PDA

Επιστροφή στο Forum : Εύρεση αριθμού Windows από DOS



manos_3
12-08-13, 20:23
Γεια σας...
Τυχαίνουν πότε πότε κάτι laptop/pc και έχει χαθεί το serial number των Windows που έχουν πάνω...και δεν μπορω να μπω στα Windows γιατί τα έχουν παίξει..!!Υπάρχει τρόπος με κάποιο προγραμματάκι από BOOT CD ή κάτι άλλο να διαβάσω αυτό το κωδικό;

agis68
12-08-13, 20:47
Αν εννοείς όπως κατάλαβα των 20 χαρακτήρων κλειδί των windows ( δηλαδη του πακέτου που ανοίχθηκε και μπήκαν τα windows στο μηχανημα σου). Αυτό γιατί ακριβώς τα χρειάζεσαι αφού έχεις το λειτουργικό ήδη περασμένο? Πάντως απο DOS δεν νομίζω οτι μπορείς να βρεις κατι τέτοιο. Θα πατήσεις F8 κατά την έναρξη αμέσως μετά τα διαγνωστικά του Bios και οπωσδήποτε πριν μπει στη διαδικασία φορτώματος του λειτουργικού. Θα επιλέξεις safe mode (Ασφαλή λειτουργία) Απο εκεί είτε θα βγάλεις προγράματα που σου μαμανε το λειτουργικό είτε θα τακτοποιήσεις τα διάφορα προβλήματα. Αν πάλι ντε και καλά θέλεις να δεις το σειριακό κλειδί του λειτουργικού πας Εναρξη/ Εκτέλεση και εκεί θα γράψεις regedit Αν για πιθανό λόγο δεν σου εμφανίζει την εντολή εκτέλεση θα κανεις δεξί κλικ στη γραμμή εργαλειών και στις προχωρημένες ρυθμίσεις θα τη βρεις και απλά τη μαρκάρεις. πατάς εφαρμογή.
ΠΡΟΣΟΧΗ Το registry είναι δρόμος χωρίς επιστροφή. Undo δεν υπάρχει. Για αυτό μην πειράξεις τίποτα. Απλά πήγαινε στο μενού επεξεργασία και πας ευρεση γραψε windows XXXX (το λειτουργικό σου εκδοση) και μετά απο επόμενο και επόμενο εκείνο θα στο βρει. Θα είναι ενας 20ψήφιος αριθμός με γραμματα το σημειώνεις για ότι χρειαστεί.

nestoras
12-08-13, 21:46
Κατέβασε το "hirens boot cd".
Μπούταρε σε ασφαλή λειτουργία και τρέξε ένα προγραμματάκι που έχει μέσα το cd "windows key finder" νομίζω ότι λέγεται.

agis68
13-08-13, 08:33
Κατέβασε το "hirens boot cd".
Μπούταρε σε ασφαλή λειτουργία και τρέξε ένα προγραμματάκι που έχει μέσα το cd "windows key finder" νομίζω ότι λέγεται.


Να κάτι που δεν θυμώμουν καν πως έχει το Hiren's Boot CD

πάντως τώρα που το είδα λέγεται το utilitie "produkey" με την περιγραφή " Recovers Lost Product keys of your Windows/Office" στην ενότητα Password / Key Tools Δεν υπάρχει κάτι σαν αυτό που ανέφερες αλλά πλέον δεν έχει και πολύ σημασία απλά το αναφέρω μην μπερδευτεί ο φίλος

leosedf
14-08-13, 12:49
http://wpkf.codeplex.com/

Τρέχα αυτό απλά να τελειώνουμε :001_tt2:

KOKAR
15-08-13, 23:38
http://wpkf.codeplex.com/

Τρέχα αυτό απλά να τελειώνουμε :001_tt2:

Κωνσταντινε στα Windows 7 Pro ( original ) δεν δουλεύει το πρόγραμμα, η μαλλον για να το πω σωστότερα βγάζει το serial αλλά δεν βγάζει το cd-key

leosedf
15-08-13, 23:45
Πάτησες το find key στο κάτω μέρος?
Εγώ όπου και αν το έβαλα έπαιξε.