PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάμπα UV blacklight



tasosserres
12-09-13, 15:31
Γεια σας!Με λένε Τάσο και ειμαι καινουργιος στο φορουμ.Θα ήθελα να με απαντησετε καποιες ερωτήσεις σχετικά με αυτες τις λαμπες..Καταρχας γινετε να παρω μια τετοια λαμπα και να την εγκαταστησω στο φακό μου ή πουλανε τετοιους φακους με υπεριωδες φως?Γενικα θελω ή ενα φακο ή ενα πραγμα που να ειναι φορητο και να εχει λαμπα blacklight..Σκεφτομαι να βάλω και στο δωματιο μου ετσι για πλάκα :P

Eυχαριστώ!

SV1JRT
12-09-13, 16:00
Γειά σου Τασσο και καλως ήλθες στο φόρουμ.
Blacklight φακούς πουλάνε έτοιμους, είτε με LED είτε με μικρή λάμπα φθωρίου blacklight.
Τα χρησημοποιούν παρα πολύ στον έλενχο γνησιότητας χαρτονομισμάτων.
Ψάξε στο ebay για blacklight flash light


http://www.ebay.co.uk/itm/UV-Ultra-Violet-Blacklight-9-LED-Flashlight-Torch-Light-/390571720411?pt=UK_Light_Bulbs&hash=item5aefe37edb

http://www.ebay.co.uk/itm/Portable-Ultra-Violet-UV-21-LED-395-400nm-Torch-Lamp-Blacklight-Flashlight-Light-/121167388055?pt=US_Metal_Detectors&hash=item1c36239d97

http://www.ebay.co.uk/itm/Handheld-UV-Black-Light-Torch-Blacklight-Party-Stage-DJ-Pet-Money-Flashlight-/261262816472?pt=AU_Stage_Lighting_Effects&hash=item3cd47a34d8

pit21
12-09-13, 16:00
Δεν ξερω αν υπάρχει ετοιμο σαν προιόν αλλά μια σιγουρη λυση θα ηταν να πάρεις εναν φακο σαν αυτον που πουλανε στα φαναρια με τα led να του ξεκολλησεις ολα τα led και να αντικαταστησεις με uv led. Φυσικα θα δεις λιγο και τις τασεις και το ρευμα να ειναι κοντα μην έχεις καμιά τραγωδια.
Πάντως άλλο το uv και άλλο το blacklight αν δεν κάνω λαθος οπότε ισως η χρήση του να αλλάξει τον τροπο που συζητουμε.

ΥΓ παρε ετοιμο απο ebay. Πιο φθηνο και χωρις κοπο:wiink:

tasosserres
12-09-13, 16:27
Δεν ξερω αν υπάρχει ετοιμο σαν προιόν αλλά μια σιγουρη λυση θα ηταν να πάρεις εναν φακο σαν αυτον που πουλανε στα φαναρια με τα led να του ξεκολλησεις ολα τα led και να αντικαταστησεις με uv led. Φυσικα θα δεις λιγο και τις τασεις και το ρευμα να ειναι κοντα μην έχεις καμιά τραγωδια.
Πάντως άλλο το uv και άλλο το blacklight αν δεν κάνω λαθος οπότε ισως η χρήση του να αλλάξει τον τροπο που συζητουμε.

ΥΓ παρε ετοιμο απο ebay. Πιο φθηνο και χωρις κοπο:wiink:

Σε μαγαζια με φακους λετε να πουλανε με blacklight,γιατι δεν εμπιστευομαι τοσο πολυ το ebay..

SV1JRT
12-09-13, 16:34
Σε μαγαζια με λαμπες ή φακους λετε να πουλανε φακους με blacklight,διαφορετικα θα παραγγειλω απο ebay..Τώρα σχετικα με το δωμάτιο,σε καταστηματα θα πουλανε λαμπες σωστά?


Βρωμάει ο κόσμος που λένε....
Σε οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικά και να πάς, εχουν.
Χρειάζεσαι και το ballast βέβαια. Απο το ίδιο μαγαζί.
Αν πάρεις έτοιμη θήκη (σκαφάκι) έχει όλο τον μηχανισμό έτοιμο. Απλά βάζεις την λάμπα και παίζει.

tasosserres
12-09-13, 16:49
Βρωμάει ο κόσμος που λένε....
Σε οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικά και να πάς, εχουν.
Χρειάζεσαι και το ballast βέβαια. Απο το ίδιο μαγαζί.
Αν πάρεις έτοιμη θήκη (σκαφάκι) έχει όλο τον μηχανισμό έτοιμο. Απλά βάζεις την λάμπα και παίζει.

Μαλιστα..Ευχαριστώ πολύ!!

leosedf
12-09-13, 18:01
Ερώτηση. Σε μορφή φακού τι θα το κάνεις?
Έκλεισε και το Marconi στη Σέρρες και παίζει πένθος πλέον για μια δεκαετία.
Δίπλα είναι ο άλλος όμως, ρώτα μήπως έχει.

katmadas
12-09-13, 18:09
Ερώτηση. Σε μορφή φακού τι θα το κάνεις?
Έκλεισε και το Marconi στη Σέρρες και παίζει πένθος πλέον για μια δεκαετία.
Δίπλα είναι ο άλλος όμως, ρώτα μήπως έχει.

Το μαρκονι παλι που ηταν στην στοα?

leosedf
12-09-13, 18:12
Ναι η Ελένη.
Ήθελε να μου δώσει το μαγαζί τελευταία φορά που πέρασα από εκεί, βγήκαν στη σύνταξη οι άνθρωποι και ψάχνανε να το δώσουν να μη χαθεί το μαγαζί αλλά τελικά μάλλον δεν βρέθηκε κανείς.
Κρίμα, μεγάλωσε κόσμο αυτό το κατάστημα.

katmadas
12-09-13, 18:52
Καταλαβα πιο λες...
Το μαγαζακι με τα ηλεκτρονικα...
Ουτε ηξερα οτι λεγεται ετσι....
Εχω ενα 7447 που το ειχα παρει τουλαχιστον πριν 15 χρονια και το ειχα παρει απο εκει....
Ειναι το μοναδικο τσιπ που δεν το χρησιμοποιω για να μην το καψω και στεναχωρηθω...
Η οψη του ειναι κεραμικη καφε!
Δεν το ειχα ξαναδει...
Πρεπει να ηταν παναρχαιο και ειχε μονο αυτο...
Τοτε για ενα bcd to 7 segment κυκλωμα...


Αν και η Σερρες ειναι ηταν ανεκαθεν στεγνη απο ηλεκτρονικα εκει εβρισκες τουλαχιστον τα βασικα...
Θυμαμαι εκει ειχα ανακαλυψει τα λεντακια...
Μπορει να ειναι η αιτια που ειμαι ηλεκτρονικος σημερα...

Πολυ μικρος ειχα μπει μεσα και την ρωτησα ποσο εχουν και μου ειπε 5 δραχμες...
Μιλαμε ολο το χαρτζιλικη το εδινα εκει για διαφορα χρωματα και τετοια....
Μαρεσε το χρωμα που επερναν οταν καιγονταν παντως....

Παραλληλη συνδεση και σε σειρα την εμαθα στην πραξη καταλαθως απο αυτα τα λεντακια...
Χωρις αντιστασεις βεβαια...
Στο σχολειο μετα οταν το μαθαμε ειπα απο μεσα μου ασε μας ρε φιλε!

Τι μου θυμισες ασε....

Παλια υπηρχε μεγαλο προβλημα οταν ηθελες να κανεις κατι και λυπανε τα μισα υλικα...
Το παρατουσες η εψαχνες θαρεις και ψαχνεις για χρυσο...

Τωρα με το ebay ολα ειναι πιο απλα....και με το κιλο μαλιστα....