PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα φωτισμού (σποτάκια κουζίνας)



aek21giannis
10-09-13, 12:34
Καλημέρα σας και συγχαρητήρια για το forum σας.... Επειδή είμαι καινούριος εδώ χρειάζομαι την βοήθεια σας... έχω στην κουζίνα 3 σποτάκια κάτω από τα ντουλάπια..... το κάθε ένα βγάζει 2 καλώδια ψιλά.... Ακριβώς από πάνω τους έχει 2 καλώδια στο ταβάνι......Δίπλα υπάρχει ένας διακόπτης (που δεν δουλεύει) μάλλον είναι για τα σποτάκια και μία πρίζα...... θα ήθελα να μου πείτε πως θα κάνω την σύνδεση...... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..... Πιστεύω να ήμουν κατανοητός....

leosedf
10-09-13, 20:25
Μεταφέρθηκε σε σωστή κατηγορία.

ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
10-09-13, 20:41
Καλημέρα σας και συγχαρητήρια για το forum σας.... Επειδή είμαι καινούριος εδώ χρειάζομαι την βοήθεια σας... έχω στην κουζίνα 3 σποτάκια κάτω από τα ντουλάπια..... το κάθε ένα βγάζει 2 καλώδια ψιλά.... Ακριβώς από πάνω τους έχει 2 καλώδια στο ταβάνι......Δίπλα υπάρχει ένας διακόπτης (που δεν δουλεύει) μάλλον είναι για τα σποτάκια και μία πρίζα...... θα ήθελα να μου πείτε πως θα κάνω την σύνδεση...... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..... Πιστεύω να ήμουν κατανοητός....

Καλησπέρα, καλώς ήρθες στην κοινότητα.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι, αν τα σποτάκια λειτουργούν με την τάση του δικτύου 230v AC ή λειτουργούν με συνεχή τάση 12/24v DC. Τα 2 ψιλά καλώδια στα σποτάκια έχουν ταυτότητα (χρώματα) ; Μπορείς να διακρίνεις την λάμπα τους, είναι led ; είναι αλογόνου;

Τα 2 καλώδια στο ταβάνι προφανώς είναι η αναμονή 230v AC που σου έχει αφήσει ο ηλεκτρολόγος με έναν διακόπτη ελέγχου της γραμμής.

Πολύ προσοχή με το ρεύμα του δικτύου, μην επιχειρήσεις κάτι αν δεν είσαι σίγουρος για το τι θα κάνεις.

vasilllis
10-09-13, 21:28
Αυτο παλι που προτεινω εγω ειναι να φωναξεις ενα ηλεκτρολογο να κανει την δουλιτσα ομορφα και ωραια. :001_rolleyes:

aek21giannis
10-09-13, 22:19
Καλησπέρα ΣΤΕΛΙΟΣ Ε..... Νομίζω πρέπει να είναι αλογόνου τα σποτάκια..... μπορείς να μου πεις την συνδεσμολογία και για αλογόνου και για led (σε περίπτωση που είναι) ??/ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.......

mixalis1988
10-09-13, 22:46
Καλησπέρα ΣΤΕΛΙΟΣ Ε..... Νομίζω πρέπει να είναι αλογόνου τα σποτάκια..... μπορείς να μου πεις την συνδεσμολογία και για αλογόνου και για led (σε περίπτωση που είναι) ??/ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.......

Δεν μας ειπες αν τα σποτακια λειτουργουν με 230v η με 12/24v.Αν δεν μας πεις δεν μπορουμε να σου δωσουμε περισσοτερες πληροφοριες.Δεν υπαρχει διαφορετικη συνδεσμολογια για LED η αλογονου.Για να δεις αν ο διακοπτης που λες οτι δεν λειτουργει ειναι για τα σποτακια δοκιμασε με ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι η ενα voltage tester αν φερνει ρευμα στην κλεμμα με τον συγκεκριμενο διακοπτη.

Θα ηταν πιο ασφαλες για σενα να βρεις καποιον που γνωριζει απο ηλεκτρολογικα για να σε βοηθησει.

aek21giannis
13-09-13, 16:53
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.... ΤΑ ΣΠΟΤΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ 230 v.....

mixalis1988
13-09-13, 23:03
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.... ΤΑ ΣΠΟΤΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ 230 v.....

Αφου ειναι 230v τοτε θα συνδεσεις τα 3 σποτακια παραλληλα μεταξυ τους και τα δυο καλωδια στο τελος θα τα ενωσεις με μια κλεμμα στην αναμονη που εχεις στο ταβανι.Ολες τις εργασιες θα τις κανεις με κομμενο το ηλεκτρικο ρευμα.

Τσεκαρες αν οντως ο διακοπτης που λες οτι δεν δουλευει ειναι για την αναμονη που εχεις στο ταβανι;;(δηλ για τα σποτακια;; )

aek21giannis
27-09-13, 16:29
Ναι είναι για τα σποτάκια ...... Πως ακριβώς θα κάνω την σύνδεση??

mixalis1988
27-09-13, 22:49
Ναι είναι για τα σποτάκια ...... Πως ακριβώς θα κάνω την σύνδεση??

Σου απαντησα στο προηγουμενο μηνυμα μου πως θα κανεις την συνδεση.Τα σποτακια θα συνδεθουν μαζι παραλληλα απ' ευθειας στα 230v.

aek21giannis
08-10-13, 22:50
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ........ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ..... ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 2 ΣΠΟΤΑΚΙΑ ...... ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ???? ΘΑ ΤΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΤΟ ΚΑΛΛΩΔΙΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ???

mixalis1988
09-10-13, 02:16
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ........ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ..... ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 2 ΣΠΟΤΑΚΙΑ ...... ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ???? ΘΑ ΤΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΤΟ ΚΑΛΛΩΔΙΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ???

Ποσα σποτακια εχεις μεχρι στιγμης στο συνολο συνδεδεμενα και ποσα watt ειναι το καθε σποτακι??
Το κεντρικο καλωδιο τι διατομης ειναι?

aek21giannis
24-10-13, 13:37
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..... ΤΑ ΣΥΝΔΕΣΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ......:biggrin: