PDA

Επιστροφή στο Forum : Δορυφορική και επίγεια ψηφιακή λήψη



performer
05-09-13, 21:54
Πρόκειται να μετακομίσω εντός ολίγων ημερών σε μεζονέτα που έχει την εικονιζόμενη εγκατάσταση για λήψη επίγειου τηλεοπτικού σήματος.45814 Έρχεται δηλαδή η κάθοδος από την οποία παραλληλίζει σε κάποιο σημείο τέσσερα καλώδια που καταλήγουν σε ισάριθμες πρίζες. Το σήμα στην πιο απομακρυσμένη πρίζα(σαλόνι) είναι σχεδόν ανύπαρκτο, ακούγεται μόνο ήχος.
Επειδή διαθέτω κάποιο δορυφορικό πακέτο με ένα compiner θα κατεβάσω δορυφορικό και επίγειο ψηφιακό σήμα μέχρι το σημείο που διακλαδίζονται τα καλώδια για τις πρίζες.Το ερώτημά μου είναι το εξής.
Με τι ενισχυτή μπορώ αφ ενός να ενισχύσω το σήμα (δορυφορικό και επίγειο) ώστε να είναι ικανοποιητικό σε κάθε πρίζα και αφ εταίρου πώς μπορώ να έχω συγχρόνως και δορυφορικό σήμα σε κάθε πρίζα ή σε μία μόνο πρίζα της επιλογής μου. Το πιάτο σκοπεύει σταθερά σε ένα δορυφόρο.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
06-09-13, 14:04
-Βασίλη πρόκειται για εντελώς 2 διαφορετικά πράγματα δορυφορικό και επίγειο σήμα, μ' ένα μίκτη (compiner) μπορείς να κατεβάσεις και τα δύο σήματα μέχρι το σημείο της διακλάδωσης απο εκεί με ένα διαχωριστή (compiner) και πάλι κάνεις διαχωρισμό τα δύο σήματα βάζεις τον δορυφορικό δέκτη σε αυτό το σημείο και μετά αν ο δορ. δέκτης έχει RF OUT κάνεις μίξη την έξοδο του δορ. δέκτη και το επίγειο σήμα προσοχή στο κανάλι εξόδου του δέκτη ίσως χρειαστεί να το αλλάξεις απο το μενού (να μην κάνει περεμβολή σε κάποιο επίγειο) επίσης θα χρειαστείς κι' έναν ενισχυτή γραμμής.

-Σε περίπτωση που ο δορ. δέκτης δεν έχει RF OUT θα χρειαστεί να βάλεις έναν διαμορφωτή (modulator) στη V-L BAND.

performer
06-09-13, 21:11
-Βασίλη πρόκειται για εντελώς 2 διαφορετικά πράγματα δορυφορικό και επίγειο σήμα, μ' ένα μίκτη (compiner) μπορείς να κατεβάσεις και τα δύο σήματα μέχρι το σημείο της διακλάδωσης απο εκεί με ένα διαχωριστή (compiner) και πάλι κάνεις διαχωρισμό τα δύο σήματα βάζεις τον δορυφορικό δέκτη σε αυτό το σημείο και μετά αν ο δορ. δέκτης έχει RF OUT κάνεις μίξη την έξοδο του δορ. δέκτη και το επίγειο σήμα προσοχή στο κανάλι εξόδου του δέκτη ίσως χρειαστεί να το αλλάξεις απο το μενού (να μην κάνει περεμβολή σε κάποιο επίγειο) επίσης θα χρειαστείς κι' έναν ενισχυτή γραμμής.

-Σε περίπτωση που ο δορ. δέκτης δεν έχει RF OUT θα χρειαστεί να βάλεις έναν διαμορφωτή (modulator) στη V-L BAND.

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την ενημέρωση επί του θέματος. Ο δορυφορικός δέκτης δεν διαθέτει έξοδο RF. Είναι ο δέκτης του ΟΤΕ TV.
Με λίγη προσπάθεια θα τα καταφέρω. Και πάλι σε ευχαριστώ.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
08-09-13, 16:49
-Οτι θέλεις στη διαθεσή σου οι διαμορφωτές βγάζουν μεγάλη έξοδο και το σήμα θα σε καλύψει άνετα για μίξη καναλιών και εξόδο διαμορφωτή μπορείς να βάλεις διακλαlδωτήρα 1χ2 αντίστροφα ή υπάρχουν και έτοιμα όπως αυτόhttp://www.lemco.gr/analogikh-thleorash-gr/filtra-miktes-thleorashs/filter-mixer-m241-gr.html

Αποστόλης1
08-09-13, 17:50
Έτσι όμως θα χρειαστεί και σέντερ για το κοντρόλ.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
10-09-13, 17:24
Έτσι όμως θα χρειαστεί και σέντερ για το κοντρόλ.

-Σίγουρα υπάρχει και η λύση να πάει η δορυφορική και επίγεια σε συγκρκριμένη πρίζα και με το ίδιο καλώδιο να κάνει επιστροφή απο τον διαμορφωτή αλλά δύσκολο και πολύπλοκο.