PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναζήτηση Digital Potentiometer ή άλλη μέθοδο!!!



arnestis
12-09-13, 14:39
Καλησπέρα σας, για ακόμη μία φορά θα ήθελα τη βοήθειά σας!!!
Πρόσφατα είχα παραγγείλει ένα Voltage Regulator για ένα μοτερ, ειναι ο συγκεκριμένος http://www.ebay.co.uk/itm/330930975052?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649 και δουλεύβει μια χαρά... Η ερώτηση μου είναι πως μπορώ να το ελέγχω μέσω ενός μικροελεγκτή;;; Έψαξα στο forum και sto google και βρήκα κάποια Digital Potentiometers αλλά διαβάζοντας τα Datasheets διαπίστωσα ότι οι τάσεις που δέχονται είναι πολύ μικρές σε σχέση με αυτές που θέλω... Μέτρησα στο ποτενσιόμετρο στο regulator τι τάσεις έχει και είναι από 50-230 Volt!!! Υπάρχει μήπως κάποιο άλλο Digital Potentiometer που να αντέχει τέτοιες τιμές, αν όχι υπάρχει μήπως κάποιος άλλος τρόπος;;;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

αλπινιστης
12-09-13, 14:57
Φτιαχνεις ενα pwm κυκλωμα, στην εξοδο του οποιου βαζεις ενα zero crossing optocoupler και οδηγας το τραιακ.
Το pwm μπορεις να το παραξεις και κατευθειαν στον μικροελεγκτη.

FILMAN
12-09-13, 17:07
Δεν παίζει έτσι. Θέλει συγχρονισμό με το δίκτυο και παλμούς 100Hz με χρονικά μεταβλητό ανερχόμενο μέτωπο, και οπωσδήποτε πουθενά zero crossing.

Αυτό που λες μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο σε εφαρμογές θέρμανσης, δεδομένου ότι η θερμοκρασία δεν μπορεί να ανεβοκατεβαίνει 50 ... 100 φορές το δευτερόλεπτο.

αλπινιστης
12-09-13, 17:12
Φιλιππε, να σε βαλω στον κοπο να μας το εξηγησεις λιγο να ξεστραβωθουμε?
Το παραπανω το εχω υλοποιησει και λειτουργει, αλλα θελω να ξερω τι εκανα και δεν επρεπε να το κανω!

FILMAN
12-09-13, 17:39
Ο σκοπός είναι να τροφοδοτείς τον κινητήρα (μόνο σε universal επιτρέπεται) με τμήματα ημιτόνου. Δηλαδή χρειάζεσαι έναν παλμό του οποίου το ανερχόμενο μέτωπο να μπορεί να καθυστερεί από 0 ως 10msec σε σχέση με το zero crossing του ημιτόνου του δικτύου της ΔΕΗ. O παλμός αυτός οδηγείται στην πύλη του triac. Όταν η καθυστέρηση είναι 0msec το triac σκανδαλίζεται στην αρχή του ημιτόνου και έτσι παραμένει ουσιαστικά συνέχεια αγώγιμο με αποτέλεσμα ο κινητήρας να δουλεύει στο φουλ. Όταν η καθυστέρηση είναι 5msec το triac σκανδαλίζεται στη μέση του ημιτόνου οπότε ο κινητήρας τροφοδοτείται με τάση μόνο στη δεύτερη μισή διάρκεια του ημιτόνου. Όταν η καθυστέρηση είναι 10msec το triac σκανδαλίζεται επάνω στο sero crossing και δεν παραμένει αγώγιμο διότι εκεί δεν θα υπάρχει ρεύμα φορτίου για να το συγκρατήσει αγώγιμο (αφού η τάση είναι 0).

katmadas
12-09-13, 18:19
Δεν ξερω πως λειτουργει το συγκεκριμενο...
Εγω φανταζομουνα οτι απο το ποτενσιομετρο δεν περνα η ταση δικτυου!

Ενα κυκλωμα θα βοηθουσε πολυ!

Εγω εψαχνα παλι κατι παρομοιο και σαν ιδεα κατεληξα σε ldr + led μεσα σε σωληνακι το οποιο θα αυξομοιωνεις την ενταση του με τον μικροελεγκτη....

Σε φουλ φως θα εχεις 0 αντισταση και οσο πεφτει θα ανεβαζει την αντισταση...

jimmy956
12-09-13, 19:02
Κάτι σαν και αυτά ίσως ;
http://www.instructables.com/id/Arduino-controlled-light-dimmer-The-circuit/
http://www.inmojo.com/store/inmojo-market/item/digital-ac-dimmer-module-lite-v.2/

katmadas
12-09-13, 19:06
Καλα εχει απειρα αλλα το θεμα ειναι αυτο που ρωταει...

jimmy956
12-09-13, 19:13
υπάρχει μήπως κάποιος άλλος τρόπος;;;;;


απαντώ σε αυτή την ερώτηση.

Η γνώμη μου είναι οτι δεν αξίζει να γίνει μετατροπή του υπάρχοντος module αλλά αγορά ή κατασκευή καινούριου.

katmadas
12-09-13, 19:18
απαντώ σε αυτή την ερώτηση

Η γνώμη μου είναι οτι δεν αξίζει να γίνει μετατροπή του υπάρχοντος module αλλά αγορά καινούριου

Καλα εγω καταλαβα αν υπαρχει αλλος τροπος να γινει αυτο που θελει να κανει...
οκ!
Και εγω αυτης της αποψης ειμαι αλλα αν εχει ο αλλος λιγο ψορα τι να κανεις...
Εδω εχει μικροελεγκτη!
Απο μονος του μπορει να κανει απευθειας PWM.

arnestis
12-09-13, 20:17
Φιλε μου katmadas εδωσες την πιο απλη και λειτουργικη λύση, όπως επίσης και οι υπολοιπες είναι παρα πολυ καλές λύσεις!!! Το δοκίμασα και δουλεύει αψογα... Η μόνη αλλαγή που έγινε είναι να αφαιρέσω το ποτενσιόμετρο και να το αντικαταστήσω με ένα ldr....
Παιδιά σας εύχαριστώ και πάλι....

katmadas
12-09-13, 21:48
Ετσι...
Μερικες φορες η απλωτητα ειναι μεγαλη χαρη...
Χαιρομαι που το καταφερες φιλε...