PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως συνδεουμε θερμοσιφωνα μονοφασικο σε τριφασικη παροχη χωρις ουδετερο;



Xrhst
16-09-13, 07:56
Σε σπιτι πελατη εβγαλα το τριφασικο ταχυθερμοσιφωνα και εγκατεστησα θερμοσιφωνα 100λτ.
Οταν εφτασα στα καλωδια διαπιστωσα οτι δεν υπηρχε ουδετερος!
Τα καλωδια ειναι 3 μαυρα και ενα κιτρινο (γειωση)
Στον πινακα υπαρχουν 3 ασφαλεις μονες και ενας τριπλος που ελεγχουν τα εν λογω 3 καλωδια.
Καθως ειμαι υδραυλικος με καποιες ηλεκτρολογικες γνωσεις μου φανηκε περιεργο να μην υπαρχει ουδετερος και υπεθεσα οτι ειναι καποιο απο τα μαυρα.
Μετα απο δοκιμες στις ασφαλειες (ανοιξε-κλεισε) ο θερμοσιφωνας δουλεψε!
Χρειαζοταν την πρωτη και την τριτη ανοιχτες και την μεσαια κλειστη.
Ενωσα οποτε τα δυο μαυρα και το τριτο το απομονωσα.
Μεσα ομως σε 20 μερες ο θερμοσιφωνας επαψε να δουλευει!!
Τι εγινε;
Δουλευε με 380 βολτ και καηκε;
Διαβασα οτι σε τριφασικο δεν ειναι απαραιτητος ο ουδετερος.
Δουλεψε ο θερμοσιφωνας με διφασικο;
ευχαριστω

Samios60
16-09-13, 08:24
Ο θερμοσιφωνας πανω εχει ενα σχεδιαγραμα για στειλτο μας να το δουμε

xrhstosmp
16-09-13, 08:36
Έτσι αυτά να κάνετε, να μας ανοίξουν και μας οι δουλειές...... Αφού δε χρησιμοποίησες για γείωση την Τρίτη φάση πάλι καλά!!!!!

JOUN
16-09-13, 09:12
Καθως ειμαι υδραυλικος με καποιες ηλεκτρολογικες γνωσεις μου φανηκε περιεργο να μην υπαρχει ουδετερος και υπεθεσα οτι ειναι καποιο απο τα μαυρα.

Ενωσα οποτε τα δυο μαυρα και το τριτο το απομονωσα.
Μεσα ομως σε 20 μερες ο θερμοσιφωνας επαψε να δουλευει!!
Τι εγινε;
Δουλευε με 380 βολτ και καηκε;

Nαι αλλα πριν καει πηγαινε σφαιρα ετσι;Σε 20 λεπτα ετοιμο το νερο..(Μη σου πω και σε 10)

thanasisvr
16-09-13, 09:52
Σε σπιτι πελατη εβγαλα το τριφασικο ταχυθερμοσιφωνα και εγκατεστησα θερμοσιφωνα 100λτ.
Οταν εφτασα στα καλωδια διαπιστωσα οτι δεν υπηρχε ουδετερος!
Τα καλωδια ειναι 3 μαυρα και ενα κιτρινο (γειωση)
Στον πινακα υπαρχουν 3 ασφαλεις μονες και ενας τριπλος που ελεγχουν τα εν λογω 3 καλωδια.
Καθως ειμαι υδραυλικος με καποιες ηλεκτρολογικες γνωσεις μου φανηκε περιεργο να μην υπαρχει ουδετερος και υπεθεσα οτι ειναι καποιο απο τα μαυρα.
Μετα απο δοκιμες στις ασφαλειες (ανοιξε-κλεισε) ο θερμοσιφωνας δουλεψε!
Χρειαζοταν την πρωτη και την τριτη ανοιχτες και την μεσαια κλειστη.
Ενωσα οποτε τα δυο μαυρα και το τριτο το απομονωσα.
Μεσα ομως σε 20 μερες ο θερμοσιφωνας επαψε να δουλευει!!
Τι εγινε;
Δουλευε με 380 βολτ και καηκε;
Διαβασα οτι σε τριφασικο δεν ειναι απαραιτητος ο ουδετερος.
Δουλεψε ο θερμοσιφωνας με διφασικο;
ευχαριστω

Βγάζεις νερά, αλλάζεις αντίσταση, φωνάζεις ηλεκτρολόγο να συνδέσει σωστά τον θερμοσίφωνα ώστε να μην σκοτωθεί κάποιος.....

