PDA

Επιστροφή στο Forum : Παροχή ρεύματος σε υπόγειο



barbacotsos
28-08-13, 01:58
Καλησπερα σε όλους.
Θέλω να τραβήξω παροχή κάτω στο υπόγειο του σπιτιού μου γιατί θέλω να το κάνω κανονικό σπίτι,το εχω τελειώσει αλλά θέλω να μου πείτε πριν φτιάξω τον πινακα αν τα εκανα όλα σωστά απο εμπειρία μιας κ σκαμπαζω λιγάκι.
Λοιπον πέρασα 3χ10 καλώδιο απο το πάνω σπιτι στο υπόγειο και πήρα 6αρι για κουζίνα κ 2.5αρια για μπρίζες κ 1.5αρια για φωτα όλα αυτα ΝΥΜ εύκαμτα.
Ελπίζω καλα ως εδω.
Μετα εστεισα τον πίνακα κατω το σασι εννοω κ θα βαλω μέσα εναν γενικό 40Α μία ασφάλεια 32Α με τα λαμπάκια τους φυσικά κ για κουζίνα 25Α και τα υπόλοιπα 16αρες κ 10ρες.
Τωρα θέλω να ρωτήσω να μην κανω κανενα λαθος παίρνω το 3χ10 καλωδιο κ κατεβαζω ρευμα απο τα κατω σημεια των αντίστιχων ασφαλειων ετσι;εκει δηλαδη που ερχεται το καλώδιο του ρολογιού κ μετα παω στον κατω πίνακα την φαση στο κατω σημειο του γενικου 40Α κ άπο το πάνω του γενικού στο κάτω της ασφαλειας 32Α κ απο το πανω της 32Α ρας στην πάνω μπάρα που είναι όλες οι αλλες ασφαλειες ετσι;
Ελπίζω να τα λεω σωστα ως εδω.
Τον ουδέτερο απο πανω τον παω στην μπαρα που εχει στον κατω πινακα κ αντιστοιχα κ την γειωση.
Για την κουζινα θα παρω απο το πανω σημειο της 32Α ρας κ θα το παω στην 25Αρα ή απο το πανω σημειο του γενικου 40Α;
Εκει κολάω λιγο.
Με τις αλλες ασφαλειες τα ξερω.
Επισης θα ήθελα κ μια μικρή βοήθεια με τα αλελετούρ.
Καθε διακοπτης εχει τρια σημεια στα δυο πανε κατευθειαν ενα ζευγος καλωδιων απο τον ενα στον αλλο κ στα κεντρικα τα μεσαια δεν θυμαμαι στον εναν παει φαση απο π.χ κλεβω απο μια μπρίζα κ στον αλλο τι παει;
Ευχαριστω εκ τον προτερον κ ελπίζω να σας εδωσα να καταλάβετε.

Κυριακίδης
28-08-13, 03:17
Επισης θα ήθελα κ μια μικρή βοήθεια με τα αλελετούρ.
Καθε διακοπτης εχει τρια σημεια στα δυο πανε κατευθειαν ενα ζευγος καλωδιων απο τον ενα στον αλλο κ στα κεντρικα τα μεσαια δεν θυμαμαι στον εναν παει φαση απο π.χ κλεβω απο μια μπρίζα κ στον αλλο τι παει;
http://greekelectrician.blogspot.gr/2010/12/blog-post.html (http://greekelectrician.blogspot.gr/2010/12/blog-post.html)

mixalis1988
28-08-13, 07:25
Την παροχη απ' τον πινακα θα τον τραβηξεις μετα τις γενικες ασφαλειες του κεντρικου πινακα και οχι πριν το γενικο διακοπτη.Επισης ξεχασες κατι πολυ σημαντικο!!Το ρελε διαρροης (Δ.Δ.Ε.) το οποιο συνδεεται μετα τις γενικες ασφαλειες του πινακα.Φροντισε να βαλεις οπωσδηποτε για την προστασια εναντι της ηλεκτροπληξιας των χρηστων της εγκαταστασης.Για την κουζινα θα παρεις οπως και οι αλλες ασφαλειες δηλαδη μετα τις γενικες ασφαλειες(πάνω σημειο 32Α).Ειναι λαθος να παρεις πριν τις γενικες ασφαλειες.Για τα αλε ρετουρ το ενα καλωδιο ειναι η επιστροφη του φωτιστικου και στο αλλο η φαση.Δεν θα ''κλεψεις'' απο μπριζα διοτι τα κυκλωματα πριζων ασφαλιζονται με 16Α ασφαλεια και 2.5αρι καλωδια ενω τα κυκλωματα φωτισμου με 10Α ασφαλεια και 1.5αρι καλωδιο.Εκτος και αν εχεις κοινα κυκλωματα πριζων και φωτισμου και τα ασφαλισεις ολα με 10αρες ασφαλειες.

barbacotsos
31-08-13, 03:17
Ευχαριστω πολυ με καλυψατε πληρως να ειστε καλα ολα οκ

thespyros
28-01-16, 20:36
SAS EYXARISTO