PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντι για Ροκα κολλα?



Rouso
12-09-13, 17:07
Γεια σας

Θέλω να περασω καλωδια δικτυου και θα τα περασω στο γυψινο επιδη εχει μια εσοχη και φωλιαζει τέλεια το καλωδιο. Αντι για ρόκα τι κόλλα να βάλω?
Μου ειπαν για στοκο σε σωληνάριο κλπ διάφορα.
Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο γιαυτη τη δουλεία/

Ευχαριστω εκ των προτέρω για τη βοήθεια

Γιωργος

katmadas
12-09-13, 18:10
Γεια σας

Θέλω να περασω καλωδια δικτυου και θα τα περασω στο γυψινο επιδη εχει μια εσοχη και φωλιαζει τέλεια το καλωδιο. Αντι για ρόκα τι κόλλα να βάλω?
Μου ειπαν για στοκο σε σωληνάριο κλπ διάφορα.
Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο γιαυτη τη δουλεία/

Ευχαριστω εκ των προτέρω για τη βοήθεια

Γιωργος

εγω βαζω θερμοκολα με πιστολι συλικονη..
Απλα αστο να ζεσταθει καλα...

dalai
12-09-13, 18:48
η θερμοκολα ειναι η καλυτερη λυση. Το κρατας σταθερο 5 δευτερολεπτα και προχωρας παρακατω. ειναι και διαφανες ,οποτε γιανετε πολυ διακριτικο.μονο τα καλωδιο φενεται. Σινηθως εφαρμοζουμε σιλικονη σε γραμμες ,στο τοιχο και μετα στα γρηγορα κολλαμε το καλωδιο πανω στο τοιχο.

katmadas
12-09-13, 19:04
η θερμοκολα ειναι η καλυτερη λυση. Το κρατας σταθερο 5 δευτερολεπτα και προχωρας παρακατω. ειναι και διαφανες ,οποτε γιανετε πολυ διακριτικο.μονο τα καλωδιο φενεται. Σινηθως εφαρμοζουμε σιλικονη σε γραμμες ,στο τοιχο και μετα στα γρηγορα κολλαμε το καλωδιο πανω στο τοιχο.

Αυτο το γρηγορο που λες την τελευταια φορα που το εκανα αναγκαστηκα και το ξαναπερασα μετα...

Το πιο σωστο ειναι τοποθετηση κολας και κρατημα να στεγνωσει..

Αν και εκει στο γιψινο που λεει ο φιλος θα σφηνοσει κιολας σχεδον...

Και μενα ετσι ειναι τα γυψινα...

Ειναι ετσι ωστε οταν κοβεις τις ακρες με το πινελο να χωνεται το πιθνελο εκει μεσα και να μην βαφεις ταβανι.

Rouso
12-09-13, 20:23
Παιδια

η θερμοκολα δεν "παίζει" το κολλησα και σε μια μερα αρχισε να ξεκολλαει. Η κολλα έμεινε στο τοίχο αλλα δεν επιασε στο πλαστικο του καλωδιου.

Γιωργος

ironda19
12-09-13, 20:54
Παιδια

η θερμοκολα δεν "παίζει" το κολλησα και σε μια μερα αρχισε να ξεκολλαει. Η κολλα έμεινε στο τοίχο αλλα δεν επιασε στο πλαστικο του καλωδιου.

Γιωργος

Γιώργο καλησπέρα .Ακριβώς όπως τα γράφεις .Με θερμοκόλληση και να κάνεις δουλειά τώρα μετά από λίγο θα ξεκολλήσουν .Εγώ στήριξα σε τοίχο καλώδια με σιλικόνη κανονική. Και μάλιστα επειδή ήταν λευκός ο τοίχος έβαλα την λευκή. Πρέπει όμως να τα στηρίξεις τα καλώδια έως ότου στεγνώσει η σιλικόνη για κάποιες ώρες και μετά είναι αθάνατα .Ένα πρόβλημα μου δημιούργησε μόνο , όταν προσπάθησα να τα αφαιρέσω έβγαλα και σοβά μαζί .

Και εποξική δύο συστατικών ταχείας πήξεως μπορείς να βάλεις αλλά όταν έρθει η ώρα να τα βγάλεις θα βγάλεις και την γυψοσανίδα μαζί

katmadas
12-09-13, 21:44
Τα παντα μπορουν να δουλεψουν σχεδον αρκει να ξερεις πως...
Οταν σου ειπα για την κολα να ζεσταθει καλα αυτο ενοουσα.
Εγω την αφηνω κανα τεταρτο και μετα το πιανω το πιστολι...

DiViDi
12-09-13, 22:42
Μπορεις να δοκιμασεις και μαστιχα αρμων. Κανει καλη δουλεια και δεν σπαει οπως ο αρμοστοκος
Ειναι σε φυσιγγιο και ειναι πολυ πιο φθηνη απο την σιλικονη

1€ το φυσιγγιο απο Paktiker
Mωβ ετικετα και με λευκα γραμματα γραφει Starseal Acrylic sealant

Το σημαντικο ειναι οτι βαφεται, αφαιρειται ευκολα και λογω της ελαστικοτητας της δεν σπαει οπως ο στοκος

Δημητρης

DiViDi
12-09-13, 22:47
Δεν την βρισκω στο site τους. Βρηκα μονο τις παρακατω που ειναι ομως πιο ακριβες

http://www.praktiker.gr/Search-Products.aspx?keywords=%u03BC%u03B1%u03C3%u03C4%u0 3B9%u03C7%u03B7

geostrom
12-09-13, 23:04
ανα 40 εκ. περίπου θερμοσιλικόνη και στο ενδιάμεσο κανονική σιλικόνη .
η θερμοσυλικονη κρατά το καλώδιο μέχρι να στεγνώσει η κανονικη που θέλει καποιες ώρες .

jomor
18-09-13, 12:28
ακριβώς ότι λέει ο Δημήτρης. Ακρυλικό λευκό βαφόμενο σφραγιστικό αρμών. 1€ σε όλα τα χρωματοπωλεία. Εχει πολύ καλή πρόσφυση, δεν ξεκολλάει ποτέ από μόνο του, εκτός αν το τραβήξεις εσύ με το χέρι. Εχω περάσει άπειρα μέτρα καλωδίωσης με αυτόν τον τρόπο σε γύψινο, σοβατεπί, γωνίες κτλ και είναι ότι πιο διακριτικό για στήριξη καλωδίου μπορείς να κάνεις. Ειδικά στο γύψινο το καλώδιο εξαφανίζεται τελείως. Δεν κολλάει στα χέρια όπως η σιλικόνη, μπορείς να έχεις ένα βρεγμένο πανί μαζί σου για να καθαρίζεις τα χέρια σου όποτε χρειάζεται. Επίσης δεν σου κάνει ζημιά όπως η σιλικόνη αν αποφασίσεις να αφαιρέσεις το καλώδιο. Βάζεις μια λωρίδα σφραγιστικου στην γωνία και κατόπιν εφαρμόζεις πάνω της το καλώδιο. Αν είσαι μόνος σου μπορείς ανά 1m να βάλεις προσωρινά ρόκα (χωρίς να τα καρφώσεις μέχρι μέσα) για να στηρίξεις το καλώδιο οριζόντια μέχρι να εφαρμόσεις το σφραγιστικό, κολλάς σταδιακά το καλωδιο και φτάνοντας σε κάθε ρόκα το αφαιρείς για να σου έρθει το καλώδιο στην ευθεία. Την τρυπούλα από το ρόκα την κλείνεις με μισή δαχτυλιά σφραγιστικού. Οταν έχεις στηρίξει όλο το μήκος, μπορείς να εφαρμόσεις άλλη μια λωρίδα σφραγιστικού σε κάθε πλευρά του καλωδίου για να καλυψεις την μαυρη γραμμη που δημιουργεί το καλώδιο με τον τοίχο και σβήνεις με το δάχτυλο. Ουσιαστικά δηλαδή εφαρμόζεις μια γραμμή σφραγιστικού κάτω απο το καλώδιο για να κολλησει και μετά άλλες δυό εκατέρωθεν του καλωδίου για να σβήσεις το λούκι που δημιουργεί το καλώδιο με τον τοίχο.

Rouso
18-09-13, 13:08
Τελικά αντι για "ακρυλικο στοκο" πηρα κολλα 'montage' της BISON. Την έκανα τη δουλειά μου σχετικά γρήγορα με ενα μόνο πρόβλημα. Αργεί να στεγνώσει και έτσι πρέπει να κρατάς το καλώδιο γιατί αλλιώς "τινάζει", κανά δυό λεπτά το πολύ. Κατα τα άλλα έγινε η δουλειά μια χαρά. Τώρα μένει να τα περάσω από πάνω με λίγο χρώμα και θα είναι αόρατα τα καλώδια.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Γιωργος

jomor
18-09-13, 13:47
κόλλα που πήρες είναι βαφόμενη?

tsoarbatzis
22-09-13, 15:33
ανα 40 εκ. περίπου θερμοσιλικόνη και στο ενδιάμεσο κανονική σιλικόνη .
η θερμοσυλικονη κρατά το καλώδιο μέχρι να στεγνώσει η κανονικη που θέλει καποιες ώρες .
αυτη ειναι η καλυτερη λυση.και την θερμοκολα πρεπει να την αφησεις να ζεσταθει πολυ καλα για να ''αγκαλιασει'' το καλωδιο.μετα η κανονικη η σιλικονη θα το κρατησει γερα μολις στεγνωσει