SV1JRT
16-09-13, 10:06
Βρε παιδιά, μια και το έφερε η κουβέντα, να σας ρωτήσω και εγώ κάτι.
Θέλει ο μπάρμπας μου να κάνει μια εγχείρηση καρδιάς. Λέω να του την κάνω εγώ, να γλυτώσουμε τα φράγκα. Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι ?? Εχω διαβάσει στο internet πως γίνετε.
Η ερώτηση μου είναι η εξής: Να βάλω ιώδιο στο νυστέρι ή σκέτο βράσιμο φτάνει ??

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:hahahha: ](*,) :hahahha:

Βρε τι άλλο θα ακούσουμε ??
Τελικά, είμαστε ΠΟΛΥ τυχερός λαός !!!!
Αφου δεν έχουμε εξαφανιστεί ακόμα με τέτοιες πατάτες που κάνουμε, πάλι καλά...

Αντε άνθρωπέ μου να φτιάξεις τις βρύσες σου και άσε τα ηλεκτρικά για τους ηλεκτρολόγους.
Εσένα δηλαδή θα σου άρεσε αν ο ηλεκτολόγος έφτιαχνε ΚΑΙ τις βρύσες στα σπίτια που πήγαινε ??

.

vasilllis
16-09-13, 10:19
Βρε παιδιά, μια και το έφερε η κουβέντα, να σας ρωτήσω και εγώ κάτι.
Θέλει ο μπάρμπας μου να κάνει μια εγχείρηση καρδιάς. Λέω να του την κάνω εγώ, να γλυτώσουμε τα φράγκα. Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι ?? Εχω διαβάσει στο internet πως γίνετε.
Η ερώτηση μου είναι η εξής: Να βάλω ιώδιο στο νυστέρι ή σκέτο βράσιμο φτάνει ??

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:hahahha: ](*,) :hahahha:

Βρε τι άλλο θα ακούσουμε ??
Τελικά, είμαστε ΠΟΛΥ τυχερός λαός !!!!
Αφου δεν έχουμε εξαφανιστεί ακόμα με τέτοιες πατάτες που κάνουμε, πάλι καλά...

Αντε άνθρωπέ μου να φτιάξεις τις βρύσες σου και άσε τα ηλεκτρικά για τους ηλεκτρολόγους.
Εσένα δηλαδή θα σου άρεσε αν ο ηλεκτολόγος έφτιαχνε ΚΑΙ τις βρύσες στα σπίτια που πήγαινε ??

.

Αν το εχεις παρει αποφαση να ερθω να ριξω μια ματια,που ξερεις ισως χρειαστει αυριο μεθαυριο.
Α.
Την υπνωση την αναλαμβανω εγω,εχω δει στο γιουτουμπ πως γινεται με οξυγονο και ασετυλινη(αν θυμαμαι καλα)

Στάλθηκε από το ST23i μου

SV1JRT
16-09-13, 10:25
Αν το εχεις παρει αποφαση να ερθω να ριξω μια ματια,που ξερεις ισως χρειαστει αυριο μεθαυριο.
Α.
Την υπνωση την αναλαμβανω εγω,εχω δει στο γιουτουμπ πως γινεται με οξυγονο και ασετυλινη(αν θυμαμαι καλα)

Στάλθηκε από το ST23i μου

Ελα Βασίλη. Κερνάω και μπύρες.
Θα τον βάλουμε κάτω τάκα-τάκα τον μπάρμπα και θα του κάνουμε ένα μπάιπας στα γρήγορα....
χαχαχαχαχα

Ασχετο:
Γιατι λέγεται "bypass" ?? - Γιατι αν δεν πετύχει ...Bye -Πας (για τον Αγιο πέτρο) !!!!

ΛΟΛ

jakektm
16-09-13, 12:02
κ0λ&εργολαβοι, που να σας καει το βιντεο μαζι και την κασσετα απο την βαφτιση του παιδιου σας ρε.

ουδετερογειωση!!!! Η ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΦΕΥΡΕΣΗ!!!

20 μετρα καλωδιο ρε παραπανω, το κανατε καπνο....

φιλε μου, φωναξε ηλεκτρολογο, μου πηρε μερες μεχρι να επισκευασω τις π@π@ριες του εργολαβου. ουτε καν ασφαλεια βραχυκυκλωματος δεν ειχε βαλει στον πινακα

το οποιο οταν τοτοποθετησα, μουτο εριχνε απο αλλο σημειο , λογω ελλειψης ουδετερου.

Dragonborn
16-09-13, 13:54
Μεταξύ σοβαρού και αστείου, υπάρχουν αντιστάσεις για 400 V (αρκετά δυσεύρετες), βάλε μια τέτοια ανάμεσα σε δυο φάσεις και θα παίξει μια χαρά...

vasilllis
16-09-13, 14:54
Μεταξύ σοβαρού και αστείου, υπάρχουν αντιστάσεις για 400 V (αρκετά δυσεύρετες), βάλε μια τέτοια ανάμεσα σε δυο φάσεις και θα παίξει μια χαρά...

Οχι δεν υπαρχουν.Ακομα και αυτες(οι τριφασικες) θελουν ουδετερο κομβο.
Ισως να μπορει να κατασκευαστει σε αυτη την ταση ομως..

bchris
16-09-13, 15:02
Εγω τωρα να κανω μερικες ερωτησεις στον Ακη.

Δεν λεω οτι ειναι δικο σου σφαλμα που καηκε (αν καηκε) ο θερμοσιφωνας, αλλα αν καηκε θα καλυψεις την ζημια του πελατη ή θα τον παραμυθιασεις?
Αν γινοταν ενα ατυχημα, οσο καιρο δουλευε ο θερμοσιφωνας, μπορει μοιραιο, μπορει και οχι, δεν το εξεταζω αυτο, ποια θα ηταν η θεση σου?

SV1JRT
16-09-13, 15:02
Βρε παιδιά, αν κατάλαβα καλά, στον ΜΟΝΟΦΑΣΙΚΟ θερμοσύφωνα, φτάνουν Χ καλώδια.
Στον ηλεκτρολογικό πίνακα που καταλήγουν αυτά τα καλώδια ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ???

picdev
16-09-13, 15:15
μπορεί να είναι υποπίνακας μόνο και μόνο για τον θερμοσύφωνα και αφού δεν χρειαζόταν λέει τι να βάζω ένα παραπάνω καλώδιο

vasilllis
16-09-13, 15:26
Βρε παιδιά, αν κατάλαβα καλά, στον ΜΟΝΟΦΑΣΙΚΟ θερμοσύφωνα, φτάνουν Χ καλώδια.
Στον ηλεκτρολογικό πίνακα που καταλήγουν αυτά τα καλώδια ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ???
κατι δεν παει καλα.ΑΚομα και τριφασικοι ταχυθερμοσιφωνες εχουν ουδετερο.Παντως φανταζομαι οτι ο ηλεκτρολογος θα βρει την λυση χωρις να τραβηξει καλωδια.

Xrhst
16-09-13, 18:45
Ο σκοπος τγς αναρτησης μου ηταν για να υπαρχει μια βαση δεδομενων απο ειδικους.Δυστυχως δεν δοθηκε καμμια απαντηση εκτος απο ειρωνειες και χλευη.
Παρολα αυτα ο ηλεκτ3ολογος ηρθε και εκανε το καλωδιο της μιας φασης ουδετερο αφου ο εργοπαβος εκανε οικονομια!
Η αντισταση δεν καηκε παρα ο θερμοστατης

Για οσους δεν γνωριζουν εμεις οι υδραυλικοι τοποθετουμε ΚΑΙ θερμοσιφωνες και μην πει καποιος οτι για 3 καλωδια χρειαζεται κανεις κ9αι πτυχιο ηλεκτρολογιας.
Το λαθος μου ηταν οτι αφου δεν βρηκα την σωστη εγκατασταση το παλεψα οχι για νακερδισω κατι αλλα επειδη ο πελα4ης δεν ειχε αλλα χρηματα.
Οσον αφορα το θεμα ασφαλεια1 για αυτο δεν υπαρχουν οι ασφαλειες και οι ρελεδες;
Συνοψιζοντας
Ο τριφασικος ταχυθερμοσιφωνας δουλευει και χωρις ουδετερο.οταν παμε νς βαλουμε κανονικο θερμοσιφωνα αναζητουμε τον ουδετερο . Εαν δεν υπαρχει λεμε στον πελατη να φωνςξει ηλεκτ3ολογο για να φερει ουδετερο.
Ευχαριστω.

nick1974
16-09-13, 19:08
το παλεψα οχι για νακερδισω κατι αλλα επειδη ο πελα4ης δεν ειχε αλλα χρηματα.


οι αγνες προθεσεις δεν συνεπαγονται με αποτελεσμα... βασικα και ηλεκτρολογο φωναξε, και το θερμοσιφωνα του εκαψες...



Για οσους δεν γνωριζουν εμεις οι υδραυλικοι τοποθετουμε ΚΑΙ θερμοσιφωνες και μην πει καποιος οτι για 3 καλωδια χρειαζεται κανεις κ9αι πτυχιο ηλεκτρολογιας.

ειμαστε δυο
ειμαστε δυο
τα κανουμ ολα ρημαδιο...


αυτο τραγουδουσε στο τελος της ταινιας ο Τσακωνας με το βοηθο του (η μεγαλη αποφραξη λεγοταν ?)



Οσον αφορα το θεμα ασφαλεια1 για αυτο δεν υπαρχουν οι ασφαλειες και οι ρελεδες;

ναι μωρε, μπορεις αφοβα να βαλεις τα καλωδια στο στομα γιατι υπαρχουν ασφαλειες και ρελεδες

johnnyb
16-09-13, 19:19
http://www.youtube.com/watch?v=G4Iv7tWYLiY

chipakos-original
16-09-13, 19:30
Θα κοκκίνησε απ το κακό της η αντίσταση.

nick1974
16-09-13, 19:32
Θα κοκκίνησε απ το κακό της η αντίσταση.

μικρο το κακο... το οτι μια συσκευη που προοριζεται για χρηση σε 220 volt λειτουργουσε σε 380 ειναι πολυ ανησυχητικοτερο

vasilllis
16-09-13, 19:37
Ο σκοπος τγς αναρτησης μου ηταν για να υπαρχει μια βαση δεδομενων απο ειδικους.Δυστυχως δεν δοθηκε καμμια απαντηση εκτος απο ειρωνειες και χλευη.
Παρολα αυτα ο ηλεκτ3ολογος ηρθε και εκανε το καλωδιο της μιας φασης ουδετερο αφου ο εργοπαβος εκανε οικονομια!
Η αντισταση δεν καηκε παρα ο θερμοστατης

Για οσους δεν γνωριζουν εμεις οι υδραυλικοι τοποθετουμε ΚΑΙ θερμοσιφωνες και μην πει καποιος οτι για 3 καλωδια χρειαζεται κανεις κ9αι πτυχιο ηλεκτρολογιας.
Το λαθος μου ηταν οτι αφου δεν βρηκα την σωστη εγκατασταση το παλεψα οχι για νακερδισω κατι αλλα επειδη ο πελα4ης δεν ειχε αλλα χρηματα.
Οσον αφορα το θεμα ασφαλεια1 για αυτο δεν υπαρχουν οι ασφαλειες και οι ρελεδες;
Συνοψιζοντας
Ο τριφασικος ταχυθερμοσιφωνας δουλευει και χωρις ουδετερο.οταν παμε νς βαλουμε κανονικο θερμοσιφωνα αναζητουμε τον ουδετερο . Εαν δεν υπαρχει λεμε στον πελατη να φωνςξει ηλεκτ3ολογο για να φερει ουδετερο.
Ευχαριστω.

Δυστηχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα.
Ελπιζω να εβαλες μυαλλο και να μην περιμενεις καττι χειροτερο να συμβει.

Στάλθηκε από το ST23i μου

FILMAN
17-09-13, 12:53
Σε σπιτι πελατη εβγαλα το τριφασικο ταχυθερμοσιφωνα και εγκατεστησα θερμοσιφωνα 100λτ.
Οταν εφτασα στα καλωδια διαπιστωσα οτι δεν υπηρχε ουδετερος!
Προφανώς δεν χρειαζόταν για τον συγκεκριμένο ταχυθερμοσίφωνα, και γι' αυτό αυτός που τράβηξε τα καλώδια τον παρέλειψε.

