PDA

Επιστροφή στο Forum : Φ/Β σύνδεση



panagism9
22-08-13, 15:02
Λοιπόν παιδιά μου δώσανε ένα μικρό πάνελ Φ/Β με τα εξής χαρακτηριστικά


Pn (W):
10 Watt


Vn (V):
12 Volt


Vpmax (V):
17,6 Volt


Ipmax (A):
0.57 A


Voc (V):
21.6 Volt


Isc (A):
0.64 A



επίσης το σύστημα περιλαμβάνει και έναν ρυθμιστή http://www.cocoon.gr/catalog/product_info.php?cPath=45_47&products_id=228&osCsid=rrgb6t2pu6sch67hg8ou1509g3 τέτοιο.
Μπαταρία δεν μου έδωσε και θα ήθελα να σας ρωτήσω τι μπαταρία να αγοράσω?Το σύστημα είναι καινούργιο και ο παλιός κάτοχος δεν το έχει χρησιμοποιήσει.

vasilllis
22-08-13, 15:14
τελειως λαθος το βλεπεις.Αρχικα πες μας τι θα το κανεις.Αν θες να συντηρεις την μπαταρια και 200ΑΗ την συντηρει.
Για χρηση 7-9ΑΗ.

panagism9
22-08-13, 15:26
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι κυρίως για φωτισμό σε εξοχικό που δεν έχει καθόλου ρεύμα από ΔΕΗ.Δηλαδή 7-9ΑΗ θα με καλύψουν χωρίς πρόβλημα?

Αποστόλης1
22-08-13, 15:56
Δηλώνεις:
"Απασχόληση:
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ "
και ρωτάς μια πηγή 10W αν θα σε καλύψει για φωτισμό;;

υποθέτω 10βατ για 2-3 ώρες.

Dragonborn
22-08-13, 15:57
Ένας χονδρικός υπολογισμός και μάλλον συντηρητικός: Σε 8 ώρες το Φ/Β σου δίνει περίπου 60 Wh (40-80 Wh ανάλογα με την κλίση, την νέφωση, την εποχή κλπ. Στα 12 V αντιστοιχούν σε 5 Ah. Αν τις αποθηκεύσεις σε συσσωρευτή βαθειάς εκφόρτισης και τις πάρεις πίσω με βαθμό αποδόσεως 80%, θα έχεις διαθέσιμες λίγο πάνω από 45 Wh. Επομένως μπορείς για 6 ώρες το βράδι να ανάψεις λαμπτήρες με συνολική ηλεκτρική κατανάλωση 7.5 W.

Dragonborn
22-08-13, 16:00
υποθέτω 10βατ για 2-3 ώρες.Βάλε κάτι παραπάνω αν πρόκειται για θερινή χρήση (πολλές ώρες ηλιοφάνεια) και ο συσσωρευτής επαρκεί.

panagism9
22-08-13, 16:30
Δηλώνεις:
"Απασχόληση:
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ "
και ρωτάς μια πηγή 10W αν θα σε καλύψει για φωτισμό;;

υποθέτω 10βατ για 2-3 ώρες.

Και τι σχέση έχει τι δηλώνω και τι όχι...Αν ήξερα περί Φ/Β πολύ απλά δεν θα ρωτούσα..

Samios60
22-08-13, 18:18
το πανελακι αυτο ειναι πολυ μικρο ...μην περιμενης πολλα παραγματα

panagism9
22-08-13, 18:55
Δεν περιμένω πολλά πράγματα.Έστω μια 12βολτη λάμπα να ανάβει ικανοποιημένος είμαι...Τελικά να αγοράσω μπαταρία 7ΑΗ?

Samios60
22-08-13, 21:44
ναι παρε μια

Κυριακίδης
22-08-13, 22:09
Επειδή αναφέρθηκε ότι θα χρησιμοποιηθεί σε (εξοχικό) . που εννοείται ως συνήθως εκεί πηγαίνουμε για ένα σαββατοκύριακο (2 μέρες ) για να εκμεταλλευθεί και τις υπόλοιπες 5 μέρες της εβδομάδος (που δεν θα είναι εκεί) ..
Αλλά και αν πάρει μόνο 7ΑΗ μπαταρία που θα τον καλύψει προφανώς για το Σάββατο (και δεν θα προλάβει να ξαναφορτίσει για την επομένη της Κυριακής)
καλά θα ήταν και μεγαλύτερη μπαταρία 40 - 55 ΑΗ
Ίσως με αυτόν τον τρόπο θα καλύψει άνετα το διήμερο και όχι μόνο αυτό αλλά θα μπορέσει να βάλει και ισχυρότερες λάμπες ή και λίγες περισσότερες.
έτσι ώστε να εκμεταλλευθεί το ταπεινό πανελάκι των 10W με τον καλύτερο τρόπο (όταν έχεις απόθεμα μπαταρίας με συμβιβασμό πάντα το άνετο διήμερο - τριήμερο στο εξοχικό ) . αλλιώς για καθημερινή χρήση γιοκ

Αποστόλης1
23-08-13, 15:03
Και τι σχέση έχει τι δηλώνω και τι όχι...Αν ήξερα περί Φ/Β πολύ απλά δεν θα ρωτούσα..



Μιλάω κυρίως για τη σχέση ενέργειας/ισχύος, αν και τα Φ/Β νομίζω είναι στο αντικείμενο σου.

Αποστόλης1
23-08-13, 15:15
Βάλε κάτι παραπάνω αν πρόκειται για θερινή χρήση (πολλές ώρες ηλιοφάνεια) και ο συσσωρευτής επαρκεί.

Κώστα τα υπολογίζεις βάσει ισχύος, εγώ βάσει ρεύματος 4ΑΗ ημερησίως γιατί υποθέτω έτσι λειτουργεί ο συγκεκριμένος φορτιστής.
Εμένα βγαίνει 48 Βατ εσένα 80 Β/ημέρα μέγιστα. αλλά και από σχετική ιστοσελίδα δίνει 50 β, ο GeorgeVita (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=42806) έχει δημοσιεύσει ενδιαφέροντα άρθρα

Σωστή και η παρατήρηση του Κυριακίδη

panagism9
23-08-13, 15:55
Μιλάω κυρίως για τη σχέση ενέργειας/ισχύος, αν και τα Φ/Β νομίζω είναι στο αντικείμενο σου.

Καλύτερα άμα δεν ξέρεις κάτι να μην το λες...Χωρίς εμπειρία κανένας δεν γνωρίζει τίποτα ότι και να έχει τελειώσει.Και σήμερα όπως είναι τα πράγματα δύσκολα σε παίρνει κάποιος για δουλειά..

Λοιπόν λέω να πάρω μια 7ΑΗ για μια λάμπα θα είναι υπέραρκετη πιστεύω.

gas_liosia
01-09-13, 14:32
Το Α και το Ω είναι το φορτίο σου και οι ημερήσιες ώρες λειτουργίας του (αναφέρεις μια λάμπα, αλλά από λάμπα σε λάμπα... μπορεί η διαφορά να είναι 100άδες Watt). Το επόμενο που θα πρέπει να δηλώσεις είναι οι μέρες αυτονομίας. Βέβαια είπες οτι η τοποθέτηση θα γίνει σε εξοχική κατοικία οπότε 3 μέρες αυτονομία πιστεύω είναι καλά (Π.Σ.Κ). Φυσικά εάν επρόκειτο για κάποιο σημαντικό σύστημα θα έπρεπε σίγουρα να κάναμε μια μελέτη ενεργειακής απόδοσης με βάση τα δεδομένα της περιοχής σου αλλά για την περίπτωσή σου... δεν υπάρχει λόγος.

panagism9
01-09-13, 17:01
Το φορτίο θα είναι 2 λάμπες φωτισμού 12ν. Οι ώρες λειτουργίας θα είναι όταν θα πέφτει το σκοτάδι για 5 ώρες τουλάχιστον.Και όχι κάθε μέρα, άντε 4 φορές την εβδομάδα...

gas_liosia
01-09-13, 20:21
Τι λάμπες όμως; Πυρακτώσεως (~60W) ή led; Έχουν αρκετή διαφορά στα watt. Πες μας την συνολική ισχύ για να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα.

panagism9
01-09-13, 22:53
Ας πουμε οτι θελουμε συνολική ισχυ 100βατ...

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

gas_liosia
03-09-13, 00:52
Για εσένα το ιδανικό θα ήταν τα ~55Αh όπως προτείνει και ο Πέτρος παραπάνω, πιθανόν και περισσότερα... αλλά με 10W πάνελ πότε θα έχεις πλήρη φόρτιση;

Απ' ότι είδα με τον συγκεκριμένο controller μπορείς να δουλέψεις μέγιστο φορτίο 60W. Αλλά και στο 50% να το δουλέψεις (πχ ~30W συνολικά λάμπες led) για 5 ώρες θες 150Wh/ημέρα ή 12.5Αh/ημέρα. Ακόμη και καθόλου έξτρα αυτονομία να μην λάβεις υπόψιν σου, για να έχεις πλήρη φόρτιση θα χρειάζονται καμιά 20αριά ώρες φόρτισης (ηλιοφάνειας) με το συγκεκριμένο πάνελ των 10W. Δεν νομίζω πως θα καταφέρεις τίποτα σημαντικό με 10W μόνο πάνελ. 30W για καμιά ώρα μπορεί... ή 10W για 3 ώρες (σε καθημερινή βάση... και πιθανά προβλήματα τον χειμώνα).

Άν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.