PDA

Επιστροφή στο Forum : Παροχή ρεύματος σε προκατασκευασμένο



Νικος Ρουσσος
12-08-13, 01:15
Καλησπέρα.
Θέλω να τραβήξω ρεύμα από το σπίτι επάνω στην ταράτσα σε ένα προκατασκευασμένο δωμάτιο flexyHome 26τετρ.

Το δωμάτιο θέλω να έχει εκτός από τις πρίζες και τα φώτα παροχή για Ψυγείο , Air-condition και ηλεκτρική κουζίνα με τον αποροφητήρα.

Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής.

1) Το σπίτι έχει τριφασικό ρεύμα και το ρολόι της ΔΕΗ ( 60άρα αυτόματη ασφάλεια ).Τα καλώδια πρέπει να περάσουν από το πάτωμα ( θα πέσει μετά ψευτομπετό ) και να ανέβουν επάνω πίσω από την γυψοσανίδα , τι προτείνεται να περάσω καλώδια μέσα σε σωλήνα ή να περάσω καλώδια ΝΥΜ .

2) Επειδή δεν με βολεύει να τραβήξω καλώδιο από τον πίνακα του σπιτιού μιας και έχω την δυνατότητα να κλείσω την ασφάλεια του ρολογιού και να κόψω το ρεύμα γίνεται να κόψω το καλώδιο που έρχεται από το ρολόι να βάλω ένα πινακάκι με δύο διακόπτες και να τραβήξω από εκεί.

3) Αν εγκριθεί η παραπάνω σκέψη επιτρέπεται να τραβήξω από μία φάση ( με την ανάλογη ανακατανομή των φορτίων στο σπίτι ) ή πρέπει να βάλω αναγκαστικά και επάνω τριφασικό .

Ευχαριστώ.

Hulk
12-08-13, 01:35
Καλησπέρα φίλε Νίκο, φυσικά και μπορείς να κόψεις μετά το ρολόι, θα βάλεις ένα μικρό πινακάκι και θα κάνεις μία διακλάδωση προς το σπίτι και την ταράτσα φυσικά με αυτόματες μέσα. Οσο για την παροχή καλό είναι να τραβήξεις τριφασικό πάνω γιατί με τα φορτία που ανέφερες είναι ένα κανονικό σπίτι.

mixalis1988
12-08-13, 01:57
Θα σου πρότεινα να μην κοψεις το παροχικο καλώδιο.Καλυτερα θα ειναι να παρεις απ' τον κυριο πινακα και ο πινακας στο προκατ. θα ειναι υποπινακας με ολες τις διαταξεις προστασιας (Γενικος διακοπτης, γενικες ασφαλειες, ΔΔΕ κτλ).Επισης πιο καλα θα ηταν να περασεις καλωδιο ΝΥΥ περασμενο σε σωληνα.Και καλυτερα να τραβηξεις 3φασικο γιατι η κουζινα ειναι αρκετα ενεργοβορα συσκευη και δεν θα ειναι ευκολο να κανεις ισοκατανομη στον κυριο πινακα και εκτος αυτου οι περισσοτερες κουζινες εχουν δυνατοτητα συνδεσης και σε 3φασικη παροχη.

dalai
12-08-13, 03:34
φυσικα και πρεπει να περάσεις καλώδια μέσα σε σωλήνα.
-κοστιζει αστεια λεφτα (μια κουλουρα 50μ 10 ευρω αν θυμαμε)
-θα σε σωσει σε περιπτωση βλαβης,
-θα περασεις περισσοτερους σωληνες και θα τα αφησεις σαν αναμονη αν χρειαστει στο μελλον μια παραπανω παροχη ή ενα καλωδιο ηχου, συναγερμου κλπ
-θα δουλεψεις πιο ανετα .
Επειδη υποψιαζομαι οτι θα ειναι ξενωνας για παππου,γιαγια ,εγω δεν εδινα και τοσο σημασια να ειναι τριφασικο .Επισης με κλεφτη (οπως η ΔΕΗ πανω στα συρματα στις κολωνες) θα επερνα ρευμα χωρις να κοψω τα κεντρικα καλωδια

JOUN
12-08-13, 11:15
.Επισης με κλεφτη (οπως η ΔΕΗ πανω στα συρματα στις κολωνες) θα επερνα ρευμα χωρις να κοψω τα κεντρικα καλωδια

Ενα κυπαρισσακι σαν αυτο (http://venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9D%C E%99%CE%9A%CE%91%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE% A1%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%9A%CE%91/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%C E%B9%CE%BA%CE%AC%CE%95%CE%AF%CE%B4%CE%B7/tabid/122/CategoryID/2999/List/0/Level/a/ProductID/35949/Default.aspx) χρειαζεται.Ειναι διαιρουμενο αν βγαλεις τελειως την βιδα οποτε παιρνεις ρευμα χωρις να κοψεις την παροχη.

nestoras
12-08-13, 12:06
Πάντως είναι λιγότερο "παράνομο" να πάρεις ρεύμα από τον πίνακα παρά από την κεντρική παροχή... Με αυτό τον τρόπο θα φαίνονται δύο διαφορετικά σπίτια σε μία "χελώνα"... Επίσης, θα πρέπει να γίνει σωστός ο υπολογισμός των ασφαλειών στο κομμάτι του καλωδίου μέχρι τη διακλάδωση και πολύ πιθανόν να χρειαστεί να αλλαχτούν και οι γενικές ασφάλειες που έχεις στον υπάρχοντα πίνακά σου. Με πιο απλά λόγια, θα πρέπει να υπολογίσεις γενικές ασφάλειες για τον καινούριο σου πίνακα και μετά να θεωρήσεις σαν υποπίνακες αυτού του πίνακα τους πίνακες των σπιτιών. Τα φορτία που θα έχει το δώμα δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητα. Ακόμη, με τον τρόπο διακλάδωσης θα πρέπει να συνυπολογίσεις στα έξοδά σου έναν επιπλέον (μάλλον τριφασικό) ΔΔΕ. Γενικά, για μία σωστή λύση θα σου κοστίσει περισσότερο από το να πάρεις ρεύμα από τον πίνακα που έχεις ήδη.

Dragonborn
12-08-13, 14:40
Επειδή δεν με βολεύει να τραβήξω καλώδιο από τον πίνακα του σπιτιού μιας και έχω την δυνατότητα να κλείσω την ασφάλεια του ρολογιού και να κόψω το ρεύμα γίνεται να κόψω το καλώδιο που έρχεται από το ρολόι να βάλω ένα πινακάκι με δύο διακόπτες και να τραβήξω από εκεί.Όπως έγραψαν και οι άλλοι συμφορουμίτες, η λύση αυτή είναι second best σε περίπτωση που δεν διευκολύνεσαι να πάρεις από τον κεντρικό πίνακα.

Αν προχωρήσεις στη λύση αυτή, επειδή τα ρεύματα είναι σχετικά μεγάλα, το πινακάκι διακλαδώσεως πρέπει να είναι στιβαρό, σωστής κατασκευής και ασφαλούς τοποθέτησης, με κλέμμες κλπ. και χωρίς προχειροδουλειές. Επίσης η νέα αναχώρηση θα πρέπει να είναι ίδιας διατομής με την υπάρχουσα, διαφορετικά δεν θα προστατεύεται από την ασφάλεια του μετρητή, αν είναι μικρότερη πρέπει να έχει δικό της μικροαυτόματο.

Μην ξεχάσεις και τον έλεγχο της εγκατάστασης μετά την τροποποίηση με το ειδικό πολυόργανο, ακόμα και αν θέλεις να κρύψεις από τον ΔΕΔΔΗΕ την αλλαγή (πω πω, θα με δείρουν με αυτά που γράφω).

Νικος Ρουσσος
12-08-13, 16:50
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων αλλά και τις πιθανές λύσεις που δώσατε.
Μάλλον θα προτιμήσω την λύση με το δεύτερο πινακάκι για δύο λόγους.
Ο πρώτος είναι ότι το καλώδιο της παροχής περνάει από το κλιμακοστάσιο μετά στην κουζίνα και καταλήγει στον διάδρομο όπου είναι ο πίνακας , όπως καταλαβαίνετε θα έχω πάρα πολλά μερεμέτια και επιπλέον θα φαίνεται εξωτερικά το νέο καλώδιο μέσα στο σπίτι.
Ο δεύτερος λόγος είναι ότι ο πίνακας που είχα βάλει πριν 30 χρόνια αν θελήσω να τραβήξω την καινούργια παροχή από τον γενικό θα πρέπει να ξηλώσω ολόκληρη επένδυση με την οποία έχω καλύψει όλα τα καλώδια ( το σπίτι στην αρχή είχε μονοφασικό και εκ των υστέρων έβαλλα τριφασικό και όλα τα καλώδια για θερμοσυσσωρευτές τα τράβηξα εξωτερικά ) .
Να κάνω μια χαζή ερώτηση.
Κατεβάζοντας την ασφάλεια του ρολογιού της ΔΕΗ δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να κόψω το καλώδιο με ένα σιδεροπρίονο μικρό , από θέμα ασφαλείας ρωτάω.
Σαφώς το πινακάκι θα είναι καλό και βεβαίως θα πάει άλλο ένα τριφασικό ΔΔΕ , ανεβαίνει λίγο το κόστος αλλά ……..

Γιώργος (Ενα κυπαρισσακι σαν αυτο (http://venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9D%C E%99%CE%9A%CE%91%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE% A1%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%9A%CE%91/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%C E%B9%CE%BA%CE%AC%CE%95%CE%AF%CE%B4%CE%B7/tabid/122/CategoryID/2999/List/0/Level/a/ProductID/35949/Default.aspx) χρειαζεται.Ειναι διαιρουμενο αν βγαλεις τελειως την βιδα οποτε παιρνεις ρευμα χωρις να κοψεις την παροχη. )
Αυτό είναι σαν τον κλέφτη στα καλώδια αυτοκιν. ; Αντέχει για τις τάσεις ;

Νίκος (φυσικά και πρέπει να περάσεις καλώδια μέσα σε σωλήνα. . )
Θα περάσω τις σωλήνες πριν πέσει το μπετό , τα καλώδια θα είναι σκέτα καλώδια όχι ΝΥΜ να τα περάσω μετά το μπετό ;

Dragonborn
12-08-13, 18:22
Κατεβάζοντας την ασφάλεια του ρολογιού της ΔΕΗ δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να κόψω το καλώδιο με ένα σιδεροπρίονο μικρό , από θέμα ασφαλείας ρωτάω.Θεωρητικά είσαι ασφαλής, ιδίως αν το σύστημα είναι με ουδετέρωση (εκτός Αττικής). Επειδή όμως ο διάβολος έχει πολλά ποδάρια, πριν αρχίσεις με τα σιδηροπρίονα, καθάρισε στο σημείο που θα κόψεις τον μανδύα και την μόνωση και τσεκάρισε με ένα δοκιμαστικό ή ένα πολύμετρο.

Νικος Ρουσσος
12-08-13, 22:25
Ευχαριστώ Κώστα , έτσι θα κάνω για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
Για τα καλώδια τι λες θα περάσουν άνετα στις σωλήνες ;
Ειδικά στην κουζίνα που θα περάσουν 3 καλώδια 6άρια και για το Air-Condition 3x2,5 φοβάμαι τις καμπύλες που θα έχουν οι σωλήνες για να ανέβουν στον τοίχο.

Dragonborn
13-08-13, 00:30
Μερικές τεχνικές για τέτοια προβλήματα:
1. Αν έχεις απότομες καμπύλες θα βάλεις σωλήνες μεγαλύτερης διαμέτρου.
2. Δεν θα σπρώξεις το καλώδιο μέσα στον σωλήνα αλλά θα περάσεις μια ατσαλίνα με την οποία θα το τραβήξεις.
3. Μπορείς να αλείψεις το καλώδιο με γράσο ή σαπούνι για ευκολότερη διέλευση.

