρθρο 15, παράγραφος 12: "Η λειτουργία ραδιοερασιτεχνικών δεκτών εκτός των ζωνών ραδιοερασιτεχνικών συχνοτήτων επιτρέπεται με την επιφύλαξη της παραγράφου 15."

Μήπως είναι και εσύ αστυνομικός; Υποψιάζομαι πως μάλλον ναι...

leosedf
13-08-13, 22:19
Να πας τότε με το ΦΕΚ στο χέρι όταν σε σταματήσει στο δρόμο να δούμε τι θα σου πει.


Πραγματικά αν μου ξανά πει κάποιος ότι είμαι αστυνομικός, μπάτσος θα κλειδώσω το μισό φόρουμ.

Dragonborn
13-08-13, 22:27
Από πότε κ. συντονιστά η Αστυνομία είναι υπεράνω του νόμου; Από πότε νομοθετεί;

Με αυτό και μόνο που γράφεις, πρακτικά συγκαλυμμένες απειλές, απλώς και μόνο επιβεβαιώνεις την επαγγελματική σου ιδιότητα που ανέφερα παραπάνω.

leosedf
13-08-13, 22:57
Το θέμα έκλεισε λόγω κατάχρησης εξουσίας επειδή είμαι αστυνομικός όπως είπες.
Να πάρεις και το φιλαράκι σου τον παπασούζα να πάτε στο φόρουμ του Κυριάκου να παίζετε με τα VHF.