PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαρροή ρεύματος από θερμοσίφωνο



pans
13-09-13, 10:11
Μπορεί κανείς να εξηγήσει πώς γίνεται να υπάρχει διαρροή ρεύματος από θερμοσίφωνο ενώ ο διακόπτης (αυτόματη ασφάλεια στον πίνακα) ήταν κλειστός? Το νερό τσίμπαγε λίγο, η βρύση τίναζε και το ρολόι γυρνούσε τρελά. Το λαμπάκι του θερμοσίφωνου ήταν σβηστό και άναβε όταν άνοιγα τον διακόπτη και το νερό ήταν ζεστό με τον διακόπτη κλειστό . Η σύνδεση ήταν σωστή στο θερμοσίφωνο, σύμφωνα με τις ενδείξεις που είχε. Έβγαλα το θερμοσίφωνο και λύθηκε το πρόβλημα. Είναι βέβαιο ότι έφταιγε το θερμοσίφωνο?

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
13-09-13, 11:04
καλημερα μας κουφανες φιλε παναγιωτη 1τον μπορει να μην δεινει ρευμα απο το διακοπτη που κοβει την φαση αλλα απο τον ουδετερο Ν ,με ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι και με κλειστο το διακοπτη δες ποια ειναι η φαση ,και ενωειται προσεχε.

SV1JRT
13-09-13, 12:04
Είναι ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ.
Τσέκαρε την ΓΕΙΩΣΗ του σπιτιού.

.

Dragonborn
13-09-13, 21:05
Να ζητήσεις από το ΔΕΔΔΗΕ (ex ΔΕΗ) να ελέγξει αν ο ουδέτερος είναι συνδεδεμένος - πολλά τέτοια προβλήματα οφείλονται σε ασυνέχεια ουδετέρου ενώ η φάση είναι OK.

pans
13-09-13, 21:39
Είναι ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ.
Τσέκαρε την ΓΕΙΩΣΗ του σπιτιού.

.

Tι εννοείς ''τσέκαρε" να δω αν έχει γείωση το σπίτι? ή αν έχει ρεύμα η γείωση? Ευχαριστώ.

picdev
13-09-13, 21:44
δηλαδή ο αυτόματος λειτουργεί κανονικά και το πρόβλημα είναι μόνο η γείωση ?:biggrin:
αντί να ρωτάς στο φόρουμ , βρές κάποιο σοβαρό ηλεκτρολόγο γιατί σε βλέπω, φλαμπέ με σαπουνάδα αλα κρέμ

pans
13-09-13, 21:45
Με κλειστό το διακόπτη δεν έχει ρεύμα ούτε στη φάση ούτε στον ουδέτερο.Με ανοιχτό το διακόπτη έχει ρεύμα στη φάση. Ευχαριστώ.

dalai
13-09-13, 21:50
μηπως χαλασε ο διακοπτης του θερμοσυφωνα σου ? τι δικοπτη εχεις στο θερμοσυφωνο, διπλο και για φαση και για ουδετερο ?

ipso
13-09-13, 22:12
Γρήγορα φώναξε ηλεκτρολόγο! Είναι πολύ σοβαρή περίπτωση.

bababoulas
13-09-13, 23:03
Φίλε Παναγιώτη καλησπέρα!!
Αρχικά το βλέπω "λίγο" επικίνδυνο το θέμα σου γιατί κανείς δεν ξέρει τι ρεύμα μπορεί να σε διαπεράσει σε επαφή με την βρύση και μπορεί να ξεπεράσει κατά πολύ το απλό τίναγμα..
Λοιπόν, το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας το μήνυμα σου, ήταν να υπάρχει πρόβλημα με τον ουδέτερο της παροχής.
Με παραξένεψε όμως αυτό που έγραψες πως με off τον διακόπτη το ρολόι γυρνούσε τρελά και βγάζοντας εκτός τον θερμοσίφωνα λύθηκε το πρόβλημα.
Θα σε ρωτήσω τα εξής : είσαι σίγουρος πως το ρολόι γυρνούσε λόγω του θερμοσίφωνα ή είχες και άλλες καταναλώσεις εκείνη τη στιγμή; Όταν λες ότι έβγαλες τον θερμοσίφωνα τι εννοείς;
Όταν το έβγαλες σταμάτησε να σε χτυπάει η βρύση; Σε χτυπούσαν όλες οι βρύσες του σπιτιού και άλλα μεταλλικά στοιχεία π.χ. σωληνώσεις ή σώματα καλοριφέρ, κέλυφος κουζίνας κτλ;
Παρατήρησες το "χτύπημα" μήπως και όταν είχες αναμμένη την κουζίνα ή κάποια άλλη σοβαρή κατανάλωση εκτός του θερμοσίφωνα; Στον πίνακα τι μέσο προστασίας και χειρισμού υπάρχει στη γραμμή του θερμοσίφωνα;Διπολικός μικροαυτόματος L+N, διπολικός διακόπτης και μικροαυτόματος; Ο διακόπτης ή ο μικροαυτόματος "κόβει" σωστά την φάση (σωστή πολικότητα ) , Δ.Δ.Ε.(αντιηλεκτροπληξιακό - ρελέ) έχει ο πίνακας; Λειτουργεί σωστά και "ασφαλίζει" και την γραμμή του θερμοσίφωνα; Έχεις μονοφασική ή τριφασική παροχή; Πολυκατοικία ή μονοκατοικία;Σύστημα γείωσης; Αν θέλεις απάντησε αυτά..
Ένα σενάριο θα ήταν να μην έχεις Δ.Δ.Ε. ο διπολικός να μην "κόβει" την φάση και η αντίσταση του θερμοσίφωνα να έχει διαρροή. Τραβηγμένο ίσως αλλά όλα γίνονται..
Άλλο σενάριο, έχεις πρόβλημα με τον ουδέτερο της παροχής και βάζοντας σε λειτουργία κάποια "μεγάλη" συσκευή το ρεύμα του ουδετέρου να προσγειώνεται και να το αντιλαμβάνεσαι με "τίναγμα".
Με τα στοιχεία που έχεις δώσει ως τώρα, θα έλεγχα τον διακόπτη ή μικροαυτόματο αν έχει σωστή πολικότητα το οποίο όπως λες το έκανες ήδη, θα μετρούσα αν "τραβάει" ρεύμα ο θερμοσίφωνας με κλειστό τον διακόπτη, θα έλεγχα τον ουδέτερο της παροχής,θα μεγγωμετρούσα τον θερμοσίφωνα, θα έλεγχα τον Δ.Δ.Ε., θα έλεγχα τα παραπάνω. Επίσης πρέπει να ελεγχθεί αν υπάρχουν ισοδυναμικές και συμπληρωματικές ισοδυναμικές συνδέσεις, να μετρηθεί η αντίσταση της γείωσης και η κατάστασή της κ.α..Δεν έχω "μπροστά μου" το πρόβλημα, οπότε δεν μπορώ να προσδιορίσω την σειρά των ελέγχων και τι άλλο θα χρειαζόταν..
Όπως καταλαβαίνεις είναι σοβαρό το θέμα και σοβαρή πρέπει να είναι και η αντιμετώπιση του.Χρειάζονται όργανα μετρήσεων και γνώσεις.
Αν είσαι ηλεκτρολόγος και έχεις τα παραπάνω προχωράς, αν όχι θα ήταν σωστό να φωνάξεις σοβαρό αδειούχο επαγγελματία.
Όπως και να έχει το θέμα σου χρειάζεται άμεση αντιμετώπιση!!!!
Φιλικά.

FILMAN
16-09-13, 17:10
Είναι δυνατόν να φταίει ο ουδέτερος για κάτι τέτοιο;

SV1JRT
16-09-13, 20:25
Είναι δυνατόν να φταίει ο ουδέτερος για κάτι τέτοιο;


Φίλιππε καλησπέρα.
Εγώ είπα την λύση στο #3.
Απο εκει και πέρα, όταν λαλούν πολλοί κοκκόροι......

Το λέω ΑΛΛΗ μια φορά και τερμα.
ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΗ ΓΕΙΩΣΗ.
Αυτό σημαίνει φώναξε ηλεκτρολόγο να μετρήσει αν υπάρχει γείωση στο σπίτι σου και να την επισκευάσει.
Πάω στοίχημα οτι ΔΕΝ έχει (πιά) γείωση το σπίτι σου, για διάφορους λόγους.

xrhstosmp
16-09-13, 21:30
Είναι δυνατόν να φταίει ο ουδέτερος για κάτι τέτοιο;

ΑΜΕ!
το να φταιει ο ουδετερος για την αναπτυξη τασης στα μεταλλικα μερη εγκαταστασης οταν δεν κανει καλη επαφη σε μπαρα/παροχη/κολωνα ειναι η σπεσιαλιτε του,ειδικα σε ουδετερογειωσεις (ΤΝ)

spiroscfu
16-09-13, 21:51
Είχα διαρροή τα είχα φάει όλα και ήταν χαλαρός ο ουδέτερος από την κολόνα.

Γενικά είναι λίγο μπερδεμένα τα γραφόμενα του φίλου όμως πχ.


Μπορεί κανείς να εξηγήσει πώς γίνεται να υπάρχει διαρροή ρεύματος από θερμοσίφωνο ενώ ο διακόπτης (αυτόματη ασφάλεια στον πίνακα) ήταν κλειστός? Το νερό τσίμπαγε λίγο, η βρύση τίναζε και το ρολόι γυρνούσε τρελά. Το λαμπάκι του θερμοσίφωνου ήταν σβηστό και άναβε όταν άνοιγα τον διακόπτη και το νερό ήταν ζεστό με τον διακόπτη κλειστό . Η σύνδεση ήταν σωστή στο θερμοσίφωνο, σύμφωνα με τις ενδείξεις που είχε. Έβγαλα το θερμοσίφωνο και λύθηκε το πρόβλημα. Είναι βέβαιο ότι έφταιγε το θερμοσίφωνο?

picdev
16-09-13, 22:53
Φίλιππε καλησπέρα.
Εγώ είπα την λύση στο #3.
Απο εκει και πέρα, όταν λαλούν πολλοί κοκκόροι......

Το λέω ΑΛΛΗ μια φορά και τερμα.
ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΗ ΓΕΙΩΣΗ.
Αυτό σημαίνει φώναξε ηλεκτρολόγο να μετρήσει αν υπάρχει γείωση στο σπίτι σου και να την επισκευάσει.
Πάω στοίχημα οτι ΔΕΝ έχει (πιά) γείωση το σπίτι σου, για διάφορους λόγους.

αν η γείωση δεν είναι οκ , σημαίνει ότι έχει μεγαλύτερη αντίσταση απο αυτή του σώματος σου , όταν τρέχει νερό πάνω σου και ακουμπάς στη μπανιέρα. Νομίζω ότι είναι δευτερεύον σε σχέση με τη διαρροή και το ότι δεν πέφτει ο αυτόματος.
Εστω ότι ο ουδέτερος δεν είναι καλά σφιγμένος, για πιο λόγο δεν πέφτει ο Αυτόματος?
Υπάρχει κάποια εξήγηση ? άντε ρε λέπουρα πες τίποτα

spiroscfu
17-09-13, 00:11
άκη δεν νομίζω πως με χαλαρό ουδέτερο (πριν ή μετά τον πίνακα) μπορεί να πέσει ο δδε,

στην δικιά μου περίπτωση ήταν ψηλοκομένος ο ουδέτερος από την κολόνα και έτσι η επιστροφή γίνονταν μέσω της ουδετερογείωσεις (ο ρελές δεν έβλεπε διαφορά ρευμάτων),
και ανάλογα το φορτίο ανέβαζε τάση η γείωση.
επίσης στο σπίτι μου είναι σιδερένιες οι σωληνώσεις και ο θερμοσίφωνας τις γειώνει
(ακόμη και με κλειστό αυτόν μπορεί να σε κτυπάει λόγο κάποιου μεγάλου φορτίου πχ. κουζίνα και η επιστροφή να γίνεται μέσω του ΤΝ και όχι του ουδέτερου)

FILMAN
17-09-13, 13:01
ΑΜΕ!
το να φταιει ο ουδετερος για την αναπτυξη τασης στα μεταλλικα μερη εγκαταστασης οταν δεν κανει καλη επαφη σε μπαρα/παροχη/κολωνα ειναι η σπεσιαλιτε του,ειδικα σε ουδετερογειωσεις (ΤΝ)
Και πώς με την αποσύνδεση του θερμοσίφωνα λύθηκε το πρόβλημα; Βγάζοντας το θερμοσίφωνα γειώθηκε καλύτερα ο ουδέτερος της ΔΕΗ; Να είμαστε λίγο σοβαροί.

bababoulas
17-09-13, 14:15
Καλησπέρα,
Θα μπορούσε όντως να είναι ένα σενάριο και αυτό. Λόγω κακής κατάστασης ή ακόμα χειρότερα διακοπής, ουδετέρου παροχής μπορεί σε σύστημα ΤΝ να δημιουργηθεί κάποια τάση υπό συνθήκες στη γείωση και κατά συνέπεια στα γειωμένα μεταλλικά στοιχεία.Έτσι στην περίπτωση του φίλου βγάζοντας εκτός τον θερμοσίφωνα, ίσως διέκοψε και την συνέχεια γείωσης στους σωλήνες ύδρευσης από αυτόν.Αν φυσικά δεν υπάρχουν άλλες ισοδυναμικές και συμπληρωματικές συνδέσεις και έτσι σταμάτησε να τον "κτυπάει" η βρύση.
Βέβαια έτσι όπως τα περιγράφει περιπλέκεται αρκετά το θέμα και αν δεν μας πληροφορήσει σχετικά και προσδιορίσει κάποια πράγματα ότι σενάρια και να πούμε - σκεφτούμε τότε ίσως απέχουμε παρασάγγας από την εύρεση της αιτίας.

FILMAN
17-09-13, 14:49
Έτσι στην περίπτωση του φίλου βγάζοντας εκτός τον θερμοσίφωνα, ίσως διέκοψε και την συνέχεια γείωσης στους σωλήνες ύδρευσης από αυτόν.Αν φυσικά δεν υπάρχουν άλλες ισοδυναμικές και συμπληρωματικές συνδέσεις και έτσι σταμάτησε να τον "κτυπάει" η βρύση.
Είμαι βέβαιος ότι αν συνέβαινε αυτό, ο φίλος μας δεν θα μας έλεγε ότι "βγάζοντας τον θερμοσίφωνα σταμάτησε να τον χτυπάει η βρύση", αλλά ότι βγάζοντας τον θερμοσίφωνα, άρχισαν να τον χτυπάνε πολύ δυνατά οι επιφάνειες των υπόλοιπων ηλεκτρικών συσκευών (κουζίνα, πλυντήριο, ψυγείο, κ.λ.π.).

Σε κάθε περίπτωση, αυτό δεν θα σήμαινε προβληματικό ουδέτερο, αφού η αντίσταση του θερμοσίφωνα (αλλά και οι μονώσεις όλων των συσκευών γενικότερα) έχει την ίδια μόνωση ως προς τη γη, είτε από τη μεριά της φάσης, είτε από τη μεριά του ουδετέρου.

bababoulas
17-09-13, 15:25
Είμαι βέβαιος ότι αν συνέβαινε αυτό, ο φίλος μας δεν θα μας έλεγε ότι "βγάζοντας τον θερμοσίφωνα σταμάτησε να τον χτυπάει η βρύση", αλλά ότι βγάζοντας τον θερμοσίφωνα, άρχισαν να τον χτυπάνε πολύ δυνατά οι επιφάνειες των υπόλοιπων ηλεκτρικών συσκευών (κουζίνα, πλυντήριο, ψυγείο, κ.λ.π.).
Δεν καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς με αυτό.Ότι θα "βοηθούσαν" οι συνδεδεμένες με τον θερμοσίφωνα σωληνώσεις τη γείωση και βγάζοντας τον εκτός θα "έπεφτε όλο το βάρος" στις υπόλοιπες συσκευές;



Σε κάθε περίπτωση, αυτό δεν θα σήμαινε προβληματικό ουδέτερο, αφού η αντίσταση του θερμοσίφωνα (αλλά και οι μονώσεις όλων των συσκευών γενικότερα) έχει την ίδια μόνωση ως προς τη γη, είτε από τη μεριά της φάσης, είτε από τη μεριά του ουδετέρου.
Σχετικά με αυτό αν καταλαβαίνω καλά τι εννοείς, πρόσεξε, η τάση που αναπτύσσεται στην γείωση και στα γειωμένα μεταλλικά στοιχεία αναπτύσσεται μέσα στον μετρητή μέσω του κόμβου N-PE (ουδετέρωση) και όχι μέσω της μόνωσης από L ή N της συσκευής.

Όντως αν υπήρχε αυτό το πρόβλημα θα το είχε καταλάβει από χτυπήματα και από άλλες συσκευές, εφόσων βέβαια αυτές είναι σωστά γειωμένες.Για αυτό το λόγο τον ρώτησα σε προηγούμενο post μέσα σε άλλα αν είχε αντιληφθεί κάτι τέτοιο.Ειδικά αν έχει και τριφασική παροχή θα είχε και καμένες συσκευές. Έτσι πάντως που το περιέγραψε..κατεβασμένος διακόπτης-ζεστό νερό-ρολόι να γυρνάει τρελά, αν όντως βέβαια είναι έτσι, το πιο πιθανό σενάριο που μπορώ να κάνω είναι όπως περιέγραψα σε προηγούμενο post, λάθος πολικότητα σε διακόπτη ή mcb (ανάλογα τη σύνθεση στο πίνακά του), μη ύπαρξη Δ.Δ.Ε. και σφάλμα μόνωσης στην αντίσταση του θερμοσίφωνα..(Λίγο βαρύ βέβαια)
Όπως και να 'χει το σίγουρο είναι πως δεν γνωρίζουμε την κατάσταση και σύνθεση της εγκατάστασης οπότε κάνουμε σενάρια μέχρι να απαντήσει ο φίλος...

johnsin
17-09-13, 16:32
Το πρόβλημα αυτό το είχα το ίδιο παλιότερα ...και τελικά είχε χαλαρώσει ο ουδέτερος στον στύλο της ΔΕΗ.

spiroscfu
17-09-13, 16:43
Είμαι βέβαιος ότι αν συνέβαινε αυτό, ο φίλος μας δεν θα μας έλεγε ότι "βγάζοντας τον θερμοσίφωνα σταμάτησε να τον χτυπάει η βρύση", αλλά ότι βγάζοντας τον θερμοσίφωνα, άρχισαν να τον χτυπάνε πολύ δυνατά οι επιφάνειες των υπόλοιπων ηλεκτρικών συσκευών (κουζίνα, πλυντήριο, ψυγείο, κ.λ.π.).

φίλιππε μπορεί βγάζοντας τον θερμοσίφωνα (και μην έχοντας άλλη παρόμοια συσκευή), να έκοψε την συνέχεια προς τους σωλήνες υδρεύσεις.
σχετικά με τα άλλα όταν κάνεις μπάνιο είσαι γυμνός και πατάς σε νερό, όταν είσαι στον νεροχύτη .... έχεις επαφή με νερό
στα παραπάνω θα γλίτωνε τα τινάγματα λόγο της απομόνωσης της γείωσης από την ύδρευση.

τώρα σχετικά με τις άλλες συσκευές σίγουρα θα ανέβαινε η τάση λίγο παραπάνω στο περίβλημα τους αλλά δεν θα είναι ξιπόλητος ή δεν θα είχε επαφή με νερό.


Δεν καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς με αυτό.Ότι θα "βοηθούσαν" οι συνδεδεμένες με τον θερμοσίφωνα σωληνώσεις τη γείωση και βγάζοντας τον εκτός θα "έπεφτε όλο το βάρος" στις υπόλοιπες συσκευές;
μάλλον εννοεί πως μετά το περίβλημα των συσκευών θα είχαν μεγαλύτερη τάση (λόγω χειρότερης γείωσης)

FILMAN
17-09-13, 16:53
Δεν γίνεται να φταίει ο ουδέτερος της ΔΕΗ και να σε χτυπάει το ρεύμα αγγίζοντας τη βρύση και αυτό να διορθώνεται αφαιρώντας τον θερμοσίφωνα.

Αν φταίει ο ουδέτερος της ΔΕΗ και είναι τοπικά ενωμένος με τη γείωσή σου (σύστημα ΤΝ) θα σε χτυπάνε οι επιφάνειες όλων των γειωμένων συσκευών είτε αφαιρέσεις τον θερμοσίφωνα είτε όχι.

Αν φταίει ο ουδέτερος της ΔΕΗ και δεν είναι τοπικά ενωμένος με τη γείωσή σου (σύστημα ΤΤ) δεν θα σε χτυπάει τίποτα ποτέ για τον ίδιο λόγο που δεν σε χτυπάει καμιά συσκευή αν της δώσεις ανάποδα τη φάση και τον ουδέτερο - διαθέτει μόνωση και ως προς τους δύο ενεργούς αγωγούς σε σχέση με το μεταλλικό σώμα της.

Σε καθεμιά από τις παραπάνω περιπτώσεις η πτώση τάσης που θα υπάρχει στην εγκατάσταση θα είναι οφθαλμοφανής, π.χ. μόλις ανάβεις την κουζίνα, τα φώτα θα χαμηλώνουν αφύσικα.

Για να σε χτυπάει το ρεύμα στη βρύση ακόμα και με σβηστό θερμοσίφωνα και αυτό να διορθώνεται αφαιρώντας τον, πρέπει αυτός να έχει διαρροή και όταν είναι "σβηστός" η φάση να εξακολουθεί να φτάνει σ' αυτόν (π.χ. λόγω γεφυρωμένης επαφής φάσης στον διπολικό διακόπτη) και να μην υπάρχει ρελέ διαρροής και να μην έχεις καλή γείωση.

johnsin
17-09-13, 17:02
Φίλε Filman είχα διαφορά δυναμικού 100volt στον ουδέτερο και την γείωση αν θυμάμαι καλά και στο μοναδικό σημείο του σπιτιού που το καταλαβαίνες ήταν το μπάνιο.

spiroscfu
17-09-13, 17:13
Αυτό που λες φίλε μου είναι λίγο άκυρο, η τάση στην γείωση θα μεταβαλλόταν ανάλογα το φορτίο,

και αν είχες 100V στην γείωση τότε θα "δούλευαν" οι συσκευές σου με 120V

GiwrgosTH
17-09-13, 17:30
Ο φίλος μας τα μπερδεύει αρκετά, εδικά όταν λέει πως με κλειστό ρεύμα έχει ζεστό νερό, οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη!
Μπορεί να μην υπάρχει καμία διαρροή και να είναι απλά ηλεκτρόλυση, συχνό αυτό σε μπάνια.
Διαρροή εναλλασσομένου και στο μπάνιο με νερό την ακούς για τα καλά, ακόμη και αν είναι 100 volt!

spiroscfu
17-09-13, 17:43
ακόμη και αν είναι 100 volt!

στο μπάνιο το όριο ασφαλείας είναι περίπου στα 20V, με 100 την έχεις βάψει.

οι τυπικές τιμές της αντίστασης του ανθρώπινου σώματος είναι 1ΚΩ για υγρό δέρμα και 100ΚΩ για στεγνό

spiroscfu
18-09-13, 01:27
μου φαίνεται πως αν δεν κάνω λάθος ο νομοθέτης κάτι παράλειψε σε σχέση με την ασφάλεια μας

46078

sorry για την γραφή είμαι ξάπλα :cool:, το EART είναι EARTH


και φυσικά αυτό αναιρεί (εν μέρη) αυτό που έγραψα ποιο πάνω

άκη δεν νομίζω πως με χαλαρό ουδέτερο (πριν ή μετά τον πίνακα) μπορεί να πέσει ο δδε
την μαλακία πρέπει να την κάνει η δεη (δεν το λες και σπάνιο) ή η κακοτυχία μας (διακοπή από την ουδετέρωση προς την κολόνα).

υγ.
η κακοτηχία μου έτυχε εμένα όμως και από ότι διάβασα και σε άλλους, δεν είναι σπάνιο φαινόμενο λοιπόν

JOHNY+
18-09-13, 05:06
Μπορεί κανείς να εξηγήσει πώς γίνεται να υπάρχει διαρροή ρεύματος από θερμοσίφωνο ενώ ο διακόπτης (αυτόματη ασφάλεια στον πίνακα) ήταν κλειστός? Το νερό τσίμπαγε λίγο, η βρύση τίναζε και το ρολόι γυρνούσε τρελά. Το λαμπάκι του θερμοσίφωνου ήταν σβηστό και άναβε όταν άνοιγα τον διακόπτη και το νερό ήταν ζεστό με τον διακόπτη κλειστό . Η σύνδεση ήταν σωστή στο θερμοσίφωνο, σύμφωνα με τις ενδείξεις που είχε. Έβγαλα το θερμοσίφωνο και λύθηκε το πρόβλημα. Είναι βέβαιο ότι έφταιγε το θερμοσίφωνο?

Μήπως έχει συνδέσει κατευθειάν το θερμοσίφωνο παραβλέποντας τον διπλο μικροαυτόματο . Και εχει συνδέσει τον μικροαυτόματο πάνω στο λαμπάκι . Γιατί λέει οτι το νερό είναι ζεστό με τον διακόπτη κλειστό . Η χαλασμένος διπλός μικροαυτόματος που να κόβει τον έναν απο τους δύο αγωγούς . Μυρίζομαι κάτι λάθος στις συνδέσεις στον πίνακα και στον θερμοσίφωνα .

Μήπως ο διπλός διακόπτης δεν κλείνει σωστά την φάση και κλείνει κύκλωμα μέσω γείωσης μήπως δεν έχει ρελέ διαροής στο σπίτι .

Dragonborn
18-09-13, 10:01
μου φαίνεται πως αν δεν κάνω λάθος ο νομοθέτης κάτι παράλειψε σε σχέση με την ασφάλεια μαςΌχι, αλλά ο HD-384 έχει κάποια ασάφεια. Το συνολικό σύστημα διανομής ΔΕΔΔΗΕ καθώς και εκτεταμένες ιδιωτικές εγκαταστάσεις είναι TN-C-S αλλά οι μικρές εσωτερικές εγκαταστάσεις (οικιακές κλπ) είναι πρακτικά τοπολογίας TN-S μέσα στα όρια του καταναλωτή. Στον κόμβο που διαχωρίζονται ο PE και ο N συνδέεται και η φυσική γείωση της εγκατάστασης (θεμελιακή, τρίγωνο κλπ). Το σχήμα στον HD-384 που αποδίδει σωστά τις μικρές εγκαταστάσεις είναι το "31-Α (πρώτη περίπτωση)".

46080

xrhstosmp
19-09-13, 00:11
46085

Επειδη ειμαι αδειουχος εγκαταστατης (δλδ ασχετος με τα ηλεκτρικα) και εχω συλληφθει επανηλειμενως να γραφω μπουρδες στα περι γειωσεων απο γνωστες του αντικειμενου (οπως ανεργοι καλουπατζηδες,πωλητες ερπυστρυοφορων ανεμιστηρων,δημοσιους υπαλληλους,νεκροθαφτες και λοιπους ειδικους επι του θεματος) και με ειλικρινη σκοπο να μαθω και γω επιτελους το κατι τις μου επισυναπτω το παραπανω προχειροσχεδιο με τις εξης ερωτησεις.
Σε μια περιοχη με ουδετερωση (ΤΝ) και τρεις καταναλωτες ,ο τριτος παρουσιαζει ασυνεχεια του αγωγου PEN (ουδετερογειωσης) στη συνδεση της κολωνας ,και εχει ενα φορτιο π.χ 4 κw .
η ερωτηση μου ειναι ...ποιος απο ολους θα χορευει καλυτερο καρσιλαμα οταν μπανιαριζεται? ο πρωτος με γειωση κανονι?ο δευτερος με γειωση αστα να πανε?(εσυ που γελασες με το 45 ωμ την εχεις μεγαλυτερη ,εξαιρουνται οι θεμελιακες)ή ο τριτος;;;
Mπορειτε να δοκιμασετε με πολλες τιμες αντιστασης γειωσης του τριτου"προβληματικου" καταναλωτη....
εγω απλα περιμενω μια απαντηση σε μια μπουρδα απο τις πολλες που μου ερχονται στο μυαλο καθως ασχετος:001_rolleyes:.
οταν απαντηθει η ερωτηση μου μετα ψαχτε να βρειτε τη διαρροη στο θερμοσιφωνα του χορευτη κανονιερη ,φωναζοντας υδραυλικο να σας τον συνδεσει διφασικα.
αει σιχτιρ κωλοουδετερε!:angry:

john_b
19-09-13, 00:35
Τώρα είδα το θέμα. Είχαμε έναν παλιό θερμοσίφωνα, πριν κάτι χρόνια και ξαφνικά μια μέρα (ενώ πριν δεν το έκανε) άρχισε να μας ρίχνει σφαλιάρες από τις μπαταρίες του μπάνιου ακόμη και με κλειστή την ασφάλεια του, καθώς και τον περιστροφικό διακόπτη. Όχι πάντα αλλά πολύ συχνά. Φέραμε ηλεκτρολόγο, δεν βρήκε τίποτε και προληπτικά μας τράβηξε δεύτερη γείωση. Πάλι τα ίδια. Πετάξαμε τον θερμοσίφωνα και πήραμε καινούργιο. Το πρόβλημα λύθηκε. Αργότερα αντικαταστήσαμε τον καινούργιο με ηλιακό, χωρίς και πάλι κανένα πρόβλημα, ποτέ ξανά. Ο παλιός θερμοσίφωνας ήταν μέσα στο μπάνιο βιδωμένος στον τοίχο, οι άλλοι δύο που ακολούθησαν πήγαν στην ταράτσα. Τώρα γιατί με κλειστές τις ασφάλειες γινόταν αυτό, δεν ξέρω. Αυτόματο έχουμε στον πίνακα και σε κάποιες περιπτώσεις που χρειάστηκε δούλεψε κανονικά.

Dragonborn
19-09-13, 06:50
46086

Γράφεις "Περιοχή: Αθήνα" επομένως μάλλον δεν έχεις ουδετέρωση αλλά άμεση γείωση, δηλαδή η γείωση του καταναλωτή δεν συνδέεται με τον ουδέτερο του δικτύου.

Από την περιγραφή του προβλήματος, φαίνεται ότι υπήρχε διαρροή στην αντίσταση (είχε διαβρωθεί το περίβλημα) και επιπλέον η τάση μεταξύ ουδετέρου και γείωσης καταναλωτή ήταν αρκετή για να δώσει μερικά mA ρεύμα. Αρκετά για να τα αισθανθείς, όμως κάτω από 30 mA ώστε να μην ενεργοποιηθεί το RCD (ρελέ διαφυγής).

vasilllis
19-09-13, 09:38
46085

Επειδη ειμαι αδειουχος εγκαταστατης (δλδ ασχετος με τα ηλεκτρικα) και εχω συλληφθει επανηλειμενως να γραφω μπουρδες στα περι γειωσεων απο γνωστες του αντικειμενου (οπως ανεργοι καλουπατζηδες,πωλητες ερπυστρυοφορων ανεμιστηρων,δημοσιους υπαλληλους,νεκροθαφτες και λοιπους ειδικους επι του θεματος) και με ειλικρινη σκοπο να μαθω και γω επιτελους το κατι τις μου επισυναπτω το παραπανω προχειροσχεδιο με τις εξης ερωτησεις.
Σε μια περιοχη με ουδετερωση (ΤΝ) και τρεις καταναλωτες ,ο τριτος παρουσιαζει ασυνεχεια του αγωγου PEN (ουδετερογειωσης) στη συνδεση της κολωνας ,και εχει ενα φορτιο π.χ 4 κw .
η ερωτηση μου ειναι ...ποιος απο ολους θα χορευει καλυτερο καρσιλαμα οταν μπανιαριζεται? ο πρωτος με γειωση κανονι?ο δευτερος με γειωση αστα να πανε?(εσυ που γελασες με το 45 ωμ την εχεις μεγαλυτερη ,εξαιρουνται οι θεμελιακες)ή ο τριτος;;;
Mπορειτε να δοκιμασετε με πολλες τιμες αντιστασης γειωσης του τριτου"προβληματικου" καταναλωτη....
εγω απλα περιμενω μια απαντηση σε μια μπουρδα απο τις πολλες που μου ερχονται στο μυαλο καθως ασχετος:001_rolleyes:.
οταν απαντηθει η ερωτηση μου μετα ψαχτε να βρειτε τη διαρροη στο θερμοσιφωνα του χορευτη κανονιερη ,φωναζοντας υδραυλικο να σας τον συνδεσει διφασικα.
αει σιχτιρ κωλοουδετερε!:angry:

Εγω λεω κανεις.....
Το ρευμα απλα διαλεγει την ευκολοτερη διοδο(οσο στενη και να ειναι) :001_tt2:.
Πεφτει κατω απο 45Ωμ η αντισταση στο μπανιο?

Dragonborn
19-09-13, 09:45
ποιος απο ολους θα χορευει καλυτερο καρσιλαμα οταν μπανιαριζεται? ο πρωτος με γειωση κανονι?ο δευτερος με γειωση αστα να πανε?(εσυ που γελασες με το 45 ωμ την εχεις μεγαλυτερη ,εξαιρουνται οι θεμελιακες) ή ο τριτος;;;Κανείς από τους τρεις δεν θα χορεύει, εκτός αν υπάρχουν πρόσθετα προβλήματα:
1. Αστοχία μονώσεως αγωγού φάσεως
2. Έλλειψη/ανεπάρκεια ισοδυναμικών συνδέσεων (HD-384, παράγραφος 701.413.1.6)

EDIT: Και όπως πάντα, παραλείψαμε τον διακόπτη διαφυγής ρεύματος (φτου-κακά)...

vasilllis
19-09-13, 10:29
Τώρα είδα το θέμα. Είχαμε έναν παλιό θερμοσίφωνα, πριν κάτι χρόνια και ξαφνικά μια μέρα (ενώ πριν δεν το έκανε) άρχισε να μας ρίχνει σφαλιάρες από τις μπαταρίες του μπάνιου ακόμη και με κλειστή την ασφάλεια του, καθώς και τον περιστροφικό διακόπτη. Όχι πάντα αλλά πολύ συχνά. Φέραμε ηλεκτρολόγο, δεν βρήκε τίποτε και προληπτικά μας τράβηξε δεύτερη γείωση. Πάλι τα ίδια. Πετάξαμε τον θερμοσίφωνα και πήραμε καινούργιο. Το πρόβλημα λύθηκε. Αργότερα αντικαταστήσαμε τον καινούργιο με ηλιακό, χωρίς και πάλι κανένα πρόβλημα, ποτέ ξανά. Ο παλιός θερμοσίφωνας ήταν μέσα στο μπάνιο βιδωμένος στον τοίχο, οι άλλοι δύο που ακολούθησαν πήγαν στην ταράτσα. Τώρα γιατί με κλειστές τις ασφάλειες γινόταν αυτό, δεν ξέρω. Αυτόματο έχουμε στον πίνακα και σε κάποιες περιπτώσεις που χρειάστηκε δούλεψε κανονικά.

Να υποθεσω οτι κανατε μπανιο με κλειστο θερμοσιφωνα.
Επισης να υποθεσω και οτι στην ταρατσα πηγε με πλαστικες σωληνες?(πολυπροπυλενιο-πολυεθυλενιο) ,
Εμενα παλι μου φαινεται η ισοδυναμικες γειωσεις...

john_b
19-09-13, 10:33
Έτσι είναι.
ισοδυναμικες γειωσεις, τι εννοείς;

Dragonborn
19-09-13, 10:37
Στις εσωτερικές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις πρέπει να συμβούν ΔΥΟ αστοχίες πριν προκληθεί επικίνδυνη κατάσταση - εναλλακτικά ΜΙΑ αστοχία και ΜΙΑ προϋπάρχουσα κακοτεχνία ή λανθασμένη επέμβαση.

vasilllis
19-09-13, 10:58
Έτσι είναι.
ισοδυναμικες γειωσεις, τι εννοείς;

η γειωση των σωληνων του νερου ή της μπανιερας εγινε διαφορετικη απο του θερμοσιφωνου.Ισως καποια επισκευη στο υδραυλικο δικτυο και αφαιρεση των μεταλικων σωληνων κατεργησε την γειωση.Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα ο ανθρωπος να γινεται ο αγωγος μεταξυ των δυο αυτων γειωσεων .

john_b
19-09-13, 11:18
Ελένη σαν διαφήμηση μου φαίνεται αυτό. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά όπως και να χει, που κολλάει το θέμα για το θερμοσίφωνο με τα είδη θέρμανσης;

SV1JRT
19-09-13, 11:49
Καλημέρα κι απο μένα, μια και ακούω κόσμο να έχει διάφορα θέματα σε ότι έχει να κάνει με τη θέρμανση, κι αφού σιγά σιγά έρχεται χειμώνας, βρήκα ένα site ψάχνωντας για είδη θέρμανσης, το οποίο αναφερόταν στις αντλίες θερμότητας (http://www.apolloteck.gr/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%B9%CE%B5%CF%82_%CE%98% CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF %82/)


Ελενίτσα, εδώ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙ΅.

Το Νήμα ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ??
Γράφει ουθενά για προβληματα θέρμανσης ??
ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑ ΜΙΛΑΜΕ....

john_b
19-09-13, 12:08
Ναι ρε Σώτο, από την άλλη πάλι, τον χειμώνα, όταν βγαίνεις από το μπάνιο, δεν κρυώνεις;
Θα σε έχει χτυπήσει το ρεύμα από τις σουλήνες (Βασιλειάδου, "η ωραία των Αθηνών" - η σουλήνες, τα ρίκια), θα είσαι σαν βρεγμένο γατί όταν πεταχτείς εξω, να μην έχεις μια αντλία θερμότητας να ζεσταθεί το κοκαλάκι σου;
Αν το καλοσκευτείς, δένει με το θέμα. :lool:

SV1JRT
19-09-13, 12:20
Ναι ρε Σώτο, από την άλλη πάλι, τον χειμώνα, όταν βγαίνεις από το μπάνιο, δεν κρυώνεις;
Θα σε έχει χτυπήσει το ρεύμα από τις σουλήνες (Βασιλειάδου, "η ωραία των Αθηνών" - η σουλήνες, τα ρίκια), θα είσαι σαν βρεγμένο γατί όταν πεταχτείς εξω, να μην έχεις μια αντλία θερμότητας να ζεσταθεί το κοκαλάκι σου;
Αν το καλοσκευτείς, δένει με το θέμα. :lool:


AXAXAXAXAXAXAXA...... Σωστα...
(Βρε τη Βασιλειάδου... ΘΕΑ ήταν)

vasilllis
19-09-13, 14:28
Διαβαστε πρωτα και μετα κατακρινεται. :001_tt2:
η κα Ελενη επεσε σε site φωτια.
καναν ειδικη μελετη πανω στην γειωση αυτοι. ειναι στο κατω κατω της σελιδας..
Γείωση

Εδώ έχουμε μεταφορά θερμότητας μέσω θαμμένων πηνίων. Η σύνθεση του εδάφους, έχει επίδραση στις θερμικές ιδιότητες και στην αναμενόμενη συνολική απόδοση. Η περιεκτικότητα σε υγρασία του εδάφους επηρεάζει θερμική αγωγιμότητα.


ΥΓ μια σχετικη διαφημιση απο εμενα.

http://www.cocoon.gr/

οποιος βρει τι σχεση εχει κερδιζει,παστελι.

SV1JRT
19-09-13, 15:19
Διαβαστε πρωτα και μετα κατακρινεται. :001_tt2:
η κα Ελενη επεσε σε site φωτια.
καναν ειδικη μελετη πανω στην γειωση αυτοι. ειναι στο κατω κατω της σελιδας..
Γείωση

Εδώ έχουμε μεταφορά θερμότητας μέσω θαμμένων πηνίων. Η σύνθεση του εδάφους, έχει επίδραση στις θερμικές ιδιότητες και στην αναμενόμενη συνολική απόδοση. Η περιεκτικότητα σε υγρασία του εδάφους επηρεάζει θερμική αγωγιμότητα.


ΥΓ μια σχετικη διαφημιση απο εμενα.

http://www.cocoon.gr/

οποιος βρει τι σχεση εχει κερδιζει,παστελι.



Βασίλη ΦΕΡΕ ΤΟ ΠΑΣΤΕΛΙ.... (στο επόμενο meeting του φόρουμ) χαχαχαχαχαχα

ΦΥΣΙΚΑ ειναι ΚΑΙ στα δυο siite Η ΙΔΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, αφου είναι στην ΙΔΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ (Μιαούλη 8 - Μοναστηράκι)........

LOL

john_b
19-09-13, 15:21
Τι παστέλι; Να μας φύγουν οι γέφυρες θέλεις;
Μαντολάτο και να είναι μαλακό παρακαλώ.

vasilllis
19-09-13, 15:47
γαμωτο :confused1:
ευκολο ηταν..

FILMAN
19-09-13, 16:39
46085

Επειδη ειμαι αδειουχος εγκαταστατης (δλδ ασχετος με τα ηλεκτρικα) και εχω συλληφθει επανηλειμενως να γραφω μπουρδες στα περι γειωσεων απο γνωστες του αντικειμενου (οπως ανεργοι καλουπατζηδες,πωλητες ερπυστρυοφορων ανεμιστηρων,δημοσιους υπαλληλους,νεκροθαφτες και λοιπους ειδικους επι του θεματος) και με ειλικρινη σκοπο να μαθω και γω επιτελους το κατι τις μου επισυναπτω το παραπανω προχειροσχεδιο με τις εξης ερωτησεις.
Σε μια περιοχη με ουδετερωση (ΤΝ) και τρεις καταναλωτες ,ο τριτος παρουσιαζει ασυνεχεια του αγωγου PEN (ουδετερογειωσης) στη συνδεση της κολωνας ,και εχει ενα φορτιο π.χ 4 κw .
η ερωτηση μου ειναι ...ποιος απο ολους θα χορευει καλυτερο καρσιλαμα οταν μπανιαριζεται? ο πρωτος με γειωση κανονι?ο δευτερος με γειωση αστα να πανε?(εσυ που γελασες με το 45 ωμ την εχεις μεγαλυτερη ,εξαιρουνται οι θεμελιακες)ή ο τριτος;;;
Mπορειτε να δοκιμασετε με πολλες τιμες αντιστασης γειωσης του τριτου"προβληματικου" καταναλωτη....
εγω απλα περιμενω μια απαντηση σε μια μπουρδα απο τις πολλες που μου ερχονται στο μυαλο καθως ασχετος:001_rolleyes:.
οταν απαντηθει η ερωτηση μου μετα ψαχτε να βρειτε τη διαρροη στο θερμοσιφωνα του χορευτη κανονιερη ,φωναζοντας υδραυλικο να σας τον συνδεσει διφασικα.
αει σιχτιρ κωλοουδετερε!:angry:
Καταρχήν όσο για τα περί αδείας, τα έχουμε ξαναπεί μαζί, και ξέρεις τη γνώμη μου.


Τεχνικά τώρα.


Η κατανάλωση των 4kW του Γ' καταναλωτή θα έχει τιμή αντίστασης: 2302 / 4000 = 13.225Ω.


1η περίπτωση (re = 1Ω): Αν διακοπεί ο αγωγός όπως στο σχήμα, από τον Γ' καταναλωτή θα περάσει ρεύμα 230 / (13.225 +1) = 16.1Α το οποίο θα αναπτύξει τάση 16.1V στο σώμα της Γ' συσκευής ως προς τη γη, που είναι μάλλον λίγο για να προκαλέσει ηλεκτροπληξία.


2η περίπτωση (re = 25Ω): Αν διακοπεί ξανά ο αγωγός όπως στο σχήμα, από τον Γ' καταναλωτή θα περάσει ρεύμα 230 / (13.225 +25) = 6Α το οποίο θα αναπτύξει τάση 6 * 25 = 150V στο σώμα της Γ' συσκευής ως προς τη γη, που είναι ικανή να προκαλέσει ηλεκτροπληξία.


Και στις δύο περιπτώσεις οι καταναλωτές Α και Β δεν έχουν πρόβλημα, διότι οι γειώσεις τους είναι παραλληλισμένες. Δηλαδή στην πραγματικότητα δεν έχουν αντίσταση γείωσης 1Ω ο πρώτος και 45Ω ο δεύτερος, αλλά 45 / 46 = 0.97Ω έκαστος. Αν λοιπόν ο αγωγός PEN δεν είναι γειωμένος πουθενά αλλού (δηλαδή ούτε στη μεριά του μ/ς υποβιβασμού της ΔΕΗ, αλλά ούτε και μέσω ενός Δ', Ε', κ.ο.κ. καταναλωτή, πράγμα που φυσικά δεν συμβαίνει στην πραγματικότητα), τα ρεύματα των 2 παραπάνω παραδειγμάτων είναι στην πραγματικότητα 15.1Α και 5.9Α αντίστοιχα, αναπτύσσοντας τάσεις 15.1V και 147.5V αντίστοιχα στο σώμα της Γ' συσκευής, αλλά αντίστοιχα μόνο 14.6V και 5.7V στα σώματα των συσκευών Α' και Β' ταυτόχρονα. Κατά συνέπεια έχει πρόβλημα μόνο ο καταναλωτής Γ', και μάλιστα μόνο αν έχει κακή γείωση.


Τα ανωτέρω βεβαίως δεν έχουν εφαρμογή στο σύστημα ΤΤ.

vasilllis
19-09-13, 20:49
Καταρχήν όσο για τα περί αδείας, τα έχουμε ξαναπεί μαζί, και ξέρεις τη γνώμη μου.


Τεχνικά τώρα.


Η κατανάλωση των 4kW του Γ' καταναλωτή θα έχει τιμή αντίστασης: 2302 / 4000 = 13.225Ω.


1η περίπτωση (re = 1Ω): Αν διακοπεί ο αγωγός όπως στο σχήμα, από τον Γ' καταναλωτή θα περάσει ρεύμα 230 / (13.225 +1) = 16.1Α το οποίο θα αναπτύξει τάση 16.1V στο σώμα της Γ' συσκευής ως προς τη γη, που είναι μάλλον λίγο για να προκαλέσει ηλεκτροπληξία.


2η περίπτωση (re = 25Ω): Αν διακοπεί ξανά ο αγωγός όπως στο σχήμα, από τον Γ' καταναλωτή θα περάσει ρεύμα 230 / (13.225 +25) = 6Α το οποίο θα αναπτύξει τάση 6 * 25 = 150V στο σώμα της Γ' συσκευής ως προς τη γη, που είναι ικανή να προκαλέσει ηλεκτροπληξία.


Και στις δύο περιπτώσεις οι καταναλωτές Α και Β δεν έχουν πρόβλημα, διότι οι γειώσεις τους είναι παραλληλισμένες. Δηλαδή στην πραγματικότητα δεν έχουν αντίσταση γείωσης 1Ω ο πρώτος και 45Ω ο δεύτερος, αλλά 45 / 46 = 0.97Ω έκαστος. Αν λοιπόν ο αγωγός PEN δεν είναι γειωμένος πουθενά αλλού (δηλαδή ούτε στη μεριά του μ/ς υποβιβασμού της ΔΕΗ, αλλά ούτε και μέσω ενός Δ', Ε', κ.ο.κ. καταναλωτή, πράγμα που φυσικά δεν συμβαίνει στην πραγματικότητα), τα ρεύματα των 2 παραπάνω παραδειγμάτων είναι στην πραγματικότητα 15.1Α και 5.9Α αντίστοιχα, αναπτύσσοντας τάσεις 15.1V και 147.5V αντίστοιχα στο σώμα της Γ' συσκευής, αλλά αντίστοιχα μόνο 14.6V και 5.7V στα σώματα των συσκευών Α' και Β' ταυτόχρονα. Κατά συνέπεια έχει πρόβλημα μόνο ο καταναλωτής Γ', και μάλιστα μόνο αν έχει κακή γείωση.


Τα ανωτέρω βεβαίως δεν έχουν εφαρμογή στο σύστημα ΤΤ.

στην 2η περιπτωση δεν ειναι 150v ως προς την φαση? ως προς την γη ειναι 6*13 ?
επισης η ονομαστικη ταση ειναι 230V? αφου ηδη εχουμε 25Ω για πτωση τασης.

spiroscfu
19-09-13, 21:31
η γείωση θα έχει αντίσταση 25Ω και θα την διαπεράσει ρεύμα τιμής 6Α, άρα U=I*R =>6*25=150V (σε σχέση με την γη)


όπως είπε και ο φίλλιπος θα περάσουν μόνον 6Α γιατί υπάρχει σε σειρά με την φάση και το φορτίο (13,225Ω)

xrhstosmp
19-09-13, 23:48
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας που με βοηθησαν να διαλευκανω μερικες αποριες μου.
καταλαβα οτι η αγωγιμοτητα του εδαφους ,η τοπολογια των καταναλωτων και η σωστη γειωση σε δικτυα ουδετερωσης δεν εχουν καμοια σημασια αφου παραληλιζονται τα παλουκια και μας δινουν μηδαμινες αντιστασεις γειωσης.
καταλαβα επισης οτι ολοι αυτοι που "την ακουσαν κανονικα" στο μπανιο τους και ως δια μαγίας με ενα σφιξιματακι στην κολωνα το προβλημα εξαφανιστικε, ή ηταν η ιδεα τους ή ειχαν μαστουρωσει και καταλαβαιναν οτι ηθελαν.ενας μαλιστα σιχαινοταν το μπανιο και εβρισκε δικαιολογιες.
καλο μας βραδυ.:001_smile:
ευτυχως (για μενα)βρισκεται και κανας χριστιανος και αναφερεται σε ισοδυναμικες συνδεσεις και λοιπα μετρα προστασιας και καταλαβαινω πως δεν ειμαι το μοναδικο λαμογιο που ακομα κατασκευαζει και πληρωνεται τετοιου ειδους αχρηστα κατασκευασματα .

spiroscfu
20-09-13, 01:16
ρε μεγάλε δεν γαμείς και ξεσπάς σε εμάς, το ανάφερα και ποιο πίσω ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ και ήρθε η ΔΕΗ και το έφτιαξε

46101

απέκτησε αντίσταση αυτό που σημείωσα με κίτρινο, γείωση παραλληλισμένη δεν έχεις, ο ρελές δεν πέφτει και έχεις τσιμπήματα στο μπάνιο


υγ.

ΑΜΕ!
το να φταιει ο ουδετερος για την αναπτυξη τασης στα μεταλλικα μερη εγκαταστασης οταν δεν κανει καλη επαφη σε μπαρα/παροχη/κολωνα ειναι η σπεσιαλιτε του,ειδικα σε ουδετερογειωσεις (ΤΝ)


αφου παραληλιζονται τα παλουκια και μας δινουν μηδαμινες αντιστασεις γειωσης.
με κομμένο ουδέτερο ?

vasilllis
20-09-13, 09:37
η γείωση θα έχει αντίσταση 25Ω και θα την διαπεράσει ρεύμα τιμής 6Α, άρα U=I*R =>6*25=150V (σε σχέση με την γη)


όπως είπε και ο φίλλιπος θα περάσουν μόνον 6Α γιατί υπάρχει σε σειρά με την φάση και το φορτίο (13,225Ω)

Εχουμε σε αυτο το συστημα 3 διαφορετικες τασεις.Φαση -γη(με τα 25Ω) φαση-ουδετερο θερμοσιφωνα και ουδετερο θερμοσιφωνα-γη(με τα 25Ω)
Μας ενδιαφερει η τριτη περιπτωση.Ποση θα ειναι η ταση??

Χρηστο μην αρπαζεσαι(ασε που τωρα με μπερδεψες τελειως) .Προσπαθω να καταλαβω πως σε ενα κυκλωμα με μικρη αντισταση το ρευμα επιλεγει να περασει μεσα απο τον ανθρωπο (με την μεγαλη αντισταση).
Στις ισοδυναμικες εντοπιζω και εγω το προβλημα με κλειστο θερμοσιφωνα ομως.....


*θα με παρετε με τις πετρες τωρα....

Dragonborn
20-09-13, 10:46
Προσπαθω να καταλαβω πως σε ενα κυκλωμα με μικρη αντισταση το ρευμα επιλεγει να περασει μεσα απο τον ανθρωπο (με την μεγαλη αντισταση).Το ρεύμα δεν επιλέγει τίποτα, διέρχεται μέσα από την ισοδύναμη αντίσταση R που προκύπτει από τις δυο παραλληλισμένες αντιστάσεις R1 και R2, στις οποίες επιμερίζεται αντιστρόφως ανάλογα με την τιμή της κάθε αντιστάσεως. Η ισοδύναμη παράλληλη αντίσταση είναι R = R1*R2/(R1+R2).