dalai
13-08-13, 01:30
Αν χρησημοποιησεις νυμ
1ον θα ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να το τραβηξεις με την ατσαλινα
2ον θα το παρεις ακριβωτερα
3ον θα αντεχει σε λιγοτερα αμπερ (ναι! η ιδια διατομη χαλκου σε ΝΥΜ καλωδιο αντεχει λιγοτερα αμπερ! επειδη τα καλωδια ειναι κοντιτερα το ενα στο αλλο..)
Μην κοβεις τα κεντρικα καλωδια .χρησομοποιησε κυπαρισακια. Αν δεν εισαι σιγουρος βαλε 2 σε καθε καλωδιο.
Το σχεδιο που θα εκανα εγω : Θα απογυμνωνα το καθε καλωδιο αλλα οχι ολα μαζι στο ιδιο σημειο. Την καθε απωγυμνωση θα την εκανα ανα 10-15 ποντους . Μετα θα εβαζα το κυπαρισακι και θα "εκλεβα" ρευμα. Ετσι θα εχεις τα κυπαρισακια στη σειρα και χωρις κυνδυνο βραχυκυκλωματος . Θα μονωνα το καθε ενα ξεχωριστα και μετα ολα μαζι με μαυρη μαστιχη . Το αποτελεσμα ,αν ειναι και σε κλειστο χωρο, αντεχει για παντα και δεν φαινετε κιολας

Νικος Ρουσσος
13-08-13, 22:52
Νίκο όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ θα περάσω σκέτα καλώδια σε σωλήνες.
Αυτό με τα κυπαρισσάκια δεν το ξέρω θα ψάξω να τα βρώ γιατί μου αρέσει σαν ιδέα και γλιτώνω πινακάκι , διακόπτες κ.λ.π. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.

Νικος Ρουσσος
06-09-13, 15:03
Γεια σας.
Πήρα καλώδιο για την τριφασική παροχή του δώματος επάνω από το σπίτι και μου έδωσαν 5 χ 10 +1,5.
Το θέμα είναι ότι τα χρώματα είναι Μαύρο – Καφέ – Θαλασσί – Γκρι - Κιτρινοπράσινο .
Για τις φάσεις να βάλω Μαύρο – Καφέ - Γκρι ή Καφέ – μαύρο - Θαλασσί .
Λέω να βάλω Καφέ – μαύρο – Θαλασσί και το Γκρι για ουδέτερο είναι σωστό.
Για τις διακλαδώσεις του πίνακα μου έδωσαν 4 χ 6 με χρώματα Καφέ-Μαύρο-Γκρι (ανοιχτό προς άσπρο) – Κιτρινοπράσινο .
Να βάλω το Γκρι (ανοιχτό προς άσπρο) για 3η φάση ή να πάρω άλλο καλώδιο .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

FILMAN
06-09-13, 15:13
Εννοείται βέβαια ότι για τις 3 φάσεις θα χρησιμοποιήσεις (με τη σειρά) τα χρώματα: μαύρο - γκρι - καφέ, για τον ουδέτερο το μπλε, και για τη γείωση το κιτρινοπράσινο. Αν ο παλιός ουδέτερος είναι γκρι, εσύ θα βάλεις εκεί το μπλε του καινούριου καλωδίου, όχι το γκρι για να ταιριάζει το χρώμα.

Sted
06-09-13, 15:27
Ο σωστός χρωματισμός για τις φάσεις είναι με την σειρά καφέ-μαύρο-γκρι (ή κόκκινο παλιότερα)... Φυσικά μπλε για ουδέτερο και κίτρινο-πράσινο για την γείωση.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

FILMAN
06-09-13, 15:35
Συγγνώμη αλλά η σωστή σειρά είναι R: μαύρο, S: κόκκινο και T:καφέ (παλιά κωδικοποίηση) ή αντίστοιχα L1: μαύρο, L2: γκρι και L3: καφέ. Το R αντιστοιχεί πάντα στο L1, το S στο L2 και το T στο L3 αντίστοιχα.

Sted
06-09-13, 15:49
Πλέον δεν υφίσταται το κόκκινο σε νέα καλώδια και είμαι σχεδόν σίγουρος για το χρωματισμό που προείπα.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

FILMAN
06-09-13, 16:07
Ναι, το κόκκινο έχει αντικατασταθεί από γκρι στα καινούρια πολυπολικά καλώδια. Όσον αφορά τη σειρά των χρωμάτων ας απαντήσει και κανένας άλλος.

vasilllis
06-09-13, 16:25
Ηταν
Μαυρο κοκκινο καφε
Εγινε
Καφε μαυρο γκρι

Στάλθηκε από το ST23i μου

FILMAN
06-09-13, 16:32
Τότε πώς αντικαταστάθηκε απλώς το κόκκινο με γκρι;
Αν είναι έτσι, τότε το μαύρο αντικαταστάθηκε από καφέ, το κόκκινο από μαύρο, και το καφέ από γκρι...

xrhstosmp
06-09-13, 22:34
επειδη ΕΜΕΙΣ εναρμονιστικαμε με την υπολοιπη ευρωπη(δηλαδη τη γερμανια) και οχι το αντιθετο -και το ιδιο φυσικα κανανε και οι Εγγλεζοι- η σειρα των φασεων ειναι καφε,μαυρο,γκρι (στη γαλλια πριν την τελικη εναρμονιση αντι για γκρι χρησιμοποιουσαν μωβ) ,απλα εμας μας δωσανε ενα χρονικο περιθωριο 20-25 χρονων να αποβαλουμε απο το μυαλο μας οτι το γκρι χρησιμοποιειτε για ουδετερο (εχωντας καλωδια 5 πολων με 2 μαυρα και ενα καφε)

Νικος Ρουσσος
06-09-13, 23:02
45824Για ενδεικτικά λαμπάκια του πίνακα μου έδωσαν με LED της φώτο.
Με τι καλώδιο θα τα συνδέσω με 0,75 ή είναι καλώδιο ειδικό ;

dalai
07-09-13, 11:14
κυριολεκτικα με οτι σου περισευει. Τα αμπερ τους ειναι ελαχιστα.Οτι βρεις και σε βολευει ,βαλε

vasilllis
07-09-13, 12:32
Τότε πώς αντικαταστάθηκε απλώς το κόκκινο με γκρι;
Αν είναι έτσι, τότε το μαύρο αντικαταστάθηκε από καφέ, το κόκκινο από μαύρο, και το καφέ από γκρι...


επειδη ΕΜΕΙΣ εναρμονιστικαμε με την υπολοιπη ευρωπη(δηλαδη τη γερμανια) και οχι το αντιθετο -και το ιδιο φυσικα κανανε και οι Εγγλεζοι- η σειρα των φασεων ειναι καφε,μαυρο,γκρι (στη γαλλια πριν την τελικη εναρμονιση αντι για γκρι χρησιμοποιουσαν μωβ) ,απλα εμας μας δωσανε ενα χρονικο περιθωριο 20-25 χρονων να αποβαλουμε απο το μυαλο μας οτι το γκρι χρησιμοποιειτε για ουδετερο (εχωντας καλωδια 5 πολων με 2 μαυρα και ενα καφε)


Και ειχα απορια πως τους ηρθε και αλλαξανε ετσι τα χρωματα........

GREG11
07-09-13, 12:55
45834.......

Dragonborn
07-09-13, 13:25
Δείτε μια πλαστικοποιημένη καρτούλα με την σύνοψη του HD-308 που έχω στο γραφείο:

45837

FILMAN
10-09-13, 17:18
45834.......

Πάντως εδώ δεν προσδιορίζει ποιο χρώμα αντιστοιχεί σε ποια φάση. Η υπογραμμισμένη πρόταση προφανώς αναφέρεται στη σειρά τοποθέτησης των αγωγών μέσα στο καλώδιο.

Dragonborn
10-09-13, 17:33
Συνήθως δεν είναι κρίσιμο. Σε ένα απλό ακτινικό δίκτυο (οικιακό κλπ) με μονοφασικά φορτία δεν έχει σημασία η ταυτότητα των φάσεων, αρκεί να εξασφαλίζεται μια στοιχειώδης κατανομή των φορτίων και στις τρεις φάσεις. Αν υπάρχουν τριφασικοί κινητήρες, έχει σημασία η διαδοχή (σειρά) των φάσεων, ώστε ο κινητηρας να περιστρέφεται κατά την ορθή φορά, αλλά και αυτό τακτοποιείται εύκολα με αντιστροφή δυο φάσεων.

Η καλή πρακτική πάντως επιβάλει σε όλη την εσωτερική εγκατάσταση να χρησιμοποιείται παντού το ίδιο χρώμα για την ίδια φάση και να υπάρχει μια σήμανση των φάσεων στις κλέμες των πινάκων.

