PDA

Επιστροφή στο Forum : Στάθμη δεξαμενής ακαθαρτων



Popeye
22-09-13, 04:16
Τον τελευταίο χρόνο έχω αρκετα θεματάκια με το μοτέρ της δεξαμενής....ακαθαρτων(κοινως βοθρος) στο σπιτι κ θέλω να βάλω ενα σύστημα ελέγχου στάθμης. Θα ήθελα να εχει τουλάχιστον 2 ενδείξεις, π.χ. μέση, γεμάτη.
Υπάρχουν έτοιμα κιτ ή μπορω να φτιάξω κ κατι με logo για παράδειγμα;

Samios60
22-09-13, 08:09
με logo ειναι καλη ιδεα για να το φτιαξεις εσυ οπως θες αρκει να βρεις τα σωστα level οποτε θα εχεις ενδειξεις low ,high ,alarm ,start pump κ.τ.λ για οτι βοηθεια χρειαστεις εδω ειμαστε

thanasisvr
22-09-13, 09:55
Τον τελευταίο χρόνο έχω αρκετα θεματάκια με το μοτέρ της δεξαμενής....ακαθαρτων(κοινως βοθρος) στο σπιτι κ θέλω να βάλω ενα σύστημα ελέγχου στάθμης. Θα ήθελα να εχει τουλάχιστον 2 ενδείξεις, π.χ. μέση, γεμάτη.
Υπάρχουν έτοιμα κιτ ή μπορω να φτιάξω κ κατι με logo για παράδειγμα;

Με δύο φλοτέρ (αφού θέλεις 2 ενδείξεις) και δυο λαμπάκια θα βγει αρκετά φθηνότερα...

Popeye
22-09-13, 13:26
Θα ήθελα να αποφύγω τα φλοτέρ γιατί έχει κ τώρα έχει μέσα αλλά δεν εχουν δουλέψει όταν έχει χρειαστεί.
Τι άλλα αισθητήρια στάθμης υπάρχουν που να αντέξουν στο χρόνο;

Σκεφτόμουν κ τη λύση των υπερύθρων αλλά δεν έχω ιδέα από κόστος...

manolena
22-09-13, 13:34
...Σκεφτόμουν κ τη λύση των υπερύθρων αλλά δεν έχω ιδέα από κόστος...

Μάλλον εννοείς τους υπέρηχους. Με υπέρυθρη ακτινοβολία γίνεται αλλά είναι αρκετά πιο δύσκολο. Με υπέρηχους είναι απλούστερο, υπάρχουν και αισθητήρες προστατευμένοι απο το περιβάλλον (όπως αυτοί του παρκαρίσματος στα αυτοκίνητα).

vasilllis
22-09-13, 13:43
Θα ήθελα να αποφύγω τα φλοτέρ γιατί έχει κ τώρα έχει μέσα αλλά δεν εχουν δουλέψει όταν έχει χρειαστεί.
Τι άλλα αισθητήρια στάθμης υπάρχουν που να αντέξουν στο χρόνο;

Σκεφτόμουν κ τη λύση των υπερύθρων αλλά δεν έχω ιδέα από κόστος...


υπερυθρων δεν νομιζω να δουλεψουν ποτε.Υπερηχων θα δουλεψει.Καποιος εχει κανει και μια υλοποιηση κατασκευης εδω καταπληκτικη.Θα μπορεσει να απαντησει αν μπορει να δουλεψει σε ακαθαρτα..


ο Μανος..

Με προλαβε κιολας .

nick1974
22-09-13, 14:43
Υπαρχουν ειδικοι sensors που ειναι φτιαγμενοι για δυσκολα περιβαλλοντα, οπως sewage treetmens, χημικα κτλ.
Ουσιαστικα προκειται για σενσορακια θεσης (οταν ειναι καθετα δινουν NO και οταν μετακινηθουν απο την αλλαγη σταθμη κλεινουν επαφη).
Τιμες δε θυμαμαι, αλλα μπορεις να ρωτησεις στα γνωστα καταστηματα αυτοματισμων (Μαντανοβιτς, Κασσιδιαρη κτλ).

dalai
22-09-13, 22:48
Εγω θα σου προτεινα δυο ανοξειδωτα μεταλικα ελασματα σε αποσταση 5 εκ μεταξυ τους .Ενα ζευγος στη μεση του βοθρου και ενα στην κορυφη.
Οταν τα ελασματα βυθιστουν στο.... νερο θα αλλαξει η ωμικη τους αντισταση. αυτο θα γινετε αντιλιπτο με ενα απλο darligton που θα αναβει το λαμπακι

vasilllis
23-09-13, 09:35
Εγω θα σου προτεινα δυο ανοξειδωτα μεταλικα ελασματα σε αποσταση 5 εκ μεταξυ τους .Ενα ζευγος στη μεση του βοθρου και ενα στην κορυφη.
Οταν τα ελασματα βυθιστουν στο.... νερο θα αλλαξει η ωμικη τους αντισταση. αυτο θα γινετε αντιλιπτο με ενα απλο darligton που θα αναβει το λαμπακι

δεν ειναι νερο και η αγωγιμοτητα του αλλαζει σε πολυ μεγαλο βαθμο.

manolena
23-09-13, 12:09
Δες αυτό εδώ:

http://www.arduinogr.com/2013/01/water-tank-level-display.html
http://www.youtube.com/watch?v=JjEbDSKV0ns&feature=youtu.be

Είναι εύκολο στην κατασκευή και οικονομικό αρκετά.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
23-09-13, 12:59
Εγώ θα έλεγα να βάλεις χωρικούς ανιχνευτές και τελειώνει το θέμα.
Δες αυτόν http://www.autonics.com/products/products_detail.php?catecode=01/01/03&db_uid=10
Είναι σχετικά φθηνός και δουλεύει οχι μόνο με λύματα, αλλά και οτιδήποτε πιάνει ογκο.

Samios60
23-09-13, 17:14
Τα λυματα πραγματι εχουν προβλημα στο θεμα level θυμαμαι στη προηγουμενη βιομηχανια που δουλευα το θεμα του 'ταψιου ' του βιολογικου τα λυματα εκει ηταν πολυ πυχτα και κολλαγαν οποτε αισθητηρας με 2 η 3 ελασματα το ξεχνας για τον λογο της πυκνοτητας των λυματων για το θεμα των υπερηχων αυτο το ειχαμε δουλεψει σε silo ζαχαρης δεν ειχε παει και τοσο καλα οποτε για τα λυματα που λεμε το ξεχναμε 2 ειναι κατα την γνωμη μου οι λυσεις η ακριβη ....αισθητηρας αναλογικος γραμμικος με ψηφιακη απεικονιση και ισως με εξοδο (αναλογα το κοστος) και η φθηνη κλασικα με φουσκες φλοτερ οχι μια αλλα 2 η και 3 ακομη και θα επιμεινω στο logo οχι για κανενα αλλο λογο αλλα διαφορα delay που θα χρειασθη alarm κτλ θα ειναι ολα σε ενα ....τοποθετοντας ενα φλοτερ με ενα λαμπακι δεν ειναι και σιγουρο .....με ενα ομως μικρο (εξυπνο) προγραμματακι ελυσες το προβλημα σου

nick1974
23-09-13, 19:07
http://www.plumbingsupply.com/alarm.html η αρχη λειτουργειας των sensors που χρησιμοποιουνται σε τετοια συστηματα

el greco 1
23-09-13, 21:29
oτι σου λεει ο Πλουταρχοs εχει δικιο. τα λυματα για να ειμαστε συγουροι θελουν φλοτερ και μαλιστα 2 ενα πατου και ενα κορυφηs. και καλο ειναι να τα παρειs υδραργυρου. δουλευουν καλα στα λυματα. με ηλεκτροδια και αισθητηρεs δε νομιζω να εχειs καλο αποτελεσμα. τωρα αν θελειs να βαλειs logo siemenes θα εχειs ενα τελοιο συστημα για πολλα χρονια χωριs προβληματα .

Popeye
24-09-13, 10:33
Sorry για τις υπέρυθρες, υπερήχους εννοούσα...:biggrin:

Για το Arduino δεν έχω αντίρρηση, απλά δεν έχω ασχοληθεί πότε σοβαρά μέχρι σήμερα. Το Logo το έχω και είμαι πιο εξοικειωμένος.

vasilllis
24-09-13, 10:47
Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι η ακινησια.Περιμενεις μετα απο 3-4 6 μηνες να δουλεψει κατι που ειναι τοσο καιρο ακινητο.
Αν παντως εχειςασχοληθει με Logo πιστευω με εναν αναλογικο αισθητηρα ειναι μονοδρομος.
Θα εισαι παντα σιγουρος οτι δουλευει (ασχετα αν σε ενδιαφερει η σταθμη η οχι) και οτι δεν ειναι κολλημενο.
Φανταζομαι οτι τοy Manolena η κατασκευη ειναι οτι πρεπει για σενα ,σε οτι οικονομικοτερο μπορεις να συναντησεις.
Αν μπορει να φτιαξει και δυο εξοδους fault (Να μην εινια απαραιτητο να κοιτας ποτε γεμισε) τοτε θεωρω την καλυτερη επιλογη.
Αλλιως αναλογικο υπερηχων και logo.

Popeye
24-09-13, 15:45
Έχει προκύψει άλλο ένα μικρό θέμα. Το μοτέρ που έχω μέσα μου είπαν ότι είναι πολύ μεγάλο για τη συγκεκριμένη δεξαμενή και πως δουλεύει για λίγο χρόνο και πολλές φορές που σημαίνει ότι μπορεί να χαλάσει πιο γρήγορα από το αναμενόμενο. Σκέφτομαι λοιπόν με τα αισθητήρια στάθμης να ελέγχω και το μοτέρ, παρακάμπτοντας, ελαφρώς, το δικό του φλοτέρ.

auto_mitch
25-09-13, 03:26
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Φίλε Κώστα τα αστικά λύματα και η διαχείρησή τους δεν είναι και τόσο εύκολη διαδικασία. Αν στο βοθράκι - αντλιοστάσιο κατέληγαν μόνο "λύματα" τα πράγματα θα ήταν λίγο πιο εύκολα αλλά συνήθως μαζί με αυτά καταλήγουν και άλλα όπως λάδια κουζίνας. Αυτό δημιουργεί προβλήματα σε βάθος χρόνου διότι με τον καιρό στην επιφάνεια και στα τοιχώματα του αντλιοστασίου - βόθρου σχηματίζεται μια σκληρή κρούστα από λύπη και νηματοειδή. Γενικότερα για τον έλεγχο στάθμης αντλιοστασίων ισχύουν τα εξής τα οποία αναφέρθηκαν και από άλλους συναδέλφους παραπάνω.

1. Έλεγχος με φλοτεροδιακόπτες.
Χρησιμοποιούνται βαρέως τύπου φλοτέρ και δεν κάνουν όλα όσα κυκλοφορούν στην αγορά για λύματα (άλλο το καθαρό νερό και άλλο το λύμα).
μπορείς να χρησιμοποιήσεις όσα θες αλλά στην περίπτωσή σου (βέβαια εξαρτάται και τι τύπου έλεγχο θέλεις να κάνεις) 3 φλοτέρ φαίνονται ιδανικά. Ένα Φλοτέρ για υπερχείλιση, ένα για εκκίνηση της αντλίας και ένα για παύση λειτουργίας της αντλίας (ξηράς προστασίας). Με τα σωστά φλοτέρ θα κάνεις δουλειά αλλά αν το αντλιοστάσιο σχηματίσει την κρούστα που αναφέραμε τα φλοτέρ σου μπορεί να κολλήσουν ακόμη και σε λάθος στάθμη και να έχεις εσφαλμένα αποτελέσματα. Γι' αυτό απαιτείται σχετικά συχνό πλύσιμο της δεξαμενής με ένα πιεστικό.

2.Έλεγχος με αισθητήρα υπερήχων
Η μέθοδος αυτή είναι αρκετά πιο δαπανηρή από την παραπάνω. Σαφώς είναι πιο αξιόπιστη λύση αλλά και εδώ η ενδεχόμενη παρουσία κρούστας (και πού αυτή θα έχει κολλήσει) μπορεί να μας δώσει εσφαλμένη μέτρηση στάθμης. Και σε αυτή την περίπτωση απαιτείται συχνός καθαρισμός της δεξαμενής μας. Συνήθως οι αισθητήρες αυτοί βγάζουν βιομηχανικές στάθμες σήματος όπως 4-20mA και 0-10V. Ανάλογα και με την συσκευή ίσως να χρειαστεί να την προγραμματίσεις δίνοντας κάποια στοιχεία όπως μέγιστο ύψος δεξαμενής, υψος τοποθέτησης αισθητήρα κτλ.

3. Έλεγχος με πιεζοστατικό αισθητήρα στάθμης

Η μέθοδος αυτή από θέμα κόστους βρίσκεται ανάμεσα στις δυο παραπάνω. Ο αισθητήρας τοποθετείται μέσα σε σωλήνα pvc που είναι στηριγμένος στο τοίχωμα της δεξαμενής. Ο σωλήνας είναι τρυπημένος χαμηλά για να περνάει το υγρό μέσα και γύρω στους 10 πόντους πάνω από το δάπεδο της δεξαμενής. Καλό θα ήταν να μην τοποθετηθεί κοντά στην αντλία για να αποφύγουμε τις δίνες που σχηματίζονται κατά την άντληση. Οι αισθητήρες αυτοί βγάζουν βιομηχανικές στάθμες σήματος όπως 4-20mA και 0-10V δεν χρειάζονται προγραμματισμό και διαφοροποιούνται ανάλογα με το μέγιστο ύψος στάθμης που μπορούν να μετρήσουν. Μπορείς να πάρεις το αναλογικό σήμα και με τη βοήθεια ενός μικροελεγκτή ή ενός plc τύπου logo (όπως αναφέρθηκε και από άλλους συναδέλφους) να φτιάξεις το σενάριο λειτουργίας του αντλιοστασίου σου. Με τον τρόπο αυτό δεν χρειάζεται να καθαρίζεις την δεξαμενή σου τόσο συχνά όσο χρειάζεται στις άλλες δυο αλλά μια φορά τον χρόνο είναι καλό για τον εξοπλισμό σου. Η μέθοδος αυτή για μένα βάση εμπειρίας είναι η καλύτερη.

Αν χρειαστείς οποιαδήποτε διευκρίνηση πάλι εδώ είμαστε.

edgar
25-09-13, 03:57
2.Έλεγχος με αισθητήρα υπερήχων
Η μέθοδος αυτή είναι αρκετά πιο δαπανηρή από την παραπάνω. Σαφώς είναι πιο αξιόπιστη λύση αλλά και εδώ η ενδεχόμενη παρουσία κρούστας (και πού αυτή θα έχει κολλήσει) μπορεί να μας δώσει εσφαλμένη μέτρηση στάθμης. Και σε αυτή την περίπτωση απαιτείται συχνός καθαρισμός της δεξαμενής μας. Συνήθως οι αισθητήρες αυτοί βγάζουν βιομηχανικές στάθμες σήματος όπως 4-20mA και 0-10V. Ανάλογα και με την συσκευή ίσως να χρειαστεί να την προγραμματίσεις δίνοντας κάποια στοιχεία όπως μέγιστο ύψος δεξαμενής, υψος τοποθέτησης αισθητήρα κτλ.


Αν μπορεις, μια διευκρινηση για την κρουστα που αναφερεις (συγγνωμη που μπαινω αποτομα στο θεμα κιολας). Εννοεις οτι η επιφανεια θα εχει "στερεοποιηθει" και απο κάτω θα είναι "κουφιο", σωστα? Με αποτελεσμα να έχουμε ανακλαση πανω στην κρουστα και να εχουμε λανθασμενη ενδειξη στον αισθητηρα?

auto_mitch
25-09-13, 04:21
Αν μπορεις, μια διευκρινηση για την κρουστα που αναφερεις (συγγνωμη που μπαινω αποτομα στο θεμα κιολας). Εννοεις οτι η επιφανεια θα εχει "στερεοποιηθει" και απο κάτω θα είναι "κουφιο", σωστα? Με αποτελεσμα να έχουμε ανακλαση πανω στην κρουστα και να εχουμε λανθασμενη ενδειξη στον αισθητηρα?

Ναι έτσι ακριβώς. Επίσης αν λερωθεί ο αισθητήρας μπορεί να έχουμε εσφαλμένες ενδείξεις.