PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόρτα διαμερίσματος με ρεύμα!



Markon
20-08-13, 10:22
Καλημέρα σε όλη την παρέα. Χθες το απόγευμα με φωνάζει ο φίλος που μένει στο ισόγειο της πολυκατοικίας γιατί του κόπηκε το ρεύμα. Κατεβαίνω και βλέπω ότι το μισό σπίτι ήταν στο σκοτάδι. Πάω στον πίνακα και όλα ήταν φυσιολογικά (καμία ασφάλεια πεσμένη, ΔΔΕ εντάξει, γενικός οκ). Τον ρωτάω αν έκανε κάτι αυτός και από την απάντηση τρελάθηκα! Είχε πάει στην (θωρακισμένη) πόρτα του διαμερίσματος να ρεγουλάρει λίγο τους μεντεσέδες. Δίπλα ακριβώς από τον κάτω μεντεσέ και σε πολύ κοντινή απόσταση έχει ένα σώμα καλοριφέρ. Προσπαθώντας με το άλεν να ξεβιδώσει μια βιδούλα λοιπόν ακούμπησε στο σώμα με το άλεν και μπαμ! Σε σημείο που το καλοριφέρ στο σημείο επαφής να μαυρίσει, όπως όταν κάνεις το πρώτο "ακούμπημα" με την ηλεκτροκόλληση. Πάω στο ρολόι της ΔΕΗ και βλέπω τη μια φάση πεσμένη. Την επαναφέρω και όλα οκ.
Από το σημείο που βρίσκεται η πόρτα, θεωρώ πως ο καλλιτέχνης που την τοποθέτησε τρύπησε και κάποιο καλώδιο από αυτά που φεύγουν από το ρολόι και πάνε στον πίνακα στου σπιτιού. Μου είπε δε ο φίλος, πως κατά καιρούς αισθάνονται να τους χτυπάει ρεύμα όταν ακουμπάνε την πόρτα (η οποία να τονίσω πως σαν θωρακισμένη έχει μεταλλική κάσα και μεντεσέδες).
Τί κάνουμε τώρα; Φωνάζει ηλεκτρολόγο ή τον τύπο που του έβαλε την πόρτα; Το σπίτι είναι πενταετίας. Εγώ ως άσχετος να πω την αλήθεια ανυσήχησα. Τί λέτε, χρειάζεται κάποια παρέμβαση, ή το αφήνουμε όπως είναι;

Sakan89
20-08-13, 10:25
To καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φωνάξεις έναν επαγγελματία ηλεκτρολόγο εξηγώντας του την κατάσταση καθώς και τον μάστορα που έβαλε την πόρτα . Με αυτά τα πράγματα δεν παίζουνε .

Dragonborn
20-08-13, 10:34
Κατ'αρχήν μέτρηση αντίστασης μόνωσης ώστε να βρεθεί ποιό καλώδιο έχει το πρόβλημα. Αυτό μπορείς να το κάνεις και εμπειρικα με ένα δοκιμαστικό, δοκιμάζοντας να απομονώσεις διάφορα τμήματα της εγκατάστασης, αλλά καλόν είναι να το ελέξγει ηλεκτρολόγος με megger. Μετά βλέπεις τι μπορεί να γίνει, γενικά είναι πολύ δύσκολο σημείο για να γίνει επισκευή ή έστω παράκαμψη χωρίς σκαψίματα και μερεμέτια, αλλά κάθε περίπτωση διαφέρει. Η εγκατάσταση είναι με πλαστικούς ή με μεταλλικούς σωλήνες που έβαζαν παλιά;

Αν πρόκειται για ένα δευτερεύον καλώδιο που τροφοδοτεί μόνο 1-2 ρευματοδότες, μπορείς να το απομονώσεις από το πλησιέστερο κυτίο διακλαδώσεως.

Σίγουρα πάντως δεν μπορείς να το αφήσεις έτσι, είναι επικίνδυνο.

Κυριακίδης
20-08-13, 10:35
(καμία ασφάλεια πεσμένη, ΔΔΕ εντάξει, γενικός οκ).