Μερικές φορές τα καλώδια δεν έχουν τα προβλεπόμενα χρώματα (π.χ. υφιστάμενη εγκατάσταση, ή δεν είναι διαθέσιμο το προβεπόμενο καλώδιο). Τότε πρέπει να φοράμε στον αγωγό με το λάθος χρώμα κοντά στο σημείο συνδέσεως με την κλέμα μακαρόνι ή θερμοσυστελόμενο με το σωστό χρώμα.

vasilllis
10-09-13, 21:32
Πάντως εδώ δεν προσδιορίζει ποιο χρώμα αντιστοιχεί σε ποια φάση. Η υπογραμμισμένη πρόταση προφανώς αναφέρεται στη σειρά τοποθέτησης των αγωγών μέσα στο καλώδιο.

να σου πω την αληθεια καποτε εψαχνα και δεν βρηκα και εγω ποτε .Καπου βρηκα σαν αναφορα ομως οτι ειναι αυτα τα χρωματα.
ειδικα σε αυτο που αναρτηθηκε αναφερει ( η σειρα ειναι με τη φορα συστροφης των πολων)

Νικος Ρουσσος
22-09-13, 20:37
Καλησπέρα.
Τράβηξα κάτω από το τσιμέντο μέσα σε σωλήνες καλώδια 1,5σάρια για τις πρίζες και τα φώτα μέχρι το κάτω μέρος του τοίχου (από Γυψοσανίδα) κάτω ακριβώς από τον πίνακα.
Από εκεί θα ανεβάσω τα καλώδια (σύνδεση με κλέμενς ) στον πίνακα.
Ερώτηση:
Πρέπει να τραβήξω όλους τους ουδετέρους και τις γειώσεις από κάθε πρίζα-φώτα ή μπορώ να βάλω ένα ή δύο 2,5σάρια και να τα ανεβάσω στον πίνακα ;

lcharal
24-09-13, 13:22
Αχ Νίκο...
Δεν έφταναν τα καλώδια να τα πας μέχρι τον πίνακα μονοκόμματα? Γιατί να μπεις στην (επικίνδυνη για τη χρήση της εγκατάστασης) διαδικασία να ενώνεις καλώδια με κλέμες? ελπίζω τουλάχιστον να βάλεις μεγάλο κουτί διακλάδωσης αφού το έκανες έτσι, ώστε να μπορείς να τα φτιάξεις με ασφάλεια.
Όσο για την ερώτησή σου, πρακτικά γίνεται, αλλά δεν αρκεί το 2,5mm². Εγώ στη θέση σου θα έβαζα 10άρι καλώδιο και για ουδέτερο και για γείωση. Όμως το σωστό είναι όλες αυτές οι συνδέσεις να γίνουν μέσα στο πίνακα. Μη κάνεις τη ζωή σου και τη ζωή των άλλων δύσκολη.

vasilllis
24-09-13, 14:36
Καλησπέρα.
Τράβηξα κάτω από το τσιμέντο μέσα σε σωλήνες καλώδια 1,5σάρια για τις πρίζες και τα φώτα μέχρι το κάτω μέρος του τοίχου (από Γυψοσανίδα) κάτω ακριβώς από τον πίνακα.
Από εκεί θα ανεβάσω τα καλώδια (σύνδεση με κλέμενς ) στον πίνακα.
Ερώτηση:
Πρέπει να τραβήξω όλους τους ουδετέρους και τις γειώσεις από κάθε πρίζα-φώτα ή μπορώ να βάλω ένα ή δύο 2,5σάρια και να τα ανεβάσω στον πίνακα ;
καθε γραμμη θα εχει τον δικο της ουδετερο.καλο ειναι να κανεις το ιδιο και στην γειωση.

dalai
24-09-13, 15:33
εαν ενωσεις ολου τους ουδετερους σε ενα 2,5αρι τοτε πρεπει αλες οι φασεις να καθισουν σε ΜΙΑ ασφαλεια 16Α. Αν βαλεις π.χ. 2 ασφαλειες τοτε το μεγιστο ρευμα που θα περασει απο εκεινο το μικρο κοματι του ουδετερου θα μπορει καποια στιγμη να περασουν τα 32Α. Συνεπως θα παρει φωτια .

Νικος Ρουσσος
24-09-13, 21:10
Οπότε θα ανεβάσω κανονικά όλους τους ουδέτερους & τις γειώσεις .
Σας ευχαριστώ όλους.