PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδεία ασκήσεως επαγγέλματος



button
15-08-13, 00:58
Έχω τελείωσε ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ σαν Ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων και έχω κάνει 1 χρόνο πρακτική στο ΟΛΘ έχω και πτυχίω ηλεκτρονικού απο ΕΠΑΛ άλλα με ενδιαφέρει κυρίως του ηλεκτρολόγου και ρωτάω τι χρειάζεται για να βγάλω άδεια και γενικός τι μπορώ να κάνω αφού απο τη σχολή άκρη δεν βγάζεις...

panagism9
15-08-13, 03:41
Αν δεν κανω λαθος χρειάζεσαι 2 χρόνια προϋπηρεσία σε ηλεκτρολογο...

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Κυριακίδης
15-08-13, 11:47
Η προυπηρεσία δεν είναι στάνταρ νομίζω σε όλες τις κατηγορίες ειδικότητας υπάρχουν άλλες κατηγορίες που λέγετε για 4 χρόνια .

Θα πρέπει να γίνει εξακρίβωση πρώτα του είδους του πτυχίου και τις δραστηριότητες που μπορεί να αναλάβει με αυτό .
Νομίζω θα πρέπει να πάει να ρωτήσει σε κάποιο σωματείο ηλεκτρολόγων ή στον ΟΑΕΔ στα γραφεία που θεωρούν τις άδειες αυτές , για περισσότερες και ποιο έγκυρες πληροφορίες

samvuk
15-08-13, 13:06
Εχει βγει καινουργιο φεκ για τις αδειες των ηλεκτρολογων ειτε απο τει ειτε απο επας. Πρεπει να πας στο τμημα βιομηχανιας στην περιφερεια σου που ειναι υπευθυνοι για την εκδοση της αδειας σου οποτε εκει θα σε ενημερωσουν σχετικα

button
15-08-13, 13:30
Και πώς βρίσκω αυτό το τμήμα βιομηχανίας ?

Dragonborn
15-08-13, 13:56
Για να πληροφορηθείς τι ακριβώς ισχύει θα κατεβάσεις από το Εθνικό Τυπογραφείο (http://www.et.gr) το ΦΕΚ Α 141/2013. Περιέχει το Π.Δ. 108 που ασχολείται με αυτά που ζητάς. Διάβασέ το προσεκτικά, αποτελείται από 24 σελίδες σταλινικής βυζαντινολογίας με περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις αλλά όλες οι πληροφορίες που χρειάζεσαι υπάρχουν σε αυτό.

vampiris
15-08-13, 18:39
Στην Θεσσαλονίκη είναι στην Μοναστηρίου 12, πριν ή μετά το Ξενοδοχείο Holiday In, στον 7ο όροφο! Δεν ξέρω εάν μπορείς να εξυπηρετηθείς και σε τοπικό επίπεδο, πάντως ψάξε στο ίντερνετ για κάποιο τηλέφωνο ώστε να πάρεις περισσότερες πληροφορίες και να μην τρέχεις άδικα... Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σχετικά με την προϋπηρεσία, γιατί είμαι απόφοιτος από την Τ.Ε.Ι και δεν την χρειαζόμαστε. Ρώτα και σε κάποιον σύνδεσμο ηλεκτρολόγων σχετικά με αυτό το θέμα, είμαι σίγουρος ότι θα σου δώσουν τις κατάλληλες πληροφορίες!