Και τι ρόλο βαράει ο ΔΔΕ εκεί ? και το βρίσκουμε οκ? ... όταν στην συνέχεια λέμε αυτό? (Μου είπε δε ο φίλος, πως κατά καιρούς αισθάνονται να τους χτυπάει ρεύμα όταν ακουμπάνε την πόρτα)

Markon
20-08-13, 10:43
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Κι εγώ να πω την αλήθεια παραξενεύτηκα όταν μου είπαν πως ο ΔΔΕ δεν πέφτει ποτέ, αλλά (σαν άσχετος) υπέθεσα πως αφού το πρόβλημα είναι πριν τον πίνακα του σπιτιού, γιαυτό δεν επηρεάζεται...
Όντως είναι δύσκολο σημείο για μερεμέτια. Να φανταστείτε, η πόρτα βρίσκεται πάνω στη νοητή ευθεία που ενώνει το ρολόι της ΔΕΗ με τον πίνακα του σπιτιού. Κώστα, πλαστικούς σωλήνες έχει η εγκατάσταση και δυστηχώς σε όλη τη διαδρομή μέχρι τον πίνακα δεν υπάρχει πουθενά κουτί ή σημείο πρόσβασης. Όλα τα καλώδια πάνε από κάτω και γιαυτό φαίνεται πως κάποιο τρυπήθηκε...

geronimo
20-08-13, 10:58
(Από το σημείο που βρίσκεται η πόρτα, θεωρώ πως ο καλλιτέχνης που την τοποθέτησε τρύπησε και κάποιο καλώδιο από αυτά που φεύγουν από το ρολόι και πάνε στον πίνακα στου σπιτιού).
Προφανώς όταν τοποθετήθηκε η πόρτα, ο μάστορας βρήκε και την παροχή ηλεκτροδότησης του διαμερίσματος.
(Σε σημείο που το καλοριφέρ στο σημείο επαφής να μαυρίσει, όπως όταν κάνεις το πρώτο "ακούμπημα" με την ηλεκτροκόλληση)

Δηλαδή η μία φάση ταξιδεύει στην θωρακισμένη πορτα.
Και αν πιάσει με το ένα χέρι την μεταλική κάσα και με το άλλο χέρι το καλοριφέρ ο Θεός και η Παναγία.
Και βέβαια ουτε συζήτηση για τον ΔΔΕ.
Άκρως επικύνδινο και σίγουρα παρέμβαση απο επαγγελματία ηλεκτρολόγο.

Dragonborn
20-08-13, 11:09
Όντως είναι δύσκολο σημείο για μερεμέτια. Να φανταστείτε, η πόρτα βρίσκεται πάνω στη νοητή ευθεία που ενώνει το ρολόι της ΔΕΗ με τον πίνακα του σπιτιού. Κώστα, πλαστικούς σωλήνες έχει η εγκατάσταση και δυστηχώς σε όλη τη διαδρομή μέχρι τον πίνακα δεν υπάρχει πουθενά κουτί ή σημείο πρόσβασης. Όλα τα καλώδια πάνε από κάτω και γιαυτό φαίνεται πως κάποιο τρυπήθηκε...Άσχημα τα πράγματα! Υπάρχει δυνατότητα εναλλακτικής όδευσης νέου καλωδίου, έστω και από άλλη διαδρομή; Κάποιες φορές αυτή είναι η καλύτερη λύση. Πάντως προτείνω να καλέσεις ένα σοβαρό ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη, όχι τον πρώτο τυχόντα "μάστορα", ώστε να σου κοστολογήσει τις εργασίες σωστά και να μην αρχίσουν να βγαίνουν απρόβλεπτα έξοδα.

Sted
20-08-13, 16:43
Καλά η πόρτα δεν γειωνει από μόνη της ωστε να υπαρχει διαρροή; Αν έχεις ένα πολυμετρο μέτρησε λίγο την πόρτα ως προς το καλοριφερ (AC ρύθμιση).

Πάντως αυτό το θεμα με τα παροχικα είναι τεράστιο. Πας σε καποιο σπίτι και δεν ξέρεις από που περνάει τι... Δεν φταίει ορέ αυτός που έκανε την πόρτα, ούτε ο ηλεκτρολόγος για την άποψη μου. Το θέμα είναι μην καούμε ζωντανοί!

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Dragonborn
20-08-13, 16:48
Δεν φταίει ορέ αυτός που έκανε την πόρτα, Φυσικά και φταίει αυτός που τοποθέτησε την πόρτα, αφού έσκαψε όπου τον βόλεψε χωρίς να ελέξγει πρώτα για καλώδια και σωλήνες. Επίσης φταίνε και οι αρχικοί μελετητές (αν υπάρχουν...), που έβαλαν την όδευση σημαντικών καλωδίων πολύ κοντά σε κούφωμα.

Sted
20-08-13, 17:05
Φυσικά και φταίει αυτός που τοποθέτησε την πόρτα, αφού έσκαψε όπου τον βόλεψε χωρίς να ελέξγει πρώτα για καλώδια και σωλήνες. Επίσης φταίνε και οι αρχικοί μελετητές (αν υπάρχουν...), που έβαλαν την όδευση σημαντικών καλωδίων πολύ κοντά σε κούφωμα.

Τι να ελεγξει και πως; Αφου δεν ειχε κοντα κανενα κυτιο διακλάδωσης παει τελειωσε... θεωρησε τα παντα μια χαρα.

Οσο για τους μελετητες, αλήθεια κανουν δουλειά αυτοι; Τουλαχιστον εδω στο χωριο ακομα το ψαχνουμε... ισως να εχουμε μεινει λιγο πίσω...

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Dragonborn
20-08-13, 17:37
Καλά, ότι πεις, δεν φταίει αυτός! Εσύ χάνεις ξέρεις...

Sted
20-08-13, 17:41
Καλά, ότι πεις, δεν φταίει αυτός! Εσύ χάνεις ξέρεις...

Δεν το ειπα ουτε να παρεξηγηθουμε, ούτε να μαλωσουμε.



Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
20-08-13, 19:11
φιλε Γρηγωρη δυσκωλα τα πραγματα το ιδιο και παρομειο ειχε συμβει και σε μενα σε πυραντωχη πορτα,οταν την τοποθετισαμε μαζι με ενα φιλω μου ξεχασαμε οτι υπηρχε ο διακωπτης που ανειγει τις αντλιες ,οταν καπια στιγμη βγηκα απο το μπανιο και πηγα να ανοιξω την πορτα τοτε το καταλαβα χεχε,ενα σιδερο στιρηξης ειχε πληγωσει το καλοδιο του διακωπτη,και ευτηχως η βλαβη βρεθηκε,στην περιπτωση σου,ομως το καλωδιο παρωχης η (καποιο αλο ψιλο 1,5σαρι) μαλων, ομως ειμαι βεβαιως οτι εχει χτυπειθει η παρωχη ο ΔΔΕ δεν πευτει(διεγειρεται)γιατι ειναι πολυ πριν απο αυτων αυτα και καλη τυχη.

Dragonborn
20-08-13, 19:33
Δεν το ειπα ουτε να παρεξηγηθουμε, ούτε να μαλωσουμε.Α, μα δεν σε παρεξηγώ. Λέγοντας "εσύ χάνεις" εννοώ ότι θα μπορούσες να ζητήσεις να καλύψει το κόστος της επισκευής. Αυτός θα αντιτείνει ότι το φταίξιμο είναι δικό σου γιατί δεν τον ενημέρωσες για τις οδεύσεις των καλωδίων. Αν δεν σκοτωθείτε (παίζει και αυτό), θα τα βρείτε κάπου στη μέση, θα σου δώσει κάποια χρήματα για να σε ξεφορτωθεί και να αποφύγει πιθανή δυσφήμιση.

bababoulas
20-08-13, 21:33
Καλησπέρα!!
Χωρίς να θέλω να φανώ υπερβολικός και χωρίς να γνωρίζω τις συνθήκες στον συγκεκριμένο χώρο, θεωρώ πως αν όντως η πόρτα έρχεται σε επαφή με μία από τις φάσεις της παροχικής γραμμής τότε είναι ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ!!!
Το μόνο μέσο προστασίας σε αυτή τη περίπτωση είναι ο μικροαυτόματος του μετρητή ο οποίος και λειτούργησε όπως λες καθώς προφανώς δημιουργήθηκε σοβαρό σφάλμα προς τη γη είτε στερεό βραχυκύκλωμα αναλόγως της εγκατάστασης και του συστήματος γείωσης. Μην ξεχνάς πως σε αυτή τη περίπτωση η λειτουργία του δεν είναι ούτε σίγουρη ούτε προβλέψιμη.
Επειδή ο διάολος έχει πολλά ποδάρια, οποιοσδήποτε άνθρωπος ή ζώο έρθει σε επαφή με την πόρτα και κάποιο ξένο αγώγιμο στοιχείο ή ακόμα και αν την ώρα που αγγίζει την πόρτα "κάνει" μία καλή γείωση τότε είναι εκτεθειμένος σε ηλεκτροπληξία.
Γνώμη μου είναι ο φίλος σου να καλέσει όχι άμεσα αλλά τώρα κάποιον αδειούχο επαγγελματία ηλεκτρολόγο. Ακόμα και αν τα βρει με τον εγκαταστάτη της πόρτας να σιγουρευτεί πως αυτός που θα αναλάβει την επιδιόρθωση να είναι αδειούχος επαγγελματίας ηλεκτρολόγος!!
Προσωπικά θα "κατέβαζα" τον μικροαυτόματο που έπεσε μέχρι να επιδιορθωθεί η βλάβη.
Μην το αφήσει και μην σκεφτεί τα μερεμέτια μπροστά σε κάτι πιο πολύτιμο!!