Επειδή όμως η R1 είναι πολύ μικρή και η R2 αρκετά μεγάλη, μπορούμε απλουστευτικά να δεχθούμε ότι το ρεύμα διέρχεται σχεδόν όλο (I1) από την μικρή αντίσταση R1 και προκαλεί στα άκρα της πτώση τάσεως U = R1*I1. Αυτή η πτώση τάσεως προκαλεί ένα μικρό ρεύμα και στην μεγάλη αντίσταση, ίσο με I2=U/R2

rama
20-09-13, 11:27
Μέσα από τα πολύ ενδιαφέροντα που διαβάζω και μαθαίνω, θέλω πάντως να εκφράσω την ανησυχία μου για την άνεση με την οποία αντιμετωπίζεται το ενδεχόμενο να περάσει "λιγάκι" ρεύμα μέσα από το σώμα μας. Όπως γνωρίζετε, η καρδιά μας κινητοποιείται με κάποια ηλεκτρικά τσιμπήματα που παράγονται στην κορυφή της και την διατρέχουν. Για να καταλάβετε πόσο αδύναμα είναι τα σήματα αυτά, οι βηματοδότες κάνουν αυτή τη δουλειά με αντίστοιχα σήματα κάποιων ελάχιστων mV και mΑ και η μπαταρία τους διαρκεί κάμποσα χρόνια.
Καλό είναι να μην ρισκάρουμε ποτέ να παρεμβληθούν στη διαδικασία αυτή ρεύματα και τάσεις, έστω και φαινομενικά ακίνδυνα. Για μένα, ακόμα και τα 30mA που ενεργοποιούν τους ΔΔΕ μου φαντάζουν πολλά για να γίνει το κακό. Σίγουρα οι ειδικοί επιστήμονες ξέρουν καλύτερα από μένα, αλλά για μένα και τα παιδιά μου δεν θέλω να σκέφτομαι οτι υπάρχει έστω και μία ελαχιστότατη πιθανότητα κάτι να πάει στραβά.
Με όλα αυτά, θέλω να πώ οτι δεν πρέπει να υπάρχει η παραμικρή ανοχή σε τινάγματα από συσκευές, μικροδιαρροές, κακές γειώσεις, γενικά κακοτεχνίες. Μην λαμβάνετε ως φυσιολογικό και ανεκτό οτιδήποτε δεν είναι τέλειο στις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις μέσα στους χώρους όπου ζούμε.

GiwrgosTH
20-09-13, 12:22
Με όλα αυτά, θέλω να πώ οτι δεν πρέπει να υπάρχει η παραμικρή ανοχή σε τινάγματα από συσκευές, μικροδιαρροές, κακές γειώσεις, γενικά κακοτεχνίες. Μην λαμβάνετε ως φυσιολογικό και ανεκτό οτιδήποτε δεν είναι τέλειο στις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις μέσα στους χώρους όπου ζούμε.
Έτσι είναι, το ότι κάποιοι μπορεί αντί για δοκιμαστικό να βάζουμε δάχτυλο, δε σημαίνει πως πρέπει να παραβλέπουμε την όποια διαρροή που για μας είναι (θεωρητικά πάντα) ακίνδυνη!
Ειδικά στο μπάνιο με νερά και υγρασίες το οποιοδήποτε τσιμπιματάκι θέλει έλεγχο από ειδικό!

spiroscfu
21-09-13, 00:45
Στο προηγούμενο είχα προσθέσει και το παρακάτω


υγ2.
ο δδε δεν πέφτει γιατί έχουμε "καλή" γείωση αν ήταν "κακή" θα έπεφτε αμέσως.

πχ με 10Ω γείωση και 1ΚΩ αντίσταση σώματος (βρεγμένος) τα 25mA (dolby surround άκουσμα) τα έχουμε με τάση διαρροής 1000*0.025=25V,
που αυτό συνεπάγεται με παρεχόμενο ρεύμα στο φορτίο 25/10=2.5Α

με 1Ω γείωση θα θέλαμε για να πέσει ο δδε 30/1=30Α κατανάλωση και να κάνουμε μπάνιο, με ποιο λίγα απο 30Α θα την "ακούμε" στερεοφωνικά ή μη και θα ψάχνουμε την "καλή" γείωση μας

έχοντας μηδαμινή εμπειρία στα ηλεκτρολογικά τα μπέρδεψα, νόμιζα πως η διαρροή θα γίνονταν μετά τον δδε αλλά αν είναι σωστό το σχέδιο που έβαλα στο #28 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72067&p=617531&viewfull=1#post617531)


μπορούμε άνετα σε μια τέτοια αστοχία ΝΑ ΣΚΟΤΩΘΟΥΜΕ αν δεν έχουμε μια γείωση της τάξεως κάτω του ωμ (κανονική όμως ισοδυναμική νομίζω πως δεν μπορεί να γίνει λόγο του κομμένου ουδέτερου)

kioan
24-09-13, 16:08
Όντως μπορεί να φαίνεται σαν διαφήμιση...

Όντως έτσι φαίνεται, δεδομένου ότι έχεις περάσει από όλα τα ελληνόφωνα forum, από τεχνολογικά μέχρι και ψαροντούφεκου!!! (ξέρεις εσύ :wiink:), διαφημίζοντας τη σελίδα σου.

Και επίσης καλό θα ήταν να μην διαμαρτύρεσαι τόσο έντονα όταν σε παίρνουν είδηση και σε κατηγορούν για διαφήμιση, τη στιγμή που εσύ η ίδια σε άλλα forum ενέργειας (ξέρεις εσύ που :wiink:) κάνεις πολλαπλές παρατηρήσεις σε όποιον χρήστη αναφέρει μάρκα/μοντέλο μηχανήματος πέρα από αυτά που εμπορεύεσαι.

john_b
24-09-13, 16:14
Και αν σε λένε Ελένη και είσαι ωραία σαν αυτή της Τροίας, πάει στο καλό. Μην μας βγεις κανένας μουστακαλής φοβάμαι...

FILMAN
24-09-13, 16:32
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας που με βοηθησαν να διαλευκανω μερικες αποριες μου.
καταλαβα οτι η αγωγιμοτητα του εδαφους ,η τοπολογια των καταναλωτων και η σωστη γειωση σε δικτυα ουδετερωσης δεν εχουν καμοια σημασια αφου παραληλιζονται τα παλουκια και μας δινουν μηδαμινες αντιστασεις γειωσης.
καταλαβα επισης οτι ολοι αυτοι που "την ακουσαν κανονικα" στο μπανιο τους και ως δια μαγίας με ενα σφιξιματακι στην κολωνα το προβλημα εξαφανιστικε, ή ηταν η ιδεα τους ή ειχαν μαστουρωσει και καταλαβαιναν οτι ηθελαν.ενας μαλιστα σιχαινοταν το μπανιο και εβρισκε δικαιολογιες.
καλο μας βραδυ.:001_smile:
ευτυχως (για μενα)βρισκεται και κανας χριστιανος και αναφερεται σε ισοδυναμικες συνδεσεις και λοιπα μετρα προστασιας και καταλαβαινω πως δεν ειμαι το μοναδικο λαμογιο που ακομα κατασκευαζει και πληρωνεται τετοιου ειδους αχρηστα κατασκευασματα .Δεν το έπιασα το υφάκι, το σχήμα στο #31 το έκανες εσύ, ναι ή όχι; Πού λέει για αγωγιμότητα εδάφους, γιατί δεν το βλέπω. Επίσης αντί να τσαντίζεσαι καλύτερα θα ήταν να βάλεις και κανένα νούμερο στο #52 εκτός από το να μας λες ιστορίες για τους πελάτες σου. Τα νούμερα στο σχήμα του #31 τα έβαλες για να τα καμαρώσουμε ή για να κάνουμε κανένα υπολογισμό; Αφού τα λέμε λάθος λοιπόν κάνε εσύ τους υπολογισμούς στο σχήμα που εσύ έβαλες να τους δούμε κι εμείς, εκτός αν στις εξετάσεις για την άδεια ηλεκτρολόγου περνάτε την ώρα σας λέγοντας ιστοριούλες και παραμυθάκια για χασικλήδες άπλυτους πελάτες.

leosedf
24-09-13, 17:22
Ο κωλοspammer διαγράφτηκε.
Αν είναι δυνατόν να μη σκοτωθούμε για ένα θερμοσίφωνα πάλι. Απ' ότι φαίνεται οι θερμοσίφωνες είναι συσκευές που επηρεάζουν την ψυχολογία των ανθρώπων.