PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαμπτήρες led.



panpar
29-08-13, 01:28
Καλησπέρα


Στην προσπάθειά μου να κάνω εξοικονόμηση ενέργειας, έχω ξεκινήσει την διαδικασία αλλαγής όλων των λαμπτήρων με led.
Χρειάζομαι την βοήθειά σας με τα φωτιστικά και συγκεκριμένα :
Σε κλειστά (με εξωτερική γυάλινη θήκη) φωτιστικά οι λάμπες led αντέχουν την θερμότητα ? Πρόκειται για Ε 14 led και έχουν αρκετό κόστος
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Παναγιώτης.

caravanas
29-08-13, 02:31
Φιλε Παναγιωτη, οταν λες αν αντεχουν την θερμοτητα σε ποση θερμοκρασια ενοεις και που θελεις να τα χρησημοποιησης??

Φιλικα Γιαννης

panpar
29-08-13, 19:14
Γιάννη καλησπέρα ευχαριστώ πολύ για την πρόθεση να με βοηθήσεις.
Λέγοντας σε κλειστά (με εξωτερική γυάλινη θήκη) φωτιστικά εννοώ την θερμότητα που αναπτύσσει η ίδια η λάμπα μέσα στο φωτιστικό.
Περιβάλλονται οι λάμπες από κρυστάλλινες « θήκες» που δεν επιτρέπουν στην θερμότητα να εκτονώνεται στο περιβάλλον. Με λάμπες πυράκτωσης δεν υπήρχε πρόβλημα αντοχής, με led όμως?

tasosmos
29-08-13, 19:19
Οι led θερμαινονται πολυ λιγοτερο απο τις πυρακτωσεως οποτε δεν θα υπαρχει προβλημα απο αυτη την αποψη.

Το μονο θεμα που ισως υπαρξει ειναι απο την υγρασια στον κλειστο χωρο και την επιδραση της στο τμημα τροφοδοσιας της λαμπας αλλα λογικα δεν θα υπαρχει σημαντικο προβλημα.
Αν θες να εισαι σιγουρος υποθετω θα υπαρχουν και ειδικες σφραγισμενες για χρηση σε εξωτερικους χωρους οπως οι αντιστοιχες παλιοτερες οποτε μπορεις να ψαξεις για τετοιες (με την αντιστοιχη διαφορα σε τιμη προφανως...).

panpar
29-08-13, 19:49
Καλησπέρα Τάσο
Νόμιζα ότι οι λαμπτήρες led ζεσταίνονταν περισσότερο ……από αυτά που έχω ακούσει.
Αφού δεν υπάρχει θέμα με την θερμότητα θα προχωρήσω σε αντικατάσταση των πυρακτώσεως με led
Σε ευχαριστώ πολύ
Φιλικά
Παναγιώτης.

picdev
29-08-13, 19:55
τι λάμπες θα πάρεις 12volt? ή 220? γιατί αυτό παίζει πολύ βασικό ρόλο, άλλο να έχει τη σταθεροποιήση η λάμπα και άλλο να έχεις ξεχωριστό τροφοδοτικό

panpar
29-08-13, 19:58
220 , δεν είναι με μετασχηματιστή τα φωτιστικά.

tasosmos
29-08-13, 20:03
Ζεσταινονται κι οι led, εξ ου και οτι εχουν ψυκτρα.

Αλλα η μια ειναι 100W και για να εκπεμψει φως το νημα πυρακτωνεται σε καναδυο χιλιαδες °C, η αλλη ειναι <20W και φεγγει το ιδιο. Δεν χρειαζεται να ξερεις καν λεπτομερειες για λειτουργια και κατασκευη για να συμπερανεις οτι θερμαινεται λιγοτερο.


Βεβαια προφανως οι led ειναι πιο ευαισθητες γενικως επειδη συμπεριλαμβανουν και το κυκλωμα τροφοδοσιας...

picdev
29-08-13, 20:14
θα πρέπει να αερίζεται η ψήκτρα, να υπάρχει μια φυσική ροή αέρα,
αλλιώς βάλε led με μετασχηματιστή και βάλε το μετασχηματιστή σε σημείο που να αερίζεται

SV1JRT
30-08-13, 09:44
Εγώ θέλω να τονίσω ένα άλλο θέμα παναγιώτη.
ΠΡΟΤΟΥ σε πιάσει πανικός και πετάξεις όλες τις "παλιές" λάμπες, έκανες τους υπολογισμούς σου ??

Για παράδειγμα:
Μια λάμπα πυρακτώσεως 100W, ΑΝ μείνει αναμένη 24 ώρες κάθε μέρα για ένα χρόνο θα κάψει:
365 μέρες Χ 24 ώρες = 8760 ώρες
8760 ώρες χ 100Watt = 876000 Wh ή 876 KWh
876 KWh X 0,078 Ευρώ η κιλοβατώρα απο το τιμολόγιο της ΔΕΗ = 68 Ευρώ το χρόνο ΑΝ έχεις αναμένη την λάμπα συνέχεια.

Αν υποθέσουμε οτι η λάμπα ανάβει ΣΥΝΟΛΙΚΑ 3 ώρες την ημέρα τότε θα κάψει:
365 χ 3 = 1095 ώρες / ετος
1095 χ 100W = 109500 Wh ή 109,5 KWh / ετος
109,5 χ 0,078 ευρώ = 8,5 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ

ΠΟΣΟ σου κοστίζει η λάμπα LED ??
ΑΞΙΖΕΙ τα χρηματα της ??

picdev
30-08-13, 11:15
Εγώ θέλω να τονίσω ένα άλλο θέμα παναγιώτη.
ΠΡΟΤΟΥ σε πιάσει πανικός και πετάξεις όλες τις "παλιές" λάμπες, έκανες τους υπολογισμούς σου ??

Για παράδειγμα:
Μια λάμπα πυρακτώσεως 100W, ΑΝ μείνει αναμένη 24 ώρες κάθε μέρα για ένα χρόνο θα κάψει:
365 μέρες Χ 24 ώρες = 8760 ώρες
8760 ώρες χ 100Watt = 876000 Wh ή 876 KWh
876 KWh X 0,078 Ευρώ η κιλοβατώρα απο το τιμολόγιο της ΔΕΗ = 68 Ευρώ το χρόνο ΑΝ έχεις αναμένη την λάμπα συνέχεια.

Αν υποθέσουμε οτι η λάμπα ανάβει ΣΥΝΟΛΙΚΑ 3 ώρες την ημέρα τότε θα κάψει:
365 χ 3 = 1095 ώρες / ετος
1095 χ 100W = 109500 Wh ή 109,5 KWh / ετος
109,5 χ 0,078 ευρώ = 8,5 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ

ΠΟΣΟ σου κοστίζει η λάμπα LED ??
ΑΞΙΖΕΙ τα χρηματα της ??

ανάλογα πότε θα καεί... πρόσφατα ένα συγγενικό πρόσωπο άλλαξε τις κοινές λάμπες με λάμπες led σε κάτι σποτάκια και κάηκαν 2 φορές 3 λάμπες αξίας 8ε η μία! προφανώς υπήρχε πρόβλημα θερμοκρασίας, αλλά όπως και να χει δεν συμφέρει

Κυριακίδης
30-08-13, 11:15
Φίλε Παναγιώτη για τύπο E 14 Led που αναφέρεις εννοείς κάτι τέτοιες προφανώς (διόρθωσε με αν κάνω λάθος)
http://www.ledmania.gr/el/led/14-led-samsung-7watt.html

Οι παραπάνω λάμπες είναι "μικρές" θα έλεγα για βοηθητικούς χώρους /υπνοδωμάτιο/γραφείο. δεν είναι λάμπες αυτές αλλά "κεριά" θα έλεγα για ρομαντισμό . Όντως έχουν κάποια οικονομία στην κατανάλωση σε σύγκριση με τις άλλες συμβατικές και όντως δεν ζεσταίνονται σαν τις συμβατικές αλλά λιγότερο έως ανεπαίσθητες , επίσης όντως έχουν γυάλινη εξωτερική θήκη. (άλλες θήκες σε άσπρο θολό / και άλλες σε διάφανο αναλόγως).


Στην προσπάθειά μου να κάνω εξοικονόμηση ενέργειας, έχω ξεκινήσει την διαδικασία αλλαγής όλων των λαμπτήρων με led.
Αυτολεξή όπως το γράφεις παραπάνω , είναι όντως έτσι (για εξοικονόμηση ενέργειας και μόνο ) ... όμως η αλήθεια κρύβεται στο μήνυμα #10 . Και είναι δύσκολο να επαληθεύσεις το (εξοικονόμηση) ... προσωπικά την ιστορία με τα Led την βλέπω "μάπα το καρπούζι" .. και εξηγώ επειδή τα "βίωσα" αυτά τα πράγματα για να πάρεις και εσύ μια ιδέα και γεύση στου τι να περιμένεις.

Εγώ π.χ. δεν κόλλησα σε λάμπες E 14 που αναφέρεις εσύ ... αλλά σχεδόν σε κάτι παρόμοιο όπως στις Τ8 τις (σωληνωτές τύπου και στυλ φθορισμού) δες παρακάτω

http://www.ledmegastore.gr/products/led-proionta/led-typoy-fthorismoy

Αναφέρομαι σε "μεγαλύτερες" λάμπες και όχι "μικρές" σαν τις δικές σου.
Στην κουζίνα μου συγκεκριμένα είχα λάμπες φθορισμού συμβατικές (αυτές που κάνουν τζζζζζιζζζ όλη την ώρα όταν προσπαθούν να ανάψουν και σου σπάνε τα νεύρα) .

Είπα να αλλάξω μια τέτοια με Τ8 (μήκος 1,20m) που ήταν παρομοίως και η συμβατική. Η συμβατική είχε λάμπα 36W

λέω τότε ας πάρω αυτήν που είναι 19W (που είναι τα μισά W σε σχέση με την συμβατική) όπως παρακάτω.
http://www.ledmegastore.gr/products/led-proionta/led-typoy-fthorismoy/996-t8-120cm-19-watt-thermo-leyko
και λέει 1750 (lumen) (ψυχρό λευκό) (έχει και κάλυμμα διάφανο όπως βλέπεις... αλλά αν θέλεις το αλλάζεις το κάλυμμα και με θολό ... αλλάζει εύκολα .. και το αν θα είναι διάφανο το κάλυμμα ή θολό το επιλέγεις εσύ. με συνεννόηση)

Όταν με το καλό ήρθε ... την τοποθέτησα . και είδα ότι ο φωτισμός σε σύγκριση με την συμβατική των 36W . ήταν "μάπα το καρπούζι " όπως ανάφερα παραπάνω . Πολύ χαμηλότερος φωτισμός δηλαδή από την συμβατική (παρόλο που στα διαφημιστικά υποστηρίζουν ότι τα 19W που λένε αυτοί αντιστοιχούν σε 36 W της συμβατικής ... καθαρό ΨΕΜΑ με υπογραφή δική μου).

Πίκρα !! ... λέω τώρα μια που μπήκα στον χορό θα χορέψω....
Παραγγέλνω την άλλην Τ8 την 23W (που είναι και μήκος 1,5 μέτρο από το 1,20 της συμβατικής) και αντιστοιχία 58W σε σύγκριση με την συμβατική . (2025 Lumen)

Ξαναπικράθηκα 2 φορές ! Αφού ακόμα και η πιο μεγάλη (με μήκος 1,5 μέτρο και 23W) είναι και έχει πιο αδύναμο φως και από την συμβατική με διαφορά που βγάζει μάτια !

Έδωσα και ένα κάρο λεφτά δήθεν για την οικονομία ! που αυτά τα λεφτά δεν θα αποσβεστούν με τίποτα .

Τότε λογικά "μπήκα μέσα , έτσι κι αλλιώς" όση "οικονομία " και να κάνει αυτή η λάμπα (ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ) επειδή ο φωτισμός (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ) και δεν αντιπροσωπεύουν τις αντιστοιχίες που υποστηρίζουν.
Ίσως επειδή οι μετρήσεις τους να είναι για την σχετική στην (υπό γωνία 120 μοιρών διάχυση φωτισμού) σε σχέση με την 360 μοίρες της συμβατικής.

Γιαυτό φίλε Παναγιώτη , πάρε σοβαρά το μήνυμα #10 . Που είναι το μόνο αληθές . και στην πράξη δοκιμασμένα από εμένα ... τώρα τι παπαριές θέλουν να λένε αυτοί που τα διαφημίζουν ας τις λένε για τον εαυτό τους.

panpar
01-09-13, 00:26
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις πληροφορίες και τους προβληματισμούς.

GSR600
01-09-13, 01:12
Επισης να προσθεσω για μια προηγουμενη ερωτηση σου για το αν μπορεις να της βαλεις σε κλειστο φωτιστικο.
Εγω παντως που εβαλα 2 E7 (7watt) αν θυμαμαι καλα οντως καηκανε απο την θερμοκρασια που εγκλωβιζοτανε μεσα στο γυαλι.
Οταν αφησα το γυαλι λιγο ανοιχτο μετα δεν ξαναειχα προβλημα.Γενικα και εγω που εχω αντικαταστησει μερικες π.χ μπανιο κρεβατοκαμαρα,1δωματιο,κουζινα, το εχω ψιλομετανιωσει.

Κυριακίδης
01-09-13, 07:47
Επισης να προσθεσω για μια προηγουμενη ερωτηση σου για το αν μπορεις να της βαλεις σε κλειστο φωτιστικο.
Εγω παντως που εβαλα 2 E7 (7watt) αν θυμαμαι καλα οντως καηκανε απο την θερμοκρασια που εγκλωβιζοτανε μεσα στο γυαλι.
Οταν αφησα το γυαλι λιγο ανοιχτο μετα δεν ξαναειχα προβλημα.Γενικα και εγω που εχω αντικαταστησει μερικες π.χ μπανιο κρεβατοκαμαρα,1δωματιο,κουζινα, το εχω ψιλομετανιωσει.

Στα τεχν.χαρακτηριστικά αναφέρει θερμοκρασία λειτουργίας από -20 έως 40 ... Βάλε καλοκαίρι τώρα (υπό σκιάν εσωτερικοί χώροι 30 - 32 βαθμοί ) . + του πόσο ζεσταίνεται επιπλέον "εγκλωβισμένο" δεν απέχει πολύ να "συμπληρώσει" άλλους 8 βαθμούς για να ξεπεράσει τους 40 βαθμούς.


Γενικα και εγω που εχω αντικαταστησει μερικες π.χ μπανιο κρεβατοκαμαρα,1δωματιο,κουζινα, το εχω ψιλομετανιωσει.

Περίμενες και σύμφωνα με τεχνικά χαρακτηριστικά 50.000 ώρες λειτουργίας ! αυτό και αν λέγετε "ψιλομετάνιωμα"

Από μήνυμα #13

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις πληροφορίες και τους προβληματισμούς.

Το "ρεσιτάλ προβληματισμών" τύπου αλά - "μάπα το καρπούζι" για τις λάμπες Led . έχει μακρύ "κατάλογο". Να προσθέσω και αυτά.

1) Η αντιστοιχία π.χ. τάδε βατ = αντιστοιχούν σε τόσα βατ (κανονικής λάμπας) ... αληθεύει ως προς την γωνία μοιρών διάχυσης φωτός . (120 μοίρες) έναντι 360 μοιρών που έχουν οι συμβατικές .
Για να δώσω ένα κατανοητό παράδειγμα..... η συμβατική λάμπα π.χ. 100W (360 μοίρες) ... και ας πούμε σε κάποιο γραφείο ... δίνει τάδε φως (καθώς αυτό το φως και λόγω 360 μοιρών ) φωτίζει και το ταβάνι ... και ειδικά όταν αυτό το ταβάνι είναι προς το φωτεινό άσπρο χρώμα + τοίχοι. ενισχύει συνολικά την φωτεινότητα σε όλο το χώρο του γραφείου = έχουμε το τάδε αποτέλεσμα..

Τώρα με την Led .. Έστω και την φανταστούμε 100.000 (Lumen ) .. αλλά υπό γωνία π.χ. 15 μοίρες (κατεύθυνση και ειδικά προς τα κάτω ή προς τα πάνω). Το γραφείο "συνολικά" στον χώρο θα είναι και πάλι θεοσκότεινο ... εκτός από το σημείο που εστιάζει. Γιαυτό και σε τέτοιου τύπου Led συμπαθώ τις λάμπες G9 (360 μοιρών) που τις θεωρώ σχετικά "υπολογίσιμες " .

2) Σε χρήση των Led . με ινβέρτερ (που δεν είναι καθαρού ημιτόνου) κινδυνεύουν να καταστραφούν . (την πάτησα και περί αυτού) εξαρτάτε από την κατασκευή και τον τύπο των Led.

3) Για να φωτίσεις έναν χώρο με τέτοιες λάμπες (Led γενικά και με γωνίες διάχυσης φωτισμού 120 μοίρες) αναγκάζεσαι να βάλεις περισσότερες από 1 φωτιστικά (κακή σχεδιαστική και αισθητική εμφάνιση πρακτική αδυναμία στον χώρο επιπλέον καλώδια κτλ) .. και όπως είναι (κατευθυντικές υπό γωνία προς τα κάτω συνήθως) και δεν ενισχύουν με 360 μοίρες και τον φωτισμό προς το ταβάνι για να βγει συνολικό αποτέλεσμα στον χώρο . είναι απλά μειονέκτημα όπως και να το κάνουμε. (με εξαίρεση την κρεβατοκάμαρα που εκεί το θέλουμε και κάπως ρομαντικό , κατεύθυνση προς το ταβάνι και αισθητικό αποτέλεσμα συνολικά).

Με μια περίληψη οι λάμπες Led είναι περιοδικά "εκπληκτικό" φαινόμενο που θα έχει μικρή χρονική διάρκεια "απόλαυσης" ... όπως π.χ. τα πρώην αυτοκίνητα που δούλευαν με σούπερ βενζίνη .... αργότερα αντικαταστάθηκαν με αμόλυβδη .... καταλυτικά .... με υγραέριο .... με ντίζελ ... υβριδικά ..... και φάτε μάτια ψάρια ... και για τα "μελλοντικά" καθαρά αυτόνομα ηλεκτρικά ... κατανάλωση να γίνεται.