her
20-08-13, 22:03
Κατ'αρχήν μέτρηση αντίστασης μόνωσης ώστε να βρεθεί ποιό καλώδιο έχει το πρόβλημα. Αυτό μπορείς να το κάνεις και εμπειρικα με ένα δοκιμαστικό, δοκιμάζοντας να απομονώσεις διάφορα τμήματα της εγκατάστασης,



Κώστα πως μπορεί να γίνει αυτό ; όχι φυσικά για το συγκεκριμένο θέμα που είναι άκρως επικίνδυνο αλλά γενικά.

mariosinsuex
20-08-13, 22:41
Όσον αφορά την ασφάλεια και την ζωή σας στην οικογένεια......
Καλείς τον τοποθετητή ΜΑΖΙ παρών και ηλεκτρολόγος......
Η ζωή και η ασφάλεια της οικογένειάς σου "παίζεται".
Έτσι θα έκανα εγώ για την οικογένειά μου.
Και το αν θα ήθελα να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου σε πόρτες ασφαλείας και τέτοια....μάλλον σε 2η μοίρα θα το άφηνα.....

Dragonborn
20-08-13, 23:13
Κώστα πως μπορεί να γίνει αυτό ; όχι φυσικά για το συγκεκριμένο θέμα που είναι άκρως επικίνδυνο αλλά γενικά.Είμαι σίγουρος ότι το δοκιμαστικό ανάβει όταν έλθει σε επαφή με τα μεταλλικά μέρη της πόρτας, αφού σε χτυπούν και στην αφή. Ας υποθέσουμε ότι δεν ξέρεις ποιά γραμμή έχει πρόβλημα (εδώ είσαι σίγουρος βέβαια...). Τότε απομονώνεις έναν-έναν τους διακόπτες του πίνακα για να δεις πότε δεν ανάβει το δοκιμαστικό.

Το ίδιο μπορείς να κάνεις αν δίπλα στην πόρτα περνούν περισσότερες από μια κεντρικές παροχές, για άλλα διαμερίσματα. Απομονώνεις κάθε γραμμή διαδοχικά από τον μικροαυτόματο του μετρητή για να δεις πότε δεν ανάβει το δοκιμαστικό.

spiroscfu
21-08-13, 01:06
Αν είχε την μια φάση η πόρτα δεν θα έπεφτε ο ρελές ?
όταν πιάναμε την πόρτα δεν θα έπεφτε ο ρελές ?

Μήπως το καλοριφέρ έχει κάποια χοντρή διαρροή και κομμένη γείωση ("""πατέντα""" για να μην πέφτει ο ρελές ή η ασφάλεια)


Πες του να φωνάξει κάποιον ηλεκτρολόγο ρε φίλε, είναι ζήτημα ζωής δεν παίζουμε με αυτά


τώρα το είδα

(Από το σημείο που βρίσκεται η πόρτα, θεωρώ πως ο καλλιτέχνης που την τοποθέτησε τρύπησε και κάποιο καλώδιο από αυτά που φεύγουν από το ρολόι και πάνε στον πίνακα στου σπιτιού).


και μάλλον το καλοριφέρ δεν είναι καν ηλεκτρικό, όπως και να έχει

Πες του να φωνάξει κάποιον ηλεκτρολόγο ρε φίλε, είναι ζήτημα ζωής δεν παίζουμε με αυτά

Dragonborn
21-08-13, 10:36
Νομίζω ότι με τα μέχρι στιγμής διαθέσιμα το έχουμε εξαντλήσει το θέμα. Να συνοψίσουμε τα διάσπαρτα στοιχεία:

1. Κατά την εγκατάσταση νέας πόρτας ασφαλείας διαμερίσματος ο τεχνίτης τραυμάτισε το καλώδιο της κεντρικής παροχής.
2. Έκτοτε παραμένει ηλεκτρική επαφή μεταξύ πόρτας και ενεργών αγωγών καλωδίου.
3. Η τρέχουσα κατάσταση είναι επικίνδυνη και απαιτεί άμεσο έλεγχο και ενέργειες από ηλεκτρολόγο.
4. Το εκτιμώμενο κόστος αποκατάστασης της βλάβης είναι σημαντικό.

