PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ



anmits2008
22-09-13, 15:56
Kαλημερα σε ολους τους τους φιλους.
θα ηθελα να κανω μια συντομη ερωτηση σχετικα με τη συνδεση μιας καινουργιας αντλιας θερμοτητας.
τι διατομης καλωδιο και τι ασφαλεια στον πινακα θα πρεπει να βαλω???
η αντλια ειναι η hitachi RHUE 5.0AVHN-HM.
ευχαριστω προκαταβολικα και περιμενω απαντηση απο καποιον φιλο.

aristidis540
22-09-13, 20:47
Ανεστη δεν πιστευω οτι εχεις δωσει τα πληρες στοιχεια για να σου πουμε τι καλωδιο θα βαλεις.
Εχει αντιστασεις η μοναδα σου για να ανεβαζει πανω απο 50 βαθμους, η στελνεις το νερο σου σε ενδοδαπεδια?
Δες τα χαρτια σου (η βλεπεις το ταμπελακι επανω στην μοναδα)που γραφει την μεγιστη ενταση,οταν γραψεις την μεγιστη ενταση τοτε ειναι ευκολο να σου πει καποιος τι διατομη και ασφαλεια θα χρειαστεις.

lepouras
22-09-13, 21:45
τα στοιχεία σου είναι αυτά (αν βρήκα το σωστό )
οπότε μένει να πεις για της αντιστάσεις που είπε και ο Αριστείδης.
46134

dalai
23-09-13, 00:47
Και εγω τα ηλεκτρικα στην δικια μου Α.Θ. τα εκανα μονος .Αλλα μεσα στην συσκευασια υπηρχαν οδηγιες εγκαταστασης.Μπηκε 20Α (βραδειας) στην εξω μοναδα με 4αρι καλωδιο και 25Α στην μεσα μοναδα(εχει τις αντιστασεις υποβοηθησης). Ολα ομως εγιναν "by the book",δεν τα αποφασισα μονος μου

dalai
23-09-13, 01:07
λοιπον στο βιβλιο εγκαταστασης της μοναδας σου ΕΔΩ (http://forms.southkesteven.gov.uk/Planning%20Assets/S11-1756/Additional%20Documents/Hitachi%20Yutaki%20manual.pdf)
Αναφερει ως αμπερ συνεχους λειτουργιας τα 10 Α (σελ 4) και μεγιστα στιγμιαια τα 27Α (σελ 10)
Στην βοηθητικη αντισταση 3κW ζηταει 13Α παροχη

anmits2008
23-09-13, 02:13
βασικα δεν ξερω τιποτα περισοτερο. η μοναδα ειναι compact και εχει μονο εξωτερικο μηχανημα. το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι 11kw και εχει μεγιστο ρευμα απο οτι λενε τα στοιχεια 26Α. τον τυπο τον ανεφερα και στο αρχικο μου ποστ. και θα παραλαβω το μηχανημα σε μια εβδομαδα. και οπως καταλαβενετε θα πρεπει να εχω ετοιμη την εγκατασταση.
και κατι τελευταιο...εχω μονοφασικη παροχη στον πινακα.

dalai
23-09-13, 02:56
βασικα δεν ξερω τιποτα περισοτερο. η μοναδα ειναι compact και εχει μονο εξωτερικο μηχανημα. το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι 11kw και εχει μεγιστο ρευμα απο οτι λενε τα στοιχεια 26Α. τον τυπο τον ανεφερα και στο αρχικο μου ποστ. και θα παραλαβω το μηχανημα σε μια εβδομαδα. και οπως καταλαβενετε θα πρεπει να εχω ετοιμη την εγκατασταση.
και κατι τελευταιο...εχω μονοφασικη παροχη στον πινακα.
Εαν εχει μονο μια φαση θα βαλεις μια ασφαλεια να καλυπτει τα 26Α . ΔΕΝ ειμαι ηλεκτρολογος,αποτε μια γνωμη χωρις βαρος ειναι 25Α τυπου Κ ή μια 30Α απλη . Φυσικα αναλογο καλωδιο για την ασφαλεια που θα επιλεξεις