PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτροσυγκοληση με TIG



p_stama
30-08-13, 10:16
Καλημερα.

Καταρχην δεν ξερω εαν μπηκα στην σωστη ενοτητα για την αναρτηση του θεματος. Εαν οχι εαν μπορει να μεταφερθει.

Ειμαι αρχαριος με TIG και θελω να κανω καποιες ερωτησεις. Για συγκολληση σε stainless steel τι ηλεκτροδιο πρεπει να χρησιμοποεισω ??
Προσπαθω να πετυχω αυτες τισ υπεροχες ραφες που βλεπω αλλα μου κανει η κολληση γρομπουλια :001_unsure:.
Η Tig εχει πολλες ρυθμισεις το ρευμα φυσικα , παλμικο, με σιγανη εκκινηση και σιγανο σβησιμο κτλ.
Εχω βαλει κατω το youtube και βλεπω τεχνικες κολλησης.

Δευτερον .

Πανω στο ψαξιμο πατησα καταλαθος το μπουτον της χειρολαβης και εφαγα την ταση στο χερι και με τιναξε γιατι ακομπουσα την μυτη του tungsten. ποση ταση βγαζει αυτο το πραγμα. Μπορει να παθεις ηλεκτροπληξια ??? Μου ειπε ο κυριος που την εχει οτι η ταση ειναι χαμηλη αλλα τα αμπερ ψηλα οποτε δεν σκοτωνει. Ισχυει αυτο ???

Σας ευχαριστω

Dragonborn
30-08-13, 12:44
Για συγκολληση σε stainless steel τι ηλεκτροδιο πρεπει να χρησιμοποεισω ?? Αν πρόκειται για συνήθη ανοξείδωτο χαλυβα 304 κλπ, μπορείς με ER308L, π.χ. Boehler EAS-2 IG (Si) κλπ άλλων προμηθευτών. Τώρα πλέον όλοι έχουν τους αναλυτικούς καταλόγους τους στο Internet σε PDF οπότε η επιλογή δεν είναι πολύ δύσκολη. Επίσης από εκεί που προμηθεύεσαι υλικά θα σε καθοδηγήσουν. Στην TIG κανονικά αυτό δεν λέγεται "ηλεκτρόδιο" αλλά "προστιθέμενο υλικό" γιατί δεν συνδέεται με το ρεύμα.


Πανω στο ψαξιμο πατησα καταλαθος το μπουτον της χειρολαβης και εφαγα την ταση στο χερι και με τιναξε γιατι ακομπουσα την μυτη του tungsten. ποση ταση βγαζει αυτο το πραγμα. Μπορει να παθεις ηλεκτροπληξια ??? Μου ειπε ο κυριος που την εχει οτι η ταση ειναι χαμηλη αλλα τα αμπερ ψηλα οποτε δεν σκοτωνει. Ισχυει αυτο ??? Όταν λειτουργεί το τόξο και τραβάει ρεύμα η τάση είναι 10-25V (γύρω στα 10-12 V με αργόν, 24 V με ήλιον), όταν όμως το κύκλωμα είναι ανοικτό η τάση στην ακίδα φθάνει μέχρι 90V για να μπορεί να αρχίσει το τόξο. Αν ακουμπάς σε άλλο μέταλλο ή τα χέρια σου είναι ιδρωμένα μπορεί να σου δώσει άσχημο χτύπημα. Κάτω από 100 VDC ή 50 VAC δεν θεωρείται θανατηφόρο αλλά μπορεί με το τίναγμα να προκληθεί άλλο ατύχημα, πτώση από σκαλωσιά κλπ.

p_stama
30-08-13, 13:29
Αν πρόκειται για συνήθη ανοξείδωτο χαλυβα 304 κλπ, μπορείς με ER308L, π.χ. Boehler EAS-2 IG (Si) κλπ άλλων προμηθευτών. Τώρα πλέον όλοι έχουν τους αναλυτικούς καταλόγους τους στο Internet σε PDF οπότε η επιλογή δεν είναι πολύ δύσκολη. Επίσης από εκεί που προμηθεύεσαι υλικά θα σε καθοδηγήσουν. Στην TIG κανονικά αυτό δεν λέγεται "ηλεκτρόδιο" αλλά "προστιθέμενο υλικό" γιατί δεν συνδέεται με το ρεύμα.

Όταν λειτουργεί το τόξο και τραβάει ρεύμα η τάση είναι 10-25V (γύρω στα 10-12 V με αργόν, 24 V με ήλιον), όταν όμως το κύκλωμα είναι ανοικτό η τάση στην ακίδα φθάνει μέχρι 90V για να μπορεί να αρχίσει το τόξο. Αν ακουμπάς σε άλλο μέταλλο ή τα χέρια σου είναι ιδρωμένα μπορεί να σου δώσει άσχημο χτύπημα. Κάτω από 100 VDC ή 50 VAC δεν θεωρείται θανατηφόρο αλλά μπορεί με το τίναγμα να προκληθεί άλλο ατύχημα, πτώση από σκαλωσιά κλπ.

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Οσο για την διορθωση για το ηλεκτροδιο ειναι πολυ σωστη ( Εχω συνηθηση απο την ηλεκτροσυγκολληση ) . Χρησιμοποιω ARGON . Αλλα επειδη εχω κακη
εμπειρια απο ρευμα ( εχω παει εντατικη απο χτυπημα μπριζας ειχε περασει ο ηλεκτρολογος την φαση στο κιτρινο καλωδιο παλι καλα που δεν σκοτωθηκε το παιδι ή η γυναικα ) Ψηλοχεστικα οταν εφαγα το τιναγμα.

Και παλι σε ευχαριστω.

Dragonborn
30-08-13, 13:47
Επίσης να έχεις υπ'οψιν ότι όταν το κύκλωμα είναι ανοικτό οι περισσότερες μοντέρνες μηχανές δίνουν και υψίσυχνους παλμούς για να διευκολύνεται η έναρξη του τόξου. Αυτοί οι παλμοί έχουν μεγάλη τάση αλλά είναι μάλλον λιγότερο επικίνδυνοι λόγω του επιδερμικού φαινομένου.