PDA

Επιστροφή στο Forum : ανταπτορας διπολικο σε σουκο (οχι το αναποδο)



herakles
05-09-13, 23:28
παιδια έχω φισακι διπολικο κ θελω να βαλω πριζα σουκο αλλα για να μην ξηλωσω ασχοπα τη πριζα (μιας και γειωση δεν υπαρχει ουτως η αλλως απο πισω σε καλωδιο) ψαχνω να βρω ανταπτορα απο 2πολικο σε σουκο

το αναποδο τοχω βρει αλλα δεν μου κανει

υπάρχει ???


ευχαριστώ

xrhstosmp
05-09-13, 23:33
με λιγα λογια η πριζα σου λεει φωναχτα " ΜΗ ΜΟΥ ΒΑΛΕΙΣ ΦΙΣ ΣΟΥΚΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΕΙΩΣΗ KAI ΘΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙΣ " και συ απλα θελεις εναν ανταπτορα να μπαιπασαρεις την ηλιθια προστασια.
ΥΓ.συγνωμη για το υφος μου αλλα θα χαιρομουνα να ειχες το ιδιο αν με εβλεπες να αυτοκτονω!

herakles
05-09-13, 23:39
με λιγα λογια η πριζα σου λεει φωναχτα " ΜΗ ΜΟΥ ΒΑΛΕΙΣ ΦΙΣ ΣΟΥΚΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΕΙΩΣΗ KAI ΘΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙΣ " και συ απλα θελεις εναν ανταπτορα να μπαιπασαρεις την ηλιθια προστασια.
ΥΓ.συγνωμη για το υφος μου αλλα θα χαιρομουνα να ειχες το ιδιο αν με εβλεπες να αυτοκτονω!

φιλε μου εχεις δικιο αλλα δυστυχώς το μπριζακι εχει μπει σε διαδρομο πολυκατοικιας και δεν εχει γίνει προβλεψη για γειωση(γιατι εκει υπαρχουν μονο φώτα διαδρομου)
εμφανιστηκε ομως η ανάγκη για wifi δικτυο και δυστυχώς το πριζακι προυποθετει σταθεροποιητη τασης για να λειτουργήσει σωστα (ο οποιος είναι σουκο)

το δικτυο έχει στηθει με powerlines και λογω θορύβου απο το φορτιστή του AP πρεπει να μπει σταθεροποιητής για να μειωθουν τα παρασιτα

εξου και ο λογος για τη σουκο μπριζα

xsterg
05-09-13, 23:50
εχεις σκεφτει οτι το κυκλωμα του ups να χρειαζεται απαρατητα την γειωση για να λειτουργησει σωστα? ειδικα αν εχει φιλτρο δικτυου (το πιο πιθανο). απο εκει και περα θα σου ελεγα να αντικαταστησεις την πριζα με μια σουκο αφου βεβαια εχεις φροντισει να τραβηξεις και μια γραμμη γειωσης. ολο και καποιο κουτι θα υπαρχει εκει κοντα! τωρα αν δεν ξερεις το καλυτερο ειναι να απευθυνθεις σε ηλεκτρολογο για να γινει σωστη και υπευθυνη δουλεια.

xrhstosmp
06-09-13, 00:03
φιλε μου εχεις δικιο αλλα δυστυχώς το μπριζακι εχει μπει σε διαδρομο πολυκατοικιας και δεν εχει γίνει προβλεψη για γειωση(γιατι εκει υπαρχουν μονο φώτα διαδρομου)
εμφανιστηκε ομως η ανάγκη για wifi δικτυο και δυστυχώς το πριζακι προυποθετει σταθεροποιητη τασης για να λειτουργήσει σωστα (ο οποιος είναι σουκο)

το δικτυο έχει στηθει με powerlines και λογω θορύβου απο το φορτιστή του AP πρεπει να μπει σταθεροποιητής για να μειωθουν τα παρασιτα

εξου και ο λογος για τη σουκο μπριζα

εφ'οσον η συσκευη που θες να συνδεσεις εχει φις σουκο τοτε ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΗΣ ΓΕΙΩΣΗΣ.
εαν πιστευεις οτι το παραπανω ειναι κουραφεξαλο πραξε οπως νομιζεις μιας και προτεραιοτητα εχει το wifi και οχι η ασφαλεια των χρηστων της εγκαταστασης.
ΥΓ για το μονο που με νοιαζει ειναι οτι προκειται για κοινοχρηστο χωρο και μπορει να βρεθω και εγω ή καποιος γνωστος μου εκει.

herakles
06-09-13, 00:18
παιδια δεν ειμαι ηλεκτρολογος , ουτε εγω θα κανω την εγκατάσταση

ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια , xrhstosmp έχεις δίκιο και ο τόνος σου με έπεισε ήδη (παρολο που είμαι ασχετος απο ηλεκτρολογικα)

υ.γ οι διπολικες πριζες ειναι δηλαδη επικίνδυνες ;

xrhstosmp
06-09-13, 00:40
οι διπολικες πριζες πλεον ειναι παρανομες και πρεπει να αντικαθιστουνται με σουκο και φυσικα γειωση.
Εαν υπαρχει διπολικη πριζα δεν ειναι απο μονη της επικυνδυνη καθως επιτρεπει να εισελθει σε αυτη μονο διπολικο φις
Συσκευες που εχουν διπολικα φις (φορτιστες,ραδιοφωνακια κλπ κλπ κλπ) δεν εχουν αναγκη γειωσης ειτε επειδη δεν εχουν καθολου μεταλλικα μερη ειτε επειδη εχουν διπλη μονωση.
επικυνδυνη γινεται η διπολικη πριζα οταν τη ...βιασουμε και χωσουμε φις σουκο χωρις βεβαια να συνδεσουμε γειωση στις υποδοχες του φις.εαν συμβει σφαλμα 99,9% δεν προκειτε να πεσει ουτε το ρελε διαφυγης αν υπαρχει ουτε καποια ασφαλεια μιας και οι διπολικες πριζες μπαινανε καποτε σε χωρους με μονωμενα -ως επι το πλειστον ξυλινα - πατωματα ,και θα κεραυνοβολισει τον ανυποψιαστο χρηστη,
Συμπερασμα: οι διπολικες πριζες πρεπει να ξηλωνονται και αν αυτο δεν ειναι δυνατον να γινει να χρησιμοποιουνται μονο απο συσκευες που δεν χρειαζονται γειωση.

herakles
06-09-13, 00:57
οι διπολικες πριζες πλεον ειναι παρανομες και πρεπει να αντικαθιστουνται με σουκο και φυσικα γειωση.
Εαν υπαρχει διπολικη πριζα δεν ειναι απο μονη της επικυνδυνη καθως επιτρεπει να εισελθει σε αυτη μονο διπολικο φις
Συσκευες που εχουν διπολικα φις (φορτιστες,ραδιοφωνακια κλπ κλπ κλπ) δεν εχουν αναγκη γειωσης ειτε επειδη δεν εχουν καθολου μεταλλικα μερη ειτε επειδη εχουν διπλη μονωση.
επικυνδυνη γινεται η διπολικη πριζα οταν τη ...βιασουμε και χωσουμε φις σουκο χωρις βεβαια να συνδεσουμε γειωση στις υποδοχες του φις.εαν συμβει σφαλμα 99,9% δεν προκειτε να πεσει ουτε το ρελε διαφυγης αν υπαρχει ουτε καποια ασφαλεια μιας και οι διπολικες πριζες μπαινανε καποτε σε χωρους με μονωμενα -ως επι το πλειστον ξυλινα - πατωματα ,και θα κεραυνοβολισει τον ανυποψιαστο χρηστη,
Συμπερασμα: οι διπολικες πριζες πρεπει να ξηλωνονται και αν αυτο δεν ειναι δυνατον να γινει να χρησιμοποιουνται μονο απο συσκευες που δεν χρειαζονται γειωση.


κατατοπιστικότατος ευχαριστώ!

agis68
06-09-13, 07:45
καποιοι τους αρέσει να παιζουν με την ασφάλεια τους......45815

geronimo
06-09-13, 10:37
καποιοι τους αρέσει να παιζουν με την ασφάλεια τους......45815

Καλά η φώτο είναι όλα τα λεφτα