PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα σε μοτερ.



p_stama
03-09-13, 19:17
Καλησπερα.

Εχω μια επιτραπεζιο πριονι της Bosch.

Οταν παω να το βαλω μπρος μου ριχνει την ασφαλεια.

Ανοιξα λοιπον το πισω μερος του μοτερ και παρατηρησα το εξης. Οταν παει να παρει μπρος η' παιρνει καμια φορα παιρνει μπρος πεταει παρα πολλες σπιθες απο τον
συλλεκτη και μετα απο λιγο ριχνει παλι τις ασφαλειες. Τα καρβουνακια ειναι ενταξει.

Μηπως μπορειτε να μου πειτε τι συμβαινει αλλα απο οτι φανταζομαι πρεπει να εχει καει καποιο τυλιγμα του μοτερ.

Ευχαριστω.

Nickmanak
04-09-13, 11:42
Μαλλον εχεις καμμενο τυλιγμα. Αν καηκε η μπομπινα θα βρεις καινουργια στην αντιπροσωπεια, αλλιως πρεπει να βρεις τεχνιτη που έχει ειδική μηχανή περιελίξεως μπομπινων. Αν εχουν καει πηνία στο στατη, επισκευαζονται και σε απλο περιελικτή.

Κυριακίδης
04-09-13, 12:55
Εχω επιτραπεζιο πριονι της Bosch.
1) Δοκίμασε να βγάλεις την κορδέλα / χωρίς φορτίο/ στον αέρα ... και δες για τυχόν διαφορές

2) Αρκετές φορές μπορεί να βρίσκουμε "καλά" τα καρβουνάκια .. επίσης και "καλό" τον ρότορα ... και οι σπινθήρες να ήταν επειδή σε κάποιες θήκες "σφίγγουν " τα καρβουνάκια (από την καρβουνόσκονη) μένοντας ακίνητα χωρίς να επιδρά πάνω τους το ελατήριο έτσι ώστε να τα σπρώξει προς το συλλέκτη.

3) Εξέτασε της επαφές του συλλέκτη του ρότορα (τύλιγμα ) με τον άξονα του για διαρροές (με πολύμετρο) ... αλλά και μεταξύ τυλιγμάτων για διαρροές.



φανταζομαι πρεπει να εχει καει καποιο τυλιγμα του μοτερ. θα μύριζε έντονα και θα το είχες αναφέρει.