Μέχρι ο άμεσα ενδιαφερόμενος μας δώσει νεότερες πληροφορίες, νομίζω ότι μπορούμε να το κλείσουμε προσωρινά.

Κυριακίδης
21-08-13, 11:10
Προτού να κλείσουμε προσωρινά το θέμα ... μέχρι να έχουμε νεότερα από τον ενδιαφερόμενο , θέλω να κάνω και κάποιες ερωτήσεις επιπλέον.
Όταν εγκαταστάθηκε για 1η φορά η πόρτα ... επειδή θεωρώ αδύνατον να τρύπησαν καλώδιο (με την λογική ότι οι καλλιτέχνες θα το είχαν γευτεί το ρεύμα και οι ίδιοι στον χρόνο επισκευής της πόρτας) . Λογικά δεν θα έφευγαν οι καλλιτέχνες αν βλέπανε αυτό το πρόβλημα (εκτός και αν φανταστώ το εφιαλτικό σενάριο να έβγαλαν εκτός οι ίδιοι των ΔΔΕ !!) για να μην ξανααρχίσουν από την αρχή.
Άρα εικάζω ότι παρέδωσαν την πόρτα οι καλλιτέχνες σε ασφαλή κατάσταση (και αυτό θα μας το επιβεβαιώσει αυτός που μένει στο παρόν διαμέρισμα π.χ. πότε ή ποια ημερομηνία παρέδωσαν την πόρτα επισκευασμένη και φύγανε) ... και αν μετά από την απομάκρυνση αυτών δεν είχε (στην αρχή) τέτοια προβλήματα με το ηλεκτροσόκ στην πόρτα αλλά παρουσιάστηκε το πρόβλημα σε εκ των υστέρων χρόνο. Αν ναι έτσι είναι .. τότε μπορούμε να δώσουμε άλλες απόψεις για το τι μπορεί να έγινε από εκεί και ύστερα .

Θα ήθελα να δωθούν λεπτομέρειες για το τι είδους πόρτα είναι αυτή . π.χ. είναι απλά "σίδερα" εξ ολοκλήρου? ή έχει και τίποτα ηλεκτρικά / ηλεκτρονικά επάνω της (ασφαλείας συναγερμού) κτλ

Dragonborn
21-08-13, 11:55
Η κεντρική παροχή είναι πριν το διακόπτη διαφυγής ρεύματος. Η αφορμή να το ανακαλύψει ο Markon ήταν η πτώση (άνοιγμα) του μικροαυτόματου στο μετρητή της ΔΕΗ όταν η πόρτα ήλθε σε επαφή με γειωμένο μεταλλικό αντικείμενο.

Markon
21-08-13, 13:21
Σας στέλνω και μια φωτό για να περιγράψω καλύτερα την κατάσταση. Φαίνεται στο διακόπτη του καλοριφέρ η μαυρίλα από το τσαφ.
Η πόρτα δεν έχει κάτι το ηλεκτρικό πάνω της, εκτός από μια μαγνητική παγίδα του συναγερμού η οποία δεν νομίζω να είναι σε θέση να κάνει τέτοιο μαύρισμα...
Το διαμέρισμα αγοράστηκε καινούργιο και έκτοτε δεν υπήρξε κάποια μετατροπή που να άλλαξε τα δεδομένα. Ο φίλος μου είχε παρατηρήσει τα "τινάγματα" από την αρχή που κατοίκησε αλλά όπως σας είπα τα δικαιολογούσε σαν στατικό ηλεκτρισμό όπως συμβαίνει καμιά φορά με τις πόρτες των αυτοκινήτων. Ο ηλεκτρολόγος λείπει με άδεια και θά έρθει από Δευτέρα, ενώ ο εγκαταστάτης της πόρτας έχει κλείσει την επιχείρηση.
Για ότι νεώτερο θα σας ενημερώσω πάλι και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.