Τα καλωδια ειναι 3 μαυρα και ενα κιτρινο (γειωση)
Στον πινακα υπαρχουν 3 ασφαλεις μονες και ενας τριπλος που ελεγχουν τα εν λογω 3 καλωδια.
Άρα λοιπόν δεν μπορούσε να είναι τίποτα άλλο, παρά 3 φάσεις και μια γείωση.


Καθως ειμαι υδραυλικος με καποιες ηλεκτρολογικες γνωσεις μου φανηκε περιεργο να μην υπαρχει ουδετερος και υπεθεσα οτι ειναι καποιο απο τα μαυρα.
Πολύ λάθος σκέψη. Τουλάχιστον θα μπορούσες να δοκιμάσεις με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι - αν κάποιο από τα μαύρα ήταν ουδέτερος, θα έπρεπε με τον διακόπτη και όλες τις ασφάλειες πάνω, το δοκιμαστικό στο καλώδιο αυτό να μην ανάβει!


Μετα απο δοκιμες στις ασφαλειες (ανοιξε-κλεισε) ο θερμοσιφωνας δουλεψε!
Χρειαζοταν την πρωτη και την τριτη ανοιχτες και την μεσαια κλειστη.
Ενωσα οποτε τα δυο μαυρα και το τριτο το απομονωσα.
Βασικά η μεσαία αντιστοιχούσε στο καλώδιο που απομόνωσες, οπότε ο θερμοσίφωνας "δούλευε" είτε ήταν πάνω αυτή η ασφάλεια είτε κάτω.


Μεσα ομως σε 20 μερες ο θερμοσιφωνας επαψε να δουλευει!!
Τι εγινε;
Δουλευε με 380 βολτ και καηκε;
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ...


Διαβασα οτι σε τριφασικο δεν ειναι απαραιτητος ο ουδετερος.
Εξαρτάται από τη συσκευή. Άλλες θέλουν και ουδέτερο, άλλες όχι.


Δουλεψε ο θερμοσιφωνας με διφασικο;
Ναι. Και αυτό γιατί μεταξύ δυο οποιωνδήποτε φάσεων έχεις 380V (τώρα πια 400V), ενώ μεταξύ οποιασδήποτε φάσης και ουδετέρου έχεις 220V (τώρα πια 230V).

Συμπέρασμα: Όταν δεν ξέρουμε, ρωτάμε, αντί να κάνουμε του κεφαλιού μας ελπίζοντας ότι η όποια συσκευή θα δουλέψει. Η αντίσταση δεν ξέρω κατά πόσον δεν θέλει αλλαγή, δεδομένου ότι, από 4kW που είναι η ονομαστική ισχύς της, εσύ την ανάγκασες να δουλέψει ούτε λίγο ούτε πολύ στα 12kW (4kW * 400V2 / 230V2 = 12kW)...

αλπινιστης
17-09-13, 14:09
Παρολα αυτα ο ηλεκτ3ολογος ηρθε και εκανε το καλωδιο της μιας φασης ουδετερο αφου ο εργοπαβος εκανε οικονομια!
Η αντισταση δεν καηκε παρα ο θερμοστατης

Για οσους δεν γνωριζουν εμεις οι υδραυλικοι τοποθετουμε ΚΑΙ θερμοσιφωνες και μην πει καποιος οτι για 3 καλωδια χρειαζεται κανεις κ9αι πτυχιο ηλεκτρολογιας.
Το λαθος μου ηταν οτι αφου δεν βρηκα την σωστη εγκατασταση το παλεψα οχι για νακερδισω κατι αλλα επειδη ο πελα4ης δεν ειχε αλλα χρηματα.

Φιλε Ακη, δεν αμφισβητω την καλη σου προθεση να βοηθησεις τον πελατη σου να γλυτωσει το κοστος επισκεψης του ηλεκτρολογου. Ομως, επαγγελματιας σημαινει να ξερεις και τα ορια σου. Εαν ελεγες του πελατη, "Δεν ξερω τι γινεται με τα τρια καλωδια και καλυτερα να ΜΗΝ σου κανω καμια ζημια" θα το εκτιμουσε. Τωρα που προσπαθησες αρπα κολλα και του εκαψες (ευτυχως μονο) τον θερμοστατη και χρειαστηκε ΚΑΙ ηλεκτρολογο ΚΑΙ θερμοστατη, θα σε ξαναφωναξει..?
Εαν σκεφτεις οτι, οπως σου ειπανε και οι συναδελφοι παραπανω, οτι του εδωσες στον θερμοσιφωνα 400V αντι για 230, τοτε αντιλαμβανεσαι και μονος σου το μεγεθος του σφαλματος και του κινδυνου. Με το ρευμα ΔΕΝ παιζουμε και ειναι προς τιμην αυτου που λεει "Για να μην σου κανω ζημια φερε ηλεκτρολογο". Ειδικα στα χωραφια του τριφασικου που τα ρευματα και οι τασεις ανεβαινουν αρκετα σε σχεση με τα συνηθισμενα οικιακα δεδομενα, τοτε φερνουμε επαγγελματια για να μην κινδυνεψουμε καταρχην εμεις αλλα πιο πολυ ο ανυποψιαστος πελατης (τον οποιο θα χασουμε κιολας).
Δεξου την "χλευη" ως "τιμωρια για την επικινδυνη αποφαση που πηρες να ασχοληθεις με ρευματα και τασεις που ΔΕΝ το χεις και την επομενη φορα που θα εχεις καποια απορια, ΠΡΩΤΑ ΡΩΤΑ. Ειμαστε εδω για να βοηθαμε αλλα ΚΑΙ για να καταδικαζουμε επικινδυνες ενεργειες σαν τη δικη σου. Αν εκανες μια ερωτηση πρωτα θα ειχες παρει τις σωστες απαντησεις. Να ευχαριστεις τον Θεο που δεν εγινε τιποτα χειροτερο απο το καψιμο ενος θερμοστατη και ελπιζω να εμαθες κατι απο αυτη σου την εμπειρια.
Φιλικα,
Αλεξανδρος

rama
17-09-13, 14:13
FILMAN, με βάση τις χρήσιμες πληροφορίες που παρέθεσες, μπορείς να διευκρινίσεις κάτι μιάς και δεν είμαι τόσο σχετικός, ειδικά με τα τριφασικά?
Το καταλαβαίνω οτι η αντίσταση πάλαιψε ηρωϊκά λίγες μέρες πριν καεί.
Πως όμως δεν έριχνε την ασφάλεια όταν τραβούσε τόσο παραπάνω ρεύμα ώστε να αποδώσει 12KW σε ουσιαστικά διφασική διάταξη?
Ή μήπως δεν το έχω καταλάβει καλά, και τελικά το δούλευε με τριφασικό οπότε και το ρεύμα ήταν λιγότερο?
Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.
Και ευχαριστώ γενικά για τις γνώσεις που λαμβάνω στο forum.

FILMAN
17-09-13, 14:38
Πως όμως δεν έριχνε την ασφάλεια όταν τραβούσε τόσο παραπάνω ρεύμα ώστε να αποδώσει 12KW σε ουσιαστικά διφασική διάταξη?
Δεν ξέρουμε τι ασφάλειες είχε ο πίνακας. Οι ασφάλειες καμπύλης Β, C και D κόβουν θερμικά σε ρεύματα έως και 1.45 φορές το ονομαστικό ρεύμα. Αν λοιπόν ο πίνακας είχε ασφάλειες B20A ή C20A αυτές μπορούν να μην πέφτουν ποτέ αν εσύ τραβάς συνεχώς έως και 1.45 * 20 = 29Α. Αν ο θερμοσίφωνας είχε ονομαστική ισχύ 4kW στα 230V, η αντίστασή του έχει τιμή: 2302 / 4000 = 13.225Ω, και τραβάει ρεύμα 230 / 13.225 = 17.4Α. Δίνοντάς της 400V αντί για 230V, τραβάει ρεύμα: 400 / 13.225 = 30.2Α, όχι πολύ περισσότερα από τα 29Α που είπαμε πριν ότι ίσως επιτρέπουν σε συνεχή βάση οι ασφάλειες των 20Α. Αν το νερό ζεστάθηκε πιο γρήγορα από τις ασφάλειες, ο θερμοστάτης έσβησε το θερμοσίφωνα προτού αυτές πέσουν. Πόσο μάλλον αν οι ασφάλειες ήταν, όχι 20Α, αλλά 25Α. Από την άλλη, η αντίσταση αυξάνει λίγο την τιμή της όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία της. Οπότε, τροφοδοτούμενη με 400V ζεστάθηκε περισσότερο με αποτέλεσμα να αυξηθεί λίγο η τιμή της, οπότε το ρεύμα μπορεί να μην ήταν τελικά 30.2Α, αλλά 25, 26, ή 27Α, για παράδειγμα.

Ή μήπως δεν το έχω καταλάβει καλά, και τελικά το δούλευε με τριφασικό οπότε και το ρεύμα ήταν λιγότερο?
Όχι. Θα ήταν λιγότερο αν η αντίσταση είχε κατασκευαστεί να αποδίδει τα ίδια 4kW τροφοδοτούμενη με 400V αντί για 230.

vasilllis
17-09-13, 19:21
Θυμασαι ποιον φοραγε πριν?
Εχει διαρροης το σπιτι?

Στάλθηκε από το ST23i μου

Xrhst
17-09-13, 23:15
Να δωσω μια πληροφορια που παρελειψα
Το νερο του θερμοσιφωνα ηταν χλιαρο .
Οποτε ειναι λιγο χλωμο να ειχε 12 kw
Για να δουλεψει στα 380 βολτ δεν ειναι αναγκαστικο να υπαρχει και ουδετερος για να κλεισει το κυκλωμα σε διφασικη διαταξη;;
Απο οτι διαβασα δεν χρειζεται ουδετερος στο τριφασικο
Στο διφασικο;
Κλεινοντας την μια σφαλεια κοπηκε το ρευμα σε δυο καλωδια (ξεχασα να τοαναφερω)

xrhstosmp
17-09-13, 23:30
Κλεινοντας την μια σφαλεια κοπηκε το ρευμα σε δυο καλωδια (ξεχασα να τοαναφερω)

εαν η μετρηση εγινε με ενα απλο και ταπεινο δοκιμαστικο κατσαβιδι θεωρησε τη 99% λανθασμενη.
για το "διφασικο" που αναφερεις αν η συνδεσμολογια εγινε σαν μονοφασικο δλδ τη θεση του ουδετερου πηρε η δευτερη φαση τοτε δεν χρειαζεται ουδετερος για να κλεισει κυκλωμα .

nick1974
17-09-13, 23:41
Για να δουλεψει στα 380 βολτ δεν ειναι αναγκαστικο να υπαρχει και ουδετερος για να κλεισει το κυκλωμα σε διφασικη διαταξη;;
Απο οτι διαβασα δεν χρειζεται ουδετερος στο τριφασικο
Στο διφασικο;
Κλεινοντας την μια σφαλεια κοπηκε το ρευμα σε δυο καλωδια (ξεχασα να τοαναφερω)



οπως λενε οι μπατσοι στις ταινιες "εχεις δικαιωμα να μη μιλησεις γιατι οτι πεις θα χρησιμοποιηθει εναντιον σου"

Για ποιο λογο να σου απαντησει καποιος? για να ανεβασει τους ποντους ημιμαθειας σου και αυριο να αυτοδιαφημιζεσαι και ως ειδικος σε υποσταθμους?
Δε μπορω να καταλαβω το λογο που πρεπει να επεμβαινεις σε επαγγελματα αλλων ανθρωπων, που μαλιστα σπουδασαν το αντικειμενο, και πανω απ ολα χωρις τις βασικες γνωσεις...
Ποιος σου ειπε οτι δε χρειαζεται να εισαι ηλεκτρολογος για να συνδεσεις ενα θερμοσιφωνο? Αν τυχει περιπτωση με προβλημα γειωσης η ακομα χειροτερα ουδετερου εσυ τι γνωριζεις απο αυτα και πως θα το αντιληφθεις? Η μηπως για να κερδισεις ενα εικοσαευρο θα ψηθει ο αλλος ζωντανος? Ημαρτον δηλαδη

leosedf
18-09-13, 00:17
Εντάξει τώρα μην τον δείρουμε κιόλας τον άνθρωπο, σαφέστατα υπάρχουν όρια αλλά σίγουρα μπορεί να μάθει και ο ίδιος και άλλοι χρήστες από αυτό.
Μη σκοτωθούμε για ένα θερμοσίφωνα τώρα.

nick1974
18-09-13, 00:20
btw, ο τσακωνας αντι να κατσει να σκεφτει λιγο αυτα που του λεμε απλα μοιραζει αρνητικες.
Δεν εχω βεβαια προβλημα με το να μου δειξει καποιος συναδελφος πως θεωρει αυτα που γραφω μαλ...ες (εξ αλλου αυτος ειναι κι ο σκοπος αυτου του εργαλειου) αλλα το να το κανει ενας υδραυλικος που μπαινει στα χωραφια των ηλεκτρολογων χωρις να ξερει οτι αυτος ο διαολος που λεγεται ρευμα σκοτωνει (και δυστυχως δεν ειναι μονο ο ιδιος που κινδυνευει αλλα και οι ανυποψιαστοι πελατες του) και που εδω του τονιζουν τη μαλ...α του ενα σωρω ηλεκτρολογοι, λεκτρονικοι, αυτοματιστες κτλ κτλ κι αυτος να επιμενει οτι εχει και δικιο θεωρωντας τον εαυτο του θυμα, ε ειναι τουλαχιστο εγκληματικο.


Αγαπητε μαστροΤσακωνα,
πριν διαβασεις οσα διαωβασες εδω οι αρπαχτες σου θα μπορουσαν να θεωρηθουν απλως εγκληματικη αγνοια.
Τωρα αν συμβει κατι στις υποδειγματικες εγκαταστασεις σου και στειλεις κανεναν αδιαβαστο θεωρειται εγκλημα.
Αν δεν εχεις τουλαχιστο ηθικα προβλημα να σκοτωσεις καποιον για ενα μεροκαμματο γιατι δε το κανεις επαγγελμα, και να βγαζεις πραγματικα πολλα λεφτα, και τα θυματα σου να ειναι στοχοι κι οχι απλος ανυποψιαστος κοσμακης?
Εγω στη θεση σου παντως θα το σκεφτομουν σοβαρα.

nick1974
18-09-13, 00:22
Εντάξει τώρα μην τον δείρουμε κιόλας τον άνθρωπο, σαφέστατα υπάρχουν όρια αλλά σίγουρα μπορεί να μάθει και ο ίδιος και άλλοι χρήστες από αυτό.
Μη σκοτωθούμε για ένα θερμοσίφωνα τώρα.

νομιζω πως δε θα παραμεινει στο θερμσιφωνα :lool:

Xrhst
18-09-13, 00:26
εισαι υπερβολικος φιλαρακι !!!!!!
Σου επιστρεφω τους χαρακτηρισμους!!!

nick1974
18-09-13, 00:40
εισαι υπερβολικος φιλαρακι !!!!!!


Μπορει και οι Αυστραλοι να ειναι υπερβολικοι... εκει θα ειχες τσιμπισει χαλαρα 10 χρονακια (φυσικα στις φυλακες εχει και εκπαιδευση οποτε μπορει να αποφασιζες να ακολουθησεις μαθηματα ηλεκτρολογιας και να μαθεις τα περι γειωσης και ουδετερου).
Δε νομιζω κι εδω βεβαια να επιτρεπεται αυτο που κανεις αλλα τεσπα...

pop2000
18-09-13, 00:41
τελικα 4 σελιδες, μονο βρισιμο και ειρωνειες. ενταξει την αλλη φορα θα παρουμε πιστοποιημενο ηλεκτρολογο με διπλωμα. ενας χριστιανος ομως μπορει να μας πει το τριφασικο θελει ουδετερο ? ουδετερωνε με την γειωση ? ουδετερωση γινεται και στις αστικες περιοχες ? τελικα ο φιλος εαν ενωνε μια φαση και την γειωση τουλαχιστον θα δουλευε , χωρις καει ?

nick1974
18-09-13, 00:49
τελικα ο φιλος εαν ενωνε μια φαση και την γειωση τουλαχιστον θα δουλευε , χωρις καει ?


ακριβως για αυτο, επειδη ειμαστε λαος μεσα στις πατεντες, την επομενη φορα οπως λες να παρετε πιστοποιημενο ηλεκτρολογο με διπλωμα.