PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροποποίηση του κανονισμού λειτουργίας ερασιτεχνικών σταθμών ασυρμάτου



john_b
20-09-13, 14:36
http://www.nomotelia.gr/photos/File/648B-13.pdf

antonis_p
21-09-13, 08:32
"... από όλους τους αδειοδοτημένους ( ;;; ) ραδιοερασιτέχνες ..."

και οι πτήσεις επιτρέπονται σε αδειοδοτημένους πιλότους .... οι μη αδειοδοτημένοι πιλότοι (αυτοαποκαλούμενοι) καλό είναι να τις αποφεύγουν.

john_b
21-09-13, 15:57
Αμέσως να πιάσει το περιτό.
Ότι δώσανε τις συχότητες των μαρκόνιδων (500 KHz), μόνο για μορς φυσικά, στους ρ/ε το είδες;

Dragonborn
21-09-13, 17:17
Δεν είναι περιττό. Αναφέρεται στα λεγόμενα "κλειστά ριπήτερ" τα οποία ευδοκιμούν στις ΗΠΑ και που κάποια μεγάλα κεφάλια των εγχωρίων συλλόγων ήθελαν να εφαρμόσουν και εδώ. Πληροφοριακά ένας κλειστός αναμεταδότης είναι αυτός που η τακτική του χρήση επιτρέπεται μόνο στα μέλη της ομάδας που τον εγκατέστησε και πληρώνει το κόστος λειτουργίας, ενοίκιο τοποθεσίας κλπ. Έγιναν οι σχετικές συζητήσεις με το Υπουργείο (καθόλου κόσμιες όπως μαθαίνω και με απειλές εναντίον υπαλλήλων και από τις δυο πλευρές) και οδηγηθήκαμε σε αυτή την απόφαση.

antonis_p
21-09-13, 19:06
Αμέσως να πιάσει το περιτό.
Ότι δώσανε τις συχότητες των μαρκόνιδων (500 KHz), μόνο για μορς φυσικά, στους ρ/ε το είδες;

Πώς αλλιώς έπρεπε να γίνει;

john_b
21-09-13, 20:04
Α δεν τα ήξερα αυτά. Δλδ το αδειοδοτημένοι εκεί πάει;
Γιατί εγώ το πήρα ως περιττό με την έννοια ότι αφού είσαι ραδιοερασιτέχνης, όπως ορίζει ο νόμος, λογικά είσαι αδειοδοτημένος.

antonis_p
21-09-13, 22:29
Α δεν τα ήξερα αυτά. Δλδ το αδειοδοτημένοι εκεί πάει;
Γιατί εγώ το πήρα ως περιττό με την έννοια ότι αφού είσαι ραδιοερασιτέχνης, όπως ορίζει ο νόμος, λογικά είσαι αδειοδοτημένος.

Με μπέρδεψες. Και εγώ αυτό εννοούσα.

Το άλλο με τους 500KHz και τα morse έκανε τη ζημιά :)