45500

spiroscfu
21-08-13, 17:32
Μάλλον οι μεντεσέδες τις πόρτας τους έχουν προστατέψει ως αυτήν την στιγμή,
μπορεί αν πιάσει κάποιος το κούφωμα της (το πλαίσιο που στηρίζεται η πόρτα) να μείνει κόκορος

xsterg
21-08-13, 19:19
εγω θα ελεγα να κανει ο φιλος το εξης:
να βρει ενα γειωμενο σημειο της εγκατασταση του, πχ απο καποια πριζα σουκο την γειωση, και να μετρησει με βολτομετρο την γη με το μεταλικο μερος της πορτας. μετα δευτερη μετρηση γη με το μεταλικο μερος του καλοριφερ. και να μας γραψει το αποτελεσμα των μετρησεων του. υπαρχει και η πιθανοτητα η διαρροη να μην ειναι απο την πορτα και να ειναι απο το κυκλωμα που υπαρχει στον καυστηρα. με την παραπανω μετρηση θα ξεκαθαριστει το απο που προερχεται η διαρροη.

spiroscfu
21-08-13, 20:26
με την παραπανω μετρηση θα ξεκαθαριστει το απο που προερχεται η διαρροη.
θα έπεφτε ο δδε, ανάφερε πως κοντά στην πόρτα περνάει η κεντρική γραμμή για τον πίνακα

JOUN
21-08-13, 22:48
Σπυρο ο ΔΔΕ ειναι μετα την κεντρικη παροχη αρα δεν προκειται να πεσει..

vasilllis
21-08-13, 23:28
απορω 3 σελιδες τι ψαχνεται να βρειτε.Δυστηχως αν δεν μπει σφυρι και καλεμι ακρη δεν προκειται να βρεθει.Σιγουρα καπου-κατι υπαρχει διαρροη ,σιγουρα δεν ειναι παντα,αλλιως δεν θα ζουσε και καννενας να κατσει τωρα να ρυθμιζει τους μεντεσεδες.
Το θεμα ειναι να βρεθει γρηγορα η βλαβη,ισως ακομα και το οτι λειπει ο ηλεκτρολογος κανει το σπιτι μη κατοικισημο και επικινδυνο.Ειδικα αφου δεν πεφτει ο ΔΔΕ.
ολα τα αλλα περιτευουν.Μετρησεις κλπ καλο ειναι να αποφευχθουν,τοσα χρονια δεν εχει παρει χαμπαρι ο ανθρωπος τον κινδυνο στο σπιτι του,δεν υπαρχει λογος να πηγαινει γυρευοντας.

spiroscfu
21-08-13, 23:35
Σπυρο ο ΔΔΕ ειναι μετα την κεντρικη παροχη αρα δεν προκειται να πεσει..

Ναι Γιώργο απάντησα στο παρακάτω


υπαρχει και η πιθανοτητα η διαρροη να μην ειναι απο την πορτα και να ειναι απο το κυκλωμα που υπαρχει στον καυστηρα.

JOUN
21-08-13, 23:45
OK then..

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
22-08-13, 11:16
Ο χαρωντας ειναι στην πορτα του τελος.εγω θα την ειχα κανει με ελαφρα πηδηματακια.

bchris
22-08-13, 16:52
Ο χαρωντας ειναι στην πορτα του τελος.εγω θα την ειχα κανει με ελαφρα πηδηματακια.


Δηλαδη αν καταλαβα καλα σαν λυση προτεινεις το ακολουθο:
* Να αφησει το νεοαποκτηθεν σπιτι του, χωρις να επισκευασει την βλαβη.
* Να μπει στην διαδικασια/εξοδα να βρει αλλο σπιτι της αρεσκειας του.
* Να μετακομισει στο καινουργιο σπιτι.
* Να πουλησει το εν λογω σπιτι σε καποιον αλλο ανυποψιαστο, φυσικα χωρις να του αναφερει το προβλημα ετσι?

Εγω αφηνω στην ακρη την ολη ταλαιπωρια και τα εξοδα.
Αν καποια στιγμη διαβασουμε στην εφημεριδα ή ακουσουμε στις ειδησεις οτι ενα 5χρονο παιδακι σκοτωθηκε απο ηλεκτροπληξια, λογω κακοτεχνιας στην πορτα, σε ποσα κομματια θα πρεπει να κοψει τις φλαβες του ο παραπανω κι εσυ μαζι?

Οχι αγαπητε.
Η λυση ειναι να το επιδιορθωσει το σπιτικο του και να ευχαριστει καθημερινα τον θεο που το ανακαλυψε τοσο αναιμακτα.

midakos
22-08-13, 21:14
Εφόσον ανακαλύψει ότι όντως το πρόβλημα είναι στην πόρτα και όχι στο καλοριφέρ, δεν θα μπορούσε απλά να ακυρώσει τη μια φάση (αφού γνωρίζει και ποια είναι από τον μικροαυτόματο στη χελώνα) και να τοποθετήσει μια καινούρια εξωτερικά όσο πιο καλλιτεχνικά μπορεί? Το να ξηλώσει την πόρτα του, που είναι και θωρακισμένη άρα μεγαλύτερος μπελάς, για μένα θα ήταν η έσχατη λύση πάντως...

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
22-08-13, 22:45
καλησπερα φιλε Χρηστο οταν λεω οτι θα την εκανα με ελαφρα πηδηματακια, ενοω οτι θα ειχα απομακρυνει τα αδυναμα μελη τις οικογενειας ,και θα αρχιζα το σκαψιμο κωβοντας απο το μετρητη την αναλογη ασφαλεια αυτα και καλο βραδυ.

bchris
22-08-13, 23:41
καλησπερα φιλε Χρηστο οταν λεω οτι θα την εκανα με ελαφρα πηδηματακια, ενοω οτι θα ειχα απομακρυνει τα αδυναμα μελη τις οικογενειας ,και θα αρχιζα το σκαψιμο κωβοντας απο το μετρητη την αναλογη ασφαλεια αυτα και καλο βραδυ.


Α, πες το ετσι.
Sorry τοτε..

giwrgosss
23-08-13, 05:55
με θεωρίες ολα καλά .... μπορεί να είναι και πάνω απ την κάσα .... στον φίλο ... το ποιο απλο .. πας και αγοράζεις μια γεννήτρια σήματος με κόστος το πολύ 20ε ... ( σκαψίματα ? όποιος θέλει που το αναφέρει μπορεί να του το κάνει τζάμπα ) με την γεννήτρια σήματος εφόσον κόψεις τη παροχή θα βγάλεις κάποια άκρη με το τ καλώδια περνάν απο εκει αν ειναι δικά σου και κλπ .. θα εντοπίσεις την ασφάλεια αν υπάρχει και γενικά θα έχεις μια εικόνα γενικά του ηλεκτρολογικού σχεδίου και μετέπειτα προχωράς , αν χρειαστεί γκρέμισμα μπορείς να πάρεις αυτούς εδω στο νήμα που το είπαν και να κάνουν δουλειά ? αστειεύομαι ....:biggrin:

mikemtb
12-01-21, 00:19
.
Για ότι νεώτερο θα σας ενημερώσω
Δεν το εκανες ομως....


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

xristos2
12-01-21, 16:48
. Τί λέτε, χρειάζεται κάποια παρέμβαση, ή το αφήνουμε όπως είναι;

καλησπερα πρωτα πρωτα θα γραψω οτι δεν ειμαι ηλεκτρολογος.
παντως για καλο και για κακο οταν ανοιγοκλεινετε την πορτα καλο ειναι να μην το κανετε με τις σαγιοναρες αλλα με αθλητικα λαστιχενια παπουτσια με χοντρη σολα η ακομα καλλιτερα με τσοκαρα η τσαρουχια

gep58
12-01-21, 17:45
Όπως δείχνουν τα πράγματα με τόσες κακοτεχνίες και "δεν βαριέσαι καλά είναι έτσι" μέλλον ο ΔΕΔΔΗΕ θα πρέπει να ενσωματώσει τα ρελε διαφυγής και στις χελώνες

pstratos
12-01-21, 17:52
Κάπως ετσι το κάνουν στην Κύπρο. Το ΔΔΕ είναι δίπλα στον μετρητή, εκτώς σπιτιού

vasilisd
13-01-21, 01:30
καλησπερα πρωτα πρωτα θα γραψω οτι δεν ειμαι ηλεκτρολογος.
παντως για καλο και για κακο οταν ανοιγοκλεινετε την πορτα καλο ειναι να μην το κανετε με τις σαγιοναρες αλλα με αθλητικα λαστιχενια παπουτσια με χοντρη σολα η ακομα καλλιτερα με τσοκαρα η τσαρουχια
:hahahha::hahahha: