PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή λάμπες φθορίου με ledοταινία



kellis
19-09-13, 00:45
Όπως λέει και ο τίτλος θέλω να αλλάξω λάμπες φθορίου με ledοταινία. Οι λάμπες φθορίου είναι σε μια ταμπέλα διπλής όψης 1m*1m και 20cm βάθος. Τώρα μέσα έχει 3 των 23W. Τι ledοταινία πρέπει να διαλέξω 14,4W ή 7,2W; Καλύτερα 12v ή 220v. Με ενδιαφέρει μόνο λευκό χρώμα. Ευχαριστώ

vasilllis
19-09-13, 09:40
Όπως λέει και ο τίτλος θέλω να αλλάξω λάμπες φθορίου με ledοταινία. Οι λάμπες φθορίου είναι σε μια ταμπέλα διπλής όψης 1m*1m και 20cm βάθος. Τώρα μέσα έχει 3 των 23W. Τι ledοταινία πρέπει να διαλέξω 14,4W ή 7,2W; Καλύτερα 12v ή 220v. Με ενδιαφέρει μόνο λευκό χρώμα. Ευχαριστώ

εγω θα ελεγα να μην το κανεις εκτος αν συντρεχει αλλος λογος...θα εχεις χαμηλο φωτισμο.

kellis
21-09-13, 18:38
εγω θα ελεγα να μην το κανεις εκτος αν συντρεχει αλλος λογος...θα εχεις χαμηλο φωτισμο.

Βασίλη το έχεις κάνει και το λες ή το υποθέτεις. Εγώ με λίγο ψάξιμο στο internet είδα πως η ;edοταινία αποδίδει περισσότερα lumens σε σχέση με μια φθορίου.

vasilllis
21-09-13, 18:48
Βασίλη το έχεις κάνει και το λες ή το υποθέτεις. Εγώ με λίγο ψάξιμο στο internet είδα πως η ;edοταινία αποδίδει περισσότερα lumens σε σχέση με μια φθορίου.

Εγω οσες εχω βαλει ειναι σημαντικα χαμηλοτερες.
Παραθεσε καποια.

moutoulos
21-09-13, 18:57
Τις παιδικές Ledοταινίες τις ξεχνάς. Αν θες να κάνεις δουλειά πας σε 3 λάμπες
στο μέγεθος φθορίου αλλά εσωτερικά με Led's. Η τιμή τους όμως για 3 που θες
είναι στα περίπου 75 ευρώ. Μάλλον δεν σε συμφέρει, και δεν βλέπω και τον
λόγο ...

http://www.ledbox.gr/p.Lampa-LED-T8-10-WATT-chroma-LEYKO-DAYLIGHT.332611.html
http://www.led-intelligence.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=34

vasilllis
21-09-13, 19:29
Τις παιδικές Ledοταινίες τις ξεχνάς. Αν θες να κάνεις δουλειά πας σε 3 λάμπες
στο μέγεθος φθορίου αλλά εσωτερικά με Led's. Η τιμή τους όμως για 3 που θες
είναι στα περίπου 75 ευρώ. Μάλλον δεν σε συμφέρει, και δεν βλέπω και τον
λόγο ...

http://www.ledbox.gr/p.Lampa-LED-T8-10-WATT-chroma-LEYKO-DAYLIGHT.332611.html
http://www.led-intelligence.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=34

ωραιος.δεν ξερω αν ειναι της ιδιας εντασης,αλλα εχω την αισθηση οτι φεγγουν λιγοτερο.Πιθανολογω οτι οφειλεται στον καθρεπτη που εχει το φωστιστικο και δεν διαχεει το ιδιο το φως.
Μπορει να κανω και λαθος.

Παντως απο αποψη οικονομιας δεν αξιζει.

Popeye
22-09-13, 03:57
Συμφωνώ πως αν θες να βάλεις led για λογους οικονομίας, δεν αξίζει τον κόπο να αλλάξεις τις φθοριου.
θα ειναι ελάχιστη η διάφορα τους στην καταναλωση.

JOUN
22-09-13, 10:46
Οι λαμπες φθορισμου(οχι φθοριου) ειναι (ακομη) πολυ καλυτερες απο οποιοδηποτε led.Eκτος που πρεπει να περασουν πολλα χρονια για να κανεις αποσβεση τα led (αν τα κανεις ποτε) εχουν σημαντικα χαμηλοτερα lumen.Tα χαρτια μπορει να τα παρουσιαζουν καλυτερα αλλα "ξεχνανε" να αναφερουν οτι η μετρηση γινεται απευθειας κατω απο την λαμπα.Τα led ομως εκπεμπουν μονο προς τα κατω ενω οι φθορισμου σε 360 μοιρες.Eτσι ενα ποσοστο πηγαινει και προς το ταβανι (ακομη και αν υπαρχει ανακλαστηρας) και συνολικα ο χωρος φωτιζεται ποιο ομοιομορφα.
@moutoulos:O φιλος τα θελει για πινακιδα αλλα οτι οι λαμπες led φωτιζουν μονο προς την μια κατευθυνση οποτε το βραδυ θα φαινεται μονο απο την μια μερια(και δεν μπορει να βαλει διπλες λαμπες γιατι δεν εχει χωρο)

moutoulos
22-09-13, 11:00
Γιώργο δεκτή και σωστή η παρατήρησή σου.

Dragonborn
22-09-13, 11:32
Οι λαμπες φθορισμου (οχι φθοριου) Σωστός! Πρέπει να διορθώνουμε τα κακώς κείμενα αντί να τα υιοθετούμε.

kellis
22-09-13, 18:32
Σκέφτηκα να βάλω led για λόγους οικονομίας κατανάλωσης. Έψαξα λίγο στο internet σε ελληνικά μαγαζιά αλλά και στο ebay να δω σε τι τιμές κυμαίνονται και ας πούμε πως κατέληξα σε αυτή
http://www.ebay.co.uk/itm/111126488170?var=410195118231&ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649
Βάση της περιγραφής της καταναλώνει 72W/5m (14,4W/m) και αποδίδει περίπου 2700-3000 Lumen στο ίδιο μήκος.
Όπως είπα στην αρχή η ταμπέλα μου τώρα έχει 3 λάμπες φθορισμού των 23W άρα 69W και αποδίδει περίπου 1000-1100 Lumen η μια.
Εγώ βάση της γωνίας 120 μοιρών που είναι για το led υπολόγισα πως χρειάζομαι 4m (δυο στη μια όψη, δυο στην άλλη), με αποτέλεσμα να καταναλώνω 57,6W και να μου αποδίδει περίπου 2160-2400 Lumen.
Δεν υπάρχει καθρέπτης όπως σε φωτιστικό που είπε κάποιος φίλος παραπάνω για να εκμεταλλευτώ τις 360 μοίρες.
Επίσης σε δεύτερη ταμπέλα μιας όψης μήκους 5 μέτρων και ύψους 80 εκατοστών έχω δυο σειρές με πέντε λάμπες φθορισμού των 30W η μια οπότε 300W περίπου. Με την ίδια λογική λοιπόν θέλω 2 σειρές των 5m led και 144W περίπου.
Θεωρείτε ότι δεν θα αποδίδουν το ίδιο σε φως?

xrhstosmp
22-09-13, 18:51
αν αγνοησουμε το γεγονος οτι το χρωμα της συγκεκριμενης ταινιας ειναι απαραδεκτο (6-7 χιλιαδες κελβιν) και οτι η αποδοση θα ειναι λιγο μικροτερη(συμφωνα με τα λεγομενα του κατασκευαστη της) απο τις υπαρχουσες λαμπες φθορισμου, αυτη η διαφορα των 12 περιπου βατ σε καταναλωση σε ποσα χρονια πιστευεις οτι θα κανεις αποσβεση την αγορα της?

kellis
22-09-13, 21:29
Απαράδεκτο για ποιο λόγο? Για σήμανση το θέλω όχι για εργασία. Σε αυτή την ταμπέλα όντως η διαφορά είναι μικρή εως ελάχιστη θα έλεγα, αλλά στην άλλη ταμπέλα είναι νομίζω σημαντικά μεγάλη και για αυτό το συζητάω.

vasilllis
22-09-13, 21:48
Απαράδεκτο για ποιο λόγο? Για σήμανση το θέλω όχι για εργασία. Σε αυτή την ταμπέλα όντως η διαφορά είναι μικρή εως ελάχιστη θα έλεγα, αλλά στην άλλη ταμπέλα είναι νομίζω σημαντικά μεγάλη και για αυτό το συζητάω.
Βαγγελη μου φαινεται αν δεν δοκιμασεις ο ιδιος με τα ματια σου ειναι δυσκολο καποιος να σε πεισει εδω μεσα.

kellis
23-09-13, 16:56
Η αλήθεια νομίζω πως είναι αυτή. Ότι και να λέει ο κατασκευαστής σαν απόδοση αν δεν το δεις στην πράξη δεν μπορείς να ξέρεις και να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. Απλά ρώτησα εδώ μήπως κάποιος είχε κάνει αυτή την αλλαγή στην πραγματικότητα και όχι θεωρητικά.

JOUN
23-09-13, 20:01
Να σου πω..Αρκετοι απο εδω εχουν κανει αλλαγη και σου λενε να μην το κανεις.Το οτι ειναι στην πραγματικοτητα και οχι θεωρητικα φαινεται απο το γεγονος οτι στην θεωρια φαινονται ολα καλα και μια χαρα,οταν τα εφαρμοσεις ομως στην πραξη βλεπεις τι πραγματικα ισχυει..
Αλλαξε τις λαμπες με led και μετα αν θελεις πες μας αν εκανες καλα η οχι..

sakisr
23-09-13, 22:18
Συμφωνω κι εγω με το Γιωργο.Επειδη δουλεψα αρκετα χρονια σε επιγραφες, δυστυχως δεν υπαρχει ακομα κατι που να μπορει να συγκριθει με τις λαμπες φθορισμου σε οικονομια και φωτεινοτητα.Επειδη το φως τους διαχεεται δεν φαινεται ασχημα η επιγραφη το βραδυ.Αντιθετα η λεντοταινια κανει κατευθυνομενο το φωτισμο με αποτελεσμα να φωτιζει μονο το σημειο που βρισκεται μπροστα της.
Ο μονος τροπος να δουλεψει η λεντοταινια ειναι να τυλιχτει γυρω απο τη καθε μια λαμπα.(δηλ λεντοταινια κοκορετσι πανω σε λαμπα φθορισμου).Φυσικα αυτο ειναι ασυμφορο οικονομικα αλλα και φοβερα ενεργοβορο σε σχεση με την απλη λαμπα.