PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάμπα Φθορισμού



kellis
01-09-13, 22:03
Θέλω να ρωτήσω σχετικά με τη λειτουργία μιας λάμπας φθορίου. Θέλω να την τοποθετήσω σε ένα χώρο αλλά θέλω να αναβοσβήνει (σαν να έχει χαλάσει το starter).
Στην ουσία θέλω να είναι στην κατάσταση που προσπαθεί να ανάψει αλλά εν τέλει δεν ανάβει.
Καμιά ιδέα?
Ευχαριστώ πολύ

xrhstosmp
01-09-13, 22:12
Αν το σταρτερ χαλασει τοτε η λαμπα δεν αναβοσβυνει,ή μενει σβηστη ή αναβουν μονο οι προθερμαντηρες στα δυο ακρα.εξαρτατε τη θεση που εχει κολησει. για να αναβοσβυνει η λαμπα πρεπει να τοποθετησεις διαφορετικο τυπο σταρτερ απο οτι χρειαζετε π.χ 4-65 για λαμπα 18watt ή να προκαλεσεις βλαβη στο ενα ακρο της λαμπας,χωρις να ξερω πως!. παντως και στις δυο περιπτωσεις τα σταρτερ δεν νομιζω να αντεξουν για πολυ.......

Κυριακίδης
01-09-13, 22:39
Θέλω να ρωτήσω σχετικά με τη λειτουργία μιας λάμπας φθορίου. Θέλω να την τοποθετήσω σε ένα χώρο αλλά θέλω να αναβοσβήνει (σαν να έχει χαλάσει το starter).
Στην ουσία θέλω να είναι στην κατάσταση που προσπαθεί να ανάψει αλλά εν τέλει δεν ανάβει.

Τι γίνεται εδώ? Βαγγέλη σκηνοθέτης είσαι ? και τραβάς καμιά ταινία τρόμου ?

Για να προσπαθεί να ανάψει βρες μια ληγμένη λάμπα αλλά όχι εντελώς καμένη .(φαίνεται και στα άκρα της λάμπας που είναι μαυρισμένη ) τέτοιες αλλάζω αρκετές φορές που τρεμοπαίζουν και σπανίως είναι από το στάρτερ . (με την αλλαγή της λάμπας που τρεμοπαίζει ) διορθώνει το τρεμόπαιγμα.

Για το (εν τέλει να μην ανάβει) αφού βρεις την παραπάνω λάμπα , κλείσε το με διακόπτη. Γιατί είναι πολύ δύσκολο να βρεις και στάρτερ ληγμένο στα όρια για να το καταφέρεις και αυτό

ΥΓ δεν πιστεύω να εννοείς με τεχνητό τρόπο (που ανά πάσα στιγμή να γίνεται αυτό που θέλεις αλλά με καλής ποιότητας σταρτερ και λάμπα ) που εδώ είναι ζόρικα τα πράγματα.

vasilllis
02-09-13, 09:11
Θέλω να ρωτήσω σχετικά με τη λειτουργία μιας λάμπας φθορίου. Θέλω να την τοποθετήσω σε ένα χώρο αλλά θέλω να αναβοσβήνει (σαν να έχει χαλάσει το starter).
Στην ουσία θέλω να είναι στην κατάσταση που προσπαθεί να ανάψει αλλά εν τέλει δεν ανάβει.
Καμιά ιδέα?
Ευχαριστώ πολύ

νομιζω θα το πετυχεις με ενα χρονικο flasher που θα το συνδεσεις στο κυκλωμα του σταρτερ (να ανοιγει το κυκλωμα του)

kellis
02-09-13, 13:02
Θέλω να φωτίσω ένα θόλο μαύρο, για περίπου 2 ώρες και θέλω να κάνει αυτό που είπε και ο φίλος παραπάνω για ταινία τρόμου. Από θρίλερ την πήρα την ιδέα αλλά δε ξέρω πως γίνεται και για αυτό ρώτησα στον κατάλληλο χώρο..!
Για λάμπα 1,20 δλδ τι starter χρειάζεται να πάρω xrhstosmp (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=38044)?

Κυριακίδης
02-09-13, 14:28
http://www.youtube.com/watch?v=jvRNuz9zx5U

FILMAN
02-09-13, 16:02
Απλώς αντί να βάλεις το κανονικό starter που είναι για κύκλωμα 220V (συνήθως 4 ... 80W) θα βάλεις το ...άλλο που είναι για 110V (δηλαδή για κύκλωμα δύο λαμπών σε σειρά στα 220V) και γράφει συνήθως 4...22W (βλέπε φωτο).

FILMAN
02-09-13, 16:41
Μόλις το δοκίμασα σε μια λάμπα Τ8 120cm χρώματος 840 και πέτυχε...

JOUN
02-09-13, 17:47
Που εισαι Φιλιππε;Εμφανιζεσαι-εξαφανιζεσαι σαν τον Φαντομα..

lepouras
02-09-13, 22:31
Που εισαι Φιλιππε;Εμφανιζεσαι-εξαφανιζεσαι σαν τον Φαντομα..

θέλω να πιστεύω όπως κάθε χρόνο περίπου αυτή την εποχή να ήτανε διακοπές.

FILMAN
03-09-13, 11:44
Γεια σας Γιάννη και Ιούνιε, δουλειές, δουλειές...