PDA

Επιστροφή στο Forum : παρασιτα απο ξενον στο ραδιο



jakjak
16-09-13, 22:56
εχω βαλει ξενον και οποτε αναβω τα φωτα κανει πολλα παρασιτα το ραδιο.
τι φιλτρα να βαλω και με ποια συνδεσμολογια ???

leosedf
17-09-13, 00:04
Δημήτρη δεν έχω ιδέα, σίγουρα τα παιδιά εδώ γνωρίζουν και θα μας πουν αλλά έχει και έτοιμα αντιπαρασιτικά φίλτρα στην αγορά και σχετικά φτηνά που μπαίνουν σε σειρά με την τροφοδοσία.
Βέβαια μετά πρέπει να βρεις και ένα φίλτρο για τα βρισίδια από τους απέναντι που θα τρώνε τα xenon στη μάπα.

dalai
17-09-13, 00:29
Η υπερτατη καγκουρια , φωτα ζενον σε φαναρι για απλες πυρακτωσεως . 3 τετοιους να πετυχεις σε ενα ταξιδι τα depon τα περνεις καραμελες για τον πονοκεφαλο

panagism9
17-09-13, 01:15
Να βγάλεις τα ξενον..δεν είσαι μόνος σου στο δρομο.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

jakjak
17-09-13, 03:20
μολις σβησουν καποιοι αλλοι τα προβολακια θα βγαλω κι εγω τα ξενον .......
πληροφοριακα τα φαναρια μου ειναι με προτζεκτορες , αν σας λεει κατι .....

leosedf
17-09-13, 07:49
Ναι λέει ότι είναι εκτός νόμου. Που λέει ότι πρέπει να έρχεται με τους δικούς του και με δυνατότητα αυτοκαθαρισμού.

jakjak
17-09-13, 12:38
εκτος νομου ??? δεν νομιζω ...
ο νομος δεν ξερει καν τι ειναι τα ξενον !!! απλα υπαρχει μια κοινοτικη οδηγια προς τις αυτοκινητοβιομηχανιες .
ο νομος απλα αναφερει να μην στραβωνεις .
απο την στιγμη που ειναι σε κανονικους προτζεκτορες που εχουν γραμμη φωτισμου , με κατεβασμενο το αριστερο και σωστα αποτελεσματα στο φωτομετρο .... δεν νομιζω να στραβωνεται κανενας ...
εξαλου 3 χρονια τωρα , με αμετρητα νυχτερινα ταξιδια , κανενας απεναντι δεν μου εχει αναψει φωτα ...
τα ξενον στραβωνουν οταν τοποθετουνται σε φαναρι με κρυσταλο διαθλασης του φωτος ή σε δηθεν προτζεκτορα.
απο εκει κι επειτα υπαρχει και το συστημα αυτοματης ρυθμισης του υψους της δεσμης , το οποιο πρακτικα ειναι ψιλοαποτυχια ....
το συστημα αυτοκαθαρισμου ειναι ενα συστημα για χωρες με εντονη χιονοπτωση, για να καθαριζει το χιονι που σκεπαζει το φαναρι και δεν σε αφηνει να δεις . απλα συμπεριληφθηκε στην κοινοτικη οδηγια των ξενον χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα ....