PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύστημα Backup σε περίπτωση διακοπής ρεύματος με γεννήτρια.



Nikos1204
31-08-13, 23:49
Λοιπόν εδώ και περίπου ένα μήνα έχω εγκαταστήσει στο σπίτι μου ένα σύστημα backup με γεννήτρια 10kVA σε περίπτωση διακοπής ρεύματος από την ΔΕΗ. Να σημειωθεί πως η γεννήτρια ενεργοποιείται αυτόματα με την διακοπή. Μόνο που υπάρχει ένα πρόβλημα: Απ' την στιγμή που κόβεται το ρεύμα και μέχρι να τεθεί σε λειτουργία η γεννήτρια μένει η εγκατάσταση χωρίς ρεύμα για περίπου 40 δευτερόλεπτα. Υπάρχει κάποιο σύστημα με μπαταρίες και inverter για να μου καλύψει αυτό το κενό;
Όποιος γνωρίζει κάτι για το θέμα ας το αναφέρει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

leosedf
01-09-13, 00:52
Ναι. Τα αποκαλούν UPS.

xsterg
01-09-13, 12:49
μεχρι να ξεκινησει η γεννητρια και να ειναι ετοιμη περνανε μερικα δευτερολεπτα εως 1-2 λεπτα. δεν ειναι μονο να εκκινησει, θελει και να σταθεροποιησει τις στροφες της αναλογως του φορτιου κλπ. ε μεσα σε αυτο το διαστημα αναγκαστικα θα εχεις ενα μεγαλο ups για την τροφοδοσια των φορτιων σου. μολις σταθεροποιηθει η ταση στο η/ζ θα γινει παλι μεταγωγη απο το ups στο η/ζ.
αρα η σειρα ειναι η εξης:
δεη --> ups
ups --> η/ζ

βεβαια για να γινει ολη η διαδικασια εντελως αυτοματα χρειαζεται και αυτοματισμος με χωριστο πινακα. μπορει φυσικα να γινει και χειροκινητα αλλα θα πρεπει να εισαι παρων καθε φορα που γινεται διακοπη της τασης η απλως για ελεγχο λειτουργιας της εγκαταστασης.

leosedf
01-09-13, 12:54
Η απλά συνδέει το UPS πριν τον πίνακα της γεννήτριας και το ONLINE ups που θα βάλει θα παίζει είτε μέσω ΔΕΗ είτε μέσω γεννήτριας. Για να έχει και χαμηλότερο κόστος.

tasos987
01-09-13, 13:03
Να συμπληρωσω μονο πως για να "συμπιεσεις" αρκετα το κοστος θα μπορουσες να συνδεσεις στο UPS μονο τα φορτια που θεωρεις "κρισιμα".
Π.χ. συναγερμος ,υπολογιστες κλπ . Θεωροντας φορτια οπως φωτισμος π.χ. δευτερευουσης σημασιας, ακομη και η τοποθετηση ξεχωριστων UPS σε καθε μια "critical" συσκευη ενδεχωμενος να απλοποιησει κατα πολυ την εγκατασταση σου και να μειωσει κατακορυφα το κοστος. Ολα αυτα παντως εξαρτωνται αποκλειστικα απο τις απαιτησεις σου και απο το ποσο "βαθια τσεπη" εχεις

Nikos1204
01-09-13, 15:33
Έψαξα λίγο στο internet και βρήκα ups 600VA γύρω στα 80 ευρώ για να τα χρησιμοποιήσω όπως πρότεινε ο tasos987 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33579) . Μήπως γνωρίζει κανείς στο περίπου πόσο πάει ένα ups στα 6000VA;

leosedf
01-09-13, 15:44
Ένα AEG 10kva πάει στα 3100 περίπου.
Εξαρτάται από το τι θέλεις.

Nikos1204
01-09-13, 18:43
Το θέλω για να τροφοδοτεί όλη την εγκατάσταση. Η αλήθεια βέβαια είναι πως 3100 ακούγεται κάπως για αυτή την εποχή εποχή...

vasilllis
01-09-13, 20:14
Ολα αυτα τα συζηταμε για σπιτι???
ετσι απο περιεργεια ποια ειναι τα φορτια που δεν κανει να πεσουν για 40 δευτ?

Nikos1204
02-09-13, 13:55
Φίλε vasilimertzani (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52734) , ναι για εγκατάσταση σπιτιού μιλάμε. Τα φορτία που δεν θέλω να πέσουν είναι το καταγραφικό, ο συναγερμός, δύο υπολογιστές και τηλεοράσεις. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, απλά επειδή την γεννήτρια την βρήκα τζάμπα, είπα να φτιάξω ένα ολοκληρωμένο σύστημα backup.

vasilllis
02-09-13, 14:08
Φίλε vasilimertzani (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52734), ναι για εγκατάσταση σπιτιού μιλάμε. Τα φορτία που δεν θέλω να πέσουν είναι το καταγραφικό, ο συναγερμός, δύο υπολογιστές και τηλεοράσεις. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, απλά επειδή την γεννήτρια την βρήκα τζάμπα, είπα να φτιάξω ένα ολοκληρωμένο σύστημα backup.

ενταξει Νικο,ειχα καταλαβει περι τινος προκειται.Απλα οταν λες ολη την εγκατασταση,ειναι εξωφρενικα υπερβολικο.
Η καλυτερη λυση στην περιπτωση σου ειναι ενα ups πανω στις 2-3 πριζες που εχουν αυτα τα φορτια.2-3kva ειναι αρκετα

Nikos1204
03-09-13, 13:11
Ναι δίκιο έχεις. Μάλλον σε κάτι τέτοιο θα καταλήξω στο τέλος.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
03-09-13, 19:59
για σας να πω και εγω τη δικη μου σαχλαμαρα ,εγω στον υπολογιστη ,τηλεωραση, και ενα μικρο στερεο εχω ups στο καθενα το δικο του και ειμαι καλυμενος το κοστος ειναι γυρο στο 50αρικο , αν πας για μεγαλο υπσ το κοστος ξεφευει πολυ τρελα.