PDA

Επιστροφή στο Forum : ζεστένεται η αυτόματη ασφάλεια του θερμοσίφωνα 3000W.



lynx
02-09-13, 18:47
ειναι ΑΒΒ SN201LC16 με διακοπή ουδετέρου, η αντίσταση του θερμασίφωνα ειναι 16Ω
έγινε έλεγχος αν είναι όλα καλά σφυγμένα και δεν βρέθηκε κάπου πρόβλημα, δεν
ξέρω πως είναι σχεδιασμένες εσωτερικά οι ασφάλειες, να υποθέσω οτι η συγκεκριμένη
δεν επαρκεί?

JOUN
02-09-13, 18:50
Μια λογικη θερμανση ειναι φυσιολογικη.Ειναι 16Α, απο την στιγμη που δεν πεφτει μην την πειραζεις.
Απο την αλλη τι εννοεις ζεσταινεται;Ειναι απλως χλιαρη, η σχεδον καιει;

lynx
02-09-13, 19:01
χλιαρή πρός ζεστή...και δεν το έχω ξαναδεί αυτό, την μέτρησα και ωμικά και δεν
είδα πρόβλημα.

JOUN
02-09-13, 19:16
Ενταξει με το πολυμετρο δεν θα καταλαβεις τιποτα..Η αντισταση των καλωδιων του πολυμετρου ειναι μεγαλυτερη απο της ασφαλειας.
Υποθετω οτι τυχαια επιασες την ασφαλεια και ειδες οτι ειναι ζεστη,αν δεν το εκανες δεν ειχες καμμια αλλη ενδειξη, ετσι;

vasilllis
02-09-13, 19:49
ζεστη-οχι καυτη- ειναι φυσιολογικο.Αν ειναι ολα καλα σφιγμενα,τσεκαρε και τα καλωδια αν ειναι καλα σφιχτα στην ασφαλεια και ειναι οκ.

Δημήτρηςκα
02-09-13, 19:53
Η ασφάλεια στο θερμοσίφωνο πρέπει να είναι 20Α όχι 16(ΕΛΟΤ).

JOUN
02-09-13, 20:45
^^ Nαι αλλα δεν υπαρχει κατι που να απαγορευει να βαλεις ασφαλεια μικροτερη της απαιτουμενης..

FILMAN
03-09-13, 12:47
Ακόμα και σε θερμοσίφωνα 4kW η ασφάλεια μπορεί να είναι 16Α χωρίς να πέφτει, εκτός αν τον πίνακα τον βαράει ο ήλιος. Πόσο μάλλον εδώ που ο θερμοσίφωνας είναι 3kW.

sv6hmn
03-09-13, 20:51
να βαλεις 20αρα ,παντα στο θερμοσυφωνα 20A
16Α βαζουμε σε ενυσχημενες πριζες

thanos.v
03-09-13, 21:19
ΕΓΩ ΣΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ 20Α+Ν. ΣΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΩΡΑ ΔΛΔ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΥΔΕΤΕΡΟ! ΑΝ ΤΩΡΑ Ο ΘΕΡΜΟΣΥΦΩΝΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ 80 ΛΙΤΡΑ ΚΑΤΑ 90% ΕΧΕΙ 4KW ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ Κ ΟΧΙ 3KW. ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Κ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ!!!

mixalis1988
04-09-13, 01:18
να βαλεις 20αρα ,παντα στο θερμοσυφωνα 20A
16Α βαζουμε σε ενυσχημενες πριζες


Και αν τα καλωδια ειναι 2,5mm^2 θα βαλει 20αρα;;Αν η αντισταση ειναι 3kw μπορει να εχει 16Α ασφαλεια με 2,5αρι καλωδιο.Υπολογιζουμε τους αγωγους βαση του φορτιου μας και τις ασφαλειες βαση των αγωγων που χρησιμοποιουμε.

mixalis1988
04-09-13, 01:23
ΕΓΩ ΣΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ 20Α+Ν. ΣΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΩΡΑ ΔΛΔ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΥΔΕΤΕΡΟ! ΑΝ ΤΩΡΑ Ο ΘΕΡΜΟΣΥΦΩΝΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ 80 ΛΙΤΡΑ ΚΑΤΑ 90% ΕΧΕΙ 4KW ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ Κ ΟΧΙ 3KW. ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Κ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ!!!

Οι μικροαυτοματοι οι L+N δεν ενδεικνυονται για χειρισμο φορτιων (Το απαγορευει και το HD384).Λογικα ο διακοπτης που εχει πρεπει να διακοπτει και την φαση και το ουδετερο.

Κυριακίδης
04-09-13, 01:54
ειναι ΑΒΒ SN201LC16 με διακοπή ουδετέρου, η αντίσταση του θερμασίφωνα ειναι 16Ω
έγινε έλεγχος αν είναι όλα καλά σφυγμένα και δεν βρέθηκε κάπου πρόβλημα, δεν
ξέρω πως είναι σχεδιασμένες εσωτερικά οι ασφάλειες, να υποθέσω οτι η συγκεκριμένη
δεν επαρκεί?

Γιατί δεν αναφέρεις ο ίδιος τι καλώδιο έχει περαστεί στην εγκατάσταση σου? ... και ακούω από άλλους διάφορες δικές τους υποθέσεις για την διάμετρο στα καλώδια? ή αν είναι μονόκλωνα ή πολύκλωνα ?
Μπορείς να παρουσιάσεις 1 - 2 φωτογραφίες στην σχετική ασφάλεια /διακόπτη με τα σημεία όπου έσφιξες "καλά" όπως αναφέρεις τις βίδες και αν είναι δυνατόν στις συνδέσεις του θερμοσίφωνα εντός. Η κάποια ταμπέλα χαρακτηριστικών του θερμοσίφωνα.

lynx
04-09-13, 16:05
Μια λογικη θερμανση ειναι φυσιολογικη.Ειναι 16Α, απο την στιγμη που δεν πεφτει μην την πειραζεις.



ζεστη-οχι καυτη- ειναι φυσιολογικο.Αν ειναι ολα καλα σφιγμενα,τσεκαρε και τα καλωδια αν ειναι καλα σφιχτα στην ασφαλεια και ειναι οκ.

εμένα με προβληματίζει..

οταν ένας αγωγός η μία συσκευή ζεστένεται τι γνωρίζουμε οτι συμβαίνει?! υπάρχει κατανάλωση πάνω της, σωστά?..
θα βάλω σε σειρά μια hager 20αρα που έχω, να δώ αν θα ζεστένεται και αυτή.




Η ασφάλεια στο θερμοσίφωνο πρέπει να είναι 20Α όχι 16(ΕΛΟΤ).

έχεις δίκιο, όμως πιστοποιητικό έχει ήδη βγεί με την προιγούμενη εγκατάσταση που ήταν με τηκόμενες.



ΑΝ ΤΩΡΑ Ο ΘΕΡΜΟΣΥΦΩΝΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ 80 ΛΙΤΡΑ
ΚΑΤΑ 90% ΕΧΕΙ 4KW ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ Κ ΟΧΙ 3KW. ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Κ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ!!!

ότι έχω γράψει για το θερμοσύφωνα ισχύει, επίσεις σε λίτρα δεν είναι απο τους μεγάλους





Οι μικροαυτοματοι οι L+N δεν ενδεικνυονται για χειρισμο φορτιων (Το απαγορευει και το HD384)


σωστό, όμως σε τόσες κατοικίες που χρησιμοποιούνται χρόνια ολόκληρα και για χερισμό φορτίων έχει διαπιστωθεί σε μεγάλη κλίμακα να χαλάνε? no...




Γιατί δεν αναφέρεις ο ίδιος τι καλώδιο έχει περαστεί στην εγκατάσταση σου? ... και ακούω από άλλους διάφορες δικές τους υποθέσεις για την διάμετρο στα καλώδια? ή αν είναι μονόκλωνα ή πολύκλωνα ?

το καλώδιο πρέπει να είναι 2.5αρι θα πρέπει να το κοιτάξω για να σου πώ ακριβώς, τι παραπάνω πληροφορίες θα ήθελες
για το θερμοσύφωνα, όπως είπα η ονομαστική ισχύς είναι 3000W η αντίσταση του είναι 16Ω, αυτό που με ενδιαφέρει
και προσπαθώ να καταλάβω είναι γιατί να ζεστένεται η αυτόματη ασφάλεια.

FILMAN
04-09-13, 16:18
Αν ο θερμοσίφωνας είναι 3kW τότε στα 230V τραβάει 13Α οπότε σωστά έχεις 16Α ασφάλεια αντί για 20Α, ανεξάρτητα από το αν τα καλώδια είναι 2.5mm2 ή 4mm2. Τώρα βέβαια θα προτιμούσα να ήτανε καμπύλη Β αντί για C αλλά απ' όσο ξέρω μόνο η legrand βγάζει στενές L+N καμπύλης Β (ή αν βγάζουν και άλλες εταιρείες δεν έρχονται στην Ελλάδα). Εν πάσει περιπτώσει δεν φταίει η καμπύλη για το ότι σου ζεσταίνεται η ασφάλεια. Μια μικρή θέρμανση είναι φυσιολογική μια και δουλεύει στα 13Α όπως είπαμε. Μην περιμένεις δηλαδή να είναι παγωμένη. Τώρα δεν νομίζω και να καίει, αφού αν συνέβαινε αυτό θα έπεφτε κιόλας. Άρα μάλλον όλα είναι καλά.

Υ.Γ. Αν τα καλώδια μέχρι το θερμοσίφωνα είναι μεγάλου μήκους το ρεύμα που θα περνάει θα είναι κατά τι μικρότερο με αποτέλεσμα η ασφάλεια όχι μόνο να μην ζεσταίνεται παραπάνω, αλλά απεναντίας να είναι πιο κρύα...

mixalis1988
04-09-13, 19:52
Η ασφάλεια στο θερμοσίφωνο πρέπει να είναι 20Α όχι 16(ΕΛΟΤ).

Μου λες σε παρακαλω σε ποια παραγραφο του ΕΛΟΤ αναφερει οτι η ασφαλεια για το θερμοσιφωνα πρεπει να ειναι 20Α;;

lynx
06-09-13, 13:36
δοκίμασα αυτό που έχω γράψει παραπάνω με την 20αρα σε σειρά και το αποτέλεσμα
ήταν το ίδιο, δηλαδή και η 20αρα ήταν χλιαρή στο άγγιγμα, οπότε εφόσον και εσείς
λέτε οτι δεν είναι πρόβλημα, δεν θα αλλάξω κάτι στο πίνακα.

Επίσεις έριξα μια γρήγορη ματιά στο ΕΛΟΤ HD384 εξαιτίας του mixalis1988
και όντως δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο πέρα απο αυτό.

"512.1.2 Ρεύμα


Το υλικό πρέπει να επιλέγεται, ώστε να είναι κατάλληλο για το μέγιστο ρεύμα (ενδεικνύμενη τιμή για
το εναλλασσόμενο ρεύμα) από το οποίο είναι δυνατό να διαρρέεται σε κανονική λειτουργία

.

© ΕΛΟΤ ΕΛΟΤ HD 384

Επίσης πρέπει να μπορεί να φέρει, χωρίς κανένα κίνδυνο, όλα τα ρεύματα που είναι δυνατόν
να κυκλοφορήσουν υπό ανώμαλες συνθήκες και επί τόσο χρονικό διάστημα, όσο καθορίζεται

από τη λειτουργία των διατάξεων προστασίας"


άρα που τα λέει όλα αυτά για τις τιμές στις ασφαλείες και για το χειρισμό
φορτίων που μου έχει πει και εμένα ο ηλεκτρολόγος?

thanos.v
07-09-13, 21:02
Εφοσον δεν εχουμε και καποια φωτο απο τον θερμοσίφωνα ολα τα αλλα ειναι υποθεσεις. Τωρα συμφωνα κ με μηχανικους που στο κατω κατω τις περισσοτερες φορες αυτοι υπογραφουν τα ηλεκτρολογικα σχεδια της ΔΕΗ για να ηλεκτροδοτιθει μια οικια δεν υπαρχει καμια απογορευση στο να χρησιμοποιουμε L+N ασφαλειες και ακομα πρεπει κανονικα να υπαρχει 4αρι καλωδιο ανεξαρτητος φορτιου γιατι αν ειναι 3kw τωρα μετα αν για οποιονδηποτε λογο αλλαχτει τι κανουμε??? Ανοιγουμε κουτια κ κανουμε μερεμετια? Αλλωστε ειναι κ πιο ασφαλες οταν για οποιονδηποτε λογο πεσει η κλειση η ασφαλεια να κοβετε κ ο ουδετερος για τυχον επαγωγικά ρευματα! πιστεψτε με το εχω δει! Παντα θα ειναι ζεστη μια ασφαλεια οταν συνεχόμενα περνανε 16-17 αμπερ απο μεσα της. Ακομα δεν στεκομαστε μονο στους υπολογισμους με το χαρτι και το μολυβι. Η αμπεροτσιμπιδα μας λεει το 99% των απαιτήσεων ενεργειας των συσκευων μας!

Dragonborn
07-09-13, 21:23
Τα περί μεγέθους ασφαλειών κλπ είναι στην παράγραφο 433.2 του HD384.

Ηλιας Α
11-09-13, 08:45
χλιαρή πρός ζεστή...και δεν το έχω ξαναδεί αυτό, την μέτρησα και ωμικά και δεν
είδα πρόβλημα.
<<την μέτρησα και ωμικά >>
Καλημέρα.
Μέτρηση αντίστασης επαφής δε γίνεται με κοινά ωμόμετρα, αλλά με ειδικά π.χ ΔΑΧΤΕΡ ., μπορείς όμως να μετρήσεις πτώση τάση στα άκρα της (όταν αυτή έχει φορτίο) και έμμεσα να βρεις την αντίσταση επαφής

Popeye
11-09-13, 16:46
Κάνε έναν έλεγχο στις επαφές τόσο της ασφάλειας όσο και του θερμοσίφωνα, αν είναι σφιγμένες καλά αλλά και για φθορά.

ipso
12-09-13, 00:01
Άλλαξε την ΑΒΒ, με κάτι άλλο. Έχει θέματα στο ραγουλικο